• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY LED nano akváriumra

Wow!NAgyon egyszerúnek tűnik és rendkívül dizájnos de vajon ez az aluváz kellőképpen elnyeli a power ledek által termelt hőt?
Ugyanis ellenkező esetben a hosszú élet ritka :)
 
Én is gondolkodom valami ledes világításban, viszont azt szeretném kérdezni, hogy van különbség power led, és a CREE led között? Gondolom az utóbbi is power led, de ez jobb minőségibb?
 
A CREE gondolom egy márka, nem egy típus. Egyébként én is ezen a megoldáson gondolkozom az első akváriumomhoz, egyrészt az olcsósága, másrészt a design-ja miatt. De ezeket a CREE ledeket csak külföldi shopokban látom, sajna majd onnan kell rendelnem.
És ahogy már említve lett, hűtőborda nem kéne rá?
 
Ma végre megjött a táp, és a hővezetőpaszta is, így végre nekiállhattam átépíteni a garnélás akváriumon a világítást LED-esre. Az alap egy 9W-os resun lámpa volt, amit már egyszer átalakítottam csavaros kompakt égő fogadására. Ebbe került 3db 3 wattos CREE led, 40x40-es hűtőbordákra szerelve, a hűtésüket egy P3-as prociventilátor is segíti. A LED-eket 27/60-as mennyezeti gipszkartonprofilra szereltem, ez lett kicsit szétnyitva, szerencsére volt ebből itthon maradékként szép fényes. Összekábelezve kipróbáltam, nem nagyon kell belenézni, majd holnap megy élesben, a táp már nem fért bele, annak kell még valami dobozt kerítenem. Nem ez az aki végleges helye, így nem kizárt, hogy függesztetté alakul majd, na meg majd valami rács sem árt a ventilátorra.
16408035_9f41575c75e68b5b57d513adcf93e3b9_m.jpg

16408037_b0373eb3b028813764e826a23071139e_m.jpg
 
Ma beüzemeltem a rendszert, kicsit lehetne több fény is, de azért nem olyan rossz, számolgattam egy kicsit, és ha minden igaz, akkor pont kétszer annyi 3 wattos LED kellene a világításba vagyis 6 darab. Legalábbis, ha igaz a LED világításnál az 50lumen/liter adat, garnéláknak azt hiszem egyenlőre elég lesz ennyi is :)
16415457_6ce4d0e4177e25c03115aafcc01c0560_m.jpg

Tanulni azért jó volt, előjött pár dolog amire a következő ilyen világításnál számolni kell, illetve be kell szerezni hozzá szerszámot. Nagy buktató a LED-ek felcsavarozása, volt 2mm átmérőjű kis facsavarom, ezzel akartam a hűtőbordára rögzíteni a LED-eket, de az 1,5-ös furatba simán beletört, és még csak nem is erőltettem, még jó, hogy volt M2-es csavarom és hozzá anya, így ezzel lett felcsavarozva. De legközelebb erre rákészülve, vagy veszek hővezető ragasztót, viszont ez elég drága, menetet is fúrhatok a bordába, még erre hajlok legjobban, de még így is elég necces a csavarozás, mert nem tudom ki tervezte ezeket a CREE LED-eket de a csavarozási pont közvetlen közelében van a forrasztási hely is. Ezzel kapcsolatban gondoltam még a műanyag csavarokra is, 10$-ért kapható 100 darab, kíváncsi vagyok mennyire melegszik a jelenlegi összeállítás, mert ha nem nagyon akkor legközelebb ilyennel rögzítem. Ja és lesz legközelebb:), tervezek egy kombinált világítást a leendő akváriumomra( de elöbb még a bútort építem meg) a terv 3x54 wattos fénycsöves világítás, és a csövek között 20 db 3 wattos LED
 
Műanyag alátétre nem gondoltál? Lehet egyszerűbb lenne a rögzítés. Elektronikai boltban kapható akár tranzisztorhoz való szigetelő alátét.
 
Én is a müanyag alátétet javasolnám!
Nekem hövezetö ragasztóval lett megoldva,nem komplikáltam a csavarozást,s igaz nem egy márkás ragasztó de jól végzi dolgát...
13050961470.jpg


(y)
 
Műanyag alátétre nem gondoltál? Lehet egyszerűbb lenne a rögzítés. Elektronikai boltban kapható akár tranzisztorhoz való szigetelő alátét.
Erre pont nem gondoltam, bár filóztam valamiféle papír alátét vágásán, csak nem tudtam hogy bírná, még nem volt dolgom power LED-el , így nem tudtam mennyire is meglegszik, tegnap megnéztem, de abszolút nem volt meleg. Hely az nem sok van a csavarhelynél,az M2-es inbuszcsavar feje is épp hogy elfér a forrasztási pont mellett,
16428303_d2c5448cf0740537662f9c66f0d96a5f_m.jpg

Ilyen csavarra gondoltam:
$(KGrHqMOKkUE6QjieT7(BOr3M,fzB!~~60_35.JPG

Alátétekkel kapcsolatban nem egyszerű a beszerzés ,sajna normális elektronikai bolt is 30km-re van . De sokkal egyszerűbb nem lenne, mivel az elsődleges gond, hogy hosszú M2-es csavarom és anyám se nagyon van már, ha veszek is, akkor is inkább rövidet, és menetet fúrnék a hűtőbordába, és rövidebb M2x6mm-es csavarral rögzíteném, vagy akkor már egyből műanyag csavarral. Persze M2-es menetfúrót sem egyszerű beszerezni, de azért az aukciós link moderálva-en ezt is kapni ;). Valószínű, hogy a következő projektnél ragasztás lesz, sokkal egyszerűbb, nem kell tartani a zárlattól, mert az sajna volt, picit több lett a forrasztóón már le is testelt a fém alaphoz, multiméter folyamatosan dolgozott feszültség aláhelyezés előtt, és ez csak 3 LED volt, a következőben 2x10-et tervezek.
 
Back
Oldal tetejére