• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Nannobrycon eques

ZaCK

Legenda
A törpeszájú halak egyik legérdekesebb képviselõje akváriumainkban. Hegyes, hengeres testformája, szinte csõrhöz hasonló fej- és úszóinak szárnyformája és nem utolsósorban a vízben 70-80 %-os, majdnem függõleges állása teszi érdekessé. Ezt a ferde testhelyzetét tartja meg úszás közben is. Az Amazonas lassú folyású vizeinek sûrû növénnyel benõtt partszegélye a hazája, akváriumban is szívesen áll hosszú ideig a növények között. Ilyenkor csak úszói vibrálnak. Hátrésze szürkésbarna, de a gerincvonalán és az oldalán két sötétebb pikkelycsíkkal. Testközépen egy alig észrevehetõ, arany pikkelysor húzódik végig szájától a farokúszóig. Alatta sötétebb, barnásszürke, majdnem fekete, ezüst mellrésszel, pontokkal. Ennek az 5 cm-re megnövõ halacskának a tartása más békés természetû kis testû, lehetõleg nyugodt halak társaságában nem jelent problémát. Eleséget - ezt testhelyzete is mutatja - legszívesebben a víz felszínérõl fogyaszt. Apró szúnyoglárva és más apró élõ eleség a fõ tápláléka, de szükségébõl a vágott Tubifexet is elfogyasztja.

Bár tartása megegyezik a többi törpeszájú hal tartásával, de tenyésztése, ívás eltér azoktól. Háromliteres üvegmedence tökéletesen elegendõ az ívatásához. Ezt a kis medencét 12-14 cm magasan töltsük fel igen lágy, tõzegen filtrált, 6, 5-6, 8 pH kémhatású vízzel. Ívatásához - fajrokonaival ellentétben - széles levelû növényt kell a medence közepébe állítanunk. A kis nõstények ivarérettségét az ikrával erõsen telt has jelzi, míg a kis hímek egészen karcsúak. Az esti órákban kihelyezett pár egy ideig szinte mozdulatlanul áll a 26-28 fokos vízben. Már rendszerint másnap a hím a nõstény háta körül úszik, és szinte tolja, csalogatja az ívásához kiválasztott levél alá. A nagy szemû ikrákat a levél alá fordulva annak fonákjára ragasztják. Bár több lehullik az akvárium aljára, de ezek is már megtermékenyített állapotban vannak. Nem ikrapusztítók. Ha ikrázás után az állatok nyugodtan állnak, kifogjuk õket. Az ikrát könnyû a levélen és a talajon megfigyelni. Erõs fénytõl óvjuk õket. Az ivadék 28-30 óra alatt kel ki és függeszkedik a növényen, az akvárium üvegfalán. Második nap sötétedni kezd, és az ötödik nap úszik el. Felnevelésük még mindig fénytõl védve, csak nagyon finom planktoneleséggel lehetséges, melyet kezdetben, kis mennyiségben adjunk. Aránylag gyorsan fejlõdnek és 6-8 hónapos korban jó tartás mellett már ivarérettek.

small_227.jpg
 
Valakinek esetleg van tapasztalata növényes akváriumban ezen halakkal,mert mindenhol lassú azt látom,hogy gyenge flow van a medencéjükben és elvileg nem is szeretik a erősebb sodrást.Valószínűleg így van és akkor sajnos viszont le kell tennem róluk. :?
 
Sokszor láttam őket növényesben, de sajnos nincs velük tapasztalatom.
Rakok be képet róluk:

Nannobrycon_eques.jpg


small_227.jpg
 
Sziasztok!
Én jelenleg is tartom őket most egy 13 fős csapat úszik nálam, bár igaz, hogy 500 literben. Azt még érdemes megemlíteni róluk, hogy éjjelre sok másik nannostomus-hoz hasonlóan pizsamát húznak amely legalább annyira tetszetős mint a nappali mintázatuk. Ha az áramlás erős akkor szinte biztos, hogy behúzódnak a növények közé és csak etetéskor jönnek elő, ha azonban az áramlás nem erős akkor szétszóródnak mint a marginatus-ok az akvárium minden zugába és jellegzetes testtartásukkal bőszen vizsgálgatják a növényeket és tereptárgyakat hátha megakadt valami finomság közöttük. Ha azonban kedvük tartja és ezt többször is megfigyeltem spontán csapatba verődnek és fel alá bandáznak az akváriumban azonban ezt sem az erősen áramoltatott részeken teszik.
A tenyésztéssel kapcsolatban fontos megemlíteni, hogy a még 1-2 hetes kicsik a táplálékot legtöbbször a víz akvárium falához eső vékony sávból vadásszák ki ezért ott az áramlásnak a nevelő medencében nagyon minimálisnak kell lennie.
Én szeretem ezt a fajt, mert komótos laza stílusuk van a testtartást már nem is említve, ajánlom mindenkinek.

üdv Aquanauta
 
Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata, hogy a garnélák mennyire tudnak szaporodni mellettük (RC)? A N. marginatus és a N. eques között ingadozok. Az eques testtartása miatt arra gondoltam, hogy a kis garnikat kevésbé abajgatná az aljnövényzetben. De olvastam a neten olyat is róla, hogy a majdnem felnőtt méretű RC-t is képes kinyírni. Meg azt is, hogy a növényzetet elég erőteljesen képes ritkítani.

Köszi!

Üdv,
Attila
 
Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata, hogy a garnélák mennyire tudnak szaporodni mellettük (RC)? A N. marginatus és a N. eques között ingadozok. Az eques testtartása miatt arra gondoltam, hogy a kis garnikat kevésbé abajgatná az aljnövényzetben. De olvastam a neten olyat is róla, hogy a majdnem felnőtt méretű RC-t is képes kinyírni. Meg azt is, hogy a növényzetet elég erőteljesen képes ritkítani.

Köszi!

Üdv,
Attila

Szia nekem vad heteropodákkal voltak együtt 2 évig és soha semmilyen támadás nem érte őket. Komótos hal, nem egy gyorsan lecsapós fajta.

üdv
 
Szia nekem vad heteropodákkal voltak együtt 2 évig és soha semmilyen támadás nem érte őket. Komótos hal, nem egy gyorsan lecsapós fajta.

üdv
Köszi az infót!

Szerencsére nem volt a GA-ban, most pedig már látom, hogy a 100 l-es aksiba túl nagy lett volna. A brigittaek pont megfelelőek lettek.

Üdv,
Attila
 
Back
Oldal tetejére