• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Gino első növényes akváriuma

alpagino

Nézelődő
Sziasztok!
Kb. egy éve találtam rá erre a fórumra. Ekkor már közel 4 éve nem volt akváriumom, pedig előtte volt idő, amikor több mint 2000 liter víz volt nálam 4 nagy aksiban. Volt szinte mindenféle édesvízi (sügeres, vegyes, diszkoszos, afrikai biotóp), majd tengeri (korallos, halas), de szépen sorban eladtam mindet, mert nem tudtam foglalkozni velük eleget. Aztán amikor megnéztem az akváriumaitokat, és lenyűgözött amit láttam, elkezdtem tervezgetni, hogy újra összerakok egy akváriumot. Ez az év elejére jött össze. Egy 390 literes 120*50*65 cm-es akváriumot választottam, amelyet részben növényes akváriumnak szánok, de régi nagy szerelmeim, a diszkoszhalak részvételével. Majd az idő eldönti, hogy elfér e egymással a kettő, mindenesetre igyekszem megfelelő körülményeket teremteni a választott egyszerűbb növényeknek és a halaknak is.
Az akváriumot január 6-án vasárnap töltöttem fel, azóta működik, természetesen egyelőre halak nélkül.
Az akvárium alakulásáról naplót akarok vezetni, benneteket pedig arra kérlek, hogy mint kezdő növényes akvaristát, tanácsaitokkal segítsetek, hogy könnyebben boldoguljak.
DSC_0003.jpg


Ez az első kép, amit készítettem róla. A nagy szürke terméskő majd nem fogja a kompozíció részét képezni, csak voltam olyan oktondi, hogy nem áztattam be korábban a fát, és feljött...
Üdv! Gino
 
Szia Gino!

Remélem az időd meg lesz a mostani medencére, mert az akvarisztika ezen ága is elég sok odafigyelést igényel (pláne diszkoszokkal!)!
A technikáról (fény, szűrés, CO2),talajról, vízparaméterekről (Ph, Kh, hőfok, stb...,), tápozásról, növényekről írhatnál még részletesebben!
Van a naplók között is néhány diszkoszos medence.

Amit első ránézésre látok:
az akvárium háttérrel terhelt,
a faág nagyon előre nyúlik, a ráültetett növényekkel nagy árnyékot vet, maximum Cryptocorynék maradnak meg alatta (de jobb lenne ha nem lógna az előtérbe),
a kókusz diókat inkább elrejteném,
a kövek nem passzolnak a berendezéshez,
az Anubias bomló leveleit vágd le!

Jó kertészkedést!

A.ttila
 
Szia!
Üdvözöllek itt a fórumon!
Én is hiányolom a technikai felsorolást.
A lényeget A.ttila leírta, én még annyival egészíteném ki, hogy a bal oldali kő nagyon a fronton van, hátrébb tenném.
Sok sikert!

Krisztián
 
Sziasztok!

Köszönöm a tanácsokat, igyekszem megfogadni és alakítani az akváriumon. Az Anubias sárguló leveleit levágtam. A faág valóban előre lóg, de ez az én hülyeségem miatt van, remélem ha megszívta magát vízzel, akkor visszamegy az eredeti helyére hátra. Sajnos valóban leárnyékol, nem is ültettem arra az oldalra csak Echinodorusokat és Cryptocorynét, mert tapasztalatom szerint ezek bírják ki leginkább az általam nyújtott körülményeket. A hátteret kifejezetten a halak miatt tettem be, minden édesvízi akváriumomban volt. Láttam, hogy a növényesekben leginkább nincs ilyen, de én beragasztottam, még ha ront is az összképen. A dragon köveket a Green Aquában vettem, ott néztük össze a fával és jónak tűnt, mondjuk utólag a kékes kövek (Seiryu) nekem is jobban tetszenek... A kókuszdió héjat az algaevők és a törpesügérek miatt tettem bele, remélem majd körbenövi a növényzet és kevésbé fog látszani.

