• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech L'aki Bamboo (low-tech tanulós DIY)

qwas87

Kertész tanonc
Hello mindenki!

Mielőtt bármibe is belekezdenék, szeretném leszögezni, hogy ezen a tanuló akin nem csak a növényezést tanulom, hanem úgy unpluged az akvarisztikát (soha nem volt akváriumom, se családban, se haveroknál, szóval amit tudok azt csak az olvasgatásból tudom, ez meg is fog látszódni). Sajnos az akimat nem érzem méltónak a fórum többi műalkotásához, mégis muszáj leszek naplózni, hogy segítsetek, a ti szemetek szerintem fél perc alatt kiszúrja azt, amihez nekem órákat kell utána olvasnom.
A bemutatkozást nem szeretném elhúzni, a lehető legolcsóbban akartam összehozni egy akit, (gondoltam úgyis tanulópénz lesz) ami kicsattan a növényektől (a víz felett is növény fan vagyok :D ). Na, a növény és low tech kifejezésekre a google hamar kidobta Diana Walstad nevét, így ezzel a vonallal előbb ismerkedtem meg, mint a high tech Amano ADA vonallal és az akvakertész fórummal (ha nem közgáz középsuliba jártam volna, akkor talán értettem is volna Diana „biológia” könyvét, amit ráadásul angolul próbáltam megemészteni több-kevesebb sikerrel). Ha jól emlékszem Nigro blogján lett „nyugdíjas akvakertésznek” „csúfolva” a hölgy, én a saját akimat valahová a két véglet közé tenném, nem low tech, mert van élesztős palackom, de nagyon-nagyon messze van a csúcs akiktól. És akkor íme:

Méretek: 55x25x35 kb 40l vízzel feltöltve
Talaj: virágföld + tőzeg táptalaj 1,5cm vastagon és JBL Manado 5-6cm vastagon
Világítás: becsavarható T2-es fénycsövek 6500K 2db (összesen: 24W, 1320lumen ez kb 0,63W/l )
Tápozás: Tropica TPN+ gyári ajánlás másfélszerese hetente
Szűrés: DIY „külső” szűrő 1,5l térfogat kb 450l/h tényleges (ez 10-11x forgatás)
CO2: első 3 hétben élesztőztem, azóta teljesen low-tech
Növények:
- Eleocharis parvula 1 cserép
- Cryptocoryne parva 1 cserép
- Bacopa Australis 1 cserép
- Hygrophila corymbosa 'Siamensis 53B' 1 cserép
- és amiről az aki a nevét kapta 2db lucky bamboo (ami növénytanilag dracena nem pedig bambusz, sima csapvízben is elél, a víz fölötti leveleivel független az aki CO2-jétől, így gondoltam segít majd algamentesnek maradni a kezdetekben, nem terveztem hogy bent marad, de már csak 10 cm átmérőjű manado labdával jönne ki...)

És ennyi, a növények kis igényűek direkt (kivéve parva, az akciós volt :D ) és mindegyikből csak 1 cserép, mert pénzem nincs, időm viszont mint a tenger… A DIY megoldásokat még kifejtem, előbb egy kis kép (minőségért bocsi) a jelenlegi, 3 hetes állapotról, aztán majd sorban leírom mikkel küzdöttem eddig.

3hetesb_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

remélem működik a képbeszúrás
 
Re: L'aki Bamboo (tanulós DIY)

Kezdésnek nekem tetszik. Ennél sokkal rosszabb kezdő akváriumok is látni.
A bambusz, mint téma nekem izgalmasnak tűnik. Annyit megtehettél volna, hogy nem 2 darabot teszel bele, főleg nem előre, hanem 5-8 darabot, hátra, szépen elrendezve. Nyitott akváriumban jól mutatna, hogy az akvárium felett is van valami.
Hajrá, csak így tovább!
 
Re: L'aki Bamboo (tanulós DIY)

laja said:
A bambusz, mint téma nekem izgalmasnak tűnik. Annyit megtehettél volna, hogy nem 2 darabot teszel bele, főleg nem előre, hanem 5-8 darabot, hátra, szépen elrendezve.
Ez a bambusz, tényleg jó ötlet. Több darabbal operálva, viszonylag könnyedén tudsz vele létrehozni egy erdős/fás layout-ot, amit ha ügyesen növényesítesz, akkor meg se lehet mondani, hogy mekkora az aki. Sok sikert a továbbiakban! ;)

gpworks10.jpg

Valami ilyesmire gondoltam. :)
 
Re: L'aki Bamboo (tanulós DIY)

Nah az inspiráció meg is van :D
Csak az a baj ezekkel a bambuszkákkal, hogy a Manado képtelen megtartani, a mostaniak is neki vannak dőltve az akvárium falának. De még biztos lesz fejlesztve az aki, csak le kell ülepednie a kezdeti tapasztalatoknak.
 
