• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az akváriumi növények hiánytünetei

Több kérdésben (pl szűrés is) más a "rendszerkövetelmény" egyes akvarizálási módoknál. Az itt segítő válaszadók többnyire abból fognak kiindulni, hogy egy szép, gazdagon növényesített akváriumot szeretnél üzemeltetni (ha más nem, előbb-utóbb). Vannak természetesen más működő módszerek is más típusú akváriumok esetében, de ha sokat olvasod a fórumot, úgy is az lesz a vége :)
Ha naplót nyitsz, akkor ott le tudod azt is írni, ha esetleg nem ez lenne a cél és akkor már a te céljaidhoz szóló válaszokra is számíthatsz.
Szűrés:
Green Aqua szűrő választási tájékoztató Green Aqua
A leírások fontosak, a táblázat is jó lehet kiindulásnak minden akváriumhoz, de ha további szűrőt keresnél a GA oldalán a szűrők adatlapjánál nem csak a gyári ajánlás van feltüntetve, hanem az ő ajánlásuk is.
 
Tudnátok segíteni?
Csapvizes low-tech akváriumumom van.
KH=18°nk, GH=28°nk mellett mekkora az a Nátrium szint, ami még nem zavarja nagyon a növények ion háztartását. Ca (126 mg), Mg (52 mg) van elég a csapvízben. Nátriumra 2-10 mg értéket mond a vízmű. Ezzel a mértékkel kell foglalkoznom?
 
Tudnátok segíteni?
Csapvizes low-tech akváriumumom van.
KH=18°nk, GH=28°nk mellett mekkora az a Nátrium szint, ami még nem zavarja nagyon a növények ion háztartását. Ca (126 mg), Mg (52 mg) van elég a csapvízben. Nátriumra 2-10 mg értéket mond a vízmű. Ezzel a mértékkel kell foglalkoznom?
Nem.
 
Sziasztok!

Szerintetek mi lehet az oka annak, hogy a növényeim új levelei nem nőnek meg. Echinodorusokról van szó, eddig mindegyiknél ez volt a helyzet. Kb. 3-4 cm-ig nőnek. Az akvárium low-tech, csapvizes, világításom gyenge 2x18W napi 8-10 óra. Olvastam, hogy ez lehet kálium hiány, éppen ezért pár hete váltottam Easylife Profitora és mellette JBL Kugeln-t is használok. Eddig még nem látok változást, növekedést. Idő kell még nekik, vagy más lehet a gond? A kemény víz okozhatja, hogy nem nőnek rendesen a levelek?
Köszönöm!
Üdv.
 
A kemény víz okozhatja, hogy nem nőnek rendesen a levelek?

Nem egy ideális környezet. De azért sok jó példa van a kemény vizes növényezésre is.
Pontosan mit jelent a kemény nálad? GH/KH?

Echninokat érdemes megküldeni gyökértáppal mindig. Hatalmas gyökerük van leginkább innen szipkázzák a tápanyagot.

A low tech miatt ne várj gyors fejlődést egyébként sem. Hetek alatt van igazán