• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY LED napfény szimuláció

hectorvti said:
Szia, ahhoz képest, hogy nem konyítsz a dolgokhoz elég jót találtál

Köszi. :D Igyekszem :D
A regisztrálást sajnos nem vettem észre. Szerintem, regisztrációval is csak azokat a képeket lehetne megtekinteni, ami a fő kép alatt szoktak lenni, amiket reg nélkül nem lehet megtekinteni nagyban csak kicsiben, meg pdf-be lehetne letölteni. A kommentekben is írta valaki, hogy jó lenne egy kapcsolási rajz...
„Hi, this is great article but would be even greater if you could publish the schematics. ;) Just try to draw it yourself to a piece of paper and scan it. Should be good enough.”

Gondolom, akkor valami ilyesmit szeretnétek, ügye (nem csavargatós, hanem automatikusan időzíthetőset):
http://www.reef-one.com/biorb-accessories/intelligent-led-light.html

Nem pedig ilyet:
http://www.royalaquarium.com/Lumen/Products.htm

Kapcsolási rajz???
Az a gyerekrajz (kriksz-kraksz) csak vonalzós kivitelben? Az lesz?
LEDdriver.jpg
Valami ilyesmi?

Jó lesz egy link is áramkörös / ledes / mikrokontrolleres kapcsolási rajzokkal is?
http://www.egyeni.hu/?hirek,1

Vagy esetleg ez ?
http://elektro.zolee.hu/rajz_lista.php

Ledes semantikus cuccok, letölthető pdf-ben (itt bármilyen cucc semantikus ábrázolására rá lehet keresni -angol)
http://www.freepatentsonline.com/result.html?p=1&query_txt=led&sort=relevance&srch=top

"An aquarium lighting system includes an LED array that includes multiple white light LEDs and multiple blue light LEDs. A control system separately controls a) the intensity of white light output by the white LEDs, and b) the intensity of blue light output by the blue LEDs."
http://www.freepatentsonline.com/20070253196.pdf

"A device for simulating day and moonlight cycles by the use different color LEDs in different intensities for the purpose of aquarium lighting, comprising: a. A microcontroller to stimulate LEDs through electrical means. b. A real time clock. c. Two of more LEDs of different color. "
http://www.freepatentsonline.com/20080218995.pdf

Találtam még jó pár más ledes oldalt/ linket, de mivel nem értek ehhez (sem :lolno: ) nem mertem már azokat belinkelgetni... de ha igényt tartotok rá...

Remélem most sem lőttem nagyon mellé...

OFF:
Amúgy ismerős? Ez is a fenti linkről van... Víz alatti vízesés... pedig 1962-es az ötlet. (aquarium szó alatt sok - érdekes - dolgot hoz ki...)
http://www.freepatentsonline.com/3057094.pdf
egy 1966-os ötlet az automatikus haletetésre )
http://www.freepatentsonline.com/3260238.pdf
Akváriumos karóra??? (elvetemültek!!! :wtf: )
http://www.freepatentsonline.com/6416217.pdf
 
Megnéztem az összes linket, de sajnos egyik sem jó :), a belinkelt kapcsolási rajz egy sima potis/tekergetős 5V-os stab. IC-s ledes kütyü, igazából csak arra jó hogy max. 3-4 sima lednek a fényerejét állítsd.
A többi helyen meg 3 szín (piros, zöld, kék) keverik ki a napfelkeltét és naplementét alkotó színskálát.
Hogy értsd miről van szó, kell egy olyan áramkör amit úgy hívunk, hogy digitális potenciométer ez úgy működik, hogy bizonyos vezérlések mellett a kimenetén változtatja az ellenállását. Ez növelné majd csökkentené a fényerőt! Ezen kívül kell még egy mikrokontroller, ami azokat a bizonyos vezérlő jeleket állítja elő a digitális poti számára! Nem utolsó sorban kell még egy digitális időzítő is ahol a felhasználó be tudja állítani, hogy mettől meddig világítson a lámpája (sokunknak van ilyen), erről le kell szedni egy jelet, ami ismét belemegy a mikrokontroller egyik bemenetére. Ez azért kell mert mindannyiunk más intervallumban világít, valaki hamarabb kapcsolja, valaki később, valaki 9 órát, valaki 12 órát világít. A napfelkelte és naplemente felfutási és lefutási idejét a mikrokontrollerbe kell beprogramozni, láttam már olyat, ahol ez 30 perc de olyat is ahol ez 60 perc, szerintem a 30 perc bőven elég.

Van egy másik verzió is, ki lehet hagyni a digitális potit a sorból, ha olyan a mikrokontrollerünk, hogy van benne PWM modulátor. Így egy alkatrésszel kevesebb kell, viszont a kontrollernek a felprogramozása bonyolultabb lesz, de megoldható.

Már fejben összeraktam egy változatot már a program is megvan nagyjából. Ha ezek megvannak akkor nekiesek és megcsinálom, aztán beszámolok a tapasztalatokról.
 
Üdv!

Én egy rettentő egyszerű megoldással álltam elő, csak megvalósítása problémás, mivel nem értek az elektronikához. :) De elvileg működőképes, ha valaki meg tudja csinálni.
Led világítás, egy sima konnektoros időzítóre dugva. Ugye ez így még nem szabályozós. :) De mivan, ha a ledek mellé bekötünk kondenzátorokat? Amikor az időkapcsoló lelövi az áramot, a kondikban van eltárolva, és ahogy szépen fogy ki belőlük a szufla, elvileg úgy szépen lassan halványodnak a ledek is.
Addig vágom, hogy minél több uF, annál lassabb lesz lesz a halványodás. Viszont a feszültségekkel nem vagyok tisztába. :S Egyrészt ott van, hogy pl az általam kiszemelt ledek kb 3 voltosak, ezek sorba vannak kötve, a hozzájuk használni kívánt táp 3-36 voltos. Valahogy gondolom ki kell számolni, hogy hány voltos kondi kéne egy ilyen rendszerbe. Na ezt viszont már nem vágom. :) Ha túl kevés, eldurran. Ha túl van méretezve, akkor mi lesz? Itt akadtam el. :)
 
fgabor87 said:
Üdv!

Én egy rettentő egyszerű megoldással álltam elő, csak megvalósítása problémás, mivel nem értek az elektronikához. :) De elvileg működőképes, ha valaki meg tudja csinálni.
Led világítás, egy sima konnektoros időzítóre dugva. Ugye ez így még nem szabályozós. :) De mivan, ha a ledek mellé bekötünk kondenzátorokat? Amikor az időkapcsoló lelövi az áramot, a kondikban van eltárolva, és ahogy szépen fogy ki belőlük a szufla, elvileg úgy szépen lassan halványodnak a ledek is.
Addig vágom, hogy minél több uF, annál lassabb lesz lesz a halványodás. Viszont a feszültségekkel nem vagyok tisztába. :S Egyrészt ott van, hogy pl az általam kiszemelt ledek kb 3 voltosak, ezek sorba vannak kötve, a hozzájuk használni kívánt táp 3-36 voltos. Valahogy gondolom ki kell számolni, hogy hány voltos kondi kéne egy ilyen rendszerbe. Na ezt viszont már nem vágom. :) Ha túl kevés, eldurran. Ha túl van méretezve, akkor mi lesz? Itt akadtam el. :)

Hát ez sajnos nem lesz jó megoldás, egyrészt nem a kondi feszültsége a lényeg, hanem a tároló kapacitása F, másrészt nincs annyi kapacitás ami. kb. 30-40 perces naplementét effekttál, 100W-nyi power led esetén kb. 11-12A az áramfelvétel!!! Ha van is akkor az akkora helyet foglal mint egy hátitáska :) ;)
Mikrokontrollerrel kell ezt megoldani a PWM kimenetén, akár másfél órát is effektálhatsz, miközben mA-ek fogyaszt!
 
Szerintem nem elvetendő ötlet. Alapjában véve használható, csak kicsit csavarni kell rajta.
Kondenzátor egy időzítő lesz a ledeket múködtető áramgenerátor bemenetén, merthogy ledet nem feszültséggel szabályozunk. Ahogy csökken a kondik feszültsége, úgy csökken az áramgenerátor árama és úgy csökken a ledek fényereje. Mivel a kondinak a feszültsége csökken, a ledeknek pedig áram csökkenés kell, ezért egy fesztülség-áram átalakító minikapcsolást közbe kell iktatni.
Természetesen a PWM egy tutibb megoldást ;)
 
Nekem összesen 8 wattnyi power led kell a nanom fölé, azért kezdtem el kondenzátorban gondolkodni. Talán a legolcsóbb megoldás ha sikerül összehozni valahogy. :) Megelégszem egy 5-10 perces naplementével is, még mindig jobb, mint a mostani hirtelen elsötétedés. :D
Ha jól értem (ami nem biztos, mert analfabéta vagyok az elektronikához. :D ) kell egy mezei ac/dc adapter, ez után kondik, majd egy led vezérlő, és utána a ledek?

Ps.:
Közben megkérdeztem egy ledes kereskedőt, ő azt mondta, hogy az én esetemben 8 db sorbakötött led kb 30 volton fog üzemelni, ezért minimum 30 voltos kondi kell, a dolog elvileg működik a led tápegység->kondi->ledek elrendezésben is, viszont szerinte az elhalványodási folyamat rettentő rövid lesz, nagyon hamar le fog merülni a kondi. Mindenesetre én láttam 47000uF-es 35 voltos kondikat 500-600 ft-ért, egy próbát szerintem megér.
 
