• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Krokonosi pillanat

bitumen

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Ideje volt, hogy én is kilépjek a sötétből és megmutassam mit sikerült alkotnom! Nigro blogját 2009 óta olvasgatom, illetve a fórumot is az indulása óta, de most raktam össze az első olyan akváriumot, amit meg merek mutatni.

Elsőként szeretném megköszönni Cecska mester segitségét, aki segitett a GA boltban legózni és megformálni a koncepciómat (és természetesen a GA csapatának, hogy ilyen boltot működtetnek kis hazánkban!)

Koncepció: Nagyon tetszenek az erdő azon részei, ahol egy szikla alapra ránő egy fa, és a gyökerei szabadon állnak.

Akvárium: 60*35*35cm 73 liter tiszta üvegből

Világítás: Hómméd 55W elektronikus előtéttel Powercompact, esőcsatornába beleszerelve, Arcadia reflektorral. Aktiv PC ventillátor hűtés fújja ki a meleget belőle. (barkács világitásban már feltett teknőslámpa felfejlesztése, ha érdekel másokat, akkor felteszem a bárkács témába)

Fénycsövek: Osram 55W Powercompact 865 (6500K),

Szűrő: Eheim Proffesional 2226

Szűrőanyag: Sera biofibre az ülepitőbe, 1. tálca: Siporax, kék szivacs, 2. tálca: Seachem Matrix, Perlon, 250ml Seachem Purigen

Éjszakai levegőztetés: Eheim 100

Fűtés: Aquatic Nature 100 W fix 25 C (nagyon ajánlom mindenkinek, mert a legkisebb automata fűtő)

Hűtés: Be Quiet 8 cm PC ventillátor a világitásba beépitve (tényleg nagyon halk)

Aljzat: ADA Új Amazónia

Táptalaj: JBL AquaBasis Plus 2,5 liter+ ADA Amazónia II (az előző akváriumban ez a kettő volt egymás fölött, amit most összekeverve átmentettem a mostaniba alsó rétegnek)

Tápozás (terv az inditás után): 4ml Green Aqua Micro és Macro + 2,5ml EasyCarbo

Vízcsere (terv az inditás után): heti 50% 2/3 műgyantával lágyitott +1/3 budapesti csapvízzel

Co2: 10kg-os palack, hegesztő reduktor, Bosch Rexroth mágnesszelep, Up Atomizer külső porlasztó, aztán egy Ista külső reaktor a jobb keverés érdekében, JBL bubiszámláló, ADA visszacsapószelep, ADA tűszelep

Dekoráció: ADA Nyasa kő, ADA Aqua Gravel LL (ha jól emlékszem), red moor gyökér és kiszáradt bonsai törzs (fajtáját nem tudom)

Háttér: öntapadós opálos fólia (harmadszorra sem sikerült bubimentesen felrakni)

Növények: Echinodorus tenellus, Eleocharis parvula, Anubias barteri var. nana, Starogyne spec, Flame moss (maradt a fémrácson), Fissidens fontanus (a zselés pillanatragasztós technikával feltéve) (próbáltam sok növénnyel kezdeni)

Élőlények: Amano garnéla, neon és zöld neon, hengeli razbóra, sziámi algaevő, törpe szivóharcsa,Corydoras nanus

Fotó: Panasonic Lumix DMC-FX3 kompakt gép (nem is lesz jobb, mert a fotózás nem érdekel)

Mivel sok minden (technika és halak) az előző akváriumból valók, ezért a halacsok rögtön visszakerültek az akváriumba. Remélem a beállt szűrővel egyszerűbb lesz az inditás és mindenki túléli a tegnapi tortúrát.

Két problémát látok a mostani kialakitással (a többit ti megmondjátok):

1. a törzs nem red moor és most elég nagy a szineltérés. Ezt azért mertem megpróbálni, mert az áztatott red moorok nagyon hasonló szinre sötétedtek be az előző akváriumban. Azt várom, hogy később a szineltérés eltűnik

2. olyan gyökeret sikerült a GA srácoknál szereni, amiben benne van egy nem kis kő (nekem nagyon tetszett). Emiatt egy apró baki történt, hogy nem áztattam be előre (úgyis lenn fog maradni ekkora kővel alapon)... na ez nem jött be és a feltöltés során elkezdett úszni! Szóval most átmenetileg a kompozició közepére került egy kerek kő... :crazy: :p

A kompozició közepét, amit a anubiaszos részt gondoltam, az aranymetszésbe próbáltam beletenni. A törzs és gyökér kiad egy háromszöget, illetve a kövek vonala egy másikat laposabbat (ennek közepén áll most a szép kerek kő, ez nem annyira látszik).

Várom véleményeteket!

P1010311.JPG


P1010312.JPG


P1010313.JPG
 
Kíváncsi vagyok mi lesz belőle. De a jobb oldalon az a kövecskés "járda" nagyon mesterélt. A megfelelő növényválasztással szép kis aki lesz belőle! :thumbup:
Sok sikert! ;)
 
Igaza van Mty0018-nek. Helyettük törj össze egy Nyasa-t (ha van még) és azokat szórd oda. Kíváncsian várjuk a fejlődést ;)
Amíg bent kell lennie a tojásnak a lesúlyozás miatt, addig nehéz az összképről véleményt nyilvánítani ... :)
 
Na, akkor sikerült összehozni, ennek örülök! ;)
Elég egyedi elképzeléseid voltak, amikor elsőnek mondtad hogy mik is az ötleteid (de régen is volt már :lol: ). ;)
Amit elsőnek észrevettem, az a magassága az elrendezésnek, talán egy kicsit alacsonyra sikerült szerintem (a növények hamar be fogják nőni a köveket), mert amikor pakoltuk össze a köveket én magasabbra gondoltam, főleg a teraszos bal hátsó oldalt.
Az Aqua Gravel-t a helyedben a fák és a sziklák tövébe raknám elszórtan. S tuti beszéltük anno, de ha lehet (biztos lehet, majd beugorsz szombaton és választunk) a teraszos rész elé és a jobb oldalra a rövid oldalra mutatva is elférne pár gyökér imitáció.
De mindent összevetve első próbálkozásnak 5-ös (szépen elhelyezted a fókuszpontba a gyökeret) , az csak egy dolog hogy kint az udvaron legózgattunk, de az akváriumban mutat igazán az elrendezés, szóval ezeket a kis kiegészítéseket gondold át és majd visszatérünk rá valamelyik hétvégén. ;)
 
Photoshopban csináltam egy variálást (nem vagyok nagy PS-es, nem igazán értek hozzá) hogy én hogy is gondolom a kiegészítéseket. A Feketével jelöltem a plusz gyökér ágakat, a Zöld színnel pedig a mohát amivel be lehetne futtatni őket, de csak addig ameddig jelöltem. Remélem tudtam segíteni, s remélem tetszik is. ;)
6206298633_5e913a98c6_z.jpg
 
Hali!

Gratulálok, mindig nagy csodálattal nézegetem, olvasom a naplókat.
Szép vállalkozás, nagy kihívás egy ilyen "álom" megvalósítása. Kicsit a házépítéshez hasonló: a második, harmadik lesz a legjobb, mert abba minden korábbi tapasztalat benne lesz már.

Én csak női szemmel tudok hozzászólni, nem vagyok kertész, csupán több szem többet lát alapon merem véleményezni.
Szóval: nekem olyan üresnek tűnik a háttér. Számomra úgy lenne még csodásabb, ha a fa mögött nem ilyen alacsony kövek lennének, hanem kicsit magasabb sziklák, pl. dragon vagy indiai megkövesedett fa.

Egyetértek az előttem szólóval abban, hogy a kavicsos út helyett a spontán szétszórt "zuzalék" talán természetesebb lenne.

