• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Első próbálkozás: Low Cost Garnélás

Debike

Tapasztalt kertész
Sziasztok!
Először is bemutatkozással kezdek.
D.Gergő vagyok,22 éves,Gyálról.
Nem is tudom mit írjak bemutatkozásként.
Lehet,hogy közhelynek fog hangzani :) Kiskorom óta (kb. 15 éve) az állatok szerelmese vagyok. Gyerekként volt mindenféle állatom ami elérhető volt a rágcsálóktól kezdve a madarakon át a kétéltűeken keresztül a halakig :)
Nem tagadom és lehet ezért majd szurkálva leszek ,a terrarisztika lett a szívem csücske,amit a mai napig nem hagytam el és életem során szerintem soha nem is fogom. Tartottam és sikeresen szaporítottam néhány hüllőfajt.
Természetesen volt néhányszor már akváriumom gyerekként, volt általános akvárium mindenféle jóval, későbbiekben volt sügeres aksim is de igazság szerint soha nem ástam bele magam mélyebben a témába (ki tudja mi okból kifolyólag!?)
De tény ,hogy mindig is érdekelt az akvarisztika csak az igazat megvallva mindig elriasztott az egyre jobban fejlődő technika és ennek az (számomra) átláthatatlansága. :):)
Sajnos nem vagyok egy kémiai szaki sem így lehetséges ,hogy ez is eltántorított a hobbitól. Szóval várható ,hogy rettentő sok kérdésem lesz magról a víz minőségének beállításáról...stb és emiatt bután fogtok rám nézni,hogy mennyire gyök 2 vagyok ezzel kapcsolatban,de nem gond állok elébe :D
Hosszas olvasgatás után,úgy döntöttem elindítok egy nagyon alap és lowcost akváriumot (sajnos nem állok úgy anyagilag,hogy fejest ugorjak,de annál lelkesebb vagyok.) .

Az elképzelésem:
- Adott egy alap tucat akvárium, 60x30x30-as méretben,sajnos fekete ragasztással, szimpla fekete neoncsöves tetővel (sajnos a neonnak nem tudom az adatait).
- RC garnélákat,sakurákat szeretnék és amanokat a takarítás miatt bele első körben. Sajnos még nem tudom pontosan melyik garnélákat lehet együtt tartani de a Neocaridina RED CRYSTAL is nagyon tetszik .
- Szűrésre egyenlőre belső szűrőt fogok alklamnazni az anyagi okok miatt, Aquael turbofilter-re gondoltam. Plusz van egy belső melegítőm is amit használni fogok.
-Talajnak bazaltzúzalékra gondoltam de lehet ,hogy inkább kispórolok egy ADA Amazonia talajra mert úgy halottam sokkal biztosabb vele garnélás akváriumot is indítani.
- Fa dekor több mint valószínű szőlőtőke lesz saját kertből. Kb 4 éve permetezetlen és többé kevésbé kiszáradt darabokat sikerült választanom. Már ázik egy vödörben két napja, érdekes módon nem színezte még a vizet de sajnos lebeg. A vizet már egyszer cseréltem rajta, de majd ki is fogom főzni.
-Növények... mindenképpen szeretnék Riccia fluitans-t ,ez lesz az alapja mindennek,de sajnálatomra még nem sikerült szereznem :( Gondoltam még Monosolenium tenerum-ra és Hemianthus callitrichoides-re ,bár őket sajnos ne nagyon ismerem. HC-t is szívesen raknék bele bár lehet nem bírná,lentebb írom az okát:
- CO2 beoldást az anyagi szűkösség miatt nem tudok a kezdéshez biztosítani, de a későbbiekben mindenképpen szeretnék összerakni legalább egy szifonos megoldást. (remélem ezért nem harapjátok le a fejem) :)

Igazság szerint ennyi lenne, kíváncsi vagyok mit sikerül kihoznom belőle,remélem jól sül el és kedvet kapok a hobbi későbbiekben való folytatásához komolyabb szinten :)
Remélem nem leszek túl fárasztó,és annak is örülnék ,hogy ha segíteni tudnék a hozzám hasonló helyzetben lévő kezdő embereknek akik majd okulni tudnak vagy ötleteket tudnak venni a topicból.
Biztos,hogy sok sok kérdésem lesz,ezekért előre is elnézést! :)
Még nem most fogom indítani az akváriumot, várok,hogy minden itt legyen hozzá ami a beüzemeléshez szükséges.
És bármilyen észrevételt,jó tanácsot szívesen fogadok, ne kíméljetek!
 
Utoljára módosított:
Kezdetnek a crs garnela nagy falat lesz, kezd a könnyen tartható garnikkal amiket te is írtál. RC, sakura, yellow fire.
A bazalt finoman szólva is alkalmatlan garnizasra, a kis dögök szeretik a könnyű talajszemcseket arrébb rakni is takarítani, ezt a bazalttal bennem fog menni.
 
Szia!

Még egy Akvakertész Gyálról! :D
Az akváriummal nincsen semmi gond, a fekete ragasztás nem gáz alapból, max nem mutat olyan szépen fotókon. De pl az Elos akik is ilyenek. ;)
A bazalttal nincsen akkor a probléma, sokan használják garnizáshoz, de jobban jársz valami agyagossal, mert plusz szűrőfelület az is, meg nem ülepedik meg benne annyira a mulm és a növények gyökérzete is gyorsabban fejlődik benne. A legjobban valami kifejezetten garnélás talajjal jársz, az amazonia szerintem felesleges low tech akiba, bár tény, hogy a sötét aljzaton jobban mutatnak a garnélák, szóval rosszat nem teszel vele, de jobb nekik valami garnéláknak készült apróbb szemű talaj.

A belső szűrő nem kifejezetten jó egy könnyű kezdéshez, mindenképpen jobban járnál egy külső szűrővel. Működik persze belső szűrővel is, de nehezebb.
A pilács gondolom valami t8-as... Működik ez is, de jobb a T5-ös. Némi barkácsolással tudsz ilyen csöveket szerkeszteni a tetőbe - lásd diy topic.
garnélák közül az RC és az amano teljesen jó, nyugodtan tarthatók együtt.

Ha megvan, hogy mekkora a fényed (figyelj rá, hogy összhangban legyen a szűréssel!), akkor ahhoz mérten tudsz növényt választani. Mohákkal, vízipáfrányokkal és crypto félékkel nem fogsz mellé. Ezek nem igazán igényelnek külön co2 beoldást.

Arra figyelj, hogy hagyd beérni az akváriumot, az első két hétben inkább ne rakj bele élőlényt. Ha Amazoniát használsz, akkor meg tartani kell a gyári ajánlást.
Legyen növénytápod (pl profito), vízelőkészítőd, szűrő baktérium kultúra és legalább valami jobb tápgolyó a gyökeres növények tövébe, ha nem raksz táptalajt.
 
A szifonos megoldás jó! :D nem leszólni :p A bazalt tényleg nem a legjobb , de nem is kell ada... a szőlőre meg kötözz valami nehezéket mert különben sose ázik át, és naponta cserélj benne vizet!
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! Köszönöm,hogy már ennyien írtatok és adtok tanácsot, ez tök király!! :)
Nos lehet,hogy rossz helyen tettem de a garnéla fórum -on olvasgattam és ott láttam a bazalt aljzatot,mindenki azt ajánlja a másiknak így gondoltam jó lesz nekem is. De akkor nézek mindenképpen garnélás talajt vagy amazóniát. Mindenképp sötét és naturális hatású aljzatot szeretnék.
Mint írtam muszáj belső szűrővel kezdenem anyagi okokból kifolyólag de ez abszolút változhat a későbbiek során :/.
Megnéztem milyen fénycső van az aksihoz: Tungsram 15w f33 640 T8 ...na az első gond,ez vajon elég lesz ?:D Ha igen akkor milyen szűrés felelne meg ehhez a csőhöz?
Igazság szerint fogalmam sincs,hogy mit értsek az alatt,hogy jól kell megválasztani a szűrést az izzóhoz :D :D Apa kezdődik..
Molroth : A carbo az mit jelent :D :D ?
 
Nos lehet,hogy rossz helyen tettem de a garnéla fórum -on olvasgattam és ott láttam a bazalt aljzatot,mindenki azt ajánlja a másiknak így gondoltam jó lesz nekem is. De akkor nézek mindenképpen garnélás talajt vagy amazóniát. Mindenképp sötét és naturális hatású aljzatot szeretnék.
A garnélás talajokban kevesebb a tápanyag, mint pl az Amazoniában. Ha CRS-eket vagy valami igényesebb garnélát terveznél, akkor kéne kifejezetten garnélás talaj, de red cherry, sakura és társai tökéletesen elvannak Amazoniával, a növényeknek pedig jobb, mint egy garnélás talaj.

Megnéztem milyen fénycső van az aksihoz: Tungsram 15w f33 640 T8
1 vagy 2 ilyen cső van a tetőben?

A carbo az mit jelent
Easy-carbo, CO2 folyadék, a napi tápozáskor kell benyomni a vízbe. A legjobban egy ilyen csomaggal jársz, ebben minden táp benne van, ami kell neked: Green Aqua Növény wellnesscsomag 500ml (10% kedvezménnyel) most csak Feladó 8703 Ft Ide: 8703 Ft - Green Aqua
 
Áhhá most már vágom!
Sajnos csak 1 ilyen cső van a tetőben,én is meglepődtem rajta mert így laikusként is igen kevésnek tűnik...
CRS-eket semmiképp nem fogok még tartani ,majd egy jó pár hónap múlva ha úgy érzem...
Mindenképpen RC ket szeretnék, és melléjük amano-t. Ezt tervezem ebbe az akiba,ahogy megbeszéltük )
 
Kezdésnek érdemes átpörgetni Nigro blogját, meg itt a Green Aqua növénysulit.
Ami a lényeg, hogy hogyan viszonyul egymáshoz a szűrés, világítás, tápozás.
Ha jól értelmezem, akkor egy gyári szettel, és csapvízzel vágsz neki a kalandnak és garnikat szeretnél csak.
Erre teljesen jó ez a szett, csak megfelelő növényeket kell választani!
Ahogy írtam, a vízipáfrányokkal (microsorum trident, needle leaf, petite, windelow), anubiasokkal, mohákkal és crypto félékkel nem nagyon tudsz mellényúlni. Igaz, hogy nem kell majd hetente nyírnod őket, de ellesznek ennyi fénnyel is vígan.
A többi növény felejtős ennyi fénnyel sajnos, de így is lehet nagyon szép akváriumot összerakni! A naplók között nézd meg pl A.Kavicsos naplóit!
Ami kell az induláshoz, az valamilyen jobb vízkezelő, ami közömbösíti a csapvízben lévő káros anyagokat (klór, stb...), szűrőbaktérium kultúra, easy/liqui carbo (folyékony co2) és növénytáp. Utóbbiból én a profitot ajánlanám. Nekem nagyon bevált anno, amikor még nálam is ilyen körülmények voltak. Olcsóbb is, mint a GA wellness, ráadásul a profito inkább low tech akváriumokhoz való. A megspórolt pénzhez meg csapj hozzá kicsit és tudsz venni rendes aljzatot, vagy külső szűrőt. :p

Nézz szét a neten, pl a tropica oldalán az easy kategóriából lehet válogatni. Ehhez hasonlót pl simán össze tudsz hozni:
Tropica Aquarium Plants
Megjegyzem, hogy itt sem agyagos aljzat van. ;)
 
Köszi a segítséget! Profito easy life-ból 1 félét találtam, 500 milis kiszerelés csak 2 ezer párszáz forint a GA-ban, ez megfelel? Baktérium kultúrából milyet érdemes beszerezni?
Növényekből a Riccia áll a legközelebb hozzám,nagyon tetszik és ha jól tudom az egyik leg igénytelenebb . Próbálok majd valami szépet kihozni belőle ígérem :)
Aljzatnak valami garnéla aljzatot fogok venni. Gondolkozom,hogy bemenjek e a GA-ba vagy várjam meg hétvégén a Terraplaza-t !? Ott csak a hüllős részlegen vagyok otthon, nem tudom az akvarista részlegen mennyire érdemes vásárolni a bolti árakhoz képest milyen árszabások vannak.
Neked esetleg nincs felesleges növényed a felsoroltakból amit eladnál? Ha már földi vagy :D
 
Köszi a segítséget! Profito easy life-ból 1 félét találtam, 500 milis kiszerelés csak 2 ezer párszáz forint a GA-ban, ez megfelel? Baktérium kultúrából milyet érdemes beszerezni?
Növényekből a Riccia áll a legközelebb hozzám,nagyon tetszik és ha jól tudom az egyik leg igénytelenebb . Próbálok majd valami szépet kihozni belőle ígérem :)
Aljzatnak valami garnéla aljzatot fogok venni. Gondolkozom,hogy bemenjek e a GA-ba vagy várjam meg hétvégén a Terraplaza-t !? Ott csak a hüllős részlegen vagyok otthon, nem tudom az akvarista részlegen mennyire érdemes vásárolni a bolti árakhoz képest milyen árszabások vannak.
Neked esetleg nincs felesleges növényed a felsoroltakból amit eladnál? Ha már földi vagy :D


Szia!

Én Profito-t használok garnikhoz itteni javaslatra és semmi probléma sincs.Easy Life vízkezelője tartalmaz b.kultúrát,szintén használom,ráadásul garnéla biztos,jó ár/érték arányú cucc.
 
Nagyon szuper! Akkor megcélzom az easy life termékcsaládot. :) Úgy néz ki a jövőben mégis csak sikerül összehoznom egy házi CO2 rendszert, Bella Gergő jóvoltábol kapok hozzá alkatrészt ami nincs nekem úgyhogy szerintem összehozom a későbbiekben!
 
Kérdés:

BioDigest - baktériumkultúraelősegítő megfelelő lenne kezdésre? Pozitívuma számomra,hogy kis kiszerelésben lehet kapni,olcsón!
Minden vízcserénél kell adagolni a betölteni kívánt vízhez? Vagy csak a vízelőkészítőt kell vízcserekor a friss vízhez adni?
 
Neked esetleg nincs felesleges növényed a felsoroltakból amit eladnál? Ha már földi vagy
Szia!

Sajna most nincsen nagyon növényem, mert a mohákat - amennyire lehet - száműztem, a többi növényem meg több fényt igényel.
 
Back
Oldal tetejére