A kondenzátorban tárolt energia:
E = 1/2 * C * U^2 = 1/2 * 0.047 [F] * 35^2[V] = 28.7875 [J]

8W teljesítmény esetén mennyi ideig elég ez?
P = W / t = E / t => kifejtve t-re: t = E / P = 28.7875 [J] / 8 [W] = 3.5984375 = ~ 3.6 s

Ezért kár beruházni akkora kondenzátorba :)

Ha 10 percet szeretnél, azaz t=600 s -t, akkor P = W / t = 28.7875 [J] / 600 = ~0.047* W-os ledet kössél rá :)
 
Nahát be is néztem, a 47000uF-es kondi csak 16 voltos. De biztos van 35-ösben is. :D Valahol máshol.
Hát a 3,6 sec elég karcsú. Egy olyan 1 percet kéne kihozni minimum, akkor talán a halak nem kapnak frászt villanyoltáskor.
Ezt esetleg több kondi összekapcsolásával lehet elérni, és ha jól gondolkodok, akkor a kondikat párhuzamos kapcsolással kell összekötni, majd a ledeket ugye kötelezően sorosan.
Viszont ha jól számoltam, és kap az egész rendszer 8 db 10.000uF-es kondit (ami amúgy költségekben még mindig nem éri el a 2000ft-ot :D ), azaz minden 1 wattos ledre jut 1 db, az még akkor is csak ~15 másodperc.

Azthiszem egyenlőre megcsinálom a sima DIY led világítást, aztán majd agyalok ezen a halványodás dolgon, mert ez így tényleg nagyon kevés. Pedig annyira jó, egyszerű és olcsó megoldásnak tűnt az elején. :D
 
Hmm az a 28 Jule hogy is jött ott ki? :O Most számolom csak.
1/2*0,047*35 az én számológépem szerint 0,8225 Abból hogy lett 28,7875?
 
fgabor87 said:
Hmm az a 28 Jule hogy is jött ott ki? :O Most számolom csak.
1/2*0,047*35 az én számológépem szerint 0,8225 Abból hogy lett 28,7875?
Bocsi, javítva. A képlet elején még leírtam: U^2. Tehát 35 a négyzeten.
 
Na akkor én is újraszámoltam a dolgokat... 13 másodpercnél nem igazán lehet többet kihozni ebből a megoldásból. :(
 
hectorvti said:
fgabor87 said:
Üdv!

Én egy rettentő egyszerű megoldással álltam elő, csak megvalósítása problémás, mivel nem értek az elektronikához. :) De elvileg működőképes, ha valaki meg tudja csinálni.
Led világítás, egy sima konnektoros időzítóre dugva. Ugye ez így még nem szabályozós. :) De mivan, ha a ledek mellé bekötünk kondenzátorokat? Amikor az időkapcsoló lelövi az áramot, a kondikban van eltárolva, és ahogy szépen fogy ki belőlük a szufla, elvileg úgy szépen lassan halványodnak a ledek is.
Addig vágom, hogy minél több uF, annál lassabb lesz lesz a halványodás. Viszont a feszültségekkel nem vagyok tisztába. :S Egyrészt ott van, hogy pl az általam kiszemelt ledek kb 3 voltosak, ezek sorba vannak kötve, a hozzájuk használni kívánt táp 3-36 voltos. Valahogy gondolom ki kell számolni, hogy hány voltos kondi kéne egy ilyen rendszerbe. Na ezt viszont már nem vágom. :) Ha túl kevés, eldurran. Ha túl van méretezve, akkor mi lesz? Itt akadtam el. :)

Hát ez sajnos nem lesz jó megoldás, egyrészt nem a kondi feszültsége a lényeg, hanem a tároló kapacitása F, másrészt nincs annyi kapacitás ami. kb. 30-40 perces naplementét effekttál, 100W-nyi power led esetén kb. 11-12A az áramfelvétel!!! Ha van is akkor az akkora helyet foglal mint egy hátitáska :) ;)
Mikrokontrollerrel kell ezt megoldani a PWM kimenetén, akár másfél órát is effektálhatsz, miközben mA-ek fogyaszt!

Osztom az előttem szólók véleményét. Egy olcsóbb AVR-rel vagy PIC-kel is simán megoldható,és akár egy komplett akvárium vezérlését is megírhatod rá pár perc alatt.Ha van otthon pár bontott paneled, mint minden jó ampervadásznak, akkor nevetséges áron ki lehet hozni, ezt a projektet.
 
pusy19 said:
Osztom az előttem szólók véleményét. Egy olcsóbb AVR-rel vagy PIC-kel is simán megoldható,és akár egy komplett akvárium vezérlését is megírhatod rá pár perc alatt.Ha van otthon pár bontott paneled, mint minden jó ampervadásznak, akkor nevetséges áron ki lehet hozni, ezt a projektet.
Igaz, de akinek nincs programozója & mikrovezérlője, az hamarabb összerakja ezt a feladatot okosba analóg technikával. Nem beszélve arról, hogy olykor nagyobb kihívás, mint megírni a subrutint ;)
 
Hát igen nekem egyrészt nincs semmi elektronikai eszközöm, másrészt szakmailag sem értek hozzá egy picit sem, ezért jött a kondis ötlet. Egyenlőre összerakom simán a led világítást, a naplemente szimuláció meg úgy lesz megoldva, hogy korán hajnalban kapcsol be a lámpa, és 15-16 körül, mikor még világos van, kapcsol le, hogy ne legyen hirtelen sötét. :D Ez lesz az átmeneti megoldás. :) Aztán vagy beleásom magam a témába, vagy még nem tudom mi lesz. :)
 
fgabor87 said:
Hát igen nekem egyrészt nincs semmi elektronikai eszközöm, másrészt szakmailag sem értek hozzá egy picit sem, ezért jött a kondis ötlet. Egyenlőre összerakom simán a led világítást, a naplemente szimuláció meg úgy lesz megoldva, hogy korán hajnalban kapcsol be a lámpa, és 15-16 körül, mikor még világos van, kapcsol le, hogy ne legyen hirtelen sötét. :D Ez lesz az átmeneti megoldás. :) Aztán vagy beleásom magam a témába, vagy még nem tudom mi lesz. :)

Azért úgy csináld hogy te is lásd az akit. Ha nem éri közvetlen fény az akit, akkor akár 14 órától este 10-ig is mehet, ha te csak este látod. ;)
 
fgabor87 said:
Hát igen nekem egyrészt nincs semmi elektronikai eszközöm, másrészt szakmailag sem értek hozzá egy picit sem, ezért jött a kondis ötlet. Egyenlőre összerakom simán a led világítást, a naplemente szimuláció meg úgy lesz megoldva, hogy korán hajnalban kapcsol be a lámpa, és 15-16 körül, mikor még világos van, kapcsol le, hogy ne legyen hirtelen sötét. :D Ez lesz az átmeneti megoldás. :) Aztán vagy beleásom magam a témába, vagy még nem tudom mi lesz. :)
Én a sima világításomon kívül feltettem egy led csíkot, ami a fény kikapcsolása előtt bekapcsol fél órával. Így, amikor a nagy fény kialszik, nincs egyből sötét, hanem kellemes esti fény lesz. A halak láthatóan megszokták már és nem rohangálnak össze-vissza lámpaoltáskor :) Aztán egy fél órás esti fény után ez is kikapcsol és jöhet a békés éjszaka... :)
 
inadsz said:
Azért úgy csináld hogy te is lásd az akit. Ha nem éri közvetlen fény az akit, akkor akár 14 órától este 10-ig is mehet, ha te csak este látod. ;)
Nahh ezaz, hogy nemsokára csak hétvégenként fogom látni, mert hét közben nem leszek itthon csak nyáron. Ezért kéne gyorsan a lehető legjobb megoldásokat találni a problémákra. :)

Hupika said:
Én a sima világításomon kívül feltettem egy led csíkot, ami a fény kikapcsolása előtt bekapcsol fél órával. Így, amikor a nagy fény kialszik, nincs egyből sötét, hanem kellemes esti fény lesz. A halak láthatóan megszokták már és nem rohangálnak össze-vissza lámpaoltáskor :) Aztán egy fél órás esti fény után ez is kikapcsol és jöhet a békés éjszaka... :)
Na ez pl egy nagyon jó ötlet, ráadásul nem is olyan drága a megvalósítás. :thumbup:
Nekem ma annyira izgatottak lettek szegények, hogy 2 neki is ugrott a plexi tetőnek. :? :shock: Gyorsan fel is kapcsoltam a szobámban az összes lámpát, akkor megnyugodtak.
 
Először én is a szobai lámpákat használtam :) De ha nem vagyok itthon, akkor nálam is nagy volt a ribillió lámpaoltáskor. És akár háromféle fényt, fényerősséget is össze lehet így hozni. Először világit fullon minden, majd jön egy jótékony félhomály, végül egy esti fény. És az majdnem olyan, mint egy naplemente (plusz visszafelé is működik a lám(p)ák felgyulladásakor). És ha belefér az al(r)matúrába, akkor tényleg nem egy drága dolog összehozni.
 
...És ha belefér az almatúrába, ...

Almatúra:

26665-clip-art-graphic-of-a-red-apple-cartoon-character-speed-walking-or-jogging-by-toons4biz.jpg



:p
 
  • Like
Reactions: dag
Back
Oldal tetejére