Re: L'aki Bamboo (tanulós DIY)

Egy kis képsorozat az aki fejlődéséről:
ültetés után:
_ltet_sut_nb_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

1 hetesen:
1hetesb_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

3 hetesen:
3hetesb_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


a 2 hetes állapotokról nincs kép, ugyanis nagyon elszíneződött a vizem, van pár gyanúsítottam (akár a házi táptalaj, vagy a tőzeg moha amit belekevertem, vagy talán az időközben megjelenő surface scum, nem tudom)

Az első héten egyébként semmi gond nem volt, a növények szépen kinyújtóztak, volt bubizás is minden. A második héten a víz elszíneződött, megjelent a surface scum. Elkezdtem szerelgetni, változtatni esőztetőn, beoldáson (minden beállításnak adtam pár napot, hogy melyik a jobb) Ennek az lett az eredménye, hogy a parva-n elszaporodott mindenféle alga (gondolom azért mert ez a legigényesebb növényem). A növények a surface scum megjelenése óta, azaz 2 hete nem bubiznak, de nőnek mint a gomba, ez normális???
Az alga is rámászott a kövekre, kezd begyűrűzni a parvula szálak közé is (nem a szálakon van hanem mintha csak közé akadna).

A hét végén 4 hetes lesz az aki, a bacopa-t szeretném visszavágni mert nagyon megnyúlt (már a vízfelszínen van), és nagy méretű gyenge leveleket hoz. Eddig nem mertem bántani mert nagyon rossz állapotban érkezett, mintha húskloffolóval kezelték volna a futárok. Parvula-t nem tudom bántsam e.

Lassan talán itt lenne az idő állatosítani. Örülnék ha ajánlanátok garnéla - hal kombókat, csak annyi a fontos, hogy ne legyen igényes és algát fogyasszon nagy mennyiségben. Csigákkal nem tudom kísérletezzek e, eléggé megoszlanak a vélemények ha jól olvastam.
 
Re: L'aki Bamboo (tanulós DIY)

A bacopaból hagyhatnál néhány szálat, ha teljesen kinő az aki fölé, akkor nagyon mutatós lesz a bambuszokkal. Egy kis kedvcsinálónak:
12409157_4e1ece80c6fa0b7ad5763256d670e61c_m.jpg
 
Re: L'aki Bamboo (tanulós DIY)

Ugyanezt terveztem én is, de még sosem volt metszve, és nagyon hosszú szára van kevés levéllel, azok is nagyok, erőtlenek, visszakunkorodnak, így gondoltam egy metszés kell, aztán kisebb leveleket hoz sűrűbben (jól gondolom?)

Egyébként képes lesz felállni a vízfelszín fölé az áramlás miatt, vagy valami damilra vagy valamire rá kell vezetni?
 
Re: L'aki Bamboo (tanulós DIY)

Szia qwas!

Szerintem az alga megjelenését az ingadozó CO2 szintnek köszönheted. Ha kétnaponta variáltál a beállításokon, akkor ez még rátett egy lapáttal az élesztős rendszer instabilitására. Két nap alatt a növényeknek esélye sem volt az alkalmazkodásra, ellenben az alga remekül kihasználta a lehetőségeket. Változtatásokkor inkább hetes-kéthetes átfutási időkkel számolj!
Amíg a CO2 adagolás nincs belőve, én nem telepítenék lakókat.

Ha valóban low tech megoldásban gondolkodsz, akkor ajánlom Tom Barr - Non CO2 method értekezését! Nem lesz könnyű olvasmány, de hasznos. Kicsit átdolgozta Diana Walstad elméleteit és némileg használhatóbbá tette őket. Kiegészítette az EI tápozás egy egyszerűsített változatával és a saját elméleteivel. Keress rá!
A kulcs: kevés világítás, kevés tápozás, nincs CO2 és ritka vízcserék, sok növény már induláskor is. A lényeg, hogy minél stabilabb legyen a környezet a növények számára. Persze a növények fejlődése lassabb lesz, de legalább ritkábban kell nyirbálni őket.

Gabo
 
Re: L'aki Bamboo (tanulós DIY)

Gabo said:
Ha valóban low tech megoldásban gondolkodsz, akkor ajánlom Tom Barr - Non CO2 method értekezését! Nem lesz könnyű olvasmány, de hasznos. Kicsit átdolgozta Diana Walstad elméleteit és némileg használhatóbbá tette őket. Kiegészítette az EI tápozás egy egyszerűsített változatával és a saját elméleteivel. Keress rá!
A kulcs: kevés világítás, kevés tápozás, nincs CO2 és ritka vízcserék, sok növény már induláskor is. A lényeg, hogy minél stabilabb legyen a környezet a növények számára. Persze a növények fejlődése lassabb lesz, de legalább ritkábban kell nyirbálni őket.

Gabo

http://www.barrreport.com/showthread.php/2817-Non-CO2-methods
 
Re: L'aki Bamboo (tanulós DIY)

fuuha, köszi Gabo és Atti76!

Gabo, valószínűleg igazad van, én is ezekre gyanakodtam, vagyis inkább csak a szerelgetésre, az tuti betette a kaput. Elolvastam Tom Barr írását is, és ugyanúgy le vagyok nyűgözve mint amikor Diana könyvét olvasgattam. Egyszerűen nem is értem, hogy fertőzhetett meg a CO2 (Tom Barr szerint is egy drog amire rá lehet kattanni :D ) Most már tuti, hogy igazi low-tech akit szeretnék, meg is van a hétvégi program, lámpát feljebb emelni (bár 0,63 w/l így sem sok), és még néhány bambuszka beültetése (addig még kitalálom, hogy támasszam meg őket amíg meggyökeresednek). Azért lenne pár kérdésem:

1. ha leállok az élesztős CO2 -vel a növények nem fognak "panaszkodni" ? (gondolom 3-4 hét alatt hozzászokhattak, akármilyen gyenge is egy élesztős cucc)
2. a low-tech alapfeltétele a rengeteg növény már indulásnál is. A mostani növény mennyiségem + még néhány bambusz vajon elegendő?
3. állatok.... Diana már indításkor ajánlja a halakat, persze ahhoz baktérium kultúra kellett volna amire én nem áldoztam. Gabo írta, hogy amíg ingadozik a Co2 addig felejtős a hal. Ha leállok a Co2-vel utána jöhetnek a halacskák? ( valakinek már nagyon be kéne falnia azokat az algákat)

u.i.: köszönöm, hogy figyelemmel kíséritek a botladozásomat és a segítséget. Tetszik ez a közösség :D
 
Re: L'aki Bamboo (tanulós DIY)

4 hetesen:
4hetesa_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

fényképezni továbbra sem tudok :D

Bacopa megnyírva, betettem pár bambuszt, de fogok még, csak ki kell gondolni hova, plussz feljebb kellene emelni a lápámat is.
Az élesztőzéssel leálltam, meg is jelent egy új fajta algám, de már nem is számolom szóval nem gond (mechanikusan küzdök ellene, de remélem hamarosan örökbe fogadok egy takarító brigádot és akkor semmi baj sem lesz, mert nem nő robbanásszerűen). A növényeken egyébként nem látok változást (remélem később sem lesznek hiánytüneteik), és most a megnyírt bacopa-ból kiderül mennyivel lassabban nő meg.

Próbának összedobtam egy wabi kusa-t is, remélem megmarad, de a képekkel még várok.
 
Re: L'aki Bamboo (tanulós DIY)

Ezen a héten összképpel nem jelentkezem, a megnyírt bacopa besokkolhatott mert elöntötte a barna alga + találtam egy teljesen rothadó növényt, már fekete kátrányszerű volt a gyökere, gondolom ez sem tehetett jót az akinak, az alga helyzet szépen elszabadult.
Nem akartam tovább várni, be szereztem egy csapat red cherry-t (találtam egy jó kis boltot ahol az öreg hozzám vágott 25-30 garnélát mert "kevesebbet nem lehet meríteni, fiam" :D , de mivel csak 10 db-ot akartam, ezért csak ezer forintot fogadott el :D csak ott vásárolok innentől)

Ő itt a legnagyobb, Erik, (Vörös Erik után)
garni_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


láthatóan szeretik a barna algát, első 2 órában csak úszkáltak körbe körbe, de most már elmatatnak mindenfelé... remélem megmaradnak
 
Re: L'aki Bamboo (tanulós DIY)

Gyöngyös, öreg bácsi, sok garnélát ad, korrekt, csak nem a '80-asi boltban vásárolsz ? :)
Én már régóta ott vásárolok, csak az az egyetlen baj, hogy növények tekintetében nem túl jó a felhozatal, de ha valamire szükséged van, növényt is szívesen cserélnek, persze ha jó állapotút viszel
 
Re: L'aki Bamboo (tanulós DIY)

Mi folyik itt Gyöngyösön :D
Igen ott vásároltam, de a nagy meglepődésemben nem is néztem növényeket, de majd legközelebb.
 
Re: L'aki Bamboo (tanulós DIY)

Egy hét Rodosz után erőteljesen ki kellett gányolni az akit. Aztán rávettem magam és végre feljebb barkácsoltam a lámpát 20 cm-el. 2 nap után is láthatóan húzódik vissza az alga, na azért van még bőven, de legalább már nem gyarapszik hanem fogy.

A garnélák is növekednek szépen, kicsit izgultam, hogy 1 hét etetés nélkül mennyi esélyük van, de szerencsére elvoltak algán (így egy kicsit örültem is az algásodásnak). A red cherry ként vásárolt csapat egyre változatosabb képet mutat (talán 1 kifejlett ha volt közöttük, és akkor még nem vettem észre annyira a különbségeket).

Íme a pózer garnélák:
garnik_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


a jobb oldali vöröses ikrás, szóval lesz utánpótlás, a sárga és alul a színtelen gondolom visszavadult verziók (?), van még színtelen zöld folttal, van vörös sárga foltal, hosszant csíkos, minden játszik...
 
Re: L'aki Bamboo (tanulós DIY)

Szia! Jó kezdés! :) Viszont még mindig a bambuszok... Kicsit rendszerezett, természetellenes most az elrendezésük. Ügyelj rá, hogy ne legyen se szimmetria se egyenlő távolság a szálak között. Az ezt követő lépés szerintem az legyen, hogy kitalálsz valamit arra hogy hogyan legyen természetesebbé tenni ahogy befutnak a szálak a Manadoba. Én karakteres kövekkel és mohákkal próbálnám meg, illetve staurogyne bokrokkal. Ez nem csak szebbé tenné a dolgot, de a kövek ki is tudnák pányvázni a szálakat jobban, és akkor nem lenne több gondod azzal hogy hogyan áljanak meg.

Egyébként csak így tovább :thumbup:
 
Az akvárium már 2 hónapos, az alga ellen csak csatát nyertem, nem háborút, ugyanis a barna alga nem tágít az üvegről (lehet ez a becsavarható T2-es izzó átka, de azért még jobban utána olvasok). Legalább már a növényeken nincsen alga, a parva földre omló levelei kezdenek szépen felegyenesedni, új levelek is vannak, ezt kifejezetten sikernek könyveltem el :D a maradék algát remélem eltüntetik majd a hamarosan érkező törpe szívóharcsák.

Gyűjtöttem egy kis erdei mohát, már ez is bekerült, sajnos a fényképezőm alul múlta önmagát, de azért megosztom veletek...
2honap_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Remélem megszoknak a víz alatt és az erdőhöz képest erős fényben. (aki gyűjtésre adja a fejét nézzen utána honnan és mit lop el a természetből, én valószínűleg rosszul jártam el, csak ennyi röviden...)

A kis garnélák megvannak, már 6-7 petés nőstényt számoltam, és a nyaralás óta a rendszeres etetéstől (talán) kicsit egészségesebb színük van, de még nem az igazi. Sikerült csiguszokat is behurcolni, nem is volt velük bajom mert a barna algát falták hihetetlen tempóban, de találtam egy kirágott bacopa levelet, így elkezdtem kiszedegetni őket, de mindig bukkan fel 1-1.

Mai zárásképpen egy hangulatkép:
hangulat_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

(mennyire DIY az aki? a képen látható "lámpa" egy fenyőlécből barkácsolt kereten nyugvó lefordított balkonláda, belül tükör díszfóliával és a 2db T2-es becsavarható izzó :D )
 
Na! Így már sokkal tetszetősebb a bambuszok elrendezése. :thumbup:

Az erdei moha nagyon rövid idő alatt el fog pusztulni víz alatt, dehát ez szerintem logikus... Azért nem tóban vagy folyóban nő mert nem azt szereti ;) Az elhalt moha pedig erősíti majd az algásodásodat. Lehet, hogy tőlem vetted az ötletet, de én csak wabi-kusa tálba tettem őket, ott nincsenek víz alatt, csak nedves környezetben, mint az erdő aljnövényzetében.

Amúgy alakul az aki, szerintem vegyél még eleocharis parvulát előlre.
 
schruz said:
Lehet, hogy tőlem vetted az ötletet
A moha ötlet saját fejből pattant ki, egy patakparti séta alatt, aztán felvetettem az ötletet mohás topicban és tibicuk lecsapott rá, hogy ő is éppen ezzel próbálkozik (de figyelgetem a tálkáidat is, szuperjók).
Aztán kicsit olvasgattam neten, és állítólag nem létezik kifejezetten vízi moha (valami biológia jegyzetben, akvarista irományok biztos mást állítanak :D), de az őseik olyan ősi zöldmoszatok voltak, amelyek alkalmazkodtak az időnkénti szárazra kerüléshez (vízparton éltek, ahol vagy a hullámzás során néhány másodpercre kerültek szárazra, vagy az árapály zónában apálykor 5-6 órára kerültek szárazra).
Én ebből azt szűrtem le, hogy egy próbát teljesen nyugodtan megér, főleg a tanulásra szánt első akváriumomban. (lehet, hogy már magamba szugerálom, de mintha élénkülnének, zöldülnének a moha "levelek" végei :D ha berohad hát berohad, majd kiszedem és megint megküzdök az algarobbanással)

schruz said:
szerintem vegyél még eleocharis parvulát előlre
ráférne az tény, de amint az a naplómból kiderül, nem sok pénzt szánok rá (direkt), így már parvulát sem fogok rendelni, 1 cseréppel indult az aki, 2 hónap alatt szerintem minimum 10x növekmény .... nem gyúrok versenyre (fölöslegesen is tenném :D ) van időm kivárni.

Egyébként az elrendezéshez kapcsolódóan, már bánom, hogy nem terveztem meg rendesen a látképet, sajnálatos módon elpuffogtattam a bambusz témát egy béna akira (a következő akit megtervezem az fix, de nem akarom ismételni magam, bambusz nem lesz benne :D persze a következő aki nem mostanában lesz...)
 
qwas87 said:
Aztán kicsit olvasgattam neten, és állítólag nem létezik kifejezetten vízi moha (valami biológia jegyzetben, akvarista irományok biztos mást állítanak ), de az őseik olyan ősi zöldmoszatok voltak, amelyek alkalmazkodtak az időnkénti szárazra kerüléshez (vízparton éltek, ahol vagy a hullámzás során néhány másodpercre kerültek szárazra, vagy az árapály zónában apálykor 5-6 órára kerültek szárazra).

Sok féle moha van. Azok a mohák amiket az akvakertészek általában használnak víz alatt, trópusi mohák és legtöbbször valóban nem víz alatt, hanem őserdei patakok kövein, korhadt ágain a párában, vagy csak félvízben élnek. Az őserdőben nyilván iszonyat nagy a páratartalom, sok növény annyira hozzászokott ehhez a párához, hogy képes víz alatt is megélni persze átalakul víz alatti formába. Nem csak mohák csinálnak ilyet, más növények is nyilván (innen az emers - submers).

Azért kételkedem a projekted sikerében mert a magyarországi éghajlatra sokkal inkább azt lehet mondani hogy száraz mintsem csapadékos. Az itt élő mohák (leszámítva pl a forrásmohát ami egy vízi moha, mivel víz alatt, patakokban sok helyen előfordul) és más növények, még a nedvesség kedvelők is, az evolúció során alkalmaszkodtak ehhez az éghajlathoz. Az erdei moháknak, amik nem erdőben élő vízi mohák, nincs submers formája tehát pusztulásra van ítélve víz alatt még ha szereti is a vizet. A növények azért váltanak formát víz alatt/felett mert más biológiai szerkezet szükséges a léthez a két közegben. Egy szárazföldi növény többek között ha jól tudom a vízből pl képtelen felvenni levelein keresztül elegendő CO2-t a sűrű közek miatt.

A magyar patakok mellett kicsit nagyobb a levegő páratartalma mint máshol az erdőben, ezért telepednek meg a partmenti köveken tömegesen mohák. De ez a pára mennyiség nem igen haladja meg az erdei levegő páratartalmát egy-egy fülledtebb napon szerintem, bár ezt nyilván csak tesztekkel lehetne bizonyítani. Magyarul a patakmenti mohák nagyrésze egyáltalán nem azért van a patak mellet mert szeret víz alatt vagy akár félig vízben lenni ergo nem vízi növény. Egyszerűen a megnövekedett pára vonzza őket.

Azzal együtt biztosan léteznek errefelé is "vízi" vagy ha úgy olvastad, hogy ilyenek nem léteznek, nagyon vízkedvelő mohák a forrásmohán kívül. Ha szerencséd van talán kifogtál valami ilyen mohát és akkor sikeres lehetsz :) Azt kívánom cáfoljon rám az eredményed :)

Na bocsi az okoskodásért csak talán van aki értékes infonak veszi amit írtam.
 
Back
Oldal tetejére