• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY Gu10-es SMD Led Armatura

Adiem

Nézelődő
Sziasztok!

A téma címében lévő világítás megvalósítását szeretném veletek megosztani.
Egy rendhagyó formájú akvárium fölé került, de szerintem bármelyik másik felett is megállná a helyét.

Azért vágtam a fejszémet saját világítás tervezésébe, mert egyedi az akváriumom és nem találtam megfelelő méretű és teljesítményű armatúrát. A fénynek 50 cm vízréteget kell átvilágítania így erős intenzitású fényre volt szükségem, adta magát a led világítás (a kellemesebb fogyasztásról nem is beszélve). Keresgélés után az SMD ledek mellett döntöttem, ezekről olvastam a legjobbakat, az áruk is nagyon jó, hosszú életűek és képesek elegendő fényt adni, kevés hőt termelnek (mindössze max 60 fokosak estére - kézzel meg lehet őket fogni) számukat pedig egészen könnyen lehet növelni, a megváltozott igényeknek megfelelően ha több fény szükséges ).

Maga a világító test fémlapból készült hajlítással és hegesztéssel, egy lakatos mester készítette, ahogyan az állványt is - szerintem szépre sikerült, főleg hogy kézzel készült.
A szigetelést és a foglalatok felhelyezését egyszerűen oldottam meg : egy 0,7-es nyírfa lapot csavaroztam a tetőbe.
Méretek:
40 cm hosszú
20 cm széles
8 cm magas (1 led 5 cm, ehhez jön a foglalat kb + 0,5 cm és a falap )
IMAG0397.jpg


A világítást tehát 4 darab gu10-es smd led adja, sorba kötve darabonként 60w halogénnel egyenértékű. Az égőket eb@ay-ről rendeltem, ez volt a legjobb minőségű amit találtam (bordázott fém ház ami vezeti a hőt) normális (kb. 2800 ft/darab) áron.

A felfüggesztés egyelőre szimpla huzallal van megoldva (a fórumról ellesett módon csoki betéttel összefogatva), de ha minden igaz már egy ideje úton van Kínából két lámpatartó jojó, amivel reményeim szerint könnyen lehet majd a magasságot szabályozni.
IMAG0387.jpg
 
Az állvány tulajdonképpen semmi különös, hegesztéssel készült 38-as csőből.
A bútorhoz pánttal rögzítettük.
IMAG0393.jpg

Ami talán újítás az az hogy előre-hátra lehet változtatni a lámpatest helyzetét a furatoknak és a csavaroknak köszönhetően.
IMAG0392.jpg
IMAG0388.jpg

 
Az egyik képen úgy tűnik, mintha hozzáérne az állvány az akváriumhoz, ez nem biztos, hogy jót tesz az üvegnek.
 
Van 1-2 meglatasom ezzel a vilagitassal, biztos tudsz meg modositani rajta (ha akarsz persze) ;)

Fara nem szoktunk szerelni, jobb a bekesseg. Egy plusz fem lemez jobban vezti a hot is, szepen lehet furni, faragni is.

230 V-os a rendszer, egy plusz erintesvedelmi vedolemez ezert is jo lett volna, mert akarhogy figyelsz, vizes lesz majd belulrol.

A teljesitmennyel kapcsolatban, a 60W az 700lm. Ha csucsszuper a leded, akkor 7-8W-os, de figyelni kell, hogy 1 ev alatt a fenyarama mennyit csokken. (Akinek van almaskeszuleke, az talalhat egy merot. Luxmeter. Nem pontos, de viszonyitasnak jo lehet) szoval elhiszem, hogy 700lm/led, es ebbol 4, akkor ez 2800lm. 140l eseten, ez 20lm/l, azaz kb 0,25-0,28W/l.
Ez kevesnek tunik ehhez az akvariumi melyseghez, meg low techben is. Alul a parvulanak szerintem kicsit tobb feny kell majd.

A vizszintes mozgatas jo otlet, ha a fuggolegeshez is megjonnek az alkatreszek, akkor az segiteni fog majd sokat a vizcsereknel, tisztitasnal.
 
Az egyik képen úgy tűnik, mintha hozzáérne az állvány az akváriumhoz, ez nem biztos, hogy jót tesz az üvegnek.

Kicsit elbizonytalanodtam, de most itthon megnéztem szerencsére van fél centi az üveg és a cső között.
 
Van 1-2 meglatasom ezzel a vilagitassal, biztos tudsz meg modositani rajta (ha akarsz persze) ;)

Fara nem szoktunk szerelni, jobb a bekesseg. Egy plusz fem lemez jobban vezti a hot is, szepen lehet furni, faragni is.

