• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fekete ecsetalga (BBA) - Black Brush Algae

Javaslat rabbi urak? Amíg van liba, van min kísérletezni. ;)
De ez a megszólítás nagyonnemgyerebe!!!! :x
Ezek szerint a vicc nincs meg. :)
Nekem sincs meg ;)

Pedig nagyon régi vicc. Még itt is fenn van ;) viewtopic.php?f=29&t=859&p=55129&hilit=rabbi#p55129

-Rabbi, döglenek a kacsák!
-Adj nekik búzát.

Eltelik 1 nap.

-Rabbi, ezek még mindig dölglenek.
-Egy kis árpa majd jó tesz.

Következő napon:

-Rabbi még gyorsabban döglenek.
-A főtt kukorica, az lesz a megoldás.

1 nap múlva:

- Rabbi, mind megdöglött!!
- Kár, pedig lett volna még pár ötletem :D
 
Jah, hogy ja ;) Így már oké.
Szerintem a jet beömlő lesz a baj, ha olyan helyen van BBA ahol koncentrált az áramlás. Meg úgy a sok kicsi változást együttes hatása miatt alakult kicsi. Adjál neki carbot, ha dekoron van töményen, ha növényen hígítva - mohára ne rakj carbot - és ha tudod próbáld meg leszedni valamivel, én a Tetra algakaparó pengéjével vágtam le régen.
 
Ráadásul lehet hogy inkább Staghorn az? Most jobban megnéztem és a naplóba raktam is fel képeket.

Megpróbálok hétvégn árpaszalmát meg hozzá indító kultúrát nézni. Bár van egy marék termékmintám, lehet azt is beleszórom a vízbe, a biztonság kedvéért... ;)
 
Carbo után is? Meg azonnal színt vált? Mert nálam a staghorn a carbo után pár napig tünetmentes, aztán pirosra vált és olyan marad amíg seszínűre nem rohad. Alkalmas lehet ez a két algaféle megkülönböztetésére?
 
Amit a naplódba tettél fel képet, az staghorn (a cyano mellett). Az ecset kisebb, "bársonyos" hatású.
Emeld meg komolyabban a tápozást, a staghorn- carbozással együtt- el fog tűnni. Mehet bele egy darabig duplán vagy triplán is (nem tudom a jelenlegi paramétereket). Fokozatosan lecsökkentheted, amint eltűnt, de ne az eredeti mennyiségre, mert az- az algáidat látva- kevés volt.
Az ecset egyszerűbben eltüntethető.
 
Hát, most a nettó 180 literre megy, heti vízcsere mellett 10-10ml GA Mikró/Makró (a világítás ugye számítás kérdése de mondjuk "0,6-0,7W/l-re" lehetne mondani) és 5ml Easy Carbo. CO2 nincs, élesztőshöz van minden (pl. több 5l-es kanna ;)) de pont azért nem vágtam bele, nehogy az ingadozás miatt algásodjak. :)
 
atti76 said:
Napi 10-10ml vagy heti?

Napi. Ez van a cimkén/honlapon. Heti 1x60% vízcsere, ml/20l/nap, 180l -> 1,2x9=10,8(ml), de lecsaltam a 0,8-at, persze mérőpoharazok, szóval ez a "nincs 10 alatt" a gyakorlatban.
 
A tápozásod jónak tűnik, így sztem a nitrát-foszfát arányban kellene keresni az okot. Lehet, hogy az aktív, agyagos talajod miatt megváltozott az arányuk (esetleg valamelyikből/mindből jobban tárol). Meg tudnád mérni ezeknek a szintjét?
 
Ecset, staghorn leginkább CO2 probléma nem tápozás jellegű. Én nem változtatnék a tápozáson.
http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm

Nézd meg at alga leírást. Rendes EI mellett nem mászhat el a Nitrát és a Foszfát szinted. Nem tud ennyit elszívni az agyagos talaj, kémiai szűrőanyag stb.
EI tápozásnál soha nem emeltünk még az adagoláson. Pedig pár akit már összedobtunk. Ha galiba volt az egyensúly miatt volt. Fény/CO2. Heti ilyen mértékű vízcserénél semmi sem indokolja a túladagolást.
 
viktorlantos said:
Heti ilyen mértékű vízcserénél semmi sem indokolja a túladagolást.

Nem túladagolásra gondoltam, hanem vmelyik elem kiegészítésére.
 
atti76 said:
Dehogynem, elmászhat el az arány.

Teljesen extrém esetben igen. Pl mint NDee külső szűrő monstruma volt - nitrátszivatyú ;) . De hagyományos szűrővel, szűrőközeggel megkockáztatom, hogy Seachem Purigen mellett is nem tud olyan mértékben elmászni, hogy probléma legyen. Könnyen ráfogjuk a tápozásra, pedig az esetek 99%-ban más a probléma. Legtöbb esetben CO2 a baj.

pH, hőmérséklet, sok fény, kevés CO2, rossz karbantartás.
Ha az EI-t saját kezűleg keverte ki akkor még ott lehet egy hibalehetőség, de GA tápoknál még ez is kilőve.

Gyenge tápoknál előfordulhat, hogy az agyagos talaj stb bejátszik, de EI esetén nem jellemző.
Még erős fény esetén is vissza lehet venni a gyári ajánlásból egy idő után.

A fonal, ecset, staghorn tipikusan CO2 probléma. Cyano lehetne Nitrát, de az sem egyértelmű. Csak 10-es nitrát alatt jelentkezhetne pedig tuti legalább 20-30-as szint van az akijában.

Zöld pontalga üvegen lehetne foszfát... bár ott is leginkább a külső fény hatás ami bejátszik.

http://ukaps.org/forum/viewtopic.php?f= ... 17#p195917 érdekes olvasmány.
 
viktorlantos said:
A fonal, ecset, staghorn tipikusan CO2 probléma. Cyano lehetne Nitrát, de az sem egyértelmű. Csak 10-es nitrát alatt jelentkezhetne pedig tuti legalább 20-30-as szint van az akijában.

Nekem nem minddel ezek a tapasztalataim (persze lehet a CO2 is a fő ok).
Pl.:
- kb. 1 hónapja beöntöttem 4 napra előre a tápot (140 ml), másnapra 2-3 helyen foltban, kb. 3 mm-es ecset megjelent. Mivel az összes táp belement és nem értem rá újat keverni, 7 nap múlva kapta az újabb adagot. Az a pici ecset ahogy jött, úgy eltűnt. Minden automatizálva van, semmin nem változtattam.
- jelenleg tartósan 10 alatt van a nitrátom (inkább 5-höz közel) és nincs semmiféle cyano.

De van még pár empirikus dolog.
Pl. ( az előző akimnál kezdetben, de pár cimbinél is) ha staghornra rátoltam dupla adagolást, 1-2 hét alatt látványosan megritkult, eltűnt.

Összetett a téma, nem lehet ráfogni semmire sem, hogy az a tuti.
 
Back
Oldal tetejére