• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az első Nano világom

peterkerenyi

Főkertész
Sziasztok!

Még kezdő akvarista vagyok, de úgy gondoltam mindenképp érdemes írnom egy naplót az első növényes akváriumomról.

Kiváncsi vagyok a véleményeitekre, észrevételeitekre, hogy jó úton haladok-e.
Minden ösztönző és segítő hozzászólást szívesen fogadok :)

Kezdeném a legelején.

Néhány hónapja kezdtem el érdeklődni az akvarisztika iránt. Előszőr még nem is gondoltam, hogy ennyi fantázia van ebben a hobbiban.
Akkor még annyi fogalmam volt egy akváriumról, hogy víz, halak, dekoráció.. :)

Aztán ahogy keresgéltem a neten, rátaláltam Nigro, viktorlantos illetve a Green Aqua oldalára és nekik köszönhetően megismertem a növényes akvariszikát.
Minél több mindent olvastam annál inkább kezdett tetszeni a dolog.

Ezek után már egyértelmű volt, hogy növényes akváriumot szeretnék.

Hosszas információ gyűjtés után úgy éreztem, ideje belevágnom az első "nano világom" megteremtésébe. Szép lassan be is szereztem a hozzávalókat.
Mielőtt tovább mennék lássuk a részleteket:

Indítás időpontja: 2012. 03. 02.

Akvárium szett: EHEIM AquaStyle 35L(31x31x36)
Szűrőanyag: Eheim Substrat Pro

Növény táptalaj: Tropica növény táptalaj 2,5 l
Általános talaj: ADA Aqua Soil Africana 3 l
Tápozás: Green Aqua Macro, Micro 1ml/nap
CO2: Easy Carbo folyékony Co2 1,5ml/nap

Dekoráció: Megkövesedett fa
Vízhőmérséklet: 22-24 C

Növények:
Eleocharis Parvula
Marsilea hirsuta
Limnophila Sessiliflora

Lakók:
5 db Black Molly (amíg fel nem nőnek)
30-35 db Red cherry

Vízcsere: Heti 50%


Az akváriumot tehát március elején indítottam.
Próbáltam mindent úgy csinálni ahogy leírták:

- Az instalálással semmi problémám nem volt.
- Az első hónapban 2 naponta cseréltem a vizet kb 50-60%-ot
- A tápozást és az EasyCarbo-t a második héttől kezdtem el
- Ahogy lennie kellett a 2. hét után jőtt az alga.
Az elején féltem mi lesz de nem hagytam eldurvulni a helyzetet. A vízcseréknél sikerült mindig eltávolítani a nagyját.
- A 3. hét környékén belekerült az 5 kicsi Molly akik szorgosan segítettek az alga elleni harcban :)

- A hónapfordulóhoz közelítve kezdett szépen letisztulni a kép, a növények szépen nőttek, a szűrő baktériumok kezükbe vették az irányítást.
- Érkezhettek a garnélák is akik hamar el is takarították a maradék algát.

Most 2 és fél hónap telt el az indítás óta.
A hosszas információ gyűjtés vagy talán csak a kezdők szerencséje, de elmondhatom, hogy semmi problémám nem volt eddig az aksival, minden úgy történt ahogy annak történnie kellett, semmi váratlan dologgal nem találkoztam. :)

A lakók nagyon jól érzik magukat, a növények azóta hatalmasra nőttek főleg a Limnophila. (őt el is kezdhettem visszavágni mert már elérték a vízfelszínt.)
A Parvulához még nem nyúltam.

Amire még keresem a választ:
Hogy és mennyire érdemes vissza vágni a növényeimet?
A Parvulának kb mennyi idő kell, hogy szépen elterjedjen és sűrű gyepszőnyeget formáljon?

Aki tud ezekben a kérdésekben segíteni vagy észrevételei, tanácsai vannak az ne kíméljen, minden infotól okosabb leszek.

