• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

bszl - első növényesnek szánt 186 literese

Ez egy érdekes dolog. Valóban így van. Mégis, amikor ezt alkalmaztam (eddig 3X) az alga többet nem jött elő. Kicsit olyan érzésem van, hogy a 3 napos sötét (CO2 nélkül, baciknak kedvező pH-ban) kellően megerősíti a szűrőt, hogy utána már ne tudjon újra előjönni ez az alga.
 
Szerintem ahogy kísérletezgetsz egy egy apró módosítás jó irányba visz. de attól még elmulni nem fognak maguktól legalábbis csak bazi lassan.
A blackout mindenképpen barátod lesz, mert lehet, hogy már az egyensúly megvan, vagy majdnem .. és ha csak majdnem akkor csak kevesebb lesz az algából aminek majd el kell tünnie magától.

Szeretni fogod az eredményt. a lényeg, hogy tartsd be azt amit Nigro leír a blogján.
Engem sokkolt, és utána már tudtam kezelni.
Ekkora alga tengeren már azt sem fogod látni, hogy jó irányba haladsz e. Max a carbo tud látványos lenni.

sztem.
 
Nigro said:
... az alga többet nem jött elő.

Ez így van. Nekem is volt ilyen algám éppen induló akváriumomban, tudom milyen érzés, mikor ez lengedezik a flow-odban...
Igaz én nem blackout-tal számoltam fel, hanem azt hiszem brutál easy carbo túladagolással... Már nem emlékszem :)
Amilyen gyorsan jött a semmiből (mai napig nem tudom az okát), olyan gyorsan el is tűnt, mikor valami (nálam Easy Carbo, másnál más) távozásra bírta, és nem láttam újból.

Egy szónak is száz a vége, támadd be, el kell tűnnie. (És nem fog visszajönni.)

Munkára fel! ;)
Sok sikert! :wave:
 
histi said:
Ez így van. Nekem is volt ilyen algám éppen induló akváriumomban, tudom milyen érzés, mikor ez lengedezik a flow-odban...
Igaz én nem blackout-tal számoltam fel, hanem azt hiszem brutál easy carbo túladagolással... Már nem emlékszem :)
Amilyen gyorsan jött a semmiből (mai napig nem tudom az okát), olyan gyorsan el is tűnt, mikor valami (nálam Easy Carbo, másnál más) távozásra bírta, és nem láttam újból.

Egy szónak is száz a vége, támadd be, el kell tűnnie. (És nem fog visszajönni.)

Munkára fel! ;)
Sok sikert! :wave:

Az EasyCarbo 10ml/186liter/nap adagolással ment eddig. Kis fecskendővel az alga fölött (amikor még csak kis pamacskák voltak). A helyzet eddig amúgy nem volt vészes, de vasárnap reggeltől 5-10 cm-t nőtt.
 
Ha a növényeid aránylag jó kondiban vannak, a blackout tényleg sokat ér, el is tünhetnek az algák teljesen. Viszont, ha úgy látod, hogy a növények satnyák, színtelenek, éppen csak vegetálnak, a blackout tönkre is teheti őket és annyira károsodnak, hogy csak nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem fognak tudni erőre kapni. És amíg a növények lábadoznak, addig az alga megint úr lesz. Szóval a növények egészségétől függően csináld meg vagy hagyd ki a blackoutot.

Üdv. Igéző
 
Igéző said:
Ha a növényeid aránylag jó kondiban vannak, a blackout tényleg sokat ér, el is tünhetnek az algák teljesen. Viszont, ha úgy látod, hogy a növények satnyák, színtelenek, éppen csak vegetálnak, a blackout tönkre is teheti őket és annyira károsodnak, hogy csak nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem fognak tudni erőre kapni. És amíg a növények lábadoznak, addig az alga megint úr lesz. Szóval a növények egészségétől függően csináld meg vagy hagyd ki a blackoutot.

Üdv. Igéző

A növények is egyre rosszabb passzban vannak. Főleg a rotala, a nasea és a pogostemon. A HC gyakorlatilag odalett, a parvula és a microsorum viszont egész jó bőrben van.
 
Igéző said:
Próbáltál emelni a tápozáson? Különösen a mikrón?
Vízcserék milyen gyakran vannak?
Most 40 napos az akvárium.
1. hét: napi 50%
2. hét: kb. kétnaponta 50%
3.-4. hét kb. háromnaponta 50%
5. hét kb. négynaponta 50%
Most toltam volna ki a heti 50%-ra.

A tápozást a gyakoribb vízcserék ideje alatt emelt mértékben adagoltam (leszámítva az első hetet).
 
Én azt javasolnám, hogy kb. 2 hétig ne cserélj vizet és tápozzál az EI szerint, ahogy a nagykönyv írja. Fontos, hogy a mikrót megemeld duplájára és ne egy napon adagold a makróval. Ha nincsenek még halak és garnélák az akiban akkor a CO2-t is tekerd fel mondjuk a duplájára és a fényt csökkentsd a felére ha megoldható.
Aztán ha javul a növények állapota megcsinálhatod a blackoutot, hogy végleg búcsút inthess az algának.

Üdv. Igéző
 
bszl said:
A növények is egyre rosszabb passzban vannak. Főleg a rotala, a nasea és a pogostemon. A HC gyakorlatilag odalett, a parvula és a microsorum viszont egész jó bőrben van.

