• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Gondolkodom egy újabb, de kissebb aki indításán és ahhoz csinálnék ledszalagos világítást. A led meg is lenne hozzá, 2100 lumen/m hidegfehér fényű + piros és kék.
Kérdésem, hogy kb 30 Literes akihoz stimmol-e a számításom:
1m hidegfehér
25-25 centi piros/kék.
Ez így kb 70lumen/lityi, de ezt dimmelném kb 60%-ra, mert nem high-tech, hanem inkább low-tech lenne co2-vel.
Ez elég lenne?
Illetve mennyire jó az elrendezési ötlet:
Aki hátulja_______Feh-Feh-Piri-Kék-Feh-Feh_______Aki eleje
A kék éjszaka is menne pár százalékon.
Az akvárium egy 30L Dennerle nano lenne.

Persze, a led aluprofilban lenne, alulról plexi védelemmel az alján.
Ha tényleg 2100 lumen a fehér akkor biztos, hogy elég lesz.
Nekem 1200 lumen fehér van rajta és 20 cm piros. Így is csak 80%-on megy.
A kék ledre a tapasztalatom szerint nincs szükség, mert a hidegfehér ledek fénye rengeteg kéket tartalmaz.
Én vegyesen raktam a hidegfehér és melegfehér ledeket, mert a hidegfehér nem adja vissza a színeket rendesen.
Sokkal jobb színspektruma lesz a lámpának, ha többféle ledből van.
A hidegfehér kékes, a középfehér zöldes, a melegfehér sárgás színű. Sokat variáltam, mire jó lett. Sajna ahány led, annyi variáció, mert nem egyformák.
Az alusín önmagában lehet, hogy kevés lesz hűtésnek. Nekem hűtőbordán van, ami már elég jól lehűti. Egy kis ventilátor is csodákra képes, ha nem akarsz hűtőbordát.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Ha tényleg 2100 lumen a fehér akkor biztos, hogy elég lesz.
Nekem 1200 lumen fehér van rajta és 20 cm piros. Így is csak 80%-on megy.
A kék ledre a tapasztalatom szerint nincs szükség, mert a hidegfehér ledek fénye rengeteg kéket tartalmaz.
Én vegyesen raktam a hidegfehér és melegfehér ledeket, mert a hidegfehér nem adja vissza a színeket rendesen.
Sokkal jobb színspektruma lesz a lámpának, ha többféle ledből van.
A hidegfehér kékes, a középfehér zöldes, a melegfehér sárgás színű. Sokat variáltam, mire jó lett. Sajna ahány led, annyi variáció, mert nem egyformák.
Az alusín önmagában lehet, hogy kevés lesz hűtésnek. Nekem hűtőbordán van, ami már elég jól lehűti. Egy kis ventilátor is csodákra képes, ha nem akarsz hűtőbordát.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
Itthon vettem a ledszalagot, elvileg annak kellene lennie. Mondjuk van is fénye rendesen ahogy kipróbáltam.
Kéket azért szeretnék bele, mert akkor így éjszaka is adna némi fényt a lakásban, illetve lámpaoltás után is lehetne sasolni a gernélákat, meg így meg lehetne valósítani a holdfény effektet... :)
Ami a fehér ledeket illeti, már beszerzés alatt van a természetes és s melegfehér led is, mert tegnap este kipróbáltam én is csak a hidegfehéret az akváriumon és elégg elborzasztott a látvány... :)

Alusínt azért gondolom elégnek, mert max 60%-on hajtanám a nagyobb élettartam és a hűtés hiánya miatt. De a puding próbája az evés, szóval majd kiderül a dolog.
 
Itthon vettem a ledszalagot, elvileg annak kellene lennie. Mondjuk van is fénye rendesen ahogy kipróbáltam.
Kéket azért szeretnék bele, mert akkor így éjszaka is adna némi fényt a lakásban, illetve lámpaoltás után is lehetne sasolni a gernélákat, meg így meg lehetne valósítani a holdfény effektet... :)
Ami a fehér ledeket illeti, már beszerzés alatt van a természetes és s melegfehér led is, mert tegnap este kipróbáltam én is csak a hidegfehéret az akváriumon és elégg elborzasztott a látvány... :)

Alusínt azért gondolom elégnek, mert max 60%-on hajtanám a nagyobb élettartam és a hűtés hiánya miatt. De a puding próbája az evés, szóval majd kiderül a dolog.
Jó lesz az. Hajrá!
Itt az én művem. Talán segít egy kicsit.
https://akvakertesz.hu/index.php?posts/338457

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
:D
Köszi, azért ezt még a wikipédia is megmondja :)
Tényleg régóta foglalkoztat, hogy ezt megértsem.
Térjünk vissza az eredeti példához. A fénymérővel megvizsgálom az akvárium aljzatánál, a vízfelszínen középen, oldalt, és a vízoszlop különböző pontjain a luxértékeket. Természetesen mindenhol mást fogok mérni. Hogy számolom ki ebből a fényforrás fényáramát?
Igen,olvastam. :)
De sokkal egyszerűbb a kalkulátorokat használni! :D
Hu én csak segíteni akartam... :D
Valóban rosszul fogalmaztam, nem átváltani, ,hanem kiszámolni lehet. Amennyiben ismerjük az adott terület megvilágítási lux értékét, a távolságot a fenyforrastol és a fényforrás sugárzási szogét (térszög) abból meghatározható az adott fényforrás fényárama (lm)
A wiki egyébként jól leírja: 1 lx=1lm/1m2 => 1lm=cd(fenyerosseg)x sr(terszog) => tehát, ha a fenyforrastol mondjuk 50cm-re mersz 1000 lx-ot és ismered a fényforrás sugárzási szogét, akkor ki tudod számolni a megvilágított területet.
Megvilágított felület(m2)=terszog X a fényforrás távolság négyzetével (m)
A többit meg már csak be kell helyettesíteni! ;)
 
Röviden sehogy, mert olyan ez, mint amikor a sebességet akarod kilométerre átszámolni
Azt hiszem, ez a kulcsmondat :) de nem azért amit írsz. A sebességet - eltelt idő ismeretében - miért ne tudnánk kilométerre átszámolni?

Természetesen nem ideális körülmények között mérnénk és az eredmény is csak közelítő lenne, de vetítsük már át ezt a gyakorlatba ahelyett hogy a fizika könyvet mondjuk tollba.
@Roland adott minden a méréshez. Van pontszerű világítótestem (többféle, mindegyik ismert sugárzási szöggel), fénymérőm, sötétszobám :), minden. Vegyük a 120°-osat. Mondd kérlek, mit és hol mérjek, hogyan számoljak? Ez volt a kiindulás, miszerint ha meg tudjuk mérni a megvilágítottságot, ki tudjuk számolni a fényforrás fényáramát. Ráadásul azt is mondtad, hogy "egyszerű" és "csak be kell helyettesíteni", állok elébe :)
 
Azért meg lehet határozni luxbol mérve mennyi lumen kel és nem is nagy ördöngösség. Természetesen egy körül belüli de megfelelő értéket hozzunk létre. Én is most készítem el a világításomat a hétvégén. 70 lument vegyünk literenként, ugye high tech a cél. 8-10 cm-enként ahogy haladunk lefelé a lumen erősen csökken amíg el nem érjük a vizet onnan rohamosan csökken tehát ez az itt mérek ott mérek egyszerűen értelmét veszítette. A neon cső adott mert ugye megvettem. Tudom hány lumen mert rá van írva. Koppra a csőre tartva a luxmérőt mérek egyet és lejegyzem. 21 wattos a neon t5 90 cm 900 lumen fénnyel. 1670 luxot mérek. Az akva 1 méter de a cső csak 90 cm az akvárium 40 cm magas plusz 10 cm a cső az 50cm. Ez területben amit bevilágítok függőlegesen mérve természetesen, 0,4-0,5nm a luxot elosztom vele vagy csak elfelezem egyszerűen mert ugye fél nm- röl beszélünk. az 835 lm.
Szerintem erre lehet támaszkodni mert ugye itt jön szóba a bruttó nettó. Amikor azt mondjuk legyen egy ht akváriumban 70 lumen/liter fény azt nem a minden pontján kimérve értjük,hanem a világító test fényáramára. Mivel luxban mérünk ugye azt sem mindenütt mérjük hanem egyedül a test vagy lámpa (fényforrás) Legközelebbi mérhető pontjához. Így azt megmérve, ha több van összeadva ,jutunk el a forrás értékéhez luxban. Már csak annyi,hogy megmérjük a bevilágítandó területet függőlegesen hossz, magasság. Eloszt és megvan a fényáramunk. Felesleges mindenhol mérni mert a 70 lumen/liter sem úgy értendő,hogy az akvárium vízzel teli minden pontján legyen annyi.
Csak lumenben számítva világítok most is 180 wattal 240 literben 90 cm-es csövekkel. Minden jó csak kezd kevés lenni a növények növekedési sebessége miatt.
Ami most készül az úgy néz ki, hogy 3x 24 watt 3x3240 lumen a 240-es fölé. Ha készen van mérek és aszerint teszek hozzá ha igényli.
 
Ha nem túl nagy fogyasztású, tehát gyengébb LED szalagokat használok, akkor mennyire lényeges a hűtőbordás alusín?
 
Ha nem túl nagy fogyasztású, tehát gyengébb LED szalagokat használok, akkor mennyire lényeges a hűtőbordás alusín?
Sztem alusín mindenképp kell alá, vagy jó hűtés. Nem biztos, hogy ezen célszerű spórolni.
Hiába kisebb fényerejű a led vagy kevésbé melegszik, de ÖNMAGÁHOZ képest kell nézni. Sztem. Bár lehet tévedek.
 
Sztem alusín mindenképp kell alá, vagy jó hűtés. Nem biztos, hogy ezen célszerű spórolni.
Hiába kisebb fényerejű a led vagy kevésbé melegszik, de ÖNMAGÁHOZ képest kell nézni. Sztem. Bár lehet tévedek.
Mindenkepp alusinbe tennem, csak a hutobordasok 7-8szor dragabbak. :/
 
Ha nem túl nagy fogyasztású, tehát gyengébb LED szalagokat használok, akkor mennyire lényeges a hűtőbordás alusín?
Ha szalagos esetleg ontapados is ,akkor nem szukseges. Ha merev alulec szeru a leded akkor mindenkepen.7020-8520 ezeknek kell a fem hoelvezetes.

Szabó Henrik 70/883-4940
 
Ha szalagos esetleg ontapados is ,akkor nem szukseges. Ha merev alulec szeru a leded akkor mindenkepen.7020-8520 ezeknek kell a fem hoelvezetes.

Szabó Henrik 70/883-4940
Szalagosak, es a hideg feher szalagon a ledek kb ketszer surubben vannak mint a masik sargasabb szinu szalagon. Koszi akkor megprobalkozom majd valami egyszerubb alusinnel.
 
Na üdv újra barkácsmesterek :)
Részben össze állt a világítás, bár még sok csiszolni való van rajta de már ontja a fényt :)
QUxXnAJeDBUaUzorjmb1eY1PITEc36wnbDjLfSHNllSezS73QCdRtyRom-93Z7pa_8jxsAxpnQauAyVRNv=w1369-h770-no.jpg
Találtam itthon jó kis bádoglemezt, ebből van a házon a tető. Meg vettem gipszkartonhoz való U profilt, ebből lett az oldala.

LC1diIXrxfuNXvk0B9q-s14hvV-88PNdNX9N9hRAnsjOjyZpskS9bArWw2FFRo4-J7vvduXMT0A5oDaWi8=w1369-h770-no.jpg
Itt vár az összeszerelésre :)
4QDQvz5LpawuHwLLbczRgthAa0pw8ZWKwxiKrRDeMkDYojYknNs_x-JUdEPicpcTIWLis9vB40zT2IV0ry=w1369-h770-no.jpg
Itt meg már össze állt, bár plexit még nem szereztem bele.
RGGbJxb7kJpOroz7qD2UzlHeXNxIDTg8kdeUdasXoNRSIdi2WV_592zj7AAANMNVeQdF9fqhBZFD6Kdets=w1369-h770-no.jpg
A kapcsoló három állású, mert szükségem van az olajfoltos harcsák miatt enyhe fényre etetéskor. Ilyenkor csak egy szalag világít a 6-ból.
ZdshVUFcLIMv5TTg7GSGSD4iPZJULMo9co-QMKG_mWgL96XNIogqXI9QEWLE4t_tmDSxFkMXF9BAjZ498W=w1369-h770-no.jpg
Még idővel kiderül mit mutat a kicsike :D
 
Na üdv újra barkácsmesterek :)
Részben össze állt a világítás, bár még sok csiszolni való van rajta de már ontja a fényt :)
View attachment 23078
Találtam itthon jó kis bádoglemezt, ebből van a házon a tető. Meg vettem gipszkartonhoz való U profilt, ebből lett az oldala.

