• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Los Gigantes (80l iwagumi, avagy nem)

Maráz Anikó

Nézelődő
Sziasztok!

Aki már járt a Tenerifén található Los Gigantes hegyeknél, annak ismerős lehet a setup - remélem! :) Ez inspirált ugyanis, és az ott eltöltött, igen kellemes nászutunk. Hatalmas, az óceánra omló hegyek, melyek a függőlegesen végighaladó "piciny" lávakürtőkön keresztül nyertek egy-egy újabb rétegnyi magasságot az évmilliók során, mígnem el nem érték a mai 500-800m-es összmagasságukat. Na hát ezt a csodát próbáltam 80l-be sűríteni ;)

Talán mondhatom, hogy alakul, de van néhány furcsaság, amiben a segítségeteket kérném.

A paraméterek:
- világítás: 70cm LED (akvamorf), kb. 4700 lumen, 6000K, napi 8 órában
- CO2: nagynyomású, külső szűrő visszafolyó ágán beoldva (ez nagyon bejött, csak ajánlani tudom), kb. 50 csepp/perc. A világítás felkapcsolása előtt 1 órával indítom, és a villanylekapcs előtt fél órával kapcsol ki.
- szűrő: Oase 200 (800l/órát produkál), szintén elégedett vagyok vele. Szűrőanyagnak főleg siporax-ot és némi szivacsot + perlonvattát használok.
- egyelőre egy skimmerrel is megtámogattam a rendszert, ez napi 1 órát megy 3 időpontra elosztva.
- hardscape: seiryu kő (kb. 30kg, a felfekvéseknél szivaccsal alátámasztva, TDS-sel egymáshoz ragasztva) + fehér sóderszerű izé az alján
- talaj: ADA Amazonia, de csak kb. 2l, a sziklák közti rést régi szűrőanyaggal töltöttem fel
- indításhoz ADA bakto ball (2db talajban, 3db szűrőben)
- növények: utriculata graminifolia (bár ezt már gyakorlatilag kigyomlálták a halak), parvula mini, gömbmoha (tervben van a növények bővítése, csak erről még el kell beszélgetnem a partizánakcióban kertészkedő népséggel)
- a halak mellett van még 15db red cherry is
- lágyvizet használok minden vízcseréhez, és nem is keverem csapvízzel

Indítás: 6 hete, ebből 4 hét halak és garnélák nélkül, napi-kétnapi-hetikettő-heti 50% vízscserével, és GA mikró+makró táppal ment, 20-20ml/nap adaggal. Majd az állatok bekerülése előtt (azaz a víz 4 hetes korában) 90%-os vízcsere. Azóta, mióta bekerültek a halak és kicsit később a garnélák, már EI szerint "egyesével" adagolom a makrót (KNO3, K2SO4, KH2PO4, az elején MGSO4-et is, de most már nem, a magas TDS miatt). Mikrónak pedig a Tropicát használom (a foszfátmentes verziót), napi 10ml.

Minden kritika ellenére nem bírtam ellenállni annak, hogy löttyökkel mérjek vízparamétereket. Ezek nyilván nem 100%-ig megbízható értékek, de tájékoztatásnak szerintem megteszi. Íme a jelenlegi állapot (4 nappal az 50%-os vízcsere után):
KH = 4
PO4 = 0.5mg/l
NO3 > 100mg/l
Fe = 0.5mg/l
PH = 6.9
TDS = 353 (ozmózissal előállított, 13-as vízzel cserélek, nem keverem csapvízzel)

Az utóbbi 2 hétben visszatértem a heti 2X-i 50%-os vízcserére, mert aggasztó a nitrát értékem, és a TDS is igen magas. Bejáratásnál egyszer elkövettem azt a hibát, hogy elfelejtettem visszakapcsolni a szűrőt, ami így 1.5 napot állt (kb. a 10. napon). Lehet, hogy emiatt ilyen magas a nitrát? Mindenesetre azóta minden vízcseréhez adagolok némi baktériumot.

Illetve bár a garnélák igen kiváló munkát végeznek a barna alga tekintetében, felütötte a fejét a zöld pontalga (alább a kép). Úristenmilegyen.

Íme még szárazon:
open

https://drive.google.com/open?id=1N4xExwXPIZ4hcmy1wyYFchJJVyv55Xtd

Itt 4 hetesen, a halak és a garnélák előtti pillanatok:
https://drive.google.com/open?id=18Dbk_eQeB4MHOMT1UY5PS3HDnOZ4FxBr
open


A jelenlegi állapotról készült képek:
open

open

view

https://drive.google.com/open?id=1UC6bhujAwquLwOCYKfvcZDaQ-VHG4VNu
https://drive.google.com/open?id=1U3qEik8t-RB5UxTw9PKYXktQ96XDt4Ga
https://drive.google.com/open?id=1OEvDaLV4TLN0axx-7gYL9fNfBv7FgLxk


Köszönöm előre is a segítséget.
 
Szia.
Nagyon szepnek indul a dolog. Par stemet tennek be a kezdeti idoben ha kell akar kosarba, nem beultetve, amikor mar nem kell elajandekozod.
Ez a nitrat szint vajon hogyan jott? Mivel lehet ezt kimerni? Nem irtad el?
 
Szia.
Nagyon szepnek indul a dolog. Par stemet tennek be a kezdeti idoben ha kell akar kosarba, nem beultetve, amikor mar nem kell elajandekozod.
Ez a nitrat szint vajon hogyan jott? Mivel lehet ezt kimerni? Nem irtad el?
Köszi :) A stem-re jól ráéreztél, én is gondolkodtam már rajta, mert a halak is jobban éreznék azért magukat.
A nitrát (valamit a foszfát, vas és KH szintet) a Sera termékeivel mértem.
 
1ml/20liter hightech akváriumnál! azaz a te esetedben! miért döntöttél ugy hogy egyesével adagolod a makrot? mi volt a gond a GA-s táppal?
 
Akkor adagoltam 20-20ml-t naponta a tápokból, mikor nem voltak benne állatok, így nem eshetett bajuk. Tudom, hogy ez 4-5-szörös adag, több külföldi fórumon 10X-es tápozást javasolnak indításnál. A halak behelyezése előtt pedig csináltam egy 90%-os vízcserét (lágyvízzel), szóval nem eshetett bajuk :)
Mióta benne vannak a halak, az EI szerint kisebb mennyiségeket adagolok. Csupán azért váltottam, mert külföldön élek, és így nehéz beszerezni a GA tápokat (de az előző adagból még pont annyi volt, amennyivel a bárjáratást meg tudtam csinálni).

A magas nitrát és TDS szintre tud nekem valaki tanácsot adni?
 
Akkor adagoltam 20-20ml-t naponta a tápokból, mikor nem voltak benne állatok, így nem eshetett bajuk. Tudom, hogy ez 4-5-szörös adag, több külföldi fórumon 10X-es tápozást javasolnak indításnál. A halak behelyezése előtt pedig csináltam egy 90%-os vízcserét (lágyvízzel), szóval nem eshetett bajuk :)
Mióta benne vannak a halak, az EI szerint kisebb mennyiségeket adagolok. Csupán azért váltottam, mert külföldön élek, és így nehéz beszerezni a GA tápokat (de az előző adagból még pont annyi volt, amennyivel a bárjáratást meg tudtam csinálni).

A magas nitrát és TDS szintre tud nekem valaki tanácsot adni?
hát biztos tudnak valamit, ekkora dozisnál! én sehol nem olvastam ilyen mértékü táptúladagolásról! amugy 1-1 liteer GA táp elég lenne 1 évre neked!
cserélj sürübben vizet biztos megoldja a nitrát problémát!!!
 
Akkor adagoltam 20-20ml-t naponta a tápokból, mikor nem voltak benne állatok, így nem eshetett bajuk. Tudom, hogy ez 4-5-szörös adag, több külföldi fórumon 10X-es tápozást javasolnak indításnál. A halak behelyezése előtt pedig csináltam egy 90%-os vízcserét (lágyvízzel), szóval nem eshetett bajuk :)
Mióta benne vannak a halak, az EI szerint kisebb mennyiségeket adagolok. Csupán azért váltottam, mert külföldön élek, és így nehéz beszerezni a GA tápokat (de az előző adagból még pont annyi volt, amennyivel a bárjáratást meg tudtam csinálni).

