• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

LED szalag vs Power LED

Roderic said:
Sziasztok! Egy közel 190L-es akváriumot jelenleg 3x36W T8-al van megvilágitva,kb 42cm-s vizoszlopot világit meg. Közeljövőben szeretnék egy teljesen új világitást össze épiteni és most ezaz SMD 5050-es Led Szalag jött szóba. Van valakinek az 5050-es Leddel valami tapasztalata? Én kb, ugy számoltam hogy vennék belőle 8-9m(6500K,Cool White,14,4W/m,820Lm/m) és keverném 1m kék és 1m piros szalaggal.Mennyire lehetne egy ilyen fény mellett Komolyabb növényeket tartani?(HC gyep?) és ugy hogy azok szép egészségesen fejlődnek.:) Hány %-al adna nagyobb fényt mint a mostani 3x36W-os T8-asom?
SZivesen meghallgatok más véleményt is, hátha okosabb leszek.:)

Szia, nekem egy bruttó 72l-esen van 2,5 méter 5050, mint amilyet írtál. 2 m cool, 0,5 m meleg fehér. Hát, a gyári 18 W T8-hoz képest - felkelt a nap.
Hogy hány %-al lett több, azt nem tudom, szemre (ami, ugye erősen szubjektiv) sokkal, de sokkal erősebb a fény.
Növények értékelik. kb. 1,5 hónapja üzemel, nem is hajtom teljes fénnyel, kb. 75%-on.
Szerintem neked is a 9m jó lesz, de a kék-piros? Szerintem az furcsa lesz, de meg kellene próbálni, hogy néz ki ez a keverés.
 
rodenj said:
Roderic said:
Sziasztok! Egy közel 190L-es akváriumot jelenleg 3x36W T8-al van megvilágitva,kb 42cm-s vizoszlopot világit meg. Közeljövőben szeretnék egy teljesen új világitást össze épiteni és most ezaz SMD 5050-es Led Szalag jött szóba. Van valakinek az 5050-es Leddel valami tapasztalata? Én kb, ugy számoltam hogy vennék belőle 8-9m(6500K,Cool White,14,4W/m,820Lm/m) és keverném 1m kék és 1m piros szalaggal.Mennyire lehetne egy ilyen fény mellett Komolyabb növényeket tartani?(HC gyep?) és ugy hogy azok szép egészségesen fejlődnek.:) Hány %-al adna nagyobb fényt mint a mostani 3x36W-os T8-asom?
SZivesen meghallgatok más véleményt is, hátha okosabb leszek.:)

Szia, nekem egy bruttó 72l-esen van 2,5 méter 5050, mint amilyet írtál. 2 m cool, 0,5 m meleg fehér. Hát, a gyári 18 W T8-hoz képest - felkelt a nap.
Hogy hány %-al lett több, azt nem tudom, szemre (ami, ugye erősen szubjektiv) sokkal, de sokkal erősebb a fény.
Növények értékelik. kb. 1,5 hónapja üzemel, nem is hajtom teljes fénnyel, kb. 75%-on.
Szerintem neked is a 9m jó lesz, de a kék-piros? Szerintem az furcsa lesz, de meg kellene próbálni, hogy néz ki ez a keverés.

Ez jó hir! Miért tettél bele 0,5m Melegfehéret? Amugy olvastam több helyen hogy a LED-es CoolWhite kevesebb Piros és Kék színt tartalmaz mint pl,egy Féncső,ezért gondoltam h beleteszek ,de akkor valószínüleg mellőzőm. Nem algásodik az akváriumod jobban?
 
Roderic said:
Ez jó hir! Miért tettél bele 0,5m Melegfehéret? Amugy olvastam több helyen hogy a LED-es CoolWhite kevesebb Piros és Kék színt tartalmaz mint pl,egy Féncső,ezért gondoltam h beleteszek ,de akkor valószínüleg mellőzőm. Nem algásodik az akváriumod jobban?

Melegfehéret azért raktam, hogy kicsit "széthúzzam" a spektrumot.
Amig a fénycső volt csak, addig jött a barna alga. A LED üzembe helyezése után lett zöld és sajnos kb. a múlt héttől valami másfajta, majd küldeni is akarok már alga fórumba képet róla.
Először majdnem full fényerőn ment, akkor kezdte rá a zöld alga. Aztán visszavettem a fényt, zöld alga csökkent is, oto-k kezelni tudják szintre.
(Ha kijönnek a front üvegre, látszik, hogy helyes kis pocakjuk van! )
De ez az újabb fajta alga idegesít, és nem tudom az okot.
 
Roderic said:
Sziasztok! Egy közel 190L-es akváriumot jelenleg 3x36W T8-al van megvilágitva,kb 42cm-s vizoszlopot világit meg. Közeljövőben szeretnék egy teljesen új világitást össze épiteni és most ezaz SMD 5050-es Led Szalag jött szóba. Van valakinek az 5050-es Leddel valami tapasztalata? Én kb, ugy számoltam hogy vennék belőle 8-9m(6500K,Cool White,14,4W/m,820Lm/m) és keverném 1m kék és 1m piros szalaggal.Mennyire lehetne egy ilyen fény mellett Komolyabb növényeket tartani?(HC gyep?) és ugy hogy azok szép egészségesen fejlődnek.:) Hány %-al adna nagyobb fényt mint a mostani 3x36W-os T8-asom?
SZivesen meghallgatok más véleményt is, hátha okosabb leszek.:)
Ehhez kéne tudni, hogy milyen csöveid vannak. ;)

Nem láttam még élôben plusz színes csíkokkal, de szerintem nem fog jól mutatni.

Én használok 5050-es szalagot, erôsen hasonlót - HC nélkül, CO2 nélkül. 10m-t 60W-re lecsavarva, mert tôgázon hamar felborultam. Arra figyelj, hogy hûteni kell és nem mindegy, mire rakod.
 
Ehhez kéne tudni, hogy milyen csöveid vannak.

Nem láttam még élôben plusz színes csíkokkal, de szerintem nem fog jól mutatni.

Én használok 5050-es szalagot, erôsen hasonlót - HC nélkül, CO2 nélkül. 10m-t 60W-re lecsavarva, mert tôgázon hamar felborultam. Arra figyelj, hogy hûteni kell és nem mindegy, mire rakod.

Most 3x 36W T8- 2db 965 Osram Biolux és 1db Osram 865,bár megjegyezném hogy egy eléggé szétbarkácsolt tetőről van szó, szóval a fény fele ami kb értékesnek mondható.
Végül elvetettem ezt a kék,és piros variációt bár több helyen is olvastam. hogy érted hhogy hamar felborultál? És hogy mire rakom? Akkor ha jól értem Célszerű venni hozzá Dimmert,amivel lehet állitani a fényerősséget?
 
Hello!
Én is most tervezek beszerezni 3528as smd ledes szalagot méterenként ~1100lm és 19W ~ 6000K hidegfehér. 3 méternyit pakolnék egy 60 literes akvárium fölé. A gondom csak az hogy nemtudom mennyire lesz elegendő a fényereje, mennyire lehet majd igényes növényeket nevelgetni a fénye mellett. setleg tudnátok mutatni valamilyen előtte utána képet a ti rendszereitekről? ?
előre is köszi !
egysrac
 
Szerintem 3528-as szalagot ne vegyél, az 5050-es lényegesen jobb. Mondjuk nem tudom milyen szalagot tervezel, mert se a fényerô, se a fogyasztás nem jön ki egyik általam ismert szalagra sem.

DIY részent fenn a régi és talán az új is (plexit eldeformálja).

A megborult azt jelenti, hogy erôsen algásodni kezdett pl.a CO2 hiánya miatt.
 
Hát azóta elborult az agyam és inkább összepattintottam egy power kompakt világítást mert egy kis utánajárással minden alkatrészt megtaláltam itthon hozzá, valamint megbízhatóbbnak tartom. De azért köszönöm a válaszodat.
 
Érdeklődnék, hogy mennyire vált be a ledszalag azoknál akik csak ledet használnak világításnak?
És a növények mennyire szeretik? Magas fényigényüekre gondolok.
Amiket olvastam erről, a legtöbb helyen azt írták gyenge a fényerő vagy azt, hogy nem jó a színhőmérséklet és a növények nem fejlődnek.
Mégis egyre többen ezt próbálják ki manapság. Kiegészítésnek jó csövek mellé, vagy önállóan is megállja a helyét?
 
Nekem nincs CO2-m így igaziból nem tudok hosszú távú, nagy fényerejû tapasztalatokkal szolgálni - de pl. a parvula sûrû, tömött gyepet alkotott. A gond mindig az, hogy ki akarják sokat spórolni az épített világításból az anyagot... akkor már egyszerûbb venni készen egy quadot.
 
Én 3 évig világítottam LED szalaggal. Kezdetben csak 10-20w között aztán késöbb 30w-al. Nagyobb része a hidegfehér led volt, de tettem hozzá valamennyi melegfehéret is, így nagyon kellemes volt a fénye. A növények is egészen szépen fejlődtek, bár tudtommal semmelyik nem volt nagy fényigényű. Illetve volt benne rotala de csak a teteje vörösödött be.

Itt megnézheted:
Low tech akváriumok CO2 nélkül - fotókkal | Page 3 | Magyar Akvakertész Fórum
 
Sziasztok!

Fél éve használok 5050-es hidegfehér LED-szalagot. Sok negatívumot olvastam előtte, de belevágtam. Sokan írták pl., hogy vízálló változatot vettek, de a szilikon elszíneződött, stb. Mivel én nem a víz alatt használom, ezért feleslegesnek tartottam mindent, ami gátolná vagy csökkentené a fény eljutását a növényekhez, ezért nem vízállót vettem. :) Az 5 méteres szalagot 5x1m-re vágtam és felragasztottam egy régi kijelzőtábla burkolatára (műanyag). A növények szépen bubiznak és fejlődnek a fényében. A hőmérséklete nem vészes, határozottan 40-50C fok alatt van. Nyilván nem csak a LED-ek termelik ezt a hőt, hanem a vezető sávok és az ellenállások is. Teljesen elégedett voltam vele.
Ám pár hete észrevettem, hogy 1, majd 2 LED nem világít vagy halvány. Ha megütögetem pislákol. (Egy chip-en 3 fényforrás van, ezért van, hogy azért halvány, mert a háromból 1-2 világít.) Ma pedig azt látom, hogy egy 3-as csoport egyáltalán nem világít. Úgy látszik kb. fél év élettartamra lehet számítani. Lehetséges, hogy a mechanikai terhelést nem bírják, mert néha megnyomkodtam a szalagot, biztos ami biztos, ne váljon fel.
És még egy lényeges dolog! Nemrég megmértem az áramfelvételét (Amikor még minden LED világított). 12V mellett csak 3,16A-t vesz fel! Pedig a leírásban az szerepel, hogy 72W!

Gondolkodok, hogy rendeljek egy új szalagot megint 4000Ft-ért vagy vegyek 3W-os CREE LED-eket abban a reményben, hogy éveket kibírnak?
 
Gondolkodok, hogy rendeljek egy új szalagot megint 4000Ft-ért vagy vegyek 3W-os CREE LED-eket abban a reményben, hogy éveket kibírnak?
Úgy számolj a Cree ledekkel, hogy nem érdemes 1000mA vagy az újabbakat 1500mA-en hajtani őket, mert akkor az sem lesz örök életű. Az én TMC lámpámban is kiment már pár led, igaz több mint két éves.
Szóval én csak 700mA-el számolnék. Persze úgy meg nem éppen olcsó.
 
Köszi az infót!
Úgy látszik, hogy a drágább LED-eknél is kell meghibásodással számolni - ez nem jó hír. Egyelőre rendeltem 1m szalagot, abból pótolom a hibás LED-eket. Aztán a többit még meglátom.
 
Sziasztok!

Fél éve használok 5050-es hidegfehér LED-szalagot. Sok negatívumot olvastam előtte, de belevágtam. Sokan írták pl., hogy vízálló változatot vettek, de a szilikon elszíneződött, stb. Mivel én nem a víz alatt használom, ezért feleslegesnek tartottam mindent, ami gátolná vagy csökkentené a fény eljutását a növényekhez, ezért nem vízállót vettem. :) Az 5 méteres szalagot 5x1m-re vágtam és felragasztottam egy régi kijelzőtábla burkolatára (műanyag). A növények szépen bubiznak és fejlődnek a fényében. A hőmérséklete nem vészes, határozottan 40-50C fok alatt van. Nyilván nem csak a LED-ek termelik ezt a hőt, hanem a vezető sávok és az ellenállások is. Teljesen elégedett voltam vele.
Ám pár hete észrevettem, hogy 1, majd 2 LED nem világít vagy halvány. Ha megütögetem pislákol. (Egy chip-en 3 fényforrás van, ezért van, hogy azért halvány, mert a háromból 1-2 világít.) Ma pedig azt látom, hogy egy 3-as csoport egyáltalán nem világít. Úgy látszik kb. fél év élettartamra lehet számítani. Lehetséges, hogy a mechanikai terhelést nem bírják, mert néha megnyomkodtam a szalagot, biztos ami biztos, ne váljon fel.
És még egy lényeges dolog! Nemrég megmértem az áramfelvételét (Amikor még minden LED világított). 12V mellett csak 3,16A-t vesz fel! Pedig a leírásban az szerepel, hogy 72W!

Gondolkodok, hogy rendeljek egy új szalagot megint 4000Ft-ért vagy vegyek 3W-os CREE LED-eket abban a reményben, hogy éveket kibírnak?

Nekem 5 hónapja megy 3m 5050-es hidegfehér IP68-as vízálló ledszalag az akksi fölött és sajnos én is hasonlókat tapasztaltam. 4db dióda csak pislákol. Pedig nálam semmilyen nyomkodás nem érte, úgy bántam vele, mint a hímes tojással és nem is 12V-on hajtottam, hanem csak 11-en a kisebb hőtermelés miatt, ennek ellenére a fehér NYÁK pár helyen megbarnult. Még garanciális, de nem igazán vagyok azzal kisegítve ha kapok helyette egy másikat, ami pár hónap alatt kiég. Erősen gondolkodom egy-két ventilátorral megtámogatott hatalmas alubordára felpakolt Cree ledes megoldáson, csak a piszkos anyagiak miatt egyelőre a megvalósulás várat magára. Na meg most, hogy olvastam mit írt eMZé, hogy a Cree ledek sem az örökkévalóságnak vannak tervezve, elbizonytalanodtam.
 
(...) Erősen gondolkodom egy-két ventilátorral megtámogatott hatalmas alubordára felpakolt Cree ledes megoldáson, csak a piszkos anyagiak miatt egyelőre a megvalósulás várat magára. Na meg most, hogy olvastam mit írt eMZé, hogy a Cree ledek sem az örökkévalóságnak vannak tervezve, elbizonytalanodtam.
Valahol itt tartok én is... Milyen CREE LED-et érdemes használni? Valahol olvastam a Q5 XR-E típusról.
 
Valahol itt tartok én is... Milyen CREE LED-et érdemes használni? Valahol olvastam a Q5 XR-E típusról.

Minél újabb fejlesztésűt, már ha az élettartam és a hatásfok a lényeg. Viszont az ár húzós lesz.
Nézz be a Cree oldalára.
 
Valahol itt tartok én is... Milyen CREE LED-et érdemes használni? Valahol olvastam a Q5 XR-E típusról.
Nekem ilyenek vannak, pontosabban Cree XR-E 7090 Q5, fényspektruma nagyjából az ami nekünk kell, vagyis 5700-7000K-ig, úgy nézem most némileg olcsóbb is lett a nemzetközi piactéren, 2,45 dolcsi/ darab postával, én még 2,8$-ért vettem, és persze még kell hozzá hűtőborda, és javaslom, hogy hővezető ragasztót is vegyél. Mivel ugyan úgy tűnik, hogy lehet csavarozni, de annyira közel van a csavarozás bevágása a forrasztási ponthoz, hogy nagyon könnyen lehet zárlatot csinálni. Ilyen ragasztót is kintről érdemes venni, mert nálunk horror áron van, 5 grammos tubusból egy 5 ös csomagot vettem egy ezresért, hamar el kell használni, mert nekem elcsúszott az egész összeállítás, és csak most fogtam bele, de új ragasztót kellett venni, mert bontatlanul is belekötött a tubusba. Az gondolom nem kell mondani, hogy kell hozzá áramgenerátoros táp is, ami fix áramerősséget ad le. Sima nem jó , kiégeti.
 
Köszi!
Ez az ár jobban hangzik. Több mint a dupláját számoltam csak a LED-ek árának. Igen, tudom hogy áramgenerátoros táp kell.
 
Back
Oldal tetejére