• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Nem vízszintes alap + garnéla mentőakció. Help plz!

Zool

Új regisztrált
Sziasztok!

Nagy baj ütötte fel a fejét nálunk :( Úgy kb. 10 napja volt, hogy berendeztük az akváriumunkat (85 literes). Nekem jó 20 év kihagyás után szinte elsőnek számít a mostani, a feleségemnek nem volt még soha akváriuma. Szóval nagy volt az öröm és boldogság egészen a mai nap délutánjáig. A feleségem észrevette, hogy az akvárium hátsó alsó sarkából egy repedés indult el az üvegen. Az üvegen alig érezni, a köröm nem akad meg benne, csak egy nagyon vékony - hajszálnál vékonyabb - csíkot látni csak.

Nem akartuk megvárni, hogy mi lesz a végeredménye, így gyorsban leszívtam úgy 80%-át a víznek. Nem tudom mi történhetett, felhívtam a kereskedőt akitől az akváriumot vettük, de csak holnap tudunk érdemben beszélni, mert már bezárt amikor hívtam. Az akvárium tuti nem lett megütve, így 2 dolog lehet: vagy anyaghiba, vagy az, hogy most utólag leellenőrízve az a hely ahova tettük az akváriumot nem teljesen vízszintes, ráadásul az egyik fele jobban lejt mint a másik. Az akvárium alá tettem polifoam-ot, ami alap helyzetben úgy 1 cm vastag, az akvárium alatt úgy 5-6 mm-re nyomódott össze.

Csináltam képet, hogy mennyire van elmenve a dolog a vízszinttől:
Bal oldalon: http://www.flickr.com/photos/49891154@N08/5704961496/
Jobb oldalon: http://www.flickr.com/photos/49891154@N08/5704396117/
A két hely között ahol néztem úgy 60 cm a távolság.
Ez a lejtés/görbület okozhatott üvegrepedést? Az üveg a jobb oldalon repedt meg a hátfalnál a sarokból indulva. Mit lehetne tenni ha ez lehet a repedés kiváltó oka? Sajnos máshova nem tudom helyezni az akváriumot. A hely amiről szó van valamilyen kőlapból készült, de nem lábakon áll, hanem egy beépített kandalló oldasó részén van. Szóval nem tudok a vízszintezésen és hasonló dolgokon javítani. Ha vastagabb (akár 2 réteg) polifoamot teszek alá az megoldja a gondot? Vagy esetleg tudok még hungarocell tábálából odaszabni egy darabot és valami módon egy díszkerettel eltakarni utána az alapzatot. Ezek jó megoldások lennének, vagy az egész alapját adó kőtábla enyhe íve mindenképp üvegrepedéshez vezetne? Vagy esetleg van valmi egyéb ötlet, megoldás ilyen helyzetre?

Másik dolog:
A növények kikerültek egy vödörbe és körbetelefonáltunk, hogy honnan tudnánk szerezni egy kis akváriumot vagy akármit, amibe a hétvégén bekerült 8 db red cherry garnélát ki tudnánk menteni. Lett egy kb. 10 literes kerek formájú "akvárium", ebbe tettem némi aljzatot egy mohásított követ meg némi növényt beledugdostam, aztán mentek bele a rákok. A formája és mérete miatt se a fűtőt, se a szűrőt nem tudtam beletenni. Erről is csináltam képet:
http://www.flickr.com/photos/49891154@N08/5704964428/
http://www.flickr.com/photos/49891154@N08/5704965636/
Ilyen körülmények között van esélyük a rákoknak a túlélésre? Nem tudom mennyi ideig kellene ebben a menedékben kihúzniuk, de valószínűleg alsó hangon is minimum péntekig, de az is lehet, hogy a jövő hétig. Mivel nincs szűrés, így naponta cserélnék nekik vizet, nem tudom mennyit, de akár 100% is megoldható. A növények remélem tudnak elegendő oxigént juttatni a vízbe a rákoknak.

A növények elvannak egy vödörben? Tudok nekik világítást adni, de a gyökerüket nemtom beültetni semmibe, csak úgy úszkálnak most a vízben. Amikről szó van: Anubias, Vallisneria, Microsorum, Cryptocoryne, Echinodorus, Rotala. Nem voltak világbajnok állapotban (nem nagyon van választék sajnos itt a városunkban sem akvarisztikai boltokból sem kíálatból), de kár lenne értük.

Nagyon elszomorított az egész történet. Nagyon örültünk az aksinak, tervezgettük a berendezését, a növények kezdtek szépen beállni (most hogy kiszedtem őket, mindegyikek elég erőteljes fejlődésbe kezdett már a gyökérzete), a red cherryk láthatóan jól érezték magukat, erre jön ez a repedés és gyakorlatilag totálisan szét kellett bombázni az egészet :(
 
Ez így késő estére nem könnyű feladvány. Az, hogy nem teljesen vízszintes a hely, ahova az akváriumot rakod még nem akkora tragédia, bár a vízszint látványát jelentősen rontja. A legfőbb oka az ilyen gondoknak a mechanikai sérülések.
Egészen biztos vagy benne, hogy nem vertétek oda a sarkát sehova? Mert ha csak egy kicsit is, akkor elképzelhető... De lehet akár anyaghiba is, bár nagyon kétlem. Ha logikusan belegondolsz, a hajszálrepedések is idővel problémákat okoznak...
Az, hogy van polifoam az akvárium alatt elengedhetetlen! és, hogy összenyomódik benne van a pakliban (akvárium súlyából kifolyólag). A hungarocell jó ötlet, lehet kapni nem olyan vészes áron 2 cm vastagot is.

Amúgy csak ötletelés szintjén mondtam ezeket, józan "paraszti" ésszel :D amennyiben valaki nálam jártasabb (nem nehéz) a témában, ne habozzon és írjon pár sort! ;)
Mindenképp beszélj a kereskedővel, bár a jóindulatán múlik minden, hiszen a pénztártól való távozás után....sajnos ismerjük a szöveget.
 
Az üveg repedésének sok oka lehet.
Igen, lehet anyaghiba.Ezt nem részletezem mert végül is ebben a helyzetben majdnem mindegy.
De, ha ebben a bizonyos kőlapban görbület van az semmi esetre sem jó jel.Az üvegben óriási feszültségeket okozhat.Nem is annyira az, ha picit egyenletesen leejt egyik irányba, hanem ha hajlat van esetleg benne.
Szerintem, ha esztétikailag elfogadható, akkor a legegészségesebb megoldás, ha teszel az aki alá egy amennyire lehet odaillő laminált lapot (falapot) olyan vastagságban (2 cm) amit alatta akár papírlapokkal vagy bármilyen hézagoló eszközzel teljesen egyenes és vízszintes állapotba tudsz hozni.(és azon a polifoam) Ez lenne a legbiztosabb megoldás különben nem fogod tudni kivédeni a hasonló esetet.
Szerintem a garnéláknak sokkal fontosabb a stabil környezet mint az esztétikum. A vödör is teljesen megfelel arra az időre, ha abban stabilabb hőmérsékletet és körülményeket tudsz biztosítani.
 
Én lehet hogy egy kis kiegyenlítő beton réteget felhúznék a kő lap tetejére hogy ki legyen szintezve,ez gyorsan szárad és festhető.És a biztonság érdekében a hungarocelt ajánlom én is ,egy vékony szövet huzattal borítva az esztétika miatt!Garnélák bírják a kiképzést nagyon,de egy szivacsos légpumpás szűrőt azért betennék és nem kell naponta vizet cserélned!Ha a közelembe laksz adok egyet szivesen kölcsön! :DMeg ha kell egy 27 literes akit is!
 
Köszönöm a tanácsokat!
Stevo: a vízszint látványának a kérdése nem vészes esztétikai szempontból, mert a tetőt úgy csináltam meg rá, hogy lelógjon körbe 3,5 cm-t így eltakarja a vízvonalat.
Patzu: a laminált lapnál a rétegelt lemezre gondolsz (ami vékony falapokból van, amik egymásra merőleges száliránnyal vannak összeragasztva)? Ilyen nemtom létezik-e 2 centi vastagságban, de ha van akkor tuti horror árban mérik, mert a 12 milis is elég drága már. Ráadásul itt a környéken úgy van, hogy hiába kell nekem csak 0,2 m2 ettől függetlenül a teljes 3 m2-es táblát ki kell fizetnem :( Rétegelt lemez helyett lehet megoldás OSB vagy bútorlap? Vagy ezek nem eléggé merevek?

Visszajelzett a kereskedő közben. Az ő elmondása szerint a képek alapján nem repedésről van szó, hanem karcolásokról az üveg felületén. Itt vannak a fotók, amiket csináltam a problémás részről (meg látszik is az akvárium elhelyezése):
http://flic.kr/s/aHsjuHYoS7
Szerintetek is inkább csak karcolás ez? Az alsó sarokban most jobban megnézve nem megy le teljesen az üveg széléig, hanem úgy aluról 5 cm magasságban és a szélétől 2 cm-re befelé kezdődik. Nem tudom, hogyan törik meg a fény az üvegben és milyen visszatükröződéseket okozhat, de az lehetséges hogy a csak külső felületen lévő karc úgy látszik az éléről belenézve, mintha a belső felületen is ott lenne? Most hogy le van eresztve teljesen körömmel megkapirgálva a külső felületen egyértelműen érezhető, a belső felületen viszont nem (de még megvizsgálom majd tüzetesebben).
Apám üveggyárban melózik, kérdeztem a dologról, ő azt mondta, hogy edzett üveg nem nagyon szokott repedni. Ha valami gáz van, akkor az egyből darabjaira hullik szét (mondjuk ez hirtelen behatásokra igaz, a feszülésből adódó terhelés esetében nem volt biztos ebben).

Szóval most el vagyok bizonytalanodva. A kereskedő állítása szerint az akvárium gond nélkül használható, de az meg fura hogy eddig nem vettük észre a karcot, pedig minden nap nézegettük elég sokat az akváriumot (új élmény meg ilyenek...). Azt csinálom most, hogy kiteszem a verandára és feltöltöm ott vízzel, aztán hagyom állni pár napot, meg meg isnyomkodom egy kicsit a kérdéses részt. Ha a repedés(?) nagyobb lesz, akkor felejtős ez az akvárium, ha nem akkor visszakerül a helyére, és bízunk benne, hogy nem hibáztam vele.
 
Kár lenne érte, elég jó kis setup volt, ahogy a képeken látszik :\ A bútorlap is ugyanolyan jól használható, sőt még merevebb is. A kereskedő nyilván nem fogja egyértelműen az ő hibájának titulálni, erre azért számíts.
Az, hogy a teraszon járatod vízzel tele ez jó ötlet, ne a lakást áztassa el, ha bármi geb*sz van... Kérdéses ez a karcolásos dolog...
 
Bocs, ha rosszul fejeztem ki magamat, természetesen bútorlapra gondoltam.
 
Kivittem a verandára az akváriumot, és feltöltöttem színültig vízzel. Jól megnyomkodtam ott ahol a sérülés van az üvegen, de nem terjedt tovább. Filctollal bejelöltem a végét, aztán majd nézegetem, hogy megy-e tovább. Odatettem a vízmértéket a kőlapra, és bizony van benne egy ív (el nem tudom képzelni, hogyan lehetséges ez amúgy). A legdurvább részen annyi látszik, hogy a 40 cm hosszú vízmérték felfekszik a 2 végén, és a közepén majdnem 1 mm rés van (nincs teljesen 1 mm), simán álátni alatta.

A betonozás dolog nemtom hogyan sülne el, elég hülyén nézne ki egy réteg beton a kövön, még ha le is festenénk. Meg nem tudom, hogy egyáltalán kivitelezhető lenne-e teljesen síkra a betonréteg.

Az a megoldás járható út lenne, hogy 1 réteg polifoam, arra 18 mm-es bútorlap, arra megint polifoam, és arra az akvárium? Egy ilyen setup kiegyenlítené a hajlatot kellőképpen?

Vagy esetleg érdemes lenne egy kis bútorjellegű alapot csinálni neki? Olyasmire gondolok, mint amit a bonsai tálak vagy suiseki kompozíciók alá szoktak tenni. Persze nem tudnám olyan szépre megcsinálni, olyan lenne kb. hogy bútorlap, és az alján teljes szélességben a hosszabb oldalra merőlegesen 4-5 lábazat, amiket aztán alulról ki lehetne szintezni alátétekkel.
 
4-5 lábazat, amiket aztán alulról ki lehetne szintezni alátétekkel.
A bútorlapon kihagyod a lábazatot,teszel alá állítható magasságú megfelelő teherbírású lábakat 4 sarokra 1db középre.Ha nem akarod vízszintbe rakni 1mm nem sok szerintem a polifoam elviszi.És nekem is karcosnak tűnik,az aljzatoddal és egy mágneses algakaparóval pont ilyen karcokat lehet csinálni.
 
jelzin said:
4-5 lábazat, amiket aztán alulról ki lehetne szintezni alátétekkel.
A bútorlapon kihagyod a lábazatot,teszel alá állítható magasságú megfelelő teherbírású lábakat 4 sarokra 1db középre.Ha nem akarod vízszintbe rakni 1mm nem sok szerintem a polifoam elviszi.És nekem is karcosnak tűnik,az aljzatoddal és egy mágneses algakaparóval pont ilyen karcokat lehet csinálni.

Végül is az a megoldás született meg amit te is írtál. Vágattam bútorlapot, és 6 db állítható szekrényláb lesz majd az aljára szerelve. Most délelőtt megyek érte majd. Annyi szépséghibája lesz így a dolognak, hogy 10 cm-el magasabbra kerül az akvárium (8 cm-es volt a legrövidebb láb amit tudnak adni + a bútorlap kb. 2 centije). Eddig is nehezen nyúlkáltam bele, most már kell majd a sámli hozzá.
A karcolás az üveg külső felén van, meg azon az üvegen nem is használtuk a mágneses algakaparót, de azért köszi, hogy felhívtad rá a figyelmemet, mert odafigyelek akkor a használatára, hogy máshol ne csináljak vele karcokat :thumbup:

Ma beugrik faterom az egyik munkatársával és szemügyre veszik az üveget. Ha mindent rendben találnak, akkor délután/este megy vissza a helyére, és újbóli berendezés, növényültetés lesz. Az lenne a kérdésem ezzel az "újraindítással" kapcsolatban, hogy ugye ajánlott pár hetet vagy 1-1,5 hónapot várni a halak betelepítésével a lebontó baktériumok beállása miatt. Ez a történet "resetelte" azt a majdnem 2 hetet ami már eltelt az indítás óta? A szűrőmet folyamatosan járatom azóta egy vödör akváriumból leszívott vízben, amibe a nagyobb termetű nyövények is kerültek. A talajról nem tudtam 100%-osan leszívni a vizet, így kb. 3/4 rész magasságig vízben állt, illetve egy fél napra a leürítésre rá fel lett töltve az akvárium a tesztelés miatt. A baktériumok így megmaradnak? Vagy indul előlről az a 4-5 hét beállási idő?
 
Helló! Ahogy elnéztem a képeket a sérülésekről, nekem is inkább karcolásnak tűnik, mondjuk úgy felismerem , mert én is ilyen szépeket csináltam a frontüvegemre egy két szem kvarchomok szem segítségével! AZ általad említett 1 mm -es szinteltérés szerintem hanyagolható, pláne egy 2cm vastag hungarocell darabbal, vagy dupla polifoammal.....le sem merem írni én nekem hol és hogyan volt az akváriumom lerakva, ma már én is csodálom , hogy nem tört ketté az évek alatt :D

SZóval, én szerintem ha szerencséd van és nem repedés akkor szídhatod magad a karcok miatt :p és elég lenne a hungarocell vagy dupla polifoam, az az 1mm úgy szinte semmi! Ja igen ha kell Crypto, Rotala tudok segíteni!
 
Feccc: Köszi szépen a felajánlást, de helyileg elég messze vagyok tőled sajna, és nem is szoktam arrafelé járni.

Tegnap megnézte faterom meg a munkatársa az üveget és azt mondták, hogy durva karcról van szó, szóval megnyugodtunk kicsit, bár maga az akvárium a legkisebb tétel az egészben. Aztán délelőtt megcsináltam a tartórészt az akvárium alá, visszapakolásztam bele a köveket és a növényeket (még maradt 3 microsorium, a kövekhez szeretném rögzíteni őket, azon agyalok, hogy hogy lenne a legjobb), ilyen lett:
5712347701_26e05524c2_z.jpg

Nem lett így a legszebb, talán még fogok csinálni egy takarólapot az első oldalra, hogy ne lehessen átlátni az akvárium alatt.
Estefelé a garnélákat is visszaköltöztettem, szerencsétlenek teljesen meg voltak zavarodva a sok költözés miatt. Úgy tűnik átvészelték a dolgot, most délelőtt már nyugisabbak és a színük is kezd visszatérni. A régi akváriumvízből úgy 50%-nyit tudtam megmenteni, a többi csapvízből ment. Holnap csinálok még egy 30% körüli vízcserét (meg még vagy 1-2 héten keresztül 2-3 naponta).

Az lenne még a kérdésem, hogy ha a garnélák szépen elvannak és jól érzik magukat, akkor az lehet annak a jele, hogy mehet bele már pár hal? Vagy a halak érzékenyebbek az ammóniára és nitrátokra? Valahol azt olvastam, hogy érdemes eleinte 1-2 darab halat betenni, mert segíti a baktériumok gyorsabb szaporodását, mivel ammóniát juttatnak a vízbe.

Köszönöm szépen mindenkinek a segítő hozzászólásokat, elég nagy para volt az elején a dolog, de szerencsére happy end-el zárult a történet :)
 
A garnélák érzékenyebbek mint a halak, főleg a drágábbak. Ha a garnélák jól érzik magukat akkor egy kis idő (1-2 nap) múlva mehetnek a halak is.
Nem muszáj halnak lennie hogy ammóniát juttass a vízbe, a sima haltáp is megteszi, a lényeg hogy legyen mit enniük a baciknak.
 
Back
Oldal tetejére