• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Buddha ösvénye (Path of Buddha)

Apuka13

Kertész szaki
Sziasztok!

Szeretném elindítani ezt a naplót, hogy megosszam veletek egy „extrém” elképzelésemet, ami az elrendezést (layout) illeti és nem utolsó sorban, hogy ennek a remek közösségnek a segítségével elsajátítsam az akvakertészet csodálatos tudományát.

Először is egy kis mentegetőzéssel kezdeném, ami a technikát illeti, és ez egyben történelmi visszatekintés, hogy hogyan is kerültem ide:
Kb. 25 éve mint a legtöbb rendes gyereknek nekem is volt akváriumon Ciklon légpumpával szivacsszűrővel , ahogy kell!:D Az evolúció címszavakban, hogy ne untassalak benneteket: 10 l – 50 l – 200 l. Sajnos az élővilágban nem volt ilyen fejlődés és mindig afféle mindent bele, ami van (ami ingyen elvihető) típusú volt.:banghead:
A most újraindítani kívánt akva (200 l) technikája egy kis szerencsének/ismeretségnek köszönhetően került beszerzésre 8 évvel ezelőtt!! (Most jön a mentegetőzés) Akkoriban találtam rá az akvarista.hu fórumra és az ott magamba szívott tudással felvértezve készítettem az akkori trendeknek megfelelő nagyon „modern” hungarocell-epoxigyanta hátteres térelválasztó jellegű akváriumot. (Tudom most már ciki, de akkor nagyon büszke voltam magamra:joyful: )

IMG_0723 by Apuka13, on Flickr


Később a 2. vagy 3. gyermekem születése környékén a helyhiány miatt megszűnt működni és csipkerózsika álomba merült egy raktárban.
És akkor ugorjunk megint az időben a jelenbe. Felmerült az igény a munkahelyemen (kis családias panzió), hogy frissítsük fel valami látványossal a recepciót (ami nem kerül sokba!:ROFLMAO: ). Én bedobtam az ötletet, hogy nekem van egy akváriumom, amit felajánlanék (önző módon, hogy újra „játszadozhassak”) a célra és csak pár dolgot kell venni hozzá, hogy szép legyen. (Mekkorát tévedtem!!)
Gyorsan felállítottuk, vizet bele, szűrő beindít (én mint „szakember” tudtam, hogy járatni kell a bacik miatt), és addig is elkezdtem bújni a netet a pár dologért, ami hiányzik.
Innentől a történet már ismerős mindenkinek (aki eddig elolvasta), megtaláltam az akvakertész.hu-t és a Green Aquát és végem lett! Mivel a cégnél azzal indítottam, hogy minimális költséggel prezentálok egy gyöngyszemet és már feltöltve jár az akva pár olcsó növénykével ezért sajna marad a „codálatosz” DIY bútor és háttér, úgyhogy ebből kell kihoznom a maximumot egyelőre.


Indítás: 2012.12. hó

(Tervezett) Technika:

Akvárium: 100x40x50 (bruttó 200 l, nettó kb.160l)
Világítás: DIY T5 Ho 4x39W (2db 1x39W-os dimmelhető + 1 db 2x39W-os előtéttel)
Talaj: JBL AquaBasis plus táptalaj, ADA Amazonia általános, ADA Forest Sand Xingu
Szűrés: Rena Filstar XP2 külső (1150 l/h) + Rena Filstar iV3 belső (500 l/h), később érkezik: TetraTec EX 1200
Co2: nagynyomású rendszer by Green Aqua (10kg-os palackkal)
Dekor: bambusz, Buddha, DIY háttér (rövid oldalon)
Tápozás: Green Aqua növény wellness csomag

(Tervezett) Növények:

Rotala sp. „green”
Hemianthus callitrichoides ''Cuba''
Vesicularia ferriei „Weeping”
Fissidens fontanus - roller89 jóvoltából
???
???