Sok sikert a továbbiakhoz! :thumbup:

Csilla
 
Jól indul ez :D
"Háttér: öntapadós opálos fólia (harmadszorra sem sikerült bubimentesen felrakni)" - spriccelj vizet az üvegre sokkal egyszerűbb lesz az életed
 
Sziasztok!

Válaszolva néhány kérdésre:

Krokonose Észak-Csehországban van a cseh-lengyel határon Hradec Kralove fölött. Ott található Csehország legmagasabb pontja a Sniezka és néhány kisebb sípálya. Nagyon szép környék!

http://en.wikipedia.org/wiki/Krkonoše

Köszi a véleményeket!

A sarki köves járda tényleg nem való oda, azt ki is fogom venni a "tojással" együtt. :crazy:

Mennyi idő kb, míg a red moor lenn fog maradni?

Cecska mester,

a kövek tetejét mindenképpen lejtősen akartam elrendezni, ami kiad egy lapos háromszöget.

Ezért az elrendezésnél a bal oldali magas kőhöz kellett viszonyítani, ami viszont a formájánál fogva csak a talajba nyomva állt meg. Ezért nem tudtam magasabbra emelni a kövek vonalát.

A plusz gyökereket még meggondolom, de előbb megnézem mi jön ki belőle (különösen tojás nélkül, mert úgy még én sem láttam igazán növényekkel :crazy: :silent: :shh: ). Egyébként gyökerekkel tényleg lehet legózni nyugodtan, nem is látszik, hogy több részből van összerakva (az enyém is kettő).

Csilla,

direkt alacsony növényeket választottam, mert nem szeretem egyébként sem a stemes nagy bokrokat és a koncepciómba sem gondoltam rá. Ezért került hátra is tenellus.
 
Hát én tegnap próbáltam meg felrakni öntapadós frost fóliát, teljes kudarc. Úgy bespricceltem, hogy úszott a nappali, ketten fogtuk (egyedül meg se próbáld), folyamatosan üveglehúzóval rásimítva. Hogy foltos lett, az egy dolog, talán száradás után elmúlt volna - de õt perc múlva a legsimább részeken is lettek bubik. Az elején folyton le akart csúszni, 30cm után meg úgy odatapadt, hogy szinte zéró korrekciós lehetôség volt.

Hamarosan sztatikussal is nekifutok, de lehet, hogy egy fehér diszperzites festékkel szebbet tudnék kihozni... ;) Egyszerûen nem hiszem el, hogy csak nekem nem sikerül.
 
Üdv a klubban... ahogy láttad fenn, nekem sem jött össze.

Először kivágtam méretre és úgy akartam felragasztani... nagyon nem jött össze.

Másodszor 80*50-est kezdtem ragasztani 60*35 hátfalra (hogy ne kelljen még azzal is foglalkozni, hogy pontosan ragasszak), de nem sikerült úgysem bubimentesre, pedig direkt vettem simítót. A ragasztás után vágtam körbe méretre a fóliát.

Elmagyarázná valaki, hogy pontosan hogyan kell a vizes technikával felrakni a fóliát bubimentesre?
 
Üdv!
Nekem is vizes(jobban mondva az enyém szappanos-vizes,mert olyan fóliát szereztem),úgy raktam fel,hogy jól bevizeztem a felületet,majd a fóliáról levettem a hordózó papírt (jelzem ketten csináltuk végig,és nagyobbra szabtam mint,az akvárium ),odaillesztettem a az akva egyik oldalához,és egy dekorosok által használt simítóval elkezdtem szépen egyenletesen simítani a felületre,és ahogy simítottam úgy engedte rá a segítőm a fóliát,nem egyben raktam fel.Így is maradt alatta bubi,de mivel vizesen raktam fel,ezt könnyedén kitudtam szedni alóla a simítóval.Miután megszáradt(én egy kicsit rásegítettem hajszárítóval) egy jó éles szikével(nem tapéta vágóval) körbevágtam és kész is.Kb. 10-15 percet vett igénybe nekem a felrakása.Remélem érthető amit leírtam, és nem egy nagy hablaty lett belőle :D
Kíváncsian várom-figyelem az akvárium alakulását :)
Tomi
 
Két hetes helyzetjelentés:

Az épitő jellegű kritikákat elfogadva a kis kövek kikerültek.