A magas nitrát és TDS szintre tud nekem valaki tanácsot adni?
Magas nitratra kevesebb nitrat adagolas, es a toblet mennyiseg eltuntetesere vizcsere. Magas tds? Seiryu kovel alairtad a kemenyvizel a szerzodest. Co2-vel meg foleg. Fogkefevel megdorgolod es porlik a vizalatt. A szepseg zalloga sajna. 50%-os vizcserekkel lent tudod tartani 150-200 kozott. Amugy miert szeretned annyira levinni? Specko novenyek ivenylik esetleg a nagyon lagy vizet, ha garnizol visszakell sozni ugy is, halaknak mindegy.
Mennyire laksz nagyon kulfoldon? A garnéla kajat Oroszorszagbol rendelem, a noveny tapjaimat meg talajt Hollandiabol. Termeszetesen kb 1,5-2 evre valot.
Ha csak ezeket a novenyeket szeretned az akvaba, nem szamit a visszakemenyedett viz.
 
Magas nitratra kevesebb nitrat adagolas, es a toblet mennyiseg eltuntetesere vizcsere. Magas tds? Seiryu kovel alairtad a kemenyvizel a szerzodest. Co2-vel meg foleg. Fogkefevel megdorgolod es porlik a vizalatt. A szepseg zalloga sajna. 50%-os vizcserekkel lent tudod tartani 150-200 kozott. Amugy miert szeretned annyira levinni? Specko novenyek ivenylik esetleg a nagyon lagy vizet, ha garnizol visszakell sozni ugy is, halaknak mindegy.
Mennyire laksz nagyon kulfoldon? A garnéla kajat Oroszorszagbol rendelem, a noveny tapjaimat meg talajt Hollandiabol. Termeszetesen kb 1,5-2 evre valot.
Ha csak ezeket a novenyeket szeretned az akvaba, nem szamit a visszakemenyedett viz.
Oké, visszaveszek a nitrát adagolásból, köszi a tippet. A seiyruról én is olvastam, hogy keményíti a vizet, de fene se gondolta, hogy kb. beoldódik, mint a pezsgőtabletta. Abban igazad van, hogy tk. semminek nem árt. Inkább csak azon gondolkodtam, hogy lehet-e csak a kő miatt ilyen magas a TDS, vagy már fennáll a túltápozás veszélye.
Berlinben élek, de időnként járunk otthon. Legközelebb hozok elegendő tápot, mert ár-érték (koncentráció) tekintetében a GA táp verhetetlen.
A garnikat miért Oroszországból eteted?
 
Mert negyed annyiba kerul a nagyobb kiszereles. A ga nem arulja amire szuksegem van sajna. A tultapozas is emeli a tds-t de szerintem ennyire azert nem. A kezdeti 10x-es tapozas, aktiv talaj teren inditasnal hiheto de csak is napi vizcserekkel. Amig mericskeled a diy tapot, azt Te jobban tudod mi a sztory, de ha Green Aqua Micro Macro ozol az szinte par nap alatt ott van nalad. Barhova kuldenek az union belul.
Szoval ha nem akarsz extra hisztis novenyeket ne aggodj a tds miatt.
Most megmerem az enyemet, 60 liter, csutortokon csereltem 50%vizet. Full seiryu. Heti 4ml tap.
192 tds. Kb ket merce kanal gh+ megy bele minden vizcsere utan. A ro viz gepem 4-es vizet ad.
 
Mert negyed annyiba kerul a nagyobb kiszereles. A ga nem arulja amire szuksegem van sajna. A tultapozas is emeli a tds-t de szerintem ennyire azert nem. A kezdeti 10x-es tapozas, aktiv talaj teren inditasnal hiheto de csak is napi vizcserekkel. Amig mericskeled a diy tapot, azt Te jobban tudod mi a sztory, de ha Green Aqua Micro Macro ozol az szinte par nap alatt ott van nalad. Barhova kuldenek az union belul.
Szoval ha nem akarsz extra hisztis novenyeket ne aggodj a tds miatt.
Most megmerem az enyemet, 60 liter, csutortokon csereltem 50%vizet. Full seiryu. Heti 4ml tap.
192 tds. Kb ket merce kanal gh+ megy bele minden vizcsere utan. A ro viz gepem 4-es vizet ad.
Mióta áznak a seiryu köveid? Gondolom idővel egyre kevésbé keményítik a vizet?
 