230 V-os a rendszer, egy plusz erintesvedelmi vedolemez ezert is jo lett volna, mert akarhogy figyelsz, vizes lesz majd belulrol.

A teljesitmennyel kapcsolatban, a 60W az 700lm. Ha csucsszuper a leded, akkor 7-8W-os, de figyelni kell, hogy 1 ev alatt a fenyarama mennyit csokken. (Akinek van almaskeszuleke, az talalhat egy merot. Luxmeter. Nem pontos, de viszonyitasnak jo lehet) szoval elhiszem, hogy 700lm/led, es ebbol 4, akkor ez 2800lm. 140l eseten, ez 20lm/l, azaz kb 0,25-0,28W/l.
Ez kevesnek tunik ehhez az akvariumi melyseghez, meg low techben is. Alul a parvulanak szerintem kicsit tobb feny kell majd.

A vizszintes mozgatas jo otlet, ha a fuggolegeshez is megjonnek az alkatreszek, akkor az segiteni fog majd sokat a vizcsereknel, tisztitasnal.

Az érintésvédelmi lemez, igen, ez megfogadandó tanács, még kigondolom hogy lehetne megoldani.

Az én telefonom bár nem almás, de megmértem és 952lm-t mért ledenként. Nem tudom, az mennyi W/l-t jelent?
Lehet akkor nem árt majd növelni az égőszámot.
 
Hány watt teljesítményűek a fényforrások?
Egy képet tehettél volna fel az akiról is,hogy mennyire világítja meg a lápatest.
Egyébként gratulálok a kreativitásodhoz.
Üdv:Attila
 
ha 5 wattosak, akkor kb kizárt a 950 lumen. az 190lm/w fényhasznosítást jelentene, itt nemhogy a ledek, de sok más fényforrás se tart.
ledektől kb 60-90[esetleg 100] lumen/watt fényhasznosítást lehet elvárni. gyanítom, a fénymérőbe más beeső fények is bezavartak. reálisan egy ilyen 5 wattos smd kb max 400 lument tud produkálni, és ez már a csúcs [ahogy nézem, ezek nem 60 diódás izzók, hanem huszonvalahány, azaz újabb konstrukcióknak néznek ki, 5050es vagy még újabb verziójú smdk, azok azért elég jók - de nem annyira, amennyire a telefonod mérte:)].

ha a 30 lumen/liter fénymennyiséget meg akarod célozni, amit szükségesként lehet olvasni, az 4200 lument kéne jelentsen, ami tíz ilyen izzót jelent.

főleg az 50 centis vízoszlop miatt kéne tehát mindenképp még fény.
 
Kikerestem a ledek leírását:27 SMD Leds = 5 Watts = 60 Watts, 120 Degree Angle, 410-440 Lumens.
Ezek szerint még legalább 5 izzó kéne hogy elérjem a küszöböt.

Lehet valami referenciát találni, hogy mennek az átszámítások?
Ezzel a világítással akkor halálra van ítélve az akvárium szerintetek?
Eddig, a régebbi felállásban szépen növekedtek a növények, nekem úgy tűnik, hogy elég direkten világítanak, nincs akkora veszteség mint várható lenne a magasságtól.
 
hm, ráadásul 120 fokosak... igazság szerint nem tudom, a sokszöged átmérője mekkora, de a 120 fokos sugárzási szög miatt szerintem jó sok fény kárba megy - és az akiba még kevesebb jut, mint gondoltam.
az 5w = 60w pedig egyértelműen marketingduma [majdnem azt írtam, marketingbaromság], egy normál 60 wattos izzó is lead 6-700 lument [de még feljebb is mehet]. egy 50 wattos halogén pedig akár ezret is.

milyen referenciára gondolsz?

itt egy kis tanulmány: http://www.led.kte.hu/pages/cikk/kte_led_vs_izzo.pdf
 
milyen referenciára gondolsz?

Leírásra, hogy milyen vízmagassághoz/térfogathoz hány lumen kell ledvilágításból, low-tech-be.
Keresgéltem eddig is fórumokon, de semmi konkrétat nem találtam, inkább csak általánosságokat.

Kerestem kisebb sugárzási szögű izzókat: 24 SMD Leds = 5 Watts = 60 Watts 60 Degree Angle, 410-430 Lumens.
Szerintem akkor ezekből rendelek majd kiegészítésképpen, csak jó lenne tudni mennyit...
 
hát ilyet nem is nagyon fogsz találni... ezeket a köröket én is megfutottam akkor, amikor a saját világításomat építettem. az az igazság, hogy a led még mindig csak költséges különcködésként jelenik meg, így tapasztalati tudás nagyon kevés van róla.
de pl találtam egy ilyen írást is: Lámpák kender termesztéshez - Egy kalap alatt
csak sajnos pont a ledekről nem nagyon van benne semmi, viszont a növényezéshez sok támpontot adhat. az, hogy konkrétan miféle növényekről is van szó, semmit nem jelent, tök véletlenül akadtam rá, nincs közöm hozzá :D

ezek a 60 fokosak már jobban hangzanak. igazság szerint azt mondanám, hogy cseréld le a mostaniakat is erre - csak nagyon nem szeretnék más zsebének a tartalmával játszadozni :)

saját tapasztalatból azt mondom, hogy érzésre a ledeknél a 30 lumen/liter értékre mondott "ez a legalja, ennyi kell minimum" nem igaz. a led a fény koncentrálásával és talán az összetételével [spektrumával] is többet és el, erősebb hatással van a növényekre. ez saját tapasztalat eddig, lehet, hogy sokan meg tudnak cáfolni. azt mondanám, hogy ez az általános elfogadott minimum inkább 20 lm/l, viszont 40 centi vízoszlop felett nem nyilatkoznék semmiképp, arról nagyon nincs tapasztalatom.
újra hangsúlyozom, hogy ez saját tapasztalatból leszűrt érzés, nem pedig egzakt tudományos állítás :D

[ha neked lennék, rendelnék nyolcat ezekből a 60 fokosakból, kiszámolnám az elhelyezést úgy, hogy a vízfelszín alatt 5 centivel érje el a fénykúp az üveg falát, és oda tenném be mind a nyolcat körben. a 120 fokosakat pedig felhasználnám a háztartásban. nálam már elég sok van a lakásban, igaz, azok meleg fényűek. de azt is lehet, hogy egyet megtartasz és beteszed középre, a többi nyolcat meg körbe. ha elfér, nem tudom, milyen átmérőjű a medencéd].
 
[ha neked lennék, rendelnék nyolcat ezekből a 60 fokosakból, kiszámolnám az elhelyezést úgy, hogy a vízfelszín alatt 5 centivel érje el a fénykúp az üveg falát, és oda tenném be mind a nyolcat körben. a 120 fokosakat pedig felhasználnám a háztartásban. nálam már elég sok van a lakásban, igaz, azok meleg fényűek. de azt is lehet, hogy egyet megtartasz és beteszed középre, a többi nyolcat meg körbe. ha elfér, nem tudom, milyen átmérőjű a medencéd].

Már akartam leadni a rendelést, amikor megláttam, hogy "Warm White"...
Erről is eléggé megosztottak a fórumok, valaki keveri a két színspektrumot, de 4 cool - 4 (vagy 5)warm felállásban jó lehet szerinted?
A meglévőket bepaszírolnám amennyire tudom középre a többit köré.
 
nem vennék melegfehéret. nálam volt 2 meleg a 3 hideg közt, és a cseresznyeágat ellepte valami vastag barna bevonat. aztán lecseréltem a melegeket hidegre, és a bevonat eltűnésben van. ha megnézed a naplóm, az utolsó két képen látszik a különbség [a többi részét ne nézd :D].
 
nem vennék melegfehéret. nálam volt 2 meleg a 3 hideg közt, és a cseresznyeágat ellepte valami vastag barna bevonat. aztán lecseréltem a melegeket hidegre, és a bevonat eltűnésben van. ha megnézed a naplóm, az utolsó két képen látszik a különbség [a többi részét ne nézd :D].

Végül sikerült találni 30°-os ledet, daywhite színnel.
4W high power led-nek hírdetik, 600 lm-t írnak fényerőnek
6 darabot rendeltem, 2 db 120°-ast megtartok középre a többi megy köré.
Így már remélem jónak kell lennie a világításnak.
A tropica útmutatója a startup-hoz egyelőre még amúgy is a véglegesnél alacsonyabb erősségű világítást ír elő 42 napig az alga miatt, addigra meglesznek.

Köszönöm az építő kommenteket, főleg nebula tanácsait!
 
kíváncsi leszek majd az eredményre mindenképp! ezek az újak akkor power ledek, nem smd. ezek nagyon fel tudnak melegedni, arra figyelj majd, akár egy rendes villanykörte, szóval nem fogdossuk felkapcsolás után :geek:
ha tényleg hozza a 600 lument, akkor már ez a fény már elégnek tűnik. még a régi számítás szerint is majdnem w/l lesz.
 
Világítás ügyben valaki LEDes profi segítségét kérném:
Vettem egy LED intenso 13.0W lighting ilyet és a képen látható ledszalag van benne.

DSCF7704%5B1%5D.JPG


Kérdezném, hogy ez alapján megállapítható-e, hogy milyen típusról van szó?​
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére