• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH csökkentés

A substrat kb.2,5 éves, a Siporax pedig min. 4 éves, de inkább több. Azzal kezdtem, bevált, így nem váltam meg tőle. Lúgos én utoljára még low-techben voltam, co2 mellett elég ritka. A siporaxot hamisítják erősen, és látszatra bitang jól, más ötletem nincs.

Érdekes dolog, amit írsz. Nagyon öreg cucc, lehetséges, hogy amikor még low tech-et üzemeltettél, akkor is ezeket az anyagokat használtad a szűrésre?

Az igaz, hogy CO2 mellett még nem mértem pH-t... A mintát reggel veszem, amikor dolgozni megyek, ott megmérem a pH-t. Asszem hazahozok valamikor egy pH mérőt és megnézem a CO2 csúcson.
 
Sziasztok! :)
Bár nem szűrőanyag, de engem egy Mopani és/vagy Mangrove dekorfa kísérlet érdekelne, mennyit változtat a pH értékén :) most áztatok párat a közelgő akvárium átalakításhoz és kíváncsiságból belemértem neptunos csepegtetőssel, az alap csapvíz sötétkéket mutat (7,5+), 3 napja áző vasfás víz pedig világoszöld (6,5-7pH). Ez a teszt inkább csak viszonyítási alapnak jó, de ezek után kíváncsi lennék pontosabb értékekre is :) sajnos én nem engedhetem meg magamnak
 
Igen, okoz is. A pH 7,5-7,7, ami látszólag csak engem zavar :D, a halak ívnak is rendszeresen(!), a csigák háza sem törik olyan könnyen (sajnos), a garnélák szépek, egészségesek, a növények bubiznak. Eddig a siporax-ra fogtam, de most a MT is kétséges számomra.
Nálam a Blonde-k nem bírták és sorra fekszenek ki :(
Beakarom lőni 6.5-re stabilan, addig nem fogok bele újra a tartásikba.
Na mértem egyet: co2 induláskor 6,8 volt, este lámpaoltás előtt 6,3...mindez 2 liter Siporax és 2 l Substrat Pro töltettel 54literes aki esetében. Semmi gond nincs itt! ;)
Na én úgy döntöttem valamit kitalálok arra, hogy ez a 0,5-ös ingadozás se legyen.
Nem szeretném stresszeltetni az élővilágot még ennyire sem :)
 
Nálam a Blonde-k nem bírták és sorra fekszenek ki :(
Beakarom lőni 6.5-re stabilan, addig nem fogok bele újra a tartásikba.

Na én úgy döntöttem valamit kitalálok arra, hogy ez a 0,5-ös ingadozás se legyen.
Nem szeretném stresszeltetni az élővilágot még ennyire sem :)

Ez megvan ám a természetben is. Évszakonként, napon belül, de más a pH a száraz évszakban és a csapadékosban is.
 
Csak ugye ezek tenyésztett garnélák, ebből adódóan "picit" változhat a tűrő képességük. Nem feltétlen a jó irányba...
 
Csak ugye ezek tenyésztett garnélák, ebből adódóan "picit" változhat a tűrő képességük. Nem feltétlen a jó irányba...

Mik azok a blonde-k? Nem kapcsolatm össze a két dolgot, én csak a ph változásra reagáltam :)
 
Blonde tiger garnéla. :)
Én meg nem voltam egyértelmű.
Sajnos olyan élőlényeket akarok tartani, amik az enyhén savas környezetet szeretik jobban.
 
Blonde tiger garnéla. :)
Én meg nem voltam egyértelmű.
Sajnos olyan élőlényeket akarok tartani, amik az enyhén savas környezetet szeretik jobban.

Akkor bio rio és minőségi agyagtalaj kell Neked! :) Nem tudom mekkora az akva, de ha drága a garnéla, akkor a technikán nem szabad spórolni szerintem. Egy garnélás állványt én is mostanában kezdek tervezni :)
 
Akkor bio rio és minőségi agyagtalaj kell Neked! :) Nem tudom mekkora az akva, de ha drága a garnéla, akkor a technikán nem szabad spórolni szerintem. Egy garnélás állványt én is mostanában kezdek tervezni :)
A bio rion már gondolkodtam, hogy beszerzek, de akkor szép mennyiség kellene :S
A 11 hónapos Environment talaj mellett nagy a ph-m. Kérdés az, hogy akkora dózissal nyomja fel a ph-t, hogy a talaj nem bírja visszahúzni, vagy kimerült a talaj.
 
Érdekes dolog, amit írsz. Nagyon öreg cucc, lehetséges, hogy amikor még low tech-et üzemeltettél, akkor is ezeket az anyagokat használtad a szűrésre?

Az igaz, hogy CO2 mellett még nem mértem pH-t... A mintát reggel veszem, amikor dolgozni megyek, ott megmérem a pH-t. Asszem hazahozok valamikor egy pH mérőt és megnézem a CO2 csúcson.

Nekem sipo töltetem van, a pH-m elég magas a neptun teszt alapján (holnap csíkkal kipróbálom), de nem lenne kedved 2-3 éves használt sipoval is megcsinálni a tesztet újra? Nekem a kb. 4 literből 2 v. 3l kevesebb, mint 1 éves, jó lenne, ha idővel eltűnne a ph emelő képessége. Apukám vegyész, szerinte valamilyen vegyszert használhatnak a sipo készítése során, mert maga az üveg nem emel ph-t, amíg az el nem fogy, addig lehet ilyen gond.
 
Nekem sipo töltetem van, a pH-m elég magas a neptun teszt alapján (holnap csíkkal kipróbálom), de nem lenne kedved 2-3 éves használt sipoval is megcsinálni a tesztet újra? Nekem a kb. 4 literből 2 v. 3l kevesebb, mint 1 éves, jó lenne, ha idővel eltűnne a ph emelő képessége. Apukám vegyész, szerinte valamilyen vegyszert használhatnak a sipo készítése során, mert maga az üveg nem emel ph-t, amíg az el nem fogy, addig lehet ilyen gond.

De megcsinálom szívesen, megbeszéljük privátban a címet. Most szabadságon vagyok egy ideig.

Lehet, hogy édesapádnak igaza van a vegyszeres kezelésről - akármilyen célból végzett adalékanyag hozzáadása, stb. -, de a kvarc (a siporax nem "igazi" üveg, hanem üveggé olvasztott szilicium-dioxid, kvarcüveg) bizony módosítja a pH-t. Hoztam itt korábban egy példát, gyógyszerkönyvi minőségű kolloid szilicium-dioxidot. A vizes elegy pH-ja 3,5-5,5. Abban viszont egyre biztosabb vagyok, hogy idővel ez a pH befolyásolás csökken, mivel több akváriummal találkoztam, amiben savas pH van siporax mellett. Úgyhogy számunkra is van remény :D
 
Szerinte ha a sima üveg módosítja a ph-t, akkor nem lehetne tárolni benne savat, lúgot :) De lehet, hogy nem ugyanaz az üveg van a sipoban, mint a palackban, vagy a szinterelés során megváltozik benne valami. Én sem gondoltam, hogy bármi megmarhatja az üvegem, mégis az akim hátsó oldalát megmarta valamilyen anyag, elvileg víz folyt le a ragasztott poszter és az üveg közé. Sajnos régi sipot nem tudok adni, mert összekevertem az újjal :)

Most nézem, hogy eredetileg nem ezt írtad :) De szerinte savas a kvarc és lefele kellene módosítania a ph-t, nem felfele
 
Utoljára módosított:
Szerinte ha a sima üveg módosítja a ph-t, akkor nem lehetne tárolni benne savat, lúgot :) De lehet, hogy nem ugyanaz az üveg van a sipoban, mint a palackban, vagy a szinterelés során megváltozik benne valami. Én sem gondoltam, hogy bármi megmarhatja az üvegem, mégis az akim hátsó oldalát megmarta valamilyen anyag, elvileg víz folyt le a ragasztott poszter és az üveg közé. Sajnos régi sipot nem tudok adni, mert összekevertem az újjal :)

Most nézem, hogy eredetileg nem ezt írtad :) De szerinte savas a kvarc és lefele kellene módosítania a ph-t, nem felfele

Mit nem írtam eredetileg? A szerkesztés csak hibajavítás, illetve kiegészítés volt.

Amit mértem az tény. Vagy elfogadod, vagy nem :) Rád - vagy apukádra - van bízva. Nem kértem szakmai felülvizsgálatot.

A Siporax anyaga nem azonos azzal, amit a köznyelvben üvegnek nevezünk. Az üveg az anyag egy állapota. Kristályrács nélküli amorf állapot. Üveget lehet csinálni sok mindenből, így tiszta SiO2-ből is. A Siporax amúgy sem üveges állapotú anyag. Az "üvegen" átlátsz (akkor is ha barna vagy zöld), a felszíne kicsi, sima. A siporax sok-sok kis üveges szemcse "összetapasztva" (nem ismerem a gyártási techológiát, így ennél szakmaibb kifejezésre nem ragadtatom magam), nagy felülettel. A szilárdtest és felületek kémiája foglalkozik ezzel. Pl. egy vastömb mágneses, de ha kellően vékony lemezt sajtolunk belőle, akkor elveszíti ezt a tulajdonságát. Az ezüst fényes, 100%-os fényvisszaverő sajátságú, de kellően finom porként fekete (<- ez volt a szerkesztés!). De lehetne még ezer példát hozni, ebben google segít.

Hozzáteszem, nem tudom, hogy apukád a kémia melyik területével foglalkozik, de nem is tartunk nagytisztaságú savakat akármilyen üvegekben. Illetve az is más kérdés, hogy egy pH 1 körüli sav vagy pH 13-14 lúg pH-ját mennyire tudná befolyásolni, míg a közel semleges lágy víz (aminek nagyon kicsi a pufferkapacitása) pH-ját megváltoztatja. Az akváriumod hátulját semmi nem marhatta meg, inkább csak valamilyen anyagkiválás, amit le lehetne róla pucolni, bár nem tudom, hogy milyen vegyszereket szoktál az akvárium közelében használni.
 
A mérésedet elfogadom (miért ne tenném), inkább csak a pH növekedés oka érdekelne, illetve az, hogy idővel ez eltűnik-e, mert nekem/nekünk ez lenne a fontos. Nem vitatkozok, nem kértem szakmai felülvizsgálatot, csak értetlenkedek, az okokat keresem, ilyen vagyok, ezért mutattam meg a mérési eredményeidet Édesapámnak, mert a véleményére voltam kíváncsi :) Ő sem kérdőjelezte meg, csak azt mondta, hogy ott másnak kell lennie, mert szerinte maga a kvarc nem okozhat ilyet, de tényleg nem tudjuk, hogy a sipo miből készült, csak annyit, hogy szinterelt üveg.
Édesapám amúgy vegyészmérnök, vízkezeléssel, víztisztítással foglalkozik.
Eredetileg (amiről e-mailt kaptam) valami mást írtál, de mind1 is, azt nem értettem :)
Az üvegemre amúgy tixoval és stiftes papírragasztóval tapasztottam a fóliát, mikor leszedtem, a vízkő szerű foltot semmilyen elérhető, békésebb oldószerrel (sósav, hypo, aceton, nitrohigító, cif...) nem tudtam leszedni, még fém kaparóval, csiszolópapírral sem (persze nem erőltettem ezt). Tehát anyagában marhatta meg a felületét. Bár nem erőltettem újabb anyagok vásárlását már.
 
A mérésedet elfogadom (miért ne tenném), inkább csak a pH növekedés oka érdekelne, illetve az, hogy idővel ez eltűnik-e, mert nekem/nekünk ez lenne a fontos. Nem vitatkozok, nem kértem szakmai felülvizsgálatot, csak értetlenkedek, az okokat keresem, ilyen vagyok, ezért mutattam meg a mérési eredményeidet Édesapámnak, mert a véleményére voltam kíváncsi :) Ő sem kérdőjelezte meg, csak azt mondta, hogy ott másnak kell lennie, mert szerinte maga a kvarc nem okozhat ilyet, de tényleg nem tudjuk, hogy a sipo miből készült, csak annyit, hogy szinterelt üveg.
Édesapám amúgy vegyészmérnök, vízkezeléssel, víztisztítással foglalkozik.
Eredetileg (amiről e-mailt kaptam) valami mást írtál, de mind1 is, azt nem értettem :)
Az üvegemre amúgy tixoval és stiftes papírragasztóval tapasztottam a fóliát, mikor leszedtem, a vízkő szerű foltot semmilyen elérhető, békésebb oldószerrel (sósav, hypo, aceton, nitrohigító, cif...) nem tudtam leszedni, még fém kaparóval, csiszolópapírral sem (persze nem erőltettem ezt). Tehát anyagában marhatta meg a felületét. Bár nem erőltettem újabb anyagok vásárlását már.

Az okot nem tudom másnak tulajdonítani... :( Mindent megmértem, ami az akváriumban található, a mérési eredményeket láthatod Te is.

Többen tapasztaltak ilyen (siporax, substrat pro melletti) pH növekedést, van itt olyan akvakertész, aki lecserélre a szinterelt üveget Bio Riora és egyből savas lett a pH...

Viszont nagyon sokat vannak, akik sipo mellett savas vízről számolnak be, itt is, más fórumon is. A közös bennük, hogy évek óta használják a siporaxot, tehát biztosan van remény, ha kioldódásról van szó, akkor elfogy, ha telítődésről, akkor telítődik ez a fránya anyag. Nekünk mindössze ki kell seggelnünk :/

Egyébként most meguntam, úgyhogy a vízcserekor a cserevíz pH-ját kénsavval lehúzom 5 körülire, a vezetőképesség amúgy is esik egy ideje (200-ról 175 körülire csökkent mostanában), amit nem értek, mivel tápozás állandó, GH, KH számottevően nem változik, de elég annyi, hogy nem fog elszállni a vezetőképesség. Egy hónapos távlatban (4*20% vízcsere) meglátjuk, hogy a pH mit fog csinálni. Majd beszámolok róla :)
 
Utoljára módosított:
Régen,mikor gyerek voltam,édesapámnak,is volt akváriuma,de annyira megromlott a víz minőség,manapság,sok klór meg a többi szer,amivel kezelik az ivóvizet.Anno nem figyeltek ennyi mindenre az akvaristák.10 literenként egy csapott evőkanál só,és jó napot.ennyi volt a nagy víz kezelés.metilénkék,malachit zöld,ezekre emlékszek.Manapság,meg annyi szer teszünk bele hogy az már fájó.De sajnos ilyen világot élünk.
 
Manapság,meg annyi szer teszünk bele hogy az már fájó

Bár sok emlékem nincs azokról a halakról amit bátyám tartott, amikor kicsi voltam, de szerintem azóta több, igényesebb halat/növényt is lehet kapni amik már nem bírnák az egyszerű hazai kemény csapvizet :) itt a fórumon sokan olyan körülményeket teremtenek meg, ahova már ezek a szerek szükségesek. Lágy vizet kedvelő halak, CO2 a növényeknek :) ma is lehet egyszerű állottvizes guppis dániós anubiasos akváriumot csinálni :)
 
Sziasztok! Valaki hasznal digitalis ph merot? Itt gondolok az olcso kinai sarga vagy piros filctoll alakura.Erdeems venni ilyent? Lehet bizni benne?
 
Back
Oldal tetejére