Szia. Nagyon szépen összeraktad az akvát. Sok sikert hozzá. Azt ìrod:

"Oase 200 (800l/órát produkál), szintén elégedett vagyok vele. Szűrőanyagnak főleg siporax-ot és némi szivacsot + perlonvattát használok."

Szerintem ha van rá "kedv" cserélj majd Eheim v. OASE Biomaster 350-re. A vizforgatas l/h kevés és a szűrőtérfogat is nagyobb lenne kb. 1.5 literrel. A siporaxot cseréld le seachem matrixra vagy bio riora. A tetejére elég lesz egy-két centis perlon, és ha még felajarod tenni az i-re a pontot mehet bele 100ml Seachem Purigen.
Nézd át ezt a szűrőválasztási tájékoztatót. Szerintem több baci kevesebb ammónia
https://www.greenaqua.hu/hu/green-aqua-szuro-valasztasi-tajekoztato
 
Akkor adagoltam 20-20ml-t naponta a tápokból, mikor nem voltak benne állatok, így nem eshetett bajuk. Tudom, hogy ez 4-5-szörös adag, több külföldi fórumon 10X-es tápozást javasolnak indításnál. A halak behelyezése előtt pedig csináltam egy 90%-os vízcserét (lágyvízzel), szóval nem eshetett bajuk :)
Mióta benne vannak a halak, az EI szerint kisebb mennyiségeket adagolok. Csupán azért váltottam, mert külföldön élek, és így nehéz beszerezni a GA tápokat (de az előző adagból még pont annyi volt, amennyivel a bárjáratást meg tudtam csinálni).

A magas nitrát és TDS szintre tud nekem valaki tanácsot adni?

Nemtudom en inditasnal pont hogy kisebb adaggal inditok. Igaz en ADA szerint tapozok. Szerintem az elejen minden fel nem hasznalt szerves vegyulet csak gondot okozhat, mivel meg nincs baci kultura. En ADA tapbol is csak 2ml/t adagolok az elso heten a 3 ml helyett.
 
Üdv a fórumon! ;)

Szép lett a scape. :)
A homokot teljesen üresre tervezed hagyni? Pár apró kavics feldobná a képet. :)

Szerintem ilyen mértékű túltápozással, stemek és lebegő növények nélkül elég kedvező körülményeket biztosítasz az algáknak. 4-5ml/nap micmac elég lenne ide.
A zöld pont a köveken normális, sajna fogkefézni kell, mert senki sem eszi olyan mértékben, mint kellene.

Jó lesz ez, hajrá! :)
 
Köszi srácok :) Ezek szerint félreérthető a leírás: már NEM tápozok túl, ez csak az indításnál volt (és az akváriumban lévő 2kg talajban azért olyan nagyon nem tudott felhalmozódni). Most már EI szerint adagolok, de abból is visszavettem a nitrátot. A csepptesztek szerint minden rendben van (tudom, mérget azért ne vegyek erre a mérési eredményekre).
Egyébként érdekes, hogy abban a sávban, amit ér a levegő vízcserekor (kb. az akvárium felső 50%-a, főleg az üvegen látszik) egyáltalán nem algásodik. Ezen felbuzdulva ezentúl vízcserénél leszívok 90%-nyi vizet, abból 40%-ot visszatöltök, 50%-ot pedig cserélek, meglátjuk, mit szól hozzá az alga. Illetve rákapcsoltam picit jobban a co2-t, hátha a "levegőztetés" igazából a co2 löketet jelent a levegőből, és amiatt riad el az alga a felső részeken. Pár hét múlva jelentek :)

Szaki, ha vállalod a seiyru kövek felaprítását, akkor minden további nélkül berakom őket "kavicsnak" :)
 