(Tervezett) Élőlények:

Red Cherry garnélák
Amano garnélák
Otocinclus affinis
Valami csapathal
 
Akkor a magyarázat a titokzatos kezdésre („extrém” elképzelés) és a „Dekor: bambusz, Buddha”-ra mielőtt még kitiltanátok a fórumról mint a műanygbúváros-kincsesládás-igazgyöngykagylólevegőztetős-hajóroncsos gyereket! Mikor a többéjszakás fórumozás után elmentem a Green Aquába megláttam egy új hardscapet és ehhez „készülő” mohákat amolyan vadnyugati stílusban és valami bekattant az agyamban. Ugye több ezer kép kavargott a fejemben a kutatómunkának köszönhetően + robert Brémában élő fórumtársunk naplójában kitért a diorámára + Cecska Úr új naplója + vonzalmam a keleti kultúra és tájak iránt, és akkor megfogalmazódott bennem a kérdés!
Az akvakertészek nem a természet egy kis szeletét építik fel az edényeikben?
Nem ihlet után járkáljuk az erdőket?
Mi az ami még belefér az akvakertészetbe, de még nem giccses? Talán egy lebegő sziget mintha az Avatar képzeletbeli bolygólyán járnánk? (Na jó ez nagyképű volt, de nem annak szántam, csak ráhangolásnak.)

És így jutottam el ezekhez az inspiráló képekhez, amelyek alapján az elképzelésem az lenne, hogy megalkotnék egy bambuszerdőt amelyet egy kis ösvény szel át és az út mentén egy elhagyatott Buddha szobor árválkodik egy kis tisztáson, amit már a természet újra birtokba vesz.


Buddha and Bamboo by Apuka13, on Flickr


Hakone, Ebisu, Nishi Shinjuku 147 by Apuka13, on Flickr


Buddha-and-bamboo1 by Apuka13, on Flickr


Bamboo by Apuka13, on Flickr

És akkor, hogy végkép elrontsam a napotokat íme a nagyon gagyi terv a randa háttérrel és a netről kiollózott alkotóelemekkel.


akvárium by Apuka13, on Flickr

Ui: Én tudom, hogy nagy fába vágtam a fejszémet és hogy, egy tanuló akvánál az is kihívás, hogy minden és mindenki életben maradjon, és abban is biztos vagyok, hogy nem fogom tudni kialakítani a fejemben kialakult képet, de ígérem nagyon fogok igyekezni!
 
Szia!

Ha már így hivatkozva lettem Cecska Mesterrel egyetemben, akkor elindítanám a "válaszözönt". ;)

Mindenképp érdekes és szokatlan az elképzelésed, lehet ezt majd mások is megerősítik. Az biztos, hogy nem a klasszikus ryoboku-mizube-iwagumi vonalon haladsz, ami persze nem feltétlenül gond - sőt. (y)

Amit mindenképp meg szeretnék kérdezni legelőször, hogy a bambusz hogyan bírja tartósan víz alatt? Nem fog viszonylag gyorsan elrothadni? Amiben egyáltalán nincs tapasztalatom az az, hogy a GFK dekoráció hogyan fog "működni". Csak azt olvastam korábban, hogy erőteljesen algásodhat és nehéz tisztán tartani.

Ja, és szegény Bencét - azt hiszem így hívták a kis srácot - nem tiltottuk ki, én speciel nagyon kedvesnek/aranyosnak találtam, hogy a pandája nagyon szereti azt a műanyag kagylót és így azért azt nem venné ki... Ötleteltünk viccelődve. Sajna azóta sem írt a kis kölyök... :)

Üdv: Robi
 
Ingoványos talajra tévedsz, vigyáznod kell nagyon, hogy ne legyen giccses. Ugyan már szétszedésre került, de ez pl nem volt egyáltalán rossz szerintem, pedig az elején nem indult túl ígéretesen (Húsvét-sziget - 64 liter | Magyar Akvakertész Fórum):
DSCF9690.JPG

Aztán bedúsultak a növények, bealgásodtak a kövek, és "összeért" az egész.
 
Szia!

Ha már így hivatkozva lettem Cecska Mesterrel egyetemben, akkor elindítanám a "válaszözönt". ;)

Mindenképp érdekes és szokatlan az elképzelésed, lehet ezt majd mások is megerősítik. Az biztos, hogy nem a klasszikus ryoboku-mizube-iwagumi vonalon haladsz, ami persze nem feltétlenül gond - sőt. (y)

Amit mindenképp meg szeretnék kérdezni legelőször, hogy a bambusz hogyan bírja tartósan víz alatt? Nem fog viszonylag gyorsan elrothadni? Amiben egyáltalán nincs tapasztalatom az az, hogy a GFK dekoráció hogyan fog "működni". Csak azt olvastam korábban, hogy erőteljesen algásodhat és nehéz tisztán tartani.

Ja, és szegény Bencét - azt hiszem így hívták a kis srácot - nem tiltottuk ki, én speciel nagyon kedvesnek/aranyosnak találtam, hogy a pandája nagyon szereti azt a műanyag kagylót és így azért azt nem venné ki... Ötleteltünk viccelődve. Sajna azóta sem írt a kis kölyök... :)

Üdv: Robi

Próbáltam útánakeresni és nem találtam valami sok infót (vajon miért?:rolleyes: ), de egyvalaki azt írta, hogy ne túl erősen takarítsam, mert van rajta egy viaszréteg, ami megvédi. A két vágott vége pedig nem érintkezne vízzel. (egyik FBS-sel egy-egy nagyobb kavicshoz ragasztva, hogy lent tartsa, a másik vége pedig kilógna az akiból)

Hogy mi várható vele a vízben, arra én is kíváncsi vagyok, de ahogy írtad ez egy új "terület", ezért válalom a kísérletinyúl/hal szerepét.

Még egy gondolat/kép a bambusz és a víz találkozásáról:


bambusz_csobogó by Apuka13, on Flickr

Bár ebben sincs semmi tapasztalatom, hogy meddig bírja.:)

Üdv,
Ákos
 
Ingoványos talajra tévedsz, vigyáznod kell nagyon, hogy ne legyen giccses. Ugyan már szétszedésre került, de ez pl nem volt egyáltalán rossz szerintem, pedig az elején nem indult túl ígéretesen (Húsvét-sziget - 64 liter | Magyar Akvakertész Fórum):
DSCF9690.JPG

Aztán bedúsultak a növények, bealgásodtak a kövek, és "összeért" az egész.

Ezt még nem is láttam, köszi a linket!(y)
Nagyon tetszik a szobor anyaga (is). Sajnos én még csak keresgélek, de Pest környékén csak műgyanta szobrok vannak. (bár az egyik ezek közül jó lenne, képet késöbb csatolok)
Örülök, hogy sikerült megérteni a kisregényből, hogy mit is szeretnék alkotni.

Viszont az elég érdekes párhuzam, hogy eBalazs-nak is ez volt az első próbálkozása. Úgy tűnik ez valami "zöldfüfű betegség"!:wideyed:
 
Szia!

Üdv a "betegek" között!
Egy bambuszos jellegű akvárium már indult régebben: L'aki Bamboo (low-tech tanulós DIY) | Magyar Akvakertész Fórum

Szerintem elég strapa bíró anyaga van a nagyra nőtt fűnek, Ázsia déli részein az építőanyagok közel 90%-át adja, a falaktól, a tetőig, a víz elvezetéssel együtt (csinálnak padlót is belőle, itthon is lehet kapni).
Az arányokat kell jól megválasztanod (bambusz vastagság-Budha szobor méret-egyéb növények)!
Itt is fontos hogy már korábban kiszáradt bambuszt használj (a nyers berohaszthatja a vizet)!

Számomra fontos az egyediség!
Kíváncsian várom a folytatást!

A.ttila
 
Mhhh érdekes gondolat .. Nem ép egy igazi Nature Aqua lesz .. Kíváncsi vagyok ,hogy mi sül ki belőle ,de nem hinném ,hogy természetes látvány lesz :(
 
Szia!

Üdv a "betegek" között!
Egy bambuszos jellegű akvárium már indult régebben: L'aki Bamboo (low-tech tanulós DIY) | Magyar Akvakertész Fórum

Szerintem elég strapa bíró anyaga van a nagyra nőtt fűnek, Ázsia déli részein az építőanyagok közel 90%-át adja, a falaktól, a tetőig, a víz elvezetéssel együtt (csinálnak padlót is belőle, itthon is lehet kapni).
Az arányokat kell jól megválasztanod (bambusz vastagság-Budha szobor méret-egyéb növények)!
Itt is fontos hogy már korábban kiszáradt bambuszt használj (a nyers berohaszthatja a vizet)!

Számomra fontos az egyediség!
Kíváncsian várom a folytatást!

A.ttila

Nagyon köszönöm a bíztató szavakat!
Már hetek óta olvasom a fórumot napi 4+ órában, de egyedül nem találnék rá ezekre a dolgokra. Ezt is köszi!;)

Jelentem a bambusz száraz (mint a hagyományos akvarisztikai faanyagok:D) és ma teszteltem le, hogy lenttartja e a hozzáragasztott kő, és siker! (ugye elég sok levegő van benne:wideyed:)

Az arányoktól én is félek, ebben is mint mindenben kezdő aki lesz, az tuti!

Üdv,
Ákos
 
Üdv a fórumon. Szerintem nem baj, ha az ember a még "kijáratlan" úton próbálkozik:) Lehet nagyon szép dolgokat létrehozni és a tervezgetés különösen jó, rajzold le többször, legfőképp az arányok miatt, illetve mondtad, hogy a bambusz száraz, szóval amiatt teljesen más látképet nyújt, mint a "zöld" társaik. Ami az előnyödre válhat - mint ahogy írtad Te is, hogy a "természet birtokba vette" - építessz egy szép hardscapet a szoborral, bambuszokkal, talajjal, ami már magában is mutatós és utána tervezed meg a növényezést, akár pár hét elteltével, hiszen Te fogod nézni nap mint nap, látni fogod mit kíván még oda az ember szeme, az üres helyekre:)
 
nekem ezek láttán az első gondolatom mindig az, hogy szerencsétlen faszi annyira belefeledkezett a gondolataiba, hogy megfullad a víz alatt, ha nem vesszük ki gyorsan.
 
Üdv a fórumon. Szerintem nem baj, ha az ember a még "kijáratlan" úton próbálkozik:) Lehet nagyon szép dolgokat létrehozni és a tervezgetés különösen jó, rajzold le többször, legfőképp az arányok miatt, illetve mondtad, hogy a bambusz száraz, szóval amiatt teljesen más látképet nyújt, mint a "zöld" társaik.

Köszönöm a szívélyes fogadtatást. A kritikákra fel voltam készülve (a nem szokványos elrendezés miatt:eek: ), de hogy, ennyi segítő hozzászólás is jön, ez megható!

Ami az előnyödre válhat - mint ahogy írtad Te is, hogy a "természet birtokba vette" - építessz egy szép hardscapet a szoborral, bambuszokkal, talajjal, ami már magában is mutatós és utána tervezed meg a növényezést, akár pár hét elteltével, hiszen Te fogod nézni nap mint nap, látni fogod mit kíván még oda az ember szeme, az üres helyekre:)[/quote]

Ettől a résztől tartok a legjobban (meg az algától, meg a tápozástól, meg a nyári felmelegedéstől, meg a...:D), hiszen már több száz képet átnéztem, rengeteg naplót olvastam, de még nem tudom, hogy milyen növényeket ültessek össze, hogy szép (ide még nem írhattam, hogy természetes) legyen az összkép.

Üdv,
Ákos
 
Back
Oldal tetejére