• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Első DIY lámpám

Ordas

Új regisztrált
Sziasztok!

Kezdő vagyok. Minden tekintetben! Ez az első bejegyzésem, ráadásul az Első DIY eszközömről egy lámpáról. Ja és most készülök elindítani az Első növényes akváriumomat! :D

Elöljáróban még annyit, hogy már hónapok óta böngészem a fórumot (nagyon hasznos!) és olvasok-olvasok mindent ami a témával kapcsolatos. Nagyon megtetszett a DIY téma és eldöntöttem, hogy a szükséges világítást magam készítem el.
Az akim 25 l-es, így a lámpa 24W-os lett. Feltennék pár képet, de ezt sem tudom még hogyan kell! Szóval az abszolút kezdő...! :lol:
Mindenesetre szívesen közszemlére tenném a lámpát. Hogyan tudok feltölteni képeket?

Addig is a technikai adatok:
Kompakt fénycső Dulux L 24W/865 Daylight 6500 K
Előtét Osram 1x18-24W, nem szabályozható
Foglalat
Tartóbilincs
Alumínium lámpatest, hajlítva, hegesztve, festve
Régi akvárium lámpáról átmentett víztiszta plexi tartólábak

Szóval a képek. Nagyon köszönöm a segítséget Indie!

Lámpatest felülről
Fot%C3%B3094.jpg


Belülről
Fot%C3%B3093.jpg


Szerkezet
Fot%C3%B3099.jpg


Beszerelve
Fot%C3%B3102.jpg


Felhelyezve
Fot%C3%B3103.jpg
 
Sziasztok,

már néhány topicban említettem, hogy nemsokára indítok egy új akvit ami már 4x akkora mint az előző (kb. 40l).. az új méret, az előző akvinál megszerzett tapasztalatok és végül - de nem utolsó sorban - az itt kapott sok segítség talán nagyobb sikerre predesztinálja a működését.

A technika nagyobb részét sajnos a méretkülönbségek miatt nem tudom használni az új akvit, így a világítást sem. Körülnézve a piacon 2db kis teljesítményű, világítás lett volna alkalmas arra, hogy elérjem a kb. 1W/l teljesítményt, mivel a T5 vagy T8-as csövek ilyen teljesítménnyel túl nagy méretűek bizonyultak, megfelelő teljesítményű kompakt fénycsöves világítást pedig nem találtam. gondolkoztam a 2db kisebb teljesítményű világításon azonban túl drágának bizonyult egyelőre, így amellett döntöttem, hogy csinálok egyet hátha sikerül :)

Az alkatrészek beszerzése előtt rengeteget gondolkoztam és olvasgattam, hogy mi lenne a jó és végül ezt találtam:
http://webshop link moderálva/_modules/vizjel.php?vizjel_kep=/srv/www/vhosts/webshop link moderálva/httpdocs/kepek/tungsram/01074.jpg&vizjel_szoveg=TUNGSRAM%20bolt&vizjel_meret=2&vizjel_hely=4&vizjel_szin=black
Kompakt fénycső Dulux L 36W/880 Skywhite 8000K 24x44x411mm 2G11
Körülnéztem előtét fronton és... viszonylag drágának tűntek az elektromos előtétek így meglátogattam egy aukciós portált ahol találtam teljesen újat és megfelelő paraméterűt.
Beszereztem néhány dolgot amit gondoltam:
5360720987_b1363c5f9e.jpg

- egy laposcsatorna darab, 2 véggel - kb 2e
- a fentebb említett fénycső (+foglalat) - kb 2.5e
- vezetékek - kb 200
- egy sera reflektor - 1e
- az előtét (ami hiányzik a képről) - 700
- 2db led + reflektorok - 200
- plexidarab, kapcsoló (volt itthon)

A plexidarabot a kivágott részre helyeztem belülről és kapott egy szigetelést is.
A bekötésben scar kolléga segített, úgyhogy ezúton is köszönöm neki. Miután megbizonyosodtam róla, hogy működik elkezdtem összeállítani.
5360721409_d179ebaece.jpg

A LED-ek amiket vettem nem szórtak megfelelő szögben így vettem egy nagy fényerejű SMD Led-et ami 120fokos szögben világít, majd egy ellenállás és egy állítható feszültségű adapter segítségével életet leheltem ebbe is.
Ja... és hogy ez minek? Sajnos a munkám miatt hajnalban indulok és viszonylag későn érek haza. A hétvégéken kívül csak korareggel vagy késő este van alkalmam nézni illetve gondozni az akvit. Úgy gondoltam, hogy ezzel talán nyerek egy kis időt arra, hogy nézhessem.

Hihetetlen durva fénye van, nem is gondoltam... A pici belógó izé nem más, mint a led.
5361335450_d8843651a2.jpg


Itt csak a led világít. Nem vagyok nagy szaki és talán éppen ezért nem gondoltam, hogy egy 3x3mm-es kis pöcök, amit alig látni, ilyen fényt csinál:)
5361335330_0d3e0c5a57.jpg

5361335138_f5c70c01a8.jpg


Jelenleg tesztelés alatt áll a rendszer. Már megvan a szálhúzott alu matrica, amivel "betekerem" majd és a felfüggesztéshez is megvannak az alu lemezek.
Ha minden további technika elkészül az akvi indításához ezeket is befejezem.
5361335568_c5388e6992.jpg
 

Srácok! Akkor, ha jól értelmezem ehhez a 4 csapos típushoz kell az előtét - az ok -, de gyújtó nem??? Az a problémám, hogy van egy gyári akvárium szettem amiben hasonló égő van (2 csapos és teljesen egybeöntött a foglalattal), csak nagyon kevés a fénye (11W), ami mint tudjuk elég hurka egy 30L fölé. Ezt bővíteni, kicserélni nagyobbra nem lehet. Az aquael úgy csinálta meg, hogy kizárólag kábelel, kapcsolóval, foglalattal mindennel együtt lehet csak cserélni. Ez a Dulux L 24W/865 Daylight 6500k kompakt (4csapos) cső nekem is szimpi. Nyilván, ha ezt szétbarmolom (igazából egy pattintással kijön a "bele") akkor csak a burkolat marad meg a gyári lámpából, és abba raknám ezt bele vhogy. Jelenleg egy plusz lámpával érem el ezt a 24wattot, de teljesen más típus, mint a gyári - még csak nem is hasonló külsőleg sem - és ez így nagyon kókány. Ez a hozzávaló lámpa jobban illik a szetthez. Szerintetek megoldható? Elvileg lemértem és a cső beférne, az előtét meg kerülhet bárhová, akár a dugó elé is közvetlenül... Nem?

DECOLIGHT_with_package2.png
 
Gyújtó nem kell ehhez.

Nekem is ugyanilyen aquael lámpám volt, de néhány hónap alatt teljesen tönkretettem :)
Én simán vettem egy E27-es porcelán foglalatot és egy 3 csöves 30W körüli - sajnos nem emlékszem pontosan - kompakt fénycsövet. Totál szétolvadt és eldeformálódott a műanyag tőle :D . A Te verziód sokkal jobbnak tűnik már csak ezért is.
Egyébként ha nem tévedek, ilyen lámpát 6e körül lehet kapni, szóval ha beteszel a meglévő mellé mégegy ilyet, az összességében olcsóbb lesz, jobb és biztonságosabb. De ez szubjektív... :)
 
Van mellette egy plusz Haqos 13W, csak így a kettő nem dizájnos együtt. A haqost meg rakhatnám ilyen wabi tál fölé... :D
 
Srácok! Akkor, ha jól értelmezem ehhez a 4 csapos típushoz kell az előtét - az ok -, de gyújtó nem???

Lacos, kell hozzá gyújtó, ha hagyományos előtéttel hajtod meg. Gondolom elektronikussal fogod, akkor viszont nem kell hozzá. Az előtét ebbe a lámpába nem fér bele, így azt külön kell elhelyezned, de figyelj rá, hogy minél rövidebb vezetéket használj hozzá.
 
Srácok! Akkor, ha jól értelmezem ehhez a 4 csapos típushoz kell az előtét - az ok -, de gyújtó nem??? Az a problémám, hogy van egy gyári akvárium szettem amiben hasonló égő van (2 csapos és teljesen egybeöntött a foglalattal), csak nagyon kevés a fénye (11W), ami mint tudjuk elég hurka egy 30L fölé. Ezt bővíteni, kicserélni nagyobbra nem lehet. Az aquael úgy csinálta meg, hogy kizárólag kábelel, kapcsolóval, foglalattal mindennel együtt lehet csak cserélni. Ez a Dulux L 24W/865 Daylight 6500k kompakt (4csapos) cső nekem is szimpi. Nyilván, ha ezt szétbarmolom (igazából egy pattintással kijön a "bele") akkor csak a burkolat marad meg a gyári lámpából, és abba raknám ezt bele vhogy. Jelenleg egy plusz lámpával érem el ezt a 24wattot, de teljesen más típus, mint a gyári - még csak nem is hasonló külsőleg sem - és ez így nagyon kókány. Ez a hozzávaló lámpa jobban illik a szetthez. Szerintetek megoldható? Elvileg lemértem és a cső beférne, az előtét meg kerülhet bárhová, akár a dugó elé is közvetlenül... Nem?

DECOLIGHT_with_package2.png
Szia!
Szét lehet szedni óvatosan, a foglalatban van egy kis pöcök azt ki kell akasztani és a vezetéket a foglalatba tolva oldal írányú mozgatással kijön az égő! A talpába négy érintkező van, a szélsőkre a két vezeték megy, a középsők pedig át vannak hidalva. . A kapcsolóban van egy 11 wattos előtét amit, ha kicseréled az égőt nagyobbra akkor ezt is ki kell cserélni az égő watt számával azonos teljesítményűre. Digitális előtétet ingyen, kiégett neoncsöves izzóból szerezhetsz! A bekötésre figyelni kell! Az enyém kiégett, így nem volt kockázat......
Jó munkát!
 
Gyújtó nem kell ehhez.

Nekem is ugyanilyen aquael lámpám volt, de néhány hónap alatt teljesen tönkretettem :)
Én simán vettem egy E27-es porcelán foglalatot és egy 3 csöves 30W körüli - sajnos nem emlékszem pontosan - kompakt fénycsövet. Totál szétolvadt és eldeformálódott a műanyag tőle :D . A Te verziód sokkal jobbnak tűnik már csak ezért is.
Egyébként ha nem tévedek, ilyen lámpát 6e körül lehet kapni, szóval ha beteszel a meglévő mellé mégegy ilyet, az összességében olcsóbb lesz, jobb és biztonságosabb. De ez szubjektív... :)
Ezt a lámpát nem lehet tönkretenni, ez tönkremegy magától:) Kedves ismerősöm akinek kisállat kereskedése van, le is beszélt erről a lámpáról, mert szinte kivétel nélkül visszaviszik hozzá őket...
 
Nekem is volt pár ilyen, cserélték is gariban, de Dezső barátom, aki ugyanígy járt rájött, nem a lámpa ég ki, hanem a kapcsolóban valami meghal, azt lecserélte és azóta is működik neki rendesen. Van olyan is, aki LED-szalagot húzott bele a műanyag burkolatba, az nem olvasztotta szét.
 
Üdv
Gondolkodom DIY lámpán a mostani T8 2x18W helyett (vasmagos előtét+fojtó) T8 4x18W (elektronikus előtét)

Elektronikus előtét a következő lenne:

Philips elektronikus gyújtó HF-Selectalume 3/4x18W TL-D fénycsőhöz HF-S 3/418 TL-D II 220-240V 50/60Hz


Info:

http://download.p4c.philips.com/l4bt/3/330995/hf-selectalume_ii_for_tl-d_lamps_330995_ffs_hun.pdf



19678579_c4fdda46cd43136ef48f04b7d9088bdc_m.jpg


Fénycsövek:

Philips MASTER TL-D Super 80 18W/865 T8 [26mm] hidegfehér nappali fényű fénycső, T8

Info:

http://download.p4c.philips.com/l4b/9/927920086544_eu/927920086544_eu_pss_hun.pdf

Függesztett lámpában gondolkodom de ez még nem 100% mivel most nem "függő" van.Ki kellene találnom hogy tudom megoldani a függesztettet...

Kérdésem az lenne hogy ehhez az elektronikához jó-e a fénycső?Elvileg 4 fénycsövet képes meghajtani...Másik kérdés hogy mennyire előírás a páramentes foglalat a fénycsőhöz?Gondolom előírás...De igazából nyitott a tető és nemtudom mennyi pára érné a tetőt alulról...
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére