• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fekete ecsetalga (BBA) - Black Brush Algae

Persze, sőtt arra is emlékszem, hogy jó ideje használod ezt a túltápozós dolgot megoldásra. Itt a fórumon is sok esetben ajánlottad.

Ezért is írtam, hogy sosem tápozzuk túl az akikat és mindig rájövünk, hogy ha alga volt mi az amit elcsesztünk.
Amint megvan a bibi, beáll a CO2, fény stb. Az alga elillan.

Cyano fura egy dög. Nekem eddig minden esetben eltűnt a nagy forgatással. Sosem szórakoztam nitráttal. Most probáltam ezt a vonalat, de láthatóan zsákutca. Megint egy új ismeretlen. ;)

De ha 5-ös nitrátod van, akkor nem is GA tápozás szerint adagolsz valószínüleg. 5-ös nitrátunk max a garnis akikban van. ;)

Egy jól működő rendszernél több napi táp kihagyás sem okozhat problémát. Viszont egy CO2 megingás azonnal büntet.
 
viktorlantos said:
De ha 5-ös nitrátod van, akkor nem is GA tápozás szerint adagolsz valószínüleg. 5-ös nitrátunk max a garnis akikban van. ;)

Így van, saját metódus szerint adagolok :)
 
atti76 said:
viktorlantos said:
De ha 5-ös nitrátod van, akkor nem is GA tápozás szerint adagolsz valószínüleg. 5-ös nitrátunk max a garnis akikban van. ;)

Így van, saját metódus szerint adagolok :)

Oki, de akkor miert adagoltatnad tul ahol ennek az otszorose is lehet?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
A magas adagolással nem volt bajom soha. A túladagolással sem, a fentebb említett pillanatnyi ecseten kívül. Jó pár fórumtárs megerősíthet ebben.
Most kb. 1 hónapja a nagy akiban próbálom, meddig lehet elmenni tartósan az alacsonyabb szinttel, de nem a költségek miatt (porból van, filléres), csak kíváncsiságból. A havi 1 liter táppal sem volt egyébként 20-30-as nitrátom.
10 alatti (5-10-es) nitrátom és 0,5-1-es foszfátom van 4-5 hete. Folyamatos a virágzás, egyébként nem látok semmi változást, az aki gyönyörű.
Az ázsiai akvakertészeknél se láttam soha brutál tápozást, ezért próbálom most a másik végéről is megközelíteni a dolgokat.
Nagyon fontosnak érzem a nitrát-foszfát arányt, a szinteket kevésbé.

Régóta van egy gondolatom erről a túltápozásról, miszerint esetleg segíthet az eltolódott nitrát-foszfát arányt valamelyest egyensúlyba hozni. Sztem ezért működhet.

Jelzem, eddig még sajátban nem "agyagoztam", korábban- a másik leendő 182-es akimnál- gondolkoztam esetleg kipróbálni.
 
Pont ezert irtam hogy ezeknek az algaknak nincs sok koze a tapozashoz. Vekony es vastag tapozassal is jol mukodik a rendszer. Ertelemszeruen nincs sem foszfat sem nitrathiany a tapozasaban. Megmerni meg lehet ettol meg.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
viktorlantos said:
Pont ezert irtam hogy ezeknek az algaknak nincs sok koze a tapozashoz. Vekony es vastag tapozassal is jol mukodik a rendszer. Ertelemszeruen nincs sem foszfat sem nitrathiany a tapozasaban. Megmerni meg lehet ettol meg.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Szerintem meg igenis lehet, különösen a staghorn-nál.

atti76 said:
Nagyon fontosnak érzem a nitrát-foszfát arányt, a szinteket kevésbé.

Még egyszer, nem arra gondoltam, hogy kevés egyenként a nitrát, vagy a foszfát, hanem a kettő arányára. A túladagolásnál finomodhat az elcsúszott arány, ezért lehet működő megoldás.

A saját keverésemnél régóta betartom ezeket, nincs is semmilyen gondom.
 
EI-nél nem fogyhat el foszfát és a nitrát a növények felvételével. Csak valami extra téma bekavarásával.
A staghorn CO2 miatt jön, vagy ammónia. Ha bomlik egy növényed, könnyen megjelenik rajta. A növény bomlás viszont sokminden miatt lehet.

Még mindig az a baj, hogy az EI tápozást próbáljuk túladagolni, pedig a CO2 szintet kellene stabilan tartani.
Lehetne sokkal magasabb foszfát is akkor sem lenne algásodás, ha egyensúlyban van a CO2 és a fény.

Be kell lőni stabil szintre a CO2-t és meg kell oldani, hogy ez midenhova eljusson rendesen.
Ne világítsuk túl az akváriumot, ne etessük túl a halakat stb.

Az EI tápozás erre lett kitalálva, hogy kihúzzuk a tápanyaghiány miatti problémákat.
Nem nagyon hallottam róla, hogy ecsetet, vagy staghornt EI túltápozásával kezelték volna. Valószínűleg azért, mert a túl magas nitrátot, ha még jobban megdobod már sanszos, hogy kinyírsz egy két lakost az akváriumban.
 
LGA said:
"Végre" nekem is van ilyenem. Mostanság tehettem rá szert, mert még kicsik a pamacsok. No CO2, heti vízcsere. 4 gigászi Molly és 5 neon. Az elmúlt pár hétben ami változott: esôztetô helyett jet (nagyon hangos volt), eltûnt egy Molly (tudományos alapokhoz ragaszkodva vélelmezem, hogy az akváriumon belül részben ammóniává redukálódott), világítás kb. 20%-kal erôsebb lett, elôtte meg 2 napig fele (és szilveszterkor eg plusz pár óra. Ja és Karácsony elôtt ritkítottam mohát, igyekeztem lemulmozni a fát, most mellette jelentkezett - a mohán, amit nem ritkítottam meg a fán.

Nyilván kap ápolást meg Carbót. De a CO2 szinttel nem sokat tudok tenni egyelôre. Viszont esetleg rá tudok rakni egy levegôztetôt. Ez a pici pluszt bevinné a pici felesleget meg ki, azaz a légkörhöz simítaná a dolgot.

Javaslat rabbi urak? Amíg van liba, van min kísérletezni. ;)

Visszatérve az eredeti problémához, itt nincs CO2. Ezért büntetnek is a gyenge CO2-re megjelenő algák, amik akkor jönnek elő, ha a kívánatosnál több fényt kapcsolnak rá. Meg kell találnod azt az ideális fényt és megvilágítási időt, hogy ezek az algák megszűnjenek. Addig pedig Carbo-val kezeld le a fertőzött részt és csipeszelj ;)

CO2 nélkül is lehet staghorn és BBA mentesen akit tartani elég ha megnézed Attibva vagy Tomi akváriumait. Csak azt az érzékeny határvonalat kell megtalálnod, hogy egyensúlyban legyen a rendszered.

Az hogy ezt utána Tropica heti tápozásával tolod, vagy napi GA tápozással már tökmind1. Low tech akvárium nincs olyan tápanyagfelvétele, ami indokolná a túltápozást.
 
viktorlantos said:
atti76 said:
Dehogynem, elmászhat el az arány.

Teljesen extrém esetben igen. Pl mint NDee külső szűrő monstruma volt - nitrátszivatyú ;) . De hagyományos szűrővel, szűrőközeggel megkockáztatom, hogy Seachem Purigen mellett is nem tud olyan mértékben elmászni, hogy probléma legyen.
Más ismerősömnek is volt már olyan tapasztalata, hogy nyomott kicsit a tápozáson és az alga visszahúzódott, úgy, hogy máshoz nem nyúlt. GA táppal, szigorúan a táblázat alapján. Lehet, hogy nem a tápozás volt a végső ok, de helyreállította az egyensúlyt.

Nálam is lehet, hogy az eltűnt Mollyt nem kezdték el takarítani az Amanok (mert félnek tőlük) - márpedig egy 8cm+-os kövér jószág jókat tud bomlani.

viktorlantos said:
pH, hőmérséklet, sok fény, kevés CO2, rossz karbantartás.
Ezekből nálam maximum az első öt játszhat be... ;)

- pH-t mérek este, de az nem szokott elkalandozni, 7,4 körül mozog - és kb. ennyi az is, amivel töltöm.
- A hőmérséklet az most nem annyira cudar, olyan 23 és abból is a teteje, de gyakran 24 fölé felmegy - igaz régebben sokkal magasabban is volt. Az elején - az inkubáció miatt - 28C-ről lépcsőztettem vissza, és amíg nem volt ventillátor addig 26C-re is felkúszott.
- A világítás 7 órát megy 90W-re tekerve - de előtte valamivel gyengébb volt, illetve kb. 2 napig kapott nagyobb dózist. Viszont sajnos december eleje óta a nap fél óráig rásüt, a zöld pontalga is akkortól van. Most redőny védi.
- CO2 injektálás nincs, tehát mindenképpen alacsony lehet a szintje.
- Hát izé... karbantartás... sajnos ezt hosszabb idő lesz kiküszöbölni... :oops: :mrgreen:

viktorlantos said:
A fonal, ecset, staghorn tipikusan CO2 probléma. Cyano lehetne Nitrát, de az sem egyértelmű. Csak 10-es nitrát alatt jelentkezhetne pedig tuti legalább 20-30-as szint van az akijában.
CO2 csak a lakóktól van - nitrát viszont biztos, hogy folyamatosan 25ppm felett van.

viktorlantos said:
http://ukaps.org/forum/viewtopic.php?f=51&t=19337&p=195917#p195917 érdekes olvasmány.
Elolvastam és érdekes, de önmagában nem sok haszna van. :) Csak arra hívja fel a figyelmet, hogy a különböző algafajok különbözőek. (No meg, hogy szerinte a Redfield arány nincs kőbe vésve, de ez még fel sem merült itt.)

viktorlantos said:
Egy jól működő rendszernél több napi táp kihagyás sem okozhat problémát. Viszont egy CO2 megingás azonnal büntet.
70%-os vízcsere, maybe? Mert hogy az állott csapvízben nem ugyanannyi a CO2 az biztos.

atti76 said:
Még egyszer, nem arra gondoltam, hogy kevés egyenként a nitrát, vagy a foszfát, hanem a kettő arányára. A túladagolásnál finomodhat az elcsúszott arány, ezért lehet működő megoldás.
Ja, de, előjött. :) Sajnos nem tudok foszfátot mérni. Nitrátból is csak ilyen papírcsíkos cuccom van.

viktorlantos said:
Be kell lőni stabil szintre a CO2-t és meg kell oldani, hogy ez midenhova eljusson rendesen.
Ne világítsuk túl az akváriumot, ne etessük túl a halakat stb.
Oké, de egyelőre még fafejű makacs vagyok és szeretnék CO2 nélkül működni. ;) A világítás lehet, bár akkor ezek szerint a LED teljesen máshogy viselkedik... a túletetés lehet még, de amit kapnak az kevesebb mint 1 perc alatt elfogy. Viszont az is igaz, hogy a Mollyk borzasztó csúnyán esznek, hullik minden szanaszét, kiköpik és ráúsznak a következőre, nehogy a másik kapja be stb.

viktorlantos said:
Valószínűleg azért, mert a túl magas nitrátot, ha még jobban megdobod már sanszos, hogy kinyírsz egy két lakost az akváriumban.
Nem szívesen végeznék saját kísérleteket, de kizárt, hogy a 30ppm körüli értékek komoly károsodást okoznának az Amanóknak. Nem tudok van-e róla valami érdemleges tanulmány, de más fajok alapján (pl. Palaemonidae spp. illetve Daphnia m.) úgy vélem egy nagyságrenddel többet tolerálnak - tehát a 300ppm környékén van a halálos mérgezést okozó adag, míg a növekedést gátló illetve mérgezési tüneteket okozó érték is minimum a fele. Azok a halak - szintén alap nélkül, de vélelmezhetően - még kevésbé kényesek amiket tartok, bőven 500ppm fölé saccolom a toleranciájukat, inkább az ezres tartományba.

A "magas" nitráthoz (50ppm környékén) szerintem három okból fűződiknek a mérgezéses félelmek:
- Általában nem (csak) a tápozásból jön össze, így végighaladva a soron jelen van a nitrit is, ami sokkal töredék mértékben is mérgező.
- Bár a nitrát viszonylag stabil, elkerülhetetlen, hogy igen kis mértékben ugyan, de vissza is alakuljon nitritté - ami toxikusabb.
- Elég nagy a variancia a nitrát tolerancia terén, a gyakran tartott akváriumi fajok általában elég toleránsak, de van pár olyan faj ami 4-5ppm környékén elpusztul (nem tudom akváriumi fajok között van-e ilyen). Nyilván egyszerűbb azt javasolni, hogy legyen alacsonyan a nitrát. Be on the safe side pal.

viktorlantos said:
Az hogy ezt utána Tropica heti tápozásával tolod, vagy napi GA tápozással már tökmind1. Low tech akvárium nincs olyan tápanyagfelvétele, ami indokolná a túltápozást.
Ok - de Rejtőre támaszkodva - egyelőre ott keresném az elveszett holmit, ahol világos van, nem pedig, ahol elvesztettem... ;) Merthogy egyszerűbb rátolni reggel a plusz tápot, mint a hétvégéig nem létező szabadidőben fodrászolni az algát. :|
 
Ha lesz időd dobj egy kis palack vízmintát a GA-ba és megmérjük a foszfát nitrát szintedet, hogy megmutassam nem ez a probléma ;)

30-as nitrát még nem probléma, felette azért nem tartanék érzékenyebb dolgokat. Amikor neked válaszolok megpróbálok úgy írni, hogy a következő ember aki a sorokat olvassa és beönti a tápot az akijába ahol esetleg nem csak Amano van, ő se szívja meg. :lol:

CO2-t csapvízzel pótolni? Mint halottnak a csók :lol:
 
viktorlantos said:
Ha lesz időd dobj egy kis palack vízmintát a GA-ba és megmérjük a foszfát nitrát szintedet, hogy megmutassam nem ez a probléma ;)
Nem akartok átköltözni jobb helyre? Pl. Gödöllő? ;) Szerintem még telephelyes pályázatot is lehetne rá nyerni...

Mivel van egy csomó hal (oké 9 db, de a feketék baaaazinagyok ;)) a nitrát biztos nincs lenn. A vízművek szerint meg eleve 19ppm nitrát jön a csapból. Talán a foszfát sincs a halak miatt. De ha Makroval kell pentagrammát rajzolni az üvegre, akkor inkább a pontos ábrára vagyok kíváncsi, nem a miértre. :lol: ;)

viktorlantos said:
CO2-t csapvízzel pótolni? Mint halottnak a csók :lol:
Nem, épp ellenkezőleg. Az akvárium vizében több lehet a CO2 - de mint ingadozás, hirtelen változás vetettem fel a dolgot.

Na, majd hétvégén megírom hol tart a dolog.
 
oki, kíváncsian várjuk.

Vízmintát postán is be tudod küldeni. Tényleg csak egy 2dl kellene max. Ez egy apró dobozban elférne.
 
LGA said:
A vízművek szerint meg eleve 19ppm nitrát jön a csapból. Talán a foszfát sincs a halak miatt. De ha Makroval kell pentagrammát rajzolni az üvegre, akkor inkább a pontos ábrára vagyok kíváncsi, nem a miértre. :lol: ;)

Lehet, itt lesz az ok.

Viktor meg nem értett meg....
 
Megjelent sajnos nálam is ez a mocsok, szerencsére egyáltalán nem vészes, mindössze 6-8 picike csomó van, de nem szeretném, ha tovább terjedne, így a segítségeteket kérném.
Paraméterek: brutto 240l, tetratec ex 1200 + juwel bioflow 6.0 (1000l/h belső), világítás 2*54W T5 napi 9 órában (13-22), tápozás napi 3,5 ml EL ProFito (nincs agyonültetve, ez kb a gyári ajánlás), CO2 és carbo nincs, tehát teljesen low-tech, az akvárium pontosan 1 hónapos. A vízcserék jelenleg 5-6 naposak, 30-35%, jövő héttől beáll hetire. A flow szerintem rendben van, szépen lengedeznek a növények, de az aljzatot (ami egyébként bazalt) szerintem nem kavarja. A hőmérséklet kicsit magasabb, mint szeretném, 25-26 fok, egyszerűen nem hűl le, nem értem miért, a fűtőt is kihúztam már, a lakásban 23-24 fok van, szerintem a lámpa, és hogy fedett...
Csak a vízfelszín közelében jelent meg a dekorfák fölső felén, más dekoron, növényen, illetve mélyebben nincs, csak az aki felső negyedében.
Mit tanácsoltok, min kéne változtatnom?
Előre is köszi a válaszokat!
 
Beni said:
Megjelent sajnos nálam is ez a mocsok, szerencsére egyáltalán nem vészes, mindössze 6-8 picike csomó van, de nem szeretném, ha tovább terjedne, így a segítségeteket kérném.
Paraméterek: brutto 240l, tetratec ex 1200 + juwel bioflow 6.0 (1000l/h belső), világítás 2*54W T5 napi 9 órában (13-22), tápozás napi 3,5 ml EL ProFito (nincs agyonültetve, ez kb a gyári ajánlás), CO2 és carbo nincs, tehát teljesen low-tech, az akvárium pontosan 1 hónapos. A vízcserék jelenleg 5-6 naposak, 30-35%, jövő héttől beáll hetire. A flow szerintem rendben van, szépen lengedeznek a növények, de az aljzatot (ami egyébként bazalt) szerintem nem kavarja. A hőmérséklet kicsit magasabb, mint szeretném, 25-26 fok, egyszerűen nem hűl le, nem értem miért, a fűtőt is kihúztam már, a lakásban 23-24 fok van, szerintem a lámpa, és hogy fedett...
Csak a vízfelszín közelében jelent meg a dekorfák fölső felén, más dekoron, növényen, illetve mélyebben nincs, csak az aki felső negyedében.
Mit tanácsoltok, min kéne változtatnom?
Előre is köszi a válaszokat!

Szia!
Első ránézésre a szűrésed az okés(ha nincsen túltelepítve az aki) :thumbup: a világításod Wattértéke is tök jó low-tech-es ;) ,csak kicsit sokallom a 9 óra világítást-lejjebb venném 8 órára.A tápozás is jónak tűnik.Alap tápozás,de működhet.Más algád nincsen,egészségesek a növények???Az aljzat sem annyira döntő ok szerintem.Én a koncentrált áramlásra gyanakszom!!Nem oda a dekor fához veret a sok flow,ahol az ecset megjelent????Sokszor ez hozza elő.Hogyan vannak elhelyezve a szűrőknek a nyomó oldali kivezetései??Meg hozzájön,hogy nem használsz semmi Co2-őt.Én a helyedben az EasyLife Carbot is adagolnám napi szinten, 10-11 millilitert.Szükségük van a növényeknek erre a kis szénforrásra és mellesleg az algák nagy ellensége is ;) Ecsetnél meg tüneti kezelésre kifejezetten ajánlják!Ha vízcserekor az ecsetes részek nincsenek víz alatt,mondjuk a napi Carbo adag felével,egy ecsettel lekened a problémás területeket,pár hét alatt elvileg az alga vázak elhalnak és elpusztulnak!!
Szerintem első körben nézd meg,hogy az ecsetes területen nem nagyon koncentrált-e az áramlás :?:Másodsorban ajánlanám a Carbo napi használatát, jótékony hatásai miatt :)
 
Beni said:
Na ennél legalább 1-el több tanácsra számítottam... :cry:

Svarci kollega elég jó választ adott :thumbup:

Ha nem érkezik válasz, azért annyit mindenképp érdemes lenne megtenned, hogy elolvasod a topikot. Több alkalommal is kitárgyaltuk mitől lehet, hogyan lehet elpusztítani stb. Az akváriumod ilyen szempontból nem tér el más fórumon található akváriumtól. A kiváltó okok és a kezelése hasonlatos az algának akkor is ha ennél lényegesen több technikával van felszerelve. Ráadásul valami minimál szinten a legtöbb akváriumban megtalálható ez az alga. Akkor írtjuk, ha rendesen csomókba összeállva borzolja a hangulatunkat ;)

Ha esetleg nem jön válasz azonnal, vagy néhány napon belül, olvass visssza egy kicsit és a számonkérés helyett esetleg tedd fel újra a kérdést, mert lehet elkerülte a figyelmét a fórumozóknak. Szóval relax ez egy ilyen hobbi. A türelem a CO2-nél is többet ér :angel:
 
Viktor ez nem számonkérés volt, csak vártam, hogy valaki ír valami tanácsot.

Köszönöm a választ Svarci!
Az áramlás bizony elég erős ezeknél a területeknél, mert az esőztető ott nyomja végig a felszínen a vizet, majd le a frontüvegen, végül hátra az aljzaton, ahol a dekorok és növények már megfogják teljesen. Vízcserekor kinn vannak ezek a részek a vízből, carbot be fogok szerezni, és leecsetelem. Visszaveszem a világítást is 8 órára.
 
Back
Oldal tetejére