És a képek az indítástól, a mostani állapotig:

Picasa Web Albums - Péter Kerényi - 1. Nano

Köszönöm mindenkinek aki végig olvasta a naplóm, remélem tetszett! :)
 
Szia!

jó lesz, csak így tovább!
Kedvet kaptam a Nanozáshoz :)
Kéne egy ilyen ide az irodába az asztalomra.
 
Nagyon szép! Gratulálok :)
Milyen kicsinek tűnik a te szettedben a sarokszűrő az én 16literes nano szettemhez képest :D
 
Szia Tyler!

Remek az indítás, gratulálok!

Jó a képsor is!
Nehéz ezeket az íves akváriumokat fotózni, próbáld egy szintből készíteni a képet az edénnyel, akkor nem torzul annyira mintha kicsit fölüle lövöd!

A kövek közül a nagy előtt lévőt kiveheted, mert nem sok látszik belőle és jobban mutatnak páratlanul!

A mollikat tényleg csak ideiglenesen, mert sajnos nem csak az alga fogyasztásuk sok, a produktumuk is!

Az uborkával vigyázz, vegyszeres lehet amit a garnélák sem tolerálnak!

Csak így tovább, várjuk a további fejlődést!

A.ttila
 
A Black Molly-kal én is vigyáznék, nálunk eléggé falánk és néha agresszív jószágok. Nyilván a maguk módján. Nem kóstolgatták meg a garnikat? Ha születnek kicsik, arra tutira veszélyesek lesznek. Bár, nem szeretném az ördögöt a falra festeni.

A parvula szerintem sokára fog gyepet alkotni, szemre kellene még 2-3 cseréppel. Elvileg rendszeresen visszavághatod 2 cm körülire, sokaknál megerősödött tőle. Lehetséges, hogy lesz egy-két barna szál, de ritkán fordul elő. A napokban én is visszanyírtam, eddig minden OK. A Limnophila szerintem tök jól mutat, de annak a vágásához nem tudok hozzászólni.
 
Köszi a dicséreteket, jó látni hogy másnak is tetszik! :)

Igen azt olvastam is hogy páratlan számú kövekkel szebb látványt lehet elérni én is efelé mozogtam. A nagy kő előtti kisebbel csak a nagykövet akartam folytatni, mert illeszkedett hozzá :)
A garnélák nagyon bírják az uborkát. Persze le szoktam forrazni mielőtt bele teszem az aksiba, még így is problémás lehet?
Köszi!

Vigyázok a molly-kal, amíg a garnikkal közel azonos a méretük addig nem lesz gond szerintem, elég békések nálam.
Nálunk születtek és azóta ebben az aksiban nőnek :)
Megpróbálom vissza vágni a parvulát, és az is lehet hogy teszek bele meg 1-2 cseréppel.
Köszi az infót!
 
Tyler said:
Köszi a dicséreteket, jó látni hogy másnak is tetszik! :)

Igen azt olvastam is hogy páratlan számú kövekkel szebb látványt lehet elérni én is efelé mozogtam. A nagy kő előtti kisebbel csak a nagykövet akartam folytatni, mert illeszkedett hozzá :)
A garnélák nagyon bírják az uborkát. Persze le szoktam forrazni mielőtt bele teszem az aksiba, még így is problémás lehet?
Köszi!

Vigyázok a molly-kal, amíg a garnikkal közel azonos a méretük addig nem lesz gond szerintem, elég békések nálam.
Nálunk születtek és azóta ebben az aksiban nőnek :)
Megpróbálom vissza vágni a parvulát, és az is lehet hogy teszek bele meg 1-2 cseréppel.
Köszi az infót!
Ha hagyod még nőni, akkor egy idő után elhajlanak, segítenek a gyep mihamarabbi képződésében. Először én is kevesebb cseréppel indultam, de be kellett látnom, hogy a kívánt hatás elérésben nem csak az idő múlására van szükségem, hanem bizony további ültetésre is. :oops:
 
Olyan kérdésem lenne még, hogy az éjszakai levegőztetésnek mennyire van jelentősége?
Mert én még nem levegőztettem az enyémbe, de sokan írtátok h szoktatok.