A technika és a benne lévők a következő:


Szűrés: mechanikai: Eheim Professional 3 2080 motoros külső szűrő szivacsokkal és szűrővattával; biológiai: alsó szűrőakváriumos, benne 2 db 55 cm magas 15*15 cm2 alapterületű szűrőtorony, Aqua Medic csepegtető szűrővel, Eheim Compact + 2000 vízpumpával; szűrőanyag: 8 l Sera siporax, 1 l Sera biopur forte, 1 l ADA Bio Rio, 3 l Eheim Subsrat Pro, 2 l lávakő, 2 l Filterlith, 2 l zeolit, 1 l biolabda = összesen kb. 20 l; kémiai: időszakonként Aqua Medic 9 W UV sterilizátor, Sera super peat tőzeg​
Vízforgatás: Eheim Universal 1260 vízpumpa nyomja vissza a vizet az akváriumba​
Vízlágyítás: Aquario Best RO 75 vízlágyítóval történik​
Világítás: 4 db T5 54 W, ebből 2 db daylight 865 (6500 K) + 2 db skywhite 880 (8000 K) ez lehet, hogy kevés, de a diszkoszoknak félek még ez is sok lesz...​
Fűtés: Eheim Jager 300 W fűtő, nem megy mert enélkül is 27,5 fokos a víz​
CO2: 7,5 l Linde palack, JBL reduktor, Aqua Medic mágnesszelep, JBL buborékszámláló, Aqua Medic Reactor 1000 külső reaktor, ADA visszafolyásgátló
Tápok: Green Aqua Macro és micro táp, Sera Florena, Easy Carbo, Easy Life ProFito, Easy Life Ferro, Easy Life Kalium
Talaj: Ada AS Amazonia általános talaj van benne 18 liter + 9 liter ugyanez, de powder a tetején. Alattuk JBL táptalaj van kb 6-7 liter. Van még a táptalajba keverve lávakő és zeolit néhány liter + aljzatba való baktérium.
Paraméterek: PH most a digitális mérővel 6,9-nek mértem, ezen még szeretnék picit savanyítani úgy 6,4-6,7-re. GH-t, KH-t nem mértem, mert nincs tesztem, de majd veszek... Kb fele-fele arányban kevertem az osmot és a csapvizet, de sajnos a jászberényi víz elég kemény - ezt mint önkormányzati dolgozó tudom -, ezért valószínűleg nem elég lágy most sem. Majd vízcserénél lággyal töltöm vissza. Nitritet mértem ma, ez a szín alapján 0,3-0,7 között lehet valahol, remélem ez is csökken. Nitrátot nem mértem még. Régen amikor diszkoszokat tartottam - igaz nem növényes akváriumban - nagyon ritkán mértem nitritet és nitrátot, inkább csak Ph-t, a halak nagyon jól érezték magukat, rendszeresen ívtak is, de a Panaque harcsáim mindig megették az ikrákat. A jó minőségű vizet én a csepegtető szűrőnek tudtam be, ezért alakítottam ki ismét, hátránya, hogy a folyamatos csobogás miatt elég hangos, de a dolgozószobámban van az akvárium, a hálószobától a lehető legmesszebb... Így családi vita sem alakul ki...
Növények: Echinodorusok, Cryptocorynék, süllőhínár, Anubiasok, mohák, Crinum natans, Aponogeton crispus, Microsorium pteroptus, Eleocharis parvula + egy tigrislótusz gumó, ebből 2 levél már kihajtott. Jelenleg ezek vannak benne, még a fák és kövek vásárlásakor kaptam tanácsként, hogy ezek jobban bírják a 27-28 fokot. De egyébként saját korábbi tapasztalataim is nagyjából ez volt, kb. ezek maradtak meg nálam a diszkoszosban a kvarchomokon vagy a fákra kötözve. Különlegesebb fajtákat nem merek beletenni, mert szerintem a tőzeges lágy víz, a kevés világítás, kevés CO2 és a meleg víz együttesen kivégezné azokat. Már egyébként azon gondolkozom, hogy meg kellene inkább próbálni egy 100 liter körülit megcsinálni növényesnek, ezt a nagyot meg meghagyni a diszkoszoknak, csak egyrészt lusta vagyok szétszedni, meg most már inkább megvárnám, hogy mi sül ki ebből.

Még egyszer köszönöm a tanácsokat! Üdv! Gino
 
Szia Gino!

Komoly a technikai háttér!

A tápozást lesz nehéz belőnöd az alsópolcos miatt (de az tényleg fontos a halak végett)!
A 8000K-es csöveket nem szoktuk használni, 6500K az ideális!

Majd alakul!
Kíváncsian várom!

Halak mikor kerülnek bele?

A.ttila
 
Szia!
A zeolit nem a legmegfelelőbb szűrőanyag, hajlamos megkötni a növénytápot. Ha EI szerint tápozol, akkor nem kell mellé ennyi féle EASY táp, elég a Green Aqua Micro-macro + carbo, esetleg az anubiasok miatt egy kis vastartalmú tápsó. A csöveket valóban jobb lesz a jövőben kicserélni mind 6500 kelvinesre. A szűrésed egyébként igencsak jónak tűnik.
Elég komoly technikád van, látszik,hogy nem most kezdted az akvarizálást.
JA, és üdv köztünk! ;)
 
Egyetértek én is az elöttem szólókkal, bár szerintem a 8000Kelvines csővel nincs baj,pl az ADA fémhalogén izzók között is van ilyen kelvinszámú izzó, illetve én is ilyen leosztásban használtam a csöveket, ergo 2db 880-as és 2 db 865-ös, nem volt algám tőle.
A növényekkel kapcsolatban még annyi megjegyzésem volna,hogy ilyen technikával bátrabban választahattál volna ennél igényesebb növényeket is akár ismerkedés céljából is.
 
Srácok, a 6500K nincs sehol kőbe vésve. Sok akvárium ment és működik most is a fórumon 8000K-es csövekkel (nem a rózsaszín, hanem a fehér) és az ADA galériában sem nagyon találsz más csövet, mint 8000K.

Szép technikád van, az akiba viszont kuszaság. A koszok élőhelyén nem sok növény él, de ezt gondolom te is tudod már :)
 
Srácok, a 6500K nincs sehol kőbe vésve. Sok akvárium ment és működik most is a fórumon 8000K-es csövekkel (nem a rózsaszín, hanem a fehér) és az ADA galériában sem nagyon találsz más csövet, mint 8000K.

Szép technikád van, az akiba viszont kuszaság. A koszok élőhelyén nem sok növény él, de ezt gondolom te is tudod már :)

Persze, igazad van nincs kőbe vésve, igazságszerint 5500K- 7500K-ig korrekt a paletta szerintem, de ha megpróbáljuk a nap színhőmérsékletét legpontosabban utánozni arra a 6500K-es a legjobb. A lényeg az,hogy a hidegebb fény (esetünkben 8000k) még mindig jobb mint a melegebb. (-3000k)
 
Nem, végülis Daninak igaza van, hagyd a francba, az a 2db 6500-ös már nem számítana annyira,hogy lecseréld őket. :)
 
Sziasztok!
Először is köszönöm a sok jó tanácsot, igyekszem megfogadni azokat. Korábban amikor diszkoszaim voltak, akkor nem is volt benne sok növény kb 2-3 szál kardfű, vízikehely meg 1 nagy tő Anubias, mondjuk a nagy termetű algaevők (2 Gibbiceps, 3 Panaque nigrolineatus) miatt ezek is nehezen fejlődtek... Most megpróbáltam kicsit több növényt tenni bele, de sajnos kezdem belátni, hogy túl nagy lesz ez növényesnek: a világítás és a CO2 kevés, a víz túl sárga, tápozni túl sokat majd a halak miatt nem merek, a növények pedig már most is nehezen bírják a magas hőfokot, ráadásul még az algák is megjelentek. Mindegy megnézem hová vezet a vége, aztán ha néhány hét múlva nem áll össze az egész, lehet hogy csinálok egy kisebb növényest, ezt pedig szétszedem és megcsinálom biotóp amazonasinak, erősen redukált növényállománnyal. Így lenne egy olyan aksim, amilyet már sikerrel kezeltem és kipróbálhatnám kezdőként a növényest is. Így én, ti, a növények és a halak is jól járnának:).
Most egyébként nem valami szép az akvárium, de sajnos hétközben nincs túl sok időm rá, majd hétvégén próbálom alakítani. Remélem a növények is összeszedik magukat, mert a Cryptocorynékon és az Anubiasokon kívül nincsenek valami nagy formában. Minden nap tápozom őket, az biztos nem árt. A legnagyobb gondom a vízcsere, erre csak hétvégén van időm, ami tudom nem a legideálisabb. Már látom, hogy nagy fába vágtam a fejszém, de tanulóleckének jó lesz mindenképpen.
Extraként pedig itt van még néhány kép! Mondjuk a szűrőről a kép nem sikerült igazán...
14867_374805075949139_981346214_n.jpg
9507_374805435949103_782087260_n.jpg
398085_374805502615763_1185940982_n.jpg

Továbbra is várok és szívesen fogadok minden segítséget!
Üdv! Gino
 
Sziasztok!
Majd egy hónap elteltével ismét itt vagyok. Az akváriumban az eltelt időszakban sok különös dolog nem történt. A vizet elkezdtem 10 %-onként hetente osmo vízre cserélni és tőzeggel szűrni, emellett speciális vízkezelőket is adagoltam, ettől már egészen sárgás-barnás lett. A világítás időtartamát csökkentettem, már csak 8 órát megy naponta a 11 helyett. A víz paraméterei szépen beálltak: a heti mérés szerint a Ph: 6,55, GH: 8, KH: 5, NH3: nem kimutatható, NO2: 0-1 mg/l, NO3: 5 mg/l, ha a JBL tesztek nem csalnak, (a PH kivételével, mert azt elektromosan mérem). Vízcseréket mostantól csak kéthetente csinálok, kevert osmo-csap vízzel, mert tovább lágyítani már nem nagyon akarom, félek, hogy a PH elszalad lefelé a tőzeges szűrés miatt. Naponta mérem, így most beállt 6,5-6,7 közé. A növények közül az Anubiasok, a mohák, a Microsorium, a Cryptocorynék és a nagyobb Echinodorusok szépen nőnek, a tenellus és a parvula nem nagyon akar megindulni, de majd remélem lábra kapnak. Mondjuk az, hogy ezek a könnyű tartású fajták fejlődnek, nem nagy érdem, érzékenyebb faj meg nem is volt telepítve... Túl vagyok egy kisebb algásodáson, olyan vattaszerű barna alga jelent meg a mohán és a hátteren, de - a betelepített labeo bicolor halnak is köszönhetően - néhány nap után eltűnt, és azóta lekopogom nincs ilyen problémám. Meglepetésemre a labeo rendszeresen fogyasztotta ezt az algát, így különösebben nem félek attól sem, ha visszajönne, mert amint láttam igencsak kedvelte. A tápozásból visszavettem: megy a GA mikro, makro, Easy Carbo naponta, Easy Ferro és káliumos hetente egyszer. Eddig hatásos, bár lehet, hogy ezek a növények táp nélkül is nőnének.:)
Jelenleg 4 lakója van az akváriumnak: 3 db Botia macracantha és mint már írtam: egy db Labeo/Epalzeorhynchos bicolor.
Ha különösebb esemény nem történik, egy-két héten belül jönnek a további halak, a tervek szerint kb 100 db vörös neon, 30 db császárlazac, 30 db serpalazac, 30 db fekete fantomlazac, 10-15 db páncélosharcsa (C. sterbai, panda), néhány algaevő költözik be. Ha ezek beszoktak, jöhetnek a diszkoszok.

Ez már nem egy klasszikus növényes akvárium, nem is lesz olyan szép, mint a fórumon találhatóak közül némelyik, viszont érdekes lesz, hogy mennyire fér majd meg egymás mellett a növényes technika (tápozás, talaj, CO2, stb.) és a diszkoszhalak igényei. Hogy működik e a rendszer, majd az idő eldönti.

Végül néhány - nem túl jó - kép a jelenlegi állapotról:
556259_391324504297196_1093047359_n.jpg


561536_391324304297216_1637043768_n.jpg


556009_391324420963871_257345346_n.jpg


Továbbra is várok és szívesen fogadok minden tanácsot és segítséget!
Üdv! Gino
 
Back
Oldal tetejére