Tudnál egy közelképet készíteni a pogostemon és rotaláról?
 
Igéző said:
bszl said:
A növények is egyre rosszabb passzban vannak. Főleg a rotala, a nasea és a pogostemon. A HC gyakorlatilag odalett, a parvula és a microsorum viszont egész jó bőrben van.

Tudnál egy közelképet készíteni a pogostemon és rotaláról?

Kézzel eltávolítottam az alga zömét (már amit bírtam). A 10-15 cm hosszú vattaszerű szálakból álló (vagy barna vagy rhizo) algát szippantóval tudtam csak kiszedni, mert be volt ülve az ADA amazonia talaj alá 1- 1,5 cm mélyen. Mintha a talajból fejlődött volna ki... Ahogy mozgattam a szívótölcsért szedte kifelé a szálakat, de sajnos jöttek vele azon talajszemcsék is, melyekre rátapadt (ugyanígy ment sajnos vele a HC is zömében). Máshogy nem lehetett eltüntetni.
A végeredmény most az algák kb. 90%-nak manuális eltávolítását követően így néz ki :



A növények az alga fojtogatását követően egy nap lélegzetvételt követően így néznek ki:

eleocharis-parvula:


hemianthus-callitrichoides


nasea-pedicellata


pogostemon-helferi:


pogostemon-stellata


rotala-sp-green


staurogynerepens
 
Szia
Nagy elismerésem, hogy kitartotál az akvárium mellett és nem adtad fel. :clap: :thumbup:
Sok sikert kívánok neked a továbbiakban. :angel: ;)
 
Most egy darabig ne csinálj több blackoutot, mert teljesen kinyírod vele a növényeket, szegények eléggé rossz bőrben vannak.
Azt kellene megfejteni, hogy mi tudná növekedésre bírni őket.
A legjobb volna az, ha be tudnál szerezni külön KNO3 és KH2PO4-ot, mert ezekkel olyan arányban lehetne szabályozni a dolgokat, ahogy akarod.
Ha megvannak a porok ezekből lehetne adagolni az EI szerint, szerintem ez a legjobb. Egyáltalán nem bonyolult és ha nem akarsz méricskélni, elég egy kávéskanál is az adagoláshoz.
Ezen kívül nagyon fontos volna még igénytelen, gyors növésű növényeket tenni az akiba, amíg el nem tűnik az alga: pl. hygrophila polysperma, és valamilyen úszó növényt pl. a Ceratopteris-ek közül.
A tápozással ne spórolj, a blackout - ot követő vízcsere után nyugodtan megduplázhatod az első 2 héten a tápadagot.

A legfontosabb tehát:
1. jó kondiban levő, gyorsan növő növények beszerzése (minél több annál jobb)
2. fény csökkentése
3. macro és micro növelése az első 2 héten
 
Ma már 52. napos az akvárium gondoltam teszek fel egy képet egy héttel az algák zömének manuális eltávolítása után. Még azért itt-ott van némi alga (főleg a parvulák töve között), de az a durva algásodás az úgyfest, hogy visszaszorulóban van.

 
Bár a vized még elég zöld, de nekem úgy tűnik, hogy a nehezén túl vagy. :thumbup:
 
Én is úgy látom, hogy jó irányba kezd fejlődni az aki. Az új hajtások mintha kezdenének rendben lenni, ez mindenképpen jó jel.
Borzalmasan kíváncsi vagyok, hogy miken változtattál, minek köszönhető a fejlődés?
 
Igazából semmi komoly változtatás nem történt, talán végre 50 nap után elkezdett végre beállni az akvárium.

Mondjuk ma kellemetlen dologra értem haza az imént: valamiért a gondosan beállított tűszelep ellenére az időzítővel nyitó mágnesszelep nyitását követően nem indult meg a CO2. Kékbehajló méregzöld dropchecker fogadott :( Egy minimális szelepfordulat máris 2-3 buborék/másodpercet eredményezett. Azt hiszem egy másik szelepet kell beszereznem, mert nem frankó, hogy a gondosan beállított értéket egy mágnesszelep nyitás-zárás után nem tartja... Az eredménye a 7 órás co2 nélküli fénynek: a végre elenyésző algamennyiség láthatóan megháromszorozódott...
 
Nem tudom, hogy szándékosan vágtad vissza a növényeket, vagy elpusztultak. Ilyenkor még nem kellene nyírni őket, amíg kellőképpen meg nem erősödnek.
 
Igéző said:
Nem tudom, hogy szándékosan vágtad vissza a növényeket, vagy elpusztultak. Ilyenkor még nem kellene nyírni őket, amíg kellőképpen meg nem erősödnek.

Igen a növényeket szándékosan vágtam vissza, mert az algák és a blackout miatt megbarnult vagy megsárgult részeket el akartam távolítani. Azóta a növények szépen nőnek, az algák közül csak egy kékeszöldes színű kimondottan kellemes illatú található meg, de ez nagyon könnyen eltávolítható. Szombaton a takarítás és a vízcsere előtt készítettem egy fotót a mobiltelefonnal, tehát most kb. így néz ki az akvárium:



A HC szépen terjed, csak a sötétebb árnyékosabb sarkokat eddig nem tudta meghódítani. Egyedül a Echinodorus uruguayensis az aminek az alsó levelei sárgulgatnak.
 
Back
Oldal tetejére