• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Kisboston 40L-es akváriuma!

Üdv.
Én nem értek a fotózáshoz, de a szebb képek érdekében, állítsd a fényképezőgépet "Pro Foto"-ra. Ott még tudsz állítani 1-2 apróságon.
 
Szia!

A co2 emelés az alga megjelenése után történt. Mértem csepp tesztel is közben, sera nintrit, jbl gh és kh tesztem van. A mért értékek gh 4, kh szinte mérhetetlen az első csepp után már sárga volt a teszt víz, nintrit 0,1, pH 7,5 hannah mérővel.
Köszönöm a segítséged!
Mivel sozod vissza az RO-t? Nalad is valoszinuleg az lesz a fo kivalto ok, ami mar sokaknal, nincs KH-d igy nincs a viznek pufferkapacitasa, a CO2 meg lerantja a PH-dat amikor megy, emiatt nagyon ingadozik. A 2bubi/sec 40 literre kicsit soknak tunik, es Eva is irta mar, hogy a napi tapod is magasabb a javasoltnal. Tobbi vizparametert tudod merni? Az agancs ellen jo az exceles helyi kezeles es a mechanikai eltavolitas es gyakoribb vizcsere.
 
Szia!

A co2 emelés az alga megjelenése után történt. Mértem csepp tesztel is közben, sera nintrit, jbl gh és kh tesztem van. A mért értékek gh 4, kh szinte mérhetetlen az első csepp után már sárga volt a teszt víz, nintrit 0,1, pH 7,5 hannah mérővel.
Köszönöm a segítséged!

Szívesen, igyekszem. A nitritnek elvileg nem kellene ennyinek lennie, valami nem OK a szűrőbacikkal. KH 0-nál nagy lehet a napi PH ingadozás, érdemes lenne rámérni többször - nem csak világítási idő alatt. Múltkor még a KH volt több - igaz csíkkal mérted - változtattál azóta valamin?
 
Szívesen, igyekszem. A nitritnek elvileg nem kellene ennyinek lennie, valami nem OK a szűrőbacikkal. KH 0-nál nagy lehet a napi PH ingadozás, érdemes lenne rámérni többször - nem csak világítási idő alatt. Múltkor még a KH volt több - igaz csíkkal mérted - változtattál azóta valamin?

Most nézem csak, hogy nagyon friss volt az akkori mérésnél még az akva, a talaj szépen elszipkázhatta a KH-t a 3 hónap alatt. Ha megtolod még több CO2-vel, csak fokozod az ingadozás mértékét. A KH emelésnek a legegyszerűbb módja, ha a cserevízhez keversz csapvizet, vagy léteznek GH/KH emelő porok is.
 
Baloldalt, az alsó teraszon szépen besűrűsödött a növényzet. Hátulütője, ha nem mulmozol, a metszésekből származó szutyok, és garnikaki megül benne. Ez is megbújhat, mint ok, a magas nitrát szinted mögött.
A másik, ami eszembe jutott, hogy regeneráltad már a Purigent, vagy még mindig az indításkor betett van a szűrődben? Ha telítődött, jó lenne kivenni regenerálásra.
 
Sziasztok!
Nagyon köszönöm, hogy ilyen sokan a segítségemre siettetek........ Tényleg örülök, hogy ilyen segítőkész csapat tagja lehetek! Próbálok minden felmerűlt kérdésre válaszolni. A vizet GA gh plus-al sózom vissza kB 130-150 közé. A napi tápozást egy ismerősöm ajánlotta, mivel az aljzaton a növény nem indult fejlődésnek. A co2 emelés 2napja történt amikor, kezdtem be pánikolni az alga megjelenése miatt, a dc nem váltott sárgára. PH-hannah műszerrel mérem, van tds mérőm, van sera nintrit csepp teszt, jbl gh kh csepp teszt, és a "kombi" csík teszt. Milyen csepp tesztet szerezzek még be? Amúgy mertem ma sima csapvizet és az eredmény a következő lett pH 7,9 kh 10, gh 8. Sajnos klór tesztem nincs, arra gondoltam egy éjszakát pihentetem a vizet és holnap azzal cserélek. Az indítás óta a Seachem Purigen nem lett regenerálva (ez lehet hogy hiba), ezt is pótolni fogom ma. A szűrőt takarítottam már, de csak az akvából leszívott vízben öblögettem inkább csak a szűrőanyagokat. A hójag csigák rettentően elszaporodtak, bár a szűrő beszívó ágán naponta kB 15-20 db leli vesztét, ez is terhelheti pluszban a szűrőt?? Kezdjem irtani a csigákat? A sakurák jól érzik magukat, már születtek apróságok is [emoji16]! Remélem sikerült mindenre reagálnom.....
 
A tengeri akvarisztikában használt vizteszetek használhatóak édesvízben is? Ha igen, akkor van ammónia tesztem is (csepp, salifert).......
 
Sziasztok!
Nagyon köszönöm, hogy ilyen sokan a segítségemre siettetek........ Tényleg örülök, hogy ilyen segítőkész csapat tagja lehetek! Próbálok minden felmerűlt kérdésre válaszolni. A vizet GA gh plus-al sózom vissza kB 130-150 közé. A napi tápozást egy ismerősöm ajánlotta, mivel az aljzaton a növény nem indult fejlődésnek. A co2 emelés 2napja történt amikor, kezdtem be pánikolni az alga megjelenése miatt, a dc nem váltott sárgára. PH-hannah műszerrel mérem, van tds mérőm, van sera nintrit csepp teszt, jbl gh kh csepp teszt, és a "kombi" csík teszt. Milyen csepp tesztet szerezzek még be? Amúgy mertem ma sima csapvizet és az eredmény a következő lett pH 7,9 kh 10, gh 8. Sajnos klór tesztem nincs, arra gondoltam egy éjszakát pihentetem a vizet és holnap azzal cserélek. Az indítás óta a Seachem Purigen nem lett regenerálva (ez lehet hogy hiba), ezt is pótolni fogom ma. A szűrőt takarítottam már, de csak az akvából leszívott vízben öblögettem inkább csak a szűrőanyagokat. A hójag csigák rettentően elszaporodtak, bár a szűrő beszívó ágán naponta kB 15-20 db leli vesztét, ez is terhelheti pluszban a szűrőt?? Kezdjem irtani a csigákat? A sakurák jól érzik magukat, már születtek apróságok is [emoji16]! Remélem sikerült mindenre reagálnom.....

A nitrit és persze az előterméke az ammónia, ami kedvez ennek az algának, simán jöhet a beszívóágon ledöglött csigukból. Az irtás sem elvetendő, de szerintem ne vegyszerezz a jelen állapotban, akkor az összes csiga bomlása tovább rontana a helyzeten. Ami a szemed elé kerül, pecázd ki, jó kis játék, tudom.. vagy szerezz be helena csigát, az módszeresen megeszi. A döglötteket pedig szedd ki, ahogy észleled. Plusz baci kultúra adagolása is segítene.
A PH mérést úgy értettem, hogy mérd meg amikor felkapcsol a pilács, a világítási periódus alatt többször, mikor pilács leo, a sötét időszak alatt is többször, így pontosabb képet kapsz a PH változásáról.
A szűrőtakarítást nagyon jól csináltad, ha csapvíz alá teszed a szűrőmédiát, kinyúlnak a bacik.
A cserét én inkább felesbe csinálnám csapvízzel (a pihentetés mindenképp kell, ha nincs vízkezelő szered) és RO visszasózott vízzel.
Az aljzaton lévő növény kevésbé fejlődésének lehet az oka az is, ha ott gyengébb az áramlás. Mint ahogy nézem, az agancs is ott van leginkább. Lehet érdemes lenne, a kifolyó-befolyót megpróbálni áthelyezni és nézni, hogy van-e olyan pozíció, amivel ezeknek a részeknek jobb az áramlása, mint eddig. A napi tápozás nagyon jó, csak a "gépkönyv" szerint a Te akvádhoz a jelenlegi vízcsere mennyiséggel 2 ml lenne az ajánlott. Ahhoz, hogy pontosabban tudd belőni a tápozást, a legfontosabb makro és mikro elemek meghatározására (NO3, PO4, Fe) cseppteszt nem hátrány.
Megnéztem a salifert ammonia teszt adatlapját, azt írja tengeri és édesvízben is használható.
 
A hójag csigák rettentően elszaporodtak, bár a szűrő beszívó ágán naponta kB 15-20 db leli vesztét, ez is terhelheti pluszban a szűrőt?? Kezdjem irtani a csigákat? A sakurák jól érzik magukat, már születtek apróságok is [emoji16]! Remélem sikerült mindenre reagálnom.....

Nem szeretnélek elkeseríteni, de a csigák kiválóan megélnek egy külső szűrőben is, ahogy a garnélák. Ha 15-20 beszivornyázásra kerül, akkor úgy saccolom, hogy hatványozottan szaporodnak. Ahogy @evavigh is írta, vegyszermentes megoldás lenne a legjobb.
Nem tudom, hogy milyen sűrűn fordulsz meg pesten, de szívesen adok helena csigát. Utána csak az üres hólyag-házakat kell leszivornyáznod vízcserék alkalmával.
 
Nem szeretnélek elkeseríteni, de a csigák kiválóan megélnek egy külső szűrőben is, ahogy a garnélák. Ha 15-20 beszivornyázásra kerül, akkor úgy saccolom, hogy hatványozottan szaporodnak. Ahogy @evavigh is írta, vegyszermentes megoldás lenne a legjobb.
Nem tudom, hogy milyen sűrűn fordulsz meg pesten, de szívesen adok helena csigát. Utána csak az üres hólyag-házakat kell leszivornyáznod vízcserék alkalmával.

Az üres házak az alacsony KH ellen per pillanat még jól is jönnének, ha bent maradnának.
 
Figyelgettem az akvát délután, majd észrevettem, hogy van pár olyan növény aminek elkezdett a szára vagy a levele rohadni........
Gondoltam ez is okothatja a problémámat, ráadásul írtatok, hogy az algával fertőzött leveleket le kellene vágni.....
Hát ilyen lett.........!2b944a22e06332c9f0d0a2a000240843.jpg113f041193986b9f05ee9f9c4302100d.jpgd797e832dde22c6dfe7c7904810b814d.jpgeac337d7a45a9b79d95e9dfbbde55ee2.jpg
 
Sziasztok!


Még egy kérdés. Ennek sosem lesz vége (gondolhatjatok), és tényleg [emoji16].........
Oké, hogy regeneráljam a Seachem Purigen-t! Na de mivel? Van itthon superge, az megfelelő? Honnan tudom hogy regenerálódott, visszanyeri teljesen a gyári fehér színét?

Kész vagyok, imádom ezt a hobbit, de minél jobban megyek bele, annál kevésbé gondolom hogy bármit is tudok róla!
 
Az üres házak az alacsony KH ellen per pillanat még jól is jönnének, ha bent maradnának.

És milyen igazad van! Erre nem is gondoltam. No, ma is tanultam valamit, köszi @evavigh . :love:
De valójában olyan vékonyka a házuk, hogy egy fél kiló hólyag-ház tudna lendíteni a KHn. :unsure:
 
Sziasztok!


Még egy kérdés. Ennek sosem lesz vége (gondolhatjatok), és tényleg [emoji16].........
Oké, hogy regeneráljam a Seachem Purigen-t! Na de mivel? Van itthon superge, az megfelelő? Honnan tudom hogy regenerálódott, visszanyeri teljesen a gyári fehér színét?

Kész vagyok, imádom ezt a hobbit, de minél jobban megyek bele, annál kevésbé gondolom hogy bármit is tudok róla!

Az a jó, hogy sosem lesz vége, mert az a fórum, és e csapat végét jelentené. Azt meg nem akarjuk.

Röviden: hypoban áztatod, utána alapos átmosás, utána vízkezelővel (ami a klórt és a kloraminokat is eltávolítja, pl. Seachem Prime https://www.greenaqua.hu/hu/seachem-prime-vizelokeszito-100-ml.html). A procedúra után, a következő cseréig egy befőttesüvegben, RO vízben tároljad. De bővebben, más fórumtársak tapasztalataivel fűszerezve, e topikban A-Zig mindent megtalálsz: https://akvakertesz.hu/threads/seachem-purigen.864/
Ha mégsem, akkor kérdezz bátran.
 
Back
Oldal tetejére