A tojást pedig 2 napja kivettem és nem jött fel a fa. Szerintem a beleszorult kő miatt nem kellett egy hónapot várni.

Érdekes, hogy az új DoAqua beömlővel a minibubik eltűntek az akváriumból, pedig az előző setuphoz képest a rendszer nem változott, csak az esőztetőt cseréltem le a mostanira. Másnak is van ilyen tapasztalata? Ez igy most tetszik!!!!

Az első héten másnaponta cseréltem vizet (10-10ml micro-macro), a másodikon kétszer (4-4ml micro-macro). Eddig nem ütötte fel a fejét a sötét (alga) oldal... az erő egyelőre velem van (kivéve az anubiaszon látható pici, amit az előző akváriumban szedtem össze, mert az megmaradt)!

Ma kapott a parvula egy kis nyirást és tegnap hoztam még egy tropicás zselés adagot, hogy még jobban sűrüsödjön.

A tenellus (a fotón talán nem látszik),de szépen vörösödik.

Néhány kép:

P1010315.JPG


P1010317.JPG
 
bitumen said:
Krokonose Észak-Csehországban van a cseh-lengyel határon Hradec Kralove fölött. Ott található Csehország legmagasabb pontja a Sniezka és néhány kisebb sípálya. Nagyon szép környék!

http://en.wikipedia.org/wiki/Krkonoše

Sziasztok!
Ne haragudj, bitumen, hogy szólok, de rosszul másoltad ki a wikipédiáról, az nem Krokonose, hanem Krkonoše és nem Sniezka, hanem Sněžka!
 
Ez igaz, csak az asszonyt nem kértem meg, hogy írja be nekem a cseh klaviatúrán a pontos nevet :lol: ő onnan valósi és ezért járok oda gyakran!
 
Attol fuggetlenul szépen alakul az akid! Mindig irigykedek kicsit, ha ilyen szép parvulust látok, mert az enyém majdnem mind kiveszett algásodás miatt, csak pár szálat tudtam megmenteni!
 
Várjuk ki a végét... de szépen látszik, hogy sűrüsödik (az üveg mentén látszanak az új hajtások)! Az biztos, hogy sok növénnyel tényleg egyszerűbb nekiállni az egésznek!
 
Szerintem nagyon jó lesz, nagyon jó hangulata van az akinak, ízléses nagyon! ;) :thumbup:
Most már hogy kikerült a "tojás", sokkal jobban lehet látni az egész elrendezés, iszonyat jó a gyökér vonalai ahogy a parvula körbe fonja. ;) :thumbup:
Így tovább. ;)
 
Nagyon jó lett, már látom én is az elképzelésed hogy kikerült a nagy kő ;) :thumbup:
 
Lekopogom még mindig nem jött el az algainvázió. Az anubiasokon egy kis zöld pontalgám van, meg ecset (felnyomtam nagyon a céókettőt), kezelhető.

Viszont segitséget kérek, mert a Starogyne spec tropica zselés elkezdett nőni, viszont a fele ledobta a leveleit és most a szárak meredeznek csak. Adjak még neki esélyt, mert ez csak az emers-submers átalakulás vagy kuka? Ha kuka, akkor mit nem komál? (4ml mikró-makró, 2,5ml carbóra beálltam heti 50% vizcserénél 6 óra világitással, elméletileg nem lehet hiánya semmiből, rajta kivül minden bubizik gyönyörűen)

Szerintem az elmélet, hogy a vizfelszini hártyásodás a növények szenvedése miatt lehet igaz, mert amig dobálta le a leveleit olyan hártyám volt, hogy 250ml Seachem Purigen nem szedte le! Amióta befejeztea levélledobást, rögtön eltűnt!
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére