• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Nannostomus marginatus - Háromsávos törpeszájú hal

Arizona

Tapasztalt kertész
Igazi kis nano hal :)
105823.jpg


Tudományos név : Nannostomus marginatus
Magyar név: Háromsávos törpeszájú hal
Csoport: Pontylazacok
Származás: Dél-Amerika
Testhossz: 3 cm
Természetes élőhely: az Amazonas vidékén és Guyana vizeiben
Viselkedés: Más, kis testű halak társaságában jól érzi magát.

Táplálkozás: Szívesen fogyaszt minden apró, élő eleséget.
Szaporítás: Elég könnyű.
Medence: Minimum 20 literes
Halnépesség: 20 literre 4-5 hal
Dekoráció: Sötét aljzat, finom szálú növények.
Hőmérséklet: 26 -28°C
pH: 5,8-7,5
Keménység: 2-12 NK°
105824.jpg


Megjegyzés: Felfedezése után több mint húsz évig kellett várniuk az akvaristáknak, hogy az Amazonas vidékén és Guyana vizeiben élő kis hal elérkezzen Európába. Teste zömök, hengeres alakú. Testén két erősebb és egy vékonyabb fut végig A két erős csík között a test felső részén csillogó arany-, hasrészen ezüstszínű. Az arany csík áthúzódik az szemén, egészen a szájrész felső széléig. Úszói sárgák, vérvörös foltokkal. Kisméretű, háromliteres üvegakvárium, melyet egészen lágy, 2-3 nk°-ú és tőzegen keresztül filtrált, enyhén savanyú vízzel töltünk fel, megfelel az ívatáshoz. A hal erősen ikrapusztító, ezért az ikrák védelmére az akvárium talaját műnövénnyel takarjuk el, melyet üvegpálcákkal szorítunk a talajhoz.
24-26 °C-os vízben rendszerint másnap ívnak, a Nitella vagy jávaimoha bokrok között. Aránylag kevés ikrát rak. Az igen nagy szemű ikrát átvilágítással könnyű meglátni. Ikrázás után a tenyészállatokat azonnal el kell távolítani. Fölnevelésük mindenben megegyezik a többi törpeszájú hal ivadékának fölnevelésével.

105827.jpg
 
Szép kis halacska, szemezgetek vele! Esetleg nem tudjátok, mennyire tartható nyitott akiban?
 
katroc said:
Szép kis halacska, szemezgetek vele! Esetleg nem tudjátok, mennyire tartható nyitott akiban?

lámpakapcs. után szeretnek virgonckodni. Viszont amit észrevettem az az, hogy ha mondjuk vannak 16-an akkor éjszaka van amikor kiugranak, de amikor elérik mondjuk a 8 fős létszámot ez megszűnik. Ezt már tapasztaltam kétszer és fogalmam sincs miért csinálják ezt.
 
inadsz said:
katroc said:
Szép kis halacska, szemezgetek vele! Esetleg nem tudjátok, mennyire tartható nyitott akiban?

lámpakapcs. után szeretnek virgonckodni. Viszont amit észrevettem az az, hogy ha mondjuk vannak 16-an akkor éjszaka van amikor kiugranak, de amikor elérik mondjuk a 8 fős létszámot ez megszűnik. Ezt már tapasztaltam kétszer és fogalmam sincs miért csinálják ezt.

köszi, akkor nem biztos, hogy ők kellenek nekem... :) Amúgy se lenne belőlük sok, max 4-6db.. De akkor marad az amanda lazac. :)
 
Üdv Mindenkinek!



Én hatot vettem egy nyolcfős neoncsapat mellé másik rajhalnak. Gyerekként is részrehajló voltam a csíkos halakat illetően, de felnőttként zebradániót már nem akartam dél-amerikai halakkal együtt tartani, ezért örültem, amikor ezt a halat megleltem. Ideális méret 54 l-be. A választás egyelőre tökéletesnek látszik. A csíkos fickók bebarangolják az egész területet. Kajálni nálam a felszínről valamivel jobban szeretnek, így nem vesznek össze a középtájon vaduló neonokkal, amiknél jóval kevésbé agilisek, ha evésről van szó.

Az amúgy unalmas viselkedésű neonokat inkább a színhatás miatt választottam, míg ezek dekornak és hangulatjavító elemnek is kíválók. Hol együtt bandázik mind a hat (általában estefelé vagy kaja előtt) együtt lebegve és uszonyaikat viccesen remegtetve, hol vidáman, egymást hajtva hancúroznak, messze nem annyira örjítően cikázva mint a tonhalszerű csupa-izom Királylazacok, melyeket a gyakori idegroham okán lecséréltem rájuk. Néha, ha az aljzatot vizsgálják, egy mozdulattal függőlegesbe állnak, és hátrafelé is remekül úsznak. A viccesebbek néha azzal szórakoznak, hogy a csigát lepiszkálják a levélről, és ártatlan pofával figyelik, ahogy az lezuhan az aljzatra. Néha a békésen alvó Otocinclusba is belecsípnek egyet-egyet kíváncsiságból. A legbátrabbak, ha rájuk jön a hancúr, vígan beúsznak a szűrő beömlőcső venturi-jába (Dögölj meg Vizi-Glanz!!!)és onnan a vízzel kidobatva magukat szörföznek, néha meg ha benyomom a diffúzort, a buborékokat kapdosva hülyülnek a felszín alatt. Korrekt egyéniségek, igazi minibohócok jégkorong bíró jelmezben.

Fotózni alig lehet őket, mert ha véletlenül statívra teszem és macro-ra állítom a gépet, tuti, hogy azonnal rohangálni kezdenek, akkor is, ha előtte félóráig egy helyben lebegtek. Tutira megérzik, hogy mikor kell beindulni, nehogy már legyen róluk egy éles kép...

Amikor betettem egy etetőgyűrűt, melyre átlátszó alaplapot szabtam amolyan Tubifex-tálnak, ezek az idétlenek kettesével beleúsztak és mint a cirkuszi pónik, eszementen köröztek benne vagy 5 percig. Maga az új tárgy vagy 20 percig lekötötte a figyelmüket. Néha a hímek egymásnak pózolva villámkeringőznek, nappal meg inkább egyesével különválva derítik fel a terepet. Sokkal jópofább jószágok az átlag csapathalaknál és megjelenésben is roppant jól kiegészítik a neonok domináns színhatását. A vízcserét (esővíz) nagyon értékelik, azonnal rájuk jön a hancúr, és a hímek kettesével azonnal az egyik nőstényhez dörgölőznek.

Mindent összevetve, kicsit drága de tündéri halacskák, részemről odavagyok értük.
 
Back
Oldal tetejére