Köszi srácok :) Ezek szerint félreérthető a leírás: már NEM tápozok túl, ez csak az indításnál volt (és az akváriumban lévő 2kg talajban azért olyan nagyon nem tudott felhalmozódni). Most már EI szerint adagolok, de abból is visszavettem a nitrátot. A csepptesztek szerint minden rendben van (tudom, mérget azért ne vegyek erre a mérési eredményekre).
Egyébként érdekes, hogy abban a sávban, amit ér a levegő vízcserekor (kb. az akvárium felső 50%-a, főleg az üvegen látszik) egyáltalán nem algásodik. Ezen felbuzdulva ezentúl vízcserénél leszívok 90%-nyi vizet, abból 40%-ot visszatöltök, 50%-ot pedig cserélek, meglátjuk, mit szól hozzá az alga. Illetve rákapcsoltam picit jobban a co2-t, hátha a "levegőztetés" igazából a co2 löketet jelent a levegőből, és amiatt riad el az alga a felső részeken. Pár hét múlva jelentek :)

Szaki, ha vállalod a seiyru kövek felaprítását, akkor minden további nélkül berakom őket "kavicsnak" :)

Jó nyomon jársz: a levegő kontakt elég gyilkos a pontalgára nézve, de szerintem jobban jársz egy jóféle Eheim pengés algakaparóval a leszívás-visszanyomás helyett. Ahova meg az nem fér be, oda a Tetra kesztyűjét ajánlom, kifejezetten kényelmes vele takkerolni.

Seiryu aprításhoz a sósav kiváló segédeszköz, alapos maratás után vésővel lehet lepattintani róla kisebb köveket.
 
Szia!

Gyönyörű a scape, sok örömöd lesz benne ha legyőzted az algákat.

1,5 napra kikapcsolt szűrőben elhalt minden.

Seiryut savaztad behelyezés előtt? Sokban befolyásolja a vízben oldódást. A boltból elhozottról kézzel törölhető a só. Ez persze így nem igaz, de van rajta valami világosszürke réteg amit a sav leszed majd 2-3 év múlva újra olyan lesz.

Kicsi ez a a Oase filosmart 200 egy 80-as akvához. 50-60-ig ajánlanám. Mindig lesz egy kis No2 az akvában.
 
Aha, és most? Ezek a képek vízcsere után 7 nappal készültek. Az előző vízcsere alkalmával algakaparóval végigmentem az üvegen, úgyhogy az alábbi helyzet pontosan 7 nap alatt keletkezett.

open

open

open

open


Van ötletetek, mit tegyek?

A paramétereken egyelőre nem változtattam az induláshoz képest. A tápozás EI szerint, naponta: 6ml KH2PO4 (18g/500ml), 20ml MGSO4 (125g/500ml), 6ml K2SO4 (55g/500ml) + 10ml Tropica micro. Nitrátot egyelőre nem adagolok. (holnaptól fogok)
Ugyanaznapi mérési eredmények, vízcsere előtt (de mint mindig, azért senki ne vegye nagyon komolyan a cseppteszttel kapott eredményeket, én sem teszem, csak tájékozódom):
TDS=560
PH=6.9 (ez műszeres mérés)
KH=7
NO3=10
PO4=2
Fe=2.5

Első körben egy blackoutra gondoltam. Nem szívesen indítanám újra, mert a garnélákat nehéz egyesével kihalászni a kövek közül, és gondolom nem is tenném zsebre, amit egy átköltöztetésért kapnék tőlük. Van esetleg egyéb ötletetek? Blackout után visszavenném a fényt is 80%-ra (így 3700 lm-nel világítom napi 8 órában). Jövő héten érkezik a 100ml puringen a szűrőbe, és ekkor végezném az első szűrőtakarítást is. A szűrő egyelőre marad (8l/h), és majd esetleg beruházok, ha már nem ennyire durva az algahelyzet (meg egyébként ecsetalgám sincs). Az akváriumot nem éri nap (néha még a függönyelhúzást is elsumákolom), de viszonylag világos a szoba, nyilván ez sem segít. Ezért néhány hétig letakarnám az oldalát (feltéve ha túléljük a blackout-ot), hogy tényleg semmi külső fényt ne kaphasson.

Ha 5 napos blackouttal próbálkozom, azt túlélik a garnélák is, ugye? A parvulától már most vegyek búcsút?

Van esetleg egyéb ötletetek? Köszönök előre is minden tanácsot! :)
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére