• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Egy 120-as születése (amiben csak a hőmérő gyári)

Egy kis felülnézeti :D Szépen ki van tisztulva a vizem. Itt-ott vélek felvélni egy kis zöld fonal kezdeményt, ill a háttéren és a berendezési tárgyakon ( egy kagyló :D )van némi zöld alga, de ma kapok kis garnélákat, remélem beszállnak az algák elleni küzdelembe.
12595937_1092696054114114_2093761234_n.jpg

12695775_1092695857447467_1041939668_n.jpg
 
Leegalább is edíg úgy tünik működik. Mivel nem kell nagynyomást produkálnom így könnyen be tudom porlasztani. Viszont ha meg lesz a külső szűrőm akkor valami mást kell kirltalálni. Igaz addigra szerintem a citrom savas co2 m is meg lesz.

Már egy ideje alkalmazom a citromsavast. Én is szeretem a DIY megoldásokat:love:, persze csak, ha nem öngól. Sokáig powerhead szívóágon volt nálam is, és remekül porlasztott. Nemrég váltottam diffire, meg vele együtt kólás palackokra az ásványvizesről. Szétnyílt, mint a rózsa:D én meg be:poop:tam. Szóval meg vagyok elégedve... Nagy nyomás, jó porlasztás, könnyebb szabályzás.(y)
 
Meglepődtem a zöld dc-n! Sok helyen azt olvastam, hogy az élesztős módszerrel nem lehet, annyi Co2-t beoldani, hogy megközelítse az ideálisnak tartott 30ppm-es szintet. Persze lehet, hogy ebben szerepet játszik az is, hogy pl. nem használható kerámia diffúzor az alacsony nyomás miatt, így általában a beoldás hatékonytalan voltán bukik el a dolog. A szűrős porlasztás ezek szerint tényleg jó!

Szia, bocs a beleokoskodás miatt, de:
Az élesztős rendszert simán lehet kerámia difivel használni, én legalább egy évig sikeresen használtam, mielőtt váltottam a citromsavas rendszerre. A dc zöldülése attól függ, hogy mennyire kemény vízbe oldod be a gázt, persze ha megnézed a co2 táblázatot, láthatod, hogy nem biztos, hogy elég, ha csak zöld. A kerámia difik kb 1 bar környékén működnek, ezt egy jól összerakott és letömített élesztős rendszer röhögve produkálja. :) Én anno sima élesztő+cukor kombóval működtetettem a rendszert, próbálkoztam a zselés megoldással is, de nem ér annyit, mint amennyi plusz macera. Két hetente megtöltöttem a cefrés palackot kél kiló cukor+egy negyed budafoki élesztő kombójával, meg annyi langyos vízzel, hogy a coke-os cimke felső széléig érjen. Ez kb 5 perces művelet volt két hetente és prímán üzemelt. :)
Persze 60 liter felett nem hiszem, hogy sokat érne a dolog. Itt is látszik, hogy csak zöld a difi, de természetesen a semminél ez is sokkal több. :)
 
Szia, bocs a beleokoskodás miatt, de:
Az élesztős rendszert simán lehet kerámia difivel használni, én legalább egy évig sikeresen használtam, mielőtt váltottam a citromsavas rendszerre. A dc zöldülése attól függ, hogy mennyire kemény vízbe oldod be a gázt, persze ha megnézed a co2 táblázatot, láthatod, hogy nem biztos, hogy elég, ha csak zöld. A kerámia difik kb 1 bar környékén működnek, ezt egy jól összerakott és letömített élesztős rendszer röhögve produkálja. :) Én anno sima élesztő+cukor kombóval működtetettem a rendszert, próbálkoztam a zselés megoldással is, de nem ér annyit, mint amennyi plusz macera. Két hetente megtöltöttem a cefrés palackot kél kiló cukor+egy negyed budafoki élesztő kombójával, meg annyi langyos vízzel, hogy a coke-os cimke felső széléig érjen. Ez kb 5 perces művelet volt két hetente és prímán üzemelt. :)
Persze 60 liter felett nem hiszem, hogy sokat érne a dolog. Itt is látszik, hogy csak zöld a difi, de természetesen a semminél ez is sokkal több. :)
Annyira több a semminél, hogy este elfelejtettem leállítani, ma reggelre meg a csapat fent pipált a checker meg sárga volt. :banghead:
Egyébként megrendeltem a difit, remélem hamarosan meg érkezik, meg a citromsavas szett is, megy remélem hamarosan elkészül a külső szűrőm, tehát bontásra kerül a jelenlegi módszer, csak még várat magára. De nagyon köszönöm az észrevételt. :)
 
dc zöldülése attól függ, hogy mennyire kemény vízbe oldod be a gázt
Elnézést, de ez így nem igaz! A dc-nek pont az a lényege, hogy a beoldott Co2 mennyiségétől eltekintve minden más paraméter állandó. Ezért töltenek 4dkh-s folyadékot a dc belsejébe. Vagy a reagens-el egyben, vagy külön, de a keménység mindig ua. Az akvárium vize persze lehet változó keménységű, de ettől nem lesz több, vagy kevesebb Co2 benne. Pár óra késéssel az aksiban oldott Co2-vel arányos mennyiség megjelenik a dc azon részében ami levegővel van töltve, majd ez tovább vándorol a tesztfolyadékba. Ez pedig már független a keménységtől.
 
Ez pedig már független a keménységtől.
Lehet az is ám, hogy @Molroth nem téved :)
Én meg végképp nem értek ehhez, de "vegyészünk" egyszer megpróbálta nekünk elmagyarázni, idézem (hátha ti fogékonyabbak vagytok a témára, mint én):
A DC-d semmi hiteleset nem mutat, hidd el nekem. A pH 6,8 épp úgy nem tükrözi a CO2 szintet, mint a DC színe, mivel 6°nk a Kh-d. A vízben lévő hidrogénkarbonát-ionok megkötik a CO2 egy részét (karbonátként). A DC zöld színe egyedül a 0°nk-s vízben jelzi a "megfelelő" CO2 szintet.

Na, hogy értsd: tegyük fel, hogy nincs CO2 a vízben, elkezded beoldani... találkozik a CO2 a HCO3-ionnal, és reagál vele. Egyszerűsítve, mert amúgy ennél összetettebb a reakció, akkor kezd el limezöldülni a DC-d, amikor az összes HCO3-ion talált magának CO2-t, valamint a víz az adott hőmérsékletre jellemző maximális mennyiségű CO2-t oldott fel (szénsavként), és több CO2 nem tud beoldódni. Na ekkor a CO2, amit adagolsz távozik a víz felületén a légtérbe (a DC is egy vízfelület és egy légtér). Ha a Kh 0°nk lenne, akkor biztosan fele ennyi CO2-től is beződülne a DC.
 
valamint a víz az adott hőmérsékletre jellemző maximális mennyiségű CO2-t oldott fel (szénsavként), és több CO2 nem tud beoldódni.
Ez nekem azt jelentené, hogy a víz oldott Co2 tartalma, adott hőmérséklet és keménység mellett mindig ugyanakkora, feltéve, hogy a dc már elszíneződött. Tehát teljesen mindegy, hogy mennyivel tekerjük feljebb a tűszelepet, az már nem változtat a beoldott mennyiségen, csak a dc színét sárgítja tovább. Ergo: Bizonyos kh/hőmérséklet kombónál nem lehet a halakat elgázosítani, míg más csillagállásnál, az sem kell hozzá, hogy a dc limezöldet mutasson. Van ilyen tapasztalata valakinek? (4dkh tesztfolyadék használata mellett)
 
Ez nekem azt jelentené, hogy a víz oldott Co2 tartalma, adott hőmérséklet és keménység mellett mindig ugyanakkora, feltéve, hogy a dc már elszíneződött. Tehát teljesen mindegy, hogy mennyivel tekerjük feljebb a tűszelepet, az már nem változtat a beoldott mennyiségen, csak a dc színét sárgítja tovább. Ergo: Bizonyos kh/hőmérséklet kombónál nem lehet a halakat elgázosítani, míg más csillagállásnál, az sem kell hozzá, hogy a dc limezöldet mutasson. Van ilyen tapasztalata valakinek? (4dkh tesztfolyadék használata mellett)

A DC a CO2-t kizárólag a "vízbül veszi ki", mivel - jobb esetben - CO2 bubi nem jut a diffiből közvetlenül a DC-be, így ha DC sárgul, a vízben oldott CO2 szint is nő.

Viszont! Láttunk már halakat pipálni CO2 beoldás nélkül is, tehát a hőmérséklet befolyásolja a vízben oldott CO2 szintet (hideg fröccs vs meleg fröccs).

Csakúgy a szódavíz is, amikor kibontod, mozdulatlanul hagyod állni a pohárban, napról napra egyre kevesebb lesz benne az oldott CO2, miközben sem a hőmérséklete, sem a Kh-ja nem változik - mondjuk erre nem esküszöm meg, mert nem mértem, de így logikus :D

Szerk.: sőt... bocs, a DC sem képes egy bizonyos szinten túl jelezni. Besárgul, és kész. Utána még oldódhat be a CO2, amit semmi sem jelez.

Lehet az is ám, hogy @Molroth nem téved :)
Én meg végképp nem értek ehhez, de "vegyészünk" egyszer megpróbálta nekünk elmagyarázni, idézem (hátha ti fogékonyabbak vagytok a témára, mint én):

Vegyészünk szégyenli, de úgy gondolja, hogy hülyeséget beszélt korábban - elírás van a szövegben. A CO2-t a karbonátion köti meg, nem a hidrogénkarbonát. Elnézést kérek, biztosan józan voltam/be voltam tintázva :)

Na, hogy értsd: tegyük fel, hogy nincs CO2 a vízben, elkezded beoldani... találkozik a CO2 a CO3-ionnal, és reagál vele. Egyszerűsítve, mert amúgy ennél összetettebb a reakció, akkor kezd el limezöldülni a DC-d, amikor az összes CO3-ion talált magának CO2-t, valamint a víz az adott hőmérsékletre jellemző maximális mennyiségű CO2-t oldott fel (szénsavként), és több CO2 nem tud beoldódni. Na ekkor a CO2, amit adagolsz távozik a víz felületén a légtérbe (a DC is egy vízfelület és egy légtér). Ha a Kh 0°nk lenne, akkor biztosan fele ennyi CO2-től is beződülne a DC.
 
Ez nekem azt jelentené, hogy a víz oldott Co2 tartalma, adott hőmérséklet és keménység mellett mindig ugyanakkora, feltéve, hogy a dc már elszíneződött. Tehát teljesen mindegy, hogy mennyivel tekerjük feljebb a tűszelepet, az már nem változtat a beoldott mennyiségen, csak a dc színét sárgítja tovább. Ergo: Bizonyos kh/hőmérséklet kombónál nem lehet a halakat elgázosítani, míg más csillagállásnál, az sem kell hozzá, hogy a dc limezöldet mutasson. Van ilyen tapasztalata valakinek? (4dkh tesztfolyadék használata mellett)
Nézd meg a CO2 táblázatot, az kb ezt vázolja. Nem igazán értem, amit írsz, vagy csak félre értem. Ez egy elég sok összetevős egyenlet, a Marsi c. könyvben elég jól leírja Andy Weir a légköri gázok fura viselkedését. :)
Azt azért érdemes tudni a DC-ről, hogy amit mutat, az kb 2 órával ezelőtti érték.
Ami a hozzászólásod végére vonatkozik, azt mondanám, hogy magas keménység mellett nehezebb elgázosítani az akváriumot, mivel a magas kh miatt magas a víz puffer kapacitása(ezért nem zöldül az a fránya dc, pedig toljuk neki a gázt). Míg alacsony kh esetén nagyon könnyű lezúzni az állományt (pl taiwanos akváriumok), mert minimális a puffer kapacitás.

Azt érzem a hozzászólásodon - és bocsánat, ha tévedek! - hogy ezen a téren viszonylag sokat utána olvastál a témának, de a tapasztalati dolgok még nincsenek meg teljesen. :)
 
Azt érzem a hozzászólásodon - és bocsánat, ha tévedek! - hogy ezen a téren viszonylag sokat utána olvastál a témának, de a tapasztalati dolgok még nincsenek meg teljesen. :)
Nos, erre könnyű válaszolnom, mert tényleg így van! Sokat olvastam a dologról, de gyakorlati tapasztalatom az még kevés.
 
Nézd meg a CO2 táblázatot, az kb ezt vázolja.
Ami a hozzászólásod végére vonatkozik, azt mondanám, hogy magas keménység mellett nehezebb elgázosítani az akváriumot, mivel a magas kh miatt magas a víz puffer kapacitása

Ez a kettő ugyanarra vonatkozik nem? A Co2 kh ph chart-ra.
Amit én ezt úgy értelmezek, hogy:
1. Alacsonyabb kh mellett ugyanannyi Co2 beoldásával nagyobb mértékben változik a ph, míg magasabb kh-nál kisebb mértékben.
2. A Co2 koncentráció csak a beoldott mennyiségtől és a beoldás hatékonyságától függ, aminek semmi köze a kh-hoz. Leegyszerűsítve a Co2 és a kh függvénye a ph.
3. A korrektül használt dc esetén (4dkh-s tesztoldattal) zavaró a táblázat, mert a 4. során kívül, az összes többi felesleges.
4. A kavarodás szerintem abból adódik, ha valaki az akvárium vizével tölti fel a dc-t.
 
Ez a kettő ugyanarra vonatkozik nem? A Co2 kh ph chart-ra.
Amit én ezt úgy értelmezek, hogy:
1. Alacsonyabb kh mellett ugyanannyi Co2 beoldásával nagyobb mértékben változik a ph, míg magasabb kh-nál kisebb mértékben.
2. A Co2 koncentráció csak a beoldott mennyiségtől és a beoldás hatékonyságától függ, aminek semmi köze a kh-hoz. Leegyszerűsítve a Co2 és a kh függvénye a ph.
3. A korrektül használt dc esetén (4dkh-s tesztoldattal) zavaró a táblázat, mert a 4. során kívül, az összes többi felesleges.
4. A kavarodás szerintem abból adódik, ha valaki az akvárium vizével tölti fel a dc-t.

1: igen
2: nagyban függ a kh-tól, hogy ténylegesen mennyi co2 tud beoldódni a vízbe. Minél magasabb a kh, annál több co2 kell az azonos ppm értékhez. Ha nem így lenne, akkor bubiszám alapján egységesen beállítható lenne az ideális co2 szint.
3: A reagens folyadék azért 4kh-s, mert ebben a tartományban mutatja meg az a co2 szintet, ami nekünk, illetve a vízinövényeinknek kell. A reagens folyadék (Bromothymol Blue) a ph változást mutatja egyébként (lásd 1-es pont), és a táblázat alapján látható, hogy milyen összefüggés van a ph és a kh között. :D A többi sor azért kell, hogy legyen egy mankónk, mert tök mindegy, hogy milyen magas a ph/kh, mi akkor is a 30ppm-re hajtunk. Én pl 20 körüli keménységű csapvizet használok. A táblázat segítségével a ph és a kh méréséből elég jól meghatározható, hogy ténylegesen nagyjából milyen ppm értéken tartalmaz az akvárium víz co2-t. Korrektül használt dc esetében pont nem lesz zavaró a táblázat. :) Csak ránézel a dc színére és látod, hogy rendben van a co2 szint. De hogy ehhez a 30ppm értékhez ténylegesen mennyi gázra van szükség az tök változó lehet.
4: Nem tudom, hogy ilyet csinál-e valaki...itthon. Magyarországon kívül kb mindenhol csak lágy víz van, ott bevett szokás az akvárium vízzel hígítani a bb-t, ami teljesen normális értékeket adhat.
 
Nos....Ma voltam Petinél konzultáción :D Számomra nagyon hasznos volt....Köszönöm Péter.(y) Láttam és hallottam sok okos dolgot, de még mindíg nagyon sokat kell tanulnom. Az biztos , hogy a latinnal és a kémiával hadilábon álok, ezért nagyon nehéz dolgom lesz. De igyekezni fogok. Illetve voltunk Zsófinál és kaptam nagyon cukker kis rc garnikat. Köszönöm Zsófi ! :D Hazahoztam de csak egy részét mertem betenni az akiba mert a halaim azonnal üldözőbe vették őket:cry:. Minden esetre sikerült elmenekülniük:sneaky: Remélem megmaradnak. Ha nem akkor a maradék állományt nem teszem be az biztos inkább beüzemelek egy kis akváriumot.:p
 
Csak a tisztánlátás végett: Azt állítod, hogy ha az akvárium vize 0 dkh-s, akkor a fixen 4 dkh-s tesztoldatot tartalmazó dc hamarabb bezöldülne, mint akkor, ha az akvárium vize mondjuk 10 dkh-s?

Persze, mivel először a CO2 karbonáttal reagál, és csak az a CO2 tud a gáztérbe kilépni, ami nem karbonát formában van oldva. Persze itt is van egy csomó bonyolult ionreakció, egyensúly, stb., amikkel én sem vagyok tisztában, de szummázva az egészet a vége az, hogy 0°nk Kh mellett kevesebb CO2 kell ugyanahhoz a DC színhez. Persze ez is csak az elején számít - ahogy írod is, "gyorsabban" -, mivel miután eléri az adott Kh-ra jellemző egyensúlyi értéket, utána már megy a DC légterébe is a gáz. Szóval úgy gondolom, hogy ettől függetlenül a magasabb Kh mellett nem kell több CO2, csak az ideális értéket tovább tart elérni.
 
Nos....Ma voltam Petinél konzultáción :D Számomra nagyon hasznos volt....Köszönöm Péter.(y) Láttam és hallottam sok okos dolgot, de még mindíg nagyon sokat kell tanulnom. Az biztos , hogy a latinnal és a kémiával hadilábon álok, ezért nagyon nehéz dolgom lesz. De igyekezni fogok. Illetve voltunk Zsófinál és kaptam nagyon cukker kis rc garnikat. Köszönöm Zsófi ! :D Hazahoztam de csak egy részét mertem betenni az akiba mert a halaim azonnal üldözőbe vették őket:cry:. Minden esetre sikerült elmenekülniük:sneaky: Remélem megmaradnak. Ha nem akkor a maradék állományt nem teszem be az biztos inkább beüzemelek egy kis akváriumot.:p


Ezt elfelejtettem mondani hogy, lámpa lekapcsolás és utána eresztjük a vízbe a garnikat, pont azért hogy, ne kergessék halálra őket és legyen idejük el bújni.
 
Ezt elfelejtettem mondani hogy, lámpa lekapcsolás és utána eresztjük a vízbe a garnikat, pont azért hogy, ne kergessék halálra őket és legyen idejük el bújni.
:banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead: Na b@sssszz ! Remélem mind megússza:( Nem akartam mészárszéket az akiból:cry:
Most két napig izgulhatok mert nem leszek itthon:confused:.
 
Back
Oldal tetejére