View attachment 23079
Itt vár az összeszerelésre :)
View attachment 23080
Itt meg már össze állt, bár plexit még nem szereztem bele.
View attachment 23081
A kapcsoló három állású, mert szükségem van az olajfoltos harcsák miatt enyhe fényre etetéskor. Ilyenkor csak egy szalag világít a 6-ból.
View attachment 23082
Még idővel kiderül mit mutat a kicsike :D
Kolléga nekem tetszik a cucc. Rendelésre gyártasz? :D költségeket pw-ben! :)
 
Na üdv újra barkácsmesterek :)
Részben össze állt a világítás, bár még sok csiszolni való van rajta de már ontja a fényt :)
View attachment 23078
Találtam itthon jó kis bádoglemezt, ebből van a házon a tető. Meg vettem gipszkartonhoz való U profilt, ebből lett az oldala.

View attachment 23079
Itt vár az összeszerelésre :)
View attachment 23080
Itt meg már össze állt, bár plexit még nem szereztem bele.
View attachment 23081
A kapcsoló három állású, mert szükségem van az olajfoltos harcsák miatt enyhe fényre etetéskor. Ilyenkor csak egy szalag világít a 6-ból.
View attachment 23082
Még idővel kiderül mit mutat a kicsike :D
Te nagyon komolyan nyomod. A tetőre tettél helyette valamit? Csak, hogy nehogy beázzon... Figyelj a lumenre ,nagyon pirítós ,szakaszolást vagy dimmelést ne felejtsd ki. Kár lenne mindjárt egy alga szkander neki több karja van..
Nagy vagy (y)
 
Na üdv újra barkácsmesterek :)
Részben össze állt a világítás, bár még sok csiszolni való van rajta de már ontja a fényt :)
View attachment 23078
Találtam itthon jó kis bádoglemezt, ebből van a házon a tető. Meg vettem gipszkartonhoz való U profilt, ebből lett az oldala.

View attachment 23079
Itt vár az összeszerelésre :)
View attachment 23080
Itt meg már össze állt, bár plexit még nem szereztem bele.
View attachment 23081
A kapcsoló három állású, mert szükségem van az olajfoltos harcsák miatt enyhe fényre etetéskor. Ilyenkor csak egy szalag világít a 6-ból.
View attachment 23082
Még idővel kiderül mit mutat a kicsike :D

Az otthon talált LED szalagokból csináltad végül?
 
Te nagyon komolyan nyomod. A tetőre tettél helyette valamit? Csak, hogy nehogy beázzon... Figyelj a lumenre ,nagyon pirítós ,szakaszolást vagy dimmelést ne felejtsd ki. Kár lenne mindjárt egy alga szkander neki több karja van..
Nagy vagy

Jelentem a tető kifogástalan, forgácslapból pótoltam a hiányt :D Pár ecsetalgát kivéve nem nagyon találkoztam most az ellenséggel. Ha mégis beszivárgás történne, valamit kitalálunk :)


Az otthon talált LED szalagokból csináltad végül?

Igen, ezek a kukázott ledszalagok :)
 
Színhőmérséklet szempontjából, ahhoz hogy szépen visszaadja a színeket az akvárium milyen szalagot érdemes használni low tech akváriumhoz? Az eredeti ötletem az volt, hogy egy 5500K-s szalag és egy 3200K-s szalagot teszek fölé. De most elbizonytalanodtam. Hogyan érdemes variálni akkor a szalagokkal? Kék és piros szalag valószínű nem játszik mert nem férne el.
 
...
Kéket azért szeretnék bele, mert akkor így éjszaka is adna némi fényt a lakásban, illetve lámpaoltás után is lehetne sasolni a gernélákat, meg így meg lehetne valósítani a holdfény effektet... :)
....

Kínából fillérekért lehet rendelni akár víz alá meríthető kék ledes holdfény csodákat, rápattintod egy időzítőkapcsolóra és csókolom. :)
 
Színhőmérséklet szempontjából, ahhoz hogy szépen visszaadja a színeket az akvárium milyen szalagot érdemes használni low tech akváriumhoz? Az eredeti ötletem az volt, hogy egy 5500K-s szalag és egy 3200K-s szalagot teszek fölé. De most elbizonytalanodtam. Hogyan érdemes variálni akkor a szalagokkal? Kék és piros szalag valószínű nem játszik mert nem férne el.
3200-as szalagot felejtsd el. 6000-6500 as legyen az alap es amellé ha szereted a melegebb fenyeket akkor 1db 4500-5400. Ig. De abbol csak 1-et. Kulomben teljesen sarga lesz mindened a vized is nem szep.

Szabó Henrik 70/883-4940
 
Back
Oldal tetejére