Köszi! ;)
 
Szép kis kocka. Az én szememnek az első kő helyére valami kissebb (arasznyi) ágdarab hiányzik esetleg néhány mohával. De nagyon kiváncsi leszek, milyen lesz az összkép ha lenyírod a parvulát.
 
Con_Sole said:
Szép kis kocka. Az én szememnek az első kő helyére valami kissebb (arasznyi) ágdarab hiányzik esetleg néhány mohával. De nagyon kiváncsi leszek, milyen lesz az összkép ha lenyírod a parvulát.

Köszi! :)

Gondolkozom rajta hogy az egyik kisebb követ kiveszem. Veszek még bele 1 vagy 2 cserép parvulát, mert elég sok szabad hely maradt még. Felülről nagyon látható hogy még csak kisebb csomókba van, úgy ahogy elültettem. Annyi új hajtás meg még sajnos nem született 2 hónap alatt. :)
De napról napra szebb és természetesebb lesz az összkép :)

Az ág darab nem rossz ötlet nekem is megfordult a fejembe valami farönk féle darab amit elfektetnék elől.
Majd kitalálok valamit, és töltöm majd a képeket is ;)
 
Sziasztok!

Elég régen nem írtam már a naplómba, azóta sok minden történt.
Egész jó kis tanuló akvárium született az első próbálkozásomból :)

Egy kis info az elmúlt időszakról:
A tervezett parvula mezőmből sajnos nem lett semmi, ugyanis a néhány helyre elültett marsilea hirsuta túlerőben lett és a végén marsilea szőnyegem lett :D
De nagyon szépen nézett ki így is.
A hátsó növényt a nagy mérete miatt lecseréltem Hemianthus micranthemodies-re, szerintem sokat dobott az akvárium összképén ez a változtatás.

Az akvárium nagyon jó volt arra, hogy tapasztalatot szerezzek ebben a hobbiban és nem mellesleg nagyon jó hangulatot varázsolt a szobámba.
Azonban valami újra vágytam már, egy jobb és másabb layout-ra amiben kipróbálhatom magam, hogy mennyi tudást sikerült magamba szívni azóta amióta elkezdtem az akvakertészkedést.
Úgy hogy ezt az akváriumot a hétvégén szét szedtem és már készülőben is van az új. :)

Nemsokára naplót is nyitok róla!

Végezetül 2 kép az akvárium utolsó állapotáról:

https://lh5.googleusercontent.com/-BZy4G4pLaec/UM9r-Co5aNI/AAAAAAAAAFY/xMvbe5_iJTM/s512/v%C3%A9gleges.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/-0lbLNDdgmAc/UM9r9xz6n5I/AAAAAAAAAFc/XUbuGEUsmcU/s640/v%25C3%25A9gleges%2520%25282%2529.JPG
 
A képek alapján nagyon szép volt az akid!
Remélem az új akiról többször írsz a naplóban és több képpel!(y)

Köszönöm! Az új akim naplózását komolyabban szeretném vezetni,
igyekszem megalkotni azt a színvonalat amiről érdemes lesz többet beszélni :)
Es megpróbálok rágyúrni a fotózásra is hogy jobb képeket oszthassak meg veletek!
 
Nagyon szép kis akvárium volt! És jó látni, hogy mertél próbálkozni viszonylag igényesebb növényekkel is egy ilyen kis low-tech-ben.

Köszönöm neked is! Igen, mertem kipróbálni a közepes kategória növényeit es be kell valljam nagyon is jol érezték magukat! :)
A marsilea megállíthatatlan volt a hemianthus m. is roham tempóban nőtt, szinte hetente nyírtam es hozta az új hajtásokat.
Green Aqua Micro MACRO-t kaptak 2 naponta 1-1 ml-t es napi 1 ml easY carbo-t. :)
 
Back
Oldal tetejére