• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Crystal Red Shrimp

CRS és a hőmérséklet :) Aktuális téma.

Azt hiszem, hogy tudom a választ, de meglep engem is.

Légyszi, akinek van kedve írja le, hogy milyen hőmérsékleten tartja a CRS-eket (itt főleg a nyári meleg az érdekes), és ha elhullást tapasztal, azt milyen hőmérsékletnél tapasztalja?

Kezdem én: megjött a nyár, és hiába hűtöm az akváriumukat - a mai csúcs 23,5°C, 24,5°C fölé nem is ment még idén! -, naponta elhullik 1-2. A csúcs 24,5°C körül 5 db volt a lehűlés előtti kánikulában. Mármint amennyit én vettem ki, és nem ettek meg... Tavaly is ez volt, aztán jött a szeptember és voila, mintha elvágták volna! Hónapokon át nem volt elhullás, stabil 22°C körül. Természetesen minden más paraméter változatlan, illetve nem változik jobban, mint ősztől-tavaszig.

A lényeg, hogy az irodalomban található 25-26°C-os felső hőmérséklethatárt erősen kétségbe vonom :)

Már gondolkoztam rajta,hogy lehet,rossz a hőmérőm,de elvileg 25-26 fok között ingadozik a hőmérséklet,tehát 25 fok alá nem nagyon megy a víz hőmérséklete,de kopkopkop,eddig még nem volt elhullásom.Sőt,még szaporodnak is szépen.Egy kisebb pc venti megy felette nonstop,nagyobbat nem akarok rá rakni,mert akkor nem maradna co2 a vízben! :)
Rá mértem TDS ceruzával,az 24 fokot mutatott,ezért nem tudom,hogy melyiknek higgyek!?Most akarok egy harmadik hőmérővel rá nézni,hogy most akkor melyik hazudik! :)

Nekem is lenne egy majdnem ide vágó kérdésem! :)
Úgy indultam,hogy csak CBS volt a medencében,de most fel ütötte a fejét már 3 CRS.Ha inkább a fekete vonalra szeretnék gyúrni,érdemes lenne kivenni a pirosakat,hogy a további szaporulatban ne nőjön az arányuk,vagy maradjanak?
 
Már gondolkoztam rajta,hogy lehet,rossz a hőmérőm,de elvileg 25-26 fok között ingadozik a hőmérséklet,tehát 25 fok alá nem nagyon megy a víz hőmérséklete,de kopkopkop,eddig még nem volt elhullásom.Sőt,még szaporodnak is szépen.Egy kisebb pc venti megy felette nonstop,nagyobbat nem akarok rá rakni,mert akkor nem maradna co2 a vízben! :)
Rá mértem TDS ceruzával,az 24 fokot mutatott,ezért nem tudom,hogy melyiknek higgyek!?Most akarok egy harmadik hőmérővel rá nézni,hogy most akkor melyik hazudik! :)

Nekem is lenne egy majdnem ide vágó kérdésem! :)
Úgy indultam,hogy csak CBS volt a medencében,de most fel ütötte a fejét már 3 CRS.Ha inkább a fekete vonalra szeretnék gyúrni,érdemes lenne kivenni a pirosakat,hogy a további szaporulatban ne nőjön az arányuk,vagy maradjanak?

Szerintem annak, hogy mennyire fújjuk a vízfelszínt, semmi köze a vízben oldott CO2 szinthez, mivel gázcsere csak a víz-levegő határfelületen történik :)

Igen, vedd ki a pirosakat, mert az ő utódaik legalább 75%-a hordozni fogja a piros szín génjét.
 
Szerintem annak, hogy mennyire fújjuk a vízfelszínt, semmi köze a vízben oldott CO2 szinthez, mivel gázcsere csak a víz-levegő határfelületen történik :)

Igen, vedd ki a pirosakat, mert az ő utódaik legalább 75%-a hordozni fogja a piros szín génjét.
Tudtommal a víz felszínének mozgásával oxigén oldódik a vízbe,ami hajtja ki a co2-t a vízből.
Akkor új otthont kell keresni nekik! :)
 
CRS és a hőmérséklet :) Aktuális téma.

Azt hiszem, hogy tudom a választ, de meglep engem is.

Légyszi, akinek van kedve írja le, hogy milyen hőmérsékleten tartja a CRS-eket (itt főleg a nyári meleg az érdekes), és ha elhullást tapasztal, azt milyen hőmérsékletnél tapasztalja?

Kezdem én: megjött a nyár, és hiába hűtöm az akváriumukat - a mai csúcs 23,5°C, 24,5°C fölé nem is ment még idén! -, naponta elhullik 1-2. A csúcs 24,5°C körül 5 db volt a lehűlés előtti kánikulában. Mármint amennyit én vettem ki, és nem ettek meg... Tavaly is ez volt, aztán jött a szeptember és voila, mintha elvágták volna! Hónapokon át nem volt elhullás, stabil 22°C körül. Természetesen minden más paraméter változatlan, illetve nem változik jobban, mint ősztől-tavaszig.

A lényeg, hogy az irodalomban található 25-26°C-os felső hőmérséklethatárt erősen kétségbe vonom :)

Hasonló tapasztalataim vannak, bár szerencsére napi elhullásom nincsen most sem. De különösebb feljegyzések nélkül is én is azt vettem észre, hogy több az elhullás nyáron mint más évszakban. Az "irodalomban" én 24 fokot olvasok leggyakrabban, így ezt igyekszem tartani. Találtam példát 23 fokra is: http://www.shrimpcorner.co.uk/blog/post/11-freshwater-shrimp-water-parameters

Eddig 23,5 fok esetén kapcsolódtak be a ventilátorok és csak a legmelegebb napokon ment csak 24 fölé a víz, amikor az extrább erősségű ventilátorok is bekapcsolnak. De az írósod alapján elgondolkodtam és állítottam a beállításon, mostantól 23 fok fölött már hűteni fogok.

Összefoglalva én eddig a 24 fokot igyekeztem tartani, ezzel el tudtam kerülni a komolyabb elhullást, de talán valóban érdemesebb még kicsit lentebb menni.

_______

Minimum hőmérsékletről van esetleg tapasztalatotok?
 
Hasonló tapasztalataim vannak, bár szerencsére napi elhullásom nincsen most sem. De különösebb feljegyzések nélkül is én is azt vettem észre, hogy több az elhullás nyáron mint más évszakban. Az "irodalomban" én 24 fokot olvasok leggyakrabban, így ezt igyekszem tartani. Találtam példát 23 fokra is: http://www.shrimpcorner.co.uk/blog/post/11-freshwater-shrimp-water-parameters

Eddig 23,5 fok esetén kapcsolódtak be a ventilátorok és csak a legmelegebb napokon ment csak 24 fölé a víz, amikor az extrább erősségű ventilátorok is bekapcsolnak. De az írósod alapján elgondolkodtam és állítottam a beállításon, mostantól 23 fok fölött már hűteni fogok.

Összefoglalva én eddig a 24 fokot igyekeztem tartani, ezzel el tudtam kerülni a komolyabb elhullást, de talán valóban érdemesebb még kicsit lentebb menni.

_______

Minimum hőmérsékletről van esetleg tapasztalatotok?

Caridinaknal 18,7°C, nyitva felejtettem télen az esti szellőztetés után az ablakot, elhullásnem volt, kicsit belassultak. Neoknál extrém 15,5°C volt, egy rakás mohát vágtam be egy tálba "jó lesz még valamire" alapon, és ment az ablakpárkányra február/március táján. Bent ragadt néhány RC, és hagytam őket... állatkísérlet, szégyelljem magam. 3 hétig éltek ilyesmi hőmérsékleten, utána tettem be őket egy akváriumba.

Szentgyo 23°C-on tartja a CRS-eket.
 
Még valami: ez mondjuk most jutott eszembe. Mi van, ha nem az abszolút hőmérséklet miatt hullik el garnéla nálam, hanem azért, mert az év 10 hónapját 22°C körül töltik, ilyenkor meg tartósan - és viszonylag gyorsan - felmegy 24-24,5°C-ra?

Mivel Te temperálod őket, így eleve 24°C-on születnek/nőnek fel, tehát hozzá vannak szokva. Nálam az akváriumban nincs fűtés, a házat fűtöm, és a halas helyiség hőmérséklete nagyon kényelmesen beállítható (öreg ház, sz*r hőszigetelés :p )
 
Én is csak 21-22 fokig melegítem a vizet. Szintén öreg ház, ehhez a szinthez belsőfűtőre van szükségem. :) És ahogy írtam én is megfigyeltem ezt az összefüggést, amit írtál annak ellenére, hogy szigorúan vettem mindig a 24 fokos felső korlátot. Idén tavasszal nem volt olyan elhullásom amit láttam volna. Tavaly tavasszal volt, de akkor kicsit melegebben tartottam a vizet, és amúgy ettől nem volt jobb a nyár. Szerintem egy helyes apróságot figyeltél meg, ne keressünk máris cáfolatot rá. :)

Arra viszont én is gondoltam már, hogy nem a hőmérséklet a fő ok, csak valami ami ezzel függ össze. Például az oxygén szint, csak hát annak a finom elmozdulásait esélytelen mérnem csépteszttel.
 
Nálam 22-27 fokon voltak.Látványos elhullás nem volt(egy hulla fel sem tűnik 100 garnélánál,mert pikk-pakk eltakarítják).28 foknál már volt gond,de az sem vészes.Inkább a növények...Persze ez extrém eset,nem követendő!Napi szinten frissítettem a vizüket pár decivel.
Ami inkább veszélyes volt,a nagy lehűlés,egy nap alatt négy fok!100-ból kb 5 távozott az örök vadász"moha"mezőre egy nap alatt.egy kis természetes szelekció
Szerintem jó ha télen kicsit hűvösebb,nyáron meg melegebb a víz.Tehát 22 és 25 fokot érdemes tartani.ha folyamatosan állandón vannak,nincs pihenőidőszakuk,csúcsra vannak járatva egyfolytában.
 
Amit elfelejtettem kinyögni,hogy a magas hőmérséklettel járó rossz,ami nyűgös lehet,nem feltétlen maga a fok.Bomlástermék,oxigénszint...
Múlt héten mértem egy nitrát szintet a kis akváriumomban és az arcomra fagyott a mosoly. Súrolta a 100mg/l-t!:eek: Gyors vízcsere, Green Bacter, egy Bacter Ball és egy nagy marék limnobium volt az orvosság. Most 10mg/l körül mértem, figyelni kell folyamatosan.:watching:
 
Múlt héten mértem egy nitrát szintet a kis akváriumomban és az arcomra fagyott a mosoly. Súrolta a 100mg/l-t!:eek: Gyors vízcsere, Green Bacter, egy Bacter Ball és egy nagy marék limnobium volt az orvosság. Most 10mg/l körül mértem, figyelni kell folyamatosan.:watching:

Vízcsere maradt ki, vagy hogyan?
 
Sziasztok, milyen teszteket érdemes beszerezni a CRS-ek tartásához?
pH, PO4, TDSem van, gondolom nitrát kell, de nitrit és ammónia kell külön?
GH teszt sem árt gondolom.

előre is köszönöm a segítséget
 
Utoljára módosított:
Sziasztok, milyen teszteket érdemes beszerezni a CRS-ek tatásához?
pH, PO4, TDSem van, gondolom nitrát kell, de nitrit és ammónia kell külön?
GH teszt sem árt gondolom.

előre is köszönöm a segítséget

Ha nagyon a minimumra szorítkozom, akkor csak a pH lehet kritikus, mert azt egy rosszul adagolt ásványi anyag utánpótlás is hazavághatja. Egy EC mérő jól jöhet, ha nem bízol a szemmértékben és az adagolókanálban, illetve ha van valami dekor, ami esetleg EC-t növelhet (seiryu, light pagoda kő, dolomit, friss manado, stb.).
Ha nem tápozunk macroval, RO-t használunk visszasózással, vannak gyorsan növő növények, akkor a nitrát nem szállhat el, foszfát meg garantáltan nem lesz. Továbbá ha azt feltételezzük, hogy nem alulszűrt a garnélás akvárium, akkor a nitrit és ammónia szintje jóval a cseppteszt kimutatási határa alatt lesz, így szerintem nitrit/ammónia teszt sem kell. Ha tápozunk, akkor azért a nitrát, foszfát, vas teszt jól jöhet, legalább 1-2 havi ellenőrzéshez. Nitritet és ammóniát sosem mértem még, igaz a garnisokban cseh emelő+szivacs a szűrés.

Én a garnisokban csak microt adok, azt is nagyon keveset, és a limnobium valamint a rendszeres vízcsere megoldja a tápanyagkérdéseket. Foszfát nem mérhető, nitrát 14,4 mg/l volt 2 hete a vízcsere előtt, vas 0,05 mg/l alatt.

Tehát szerintem:

Alap
- pH
- EC mérő

Bővített
- pH
- EC mérő
- nitrát
- foszfát
- vas
 
Ha nagyon a minimumra szorítkozom, akkor csak a pH lehet kritikus, mert azt egy rosszul adagolt ásványi anyag utánpótlás is hazavághatja. Egy EC mérő jól jöhet, ha nem bízol a szemmértékben és az adagolókanálban, illetve ha van valami dekor, ami esetleg EC-t növelhet (seiryu, light pagoda kő, dolomit, friss manado, stb.).
Ha nem tápozunk macroval, RO-t használunk visszasózással, vannak gyorsan növő növények, akkor a nitrát nem szállhat el, foszfát meg garantáltan nem lesz. Továbbá ha azt feltételezzük, hogy nem alulszűrt a garnélás akvárium, akkor a nitrit és ammónia szintje jóval a cseppteszt kimutatási határa alatt lesz, így szerintem nitrit/ammónia teszt sem kell. Ha tápozunk, akkor azért a nitrát, foszfát, vas teszt jól jöhet, legalább 1-2 havi ellenőrzéshez. Nitritet és ammóniát sosem mértem még, igaz a garnisokban cseh emelő+szivacs a szűrés.

Én a garnisokban csak microt adok, azt is nagyon keveset, és a limnobium valamint a rendszeres vízcsere megoldja a tápanyagkérdéseket. Foszfát nem mérhető, nitrát 14,4 mg/l volt 2 hete a vízcsere előtt, vas 0,05 mg/l alatt.

Tehát szerintem:

Alap
- pH
- EC mérő

Bővített
- pH
- EC mérő
- nitrát
- foszfát
- vas

12 litert szűr most egy BOYU ef-05 (megtömve Siporaxxal, BioRioval, öreg aktívszénnel és perlon vattával), későbbiekben kap egy bútort és egy Eheim 2211-et.
Használt Amazónia és Ista keverék van bene, Tropica táppal (narancs, nincs nitrát és foszfát benne) tápozom, heti 1 ml-el.
Kő benne: Andezit.
Növények: Montecarlo, Parvula, Anubias petite, Buce, 1 szál Myriophyllum, mohák. vízcsere het 2x 10% ra tervezve, RO GH+al visszasózva 150 TDS-re
 
Nekem most 27°C körüli a vizem, eddig 1 elhullást láttam, de ma felteszem nekik a ventilátort.
Én csak TDSt mérek a CBS-ek akváriumában, vízcserekor :)
 
Hőfok,TDS.Nálam is ennyi.Igaz már egy ideje csak taiwanozok,de ugyanígy tartottam a CRS-CBS vonalat is.
Nyűgös dekorjaim nincsenek,ezért a Ph-t sem nézegetem.
 
Back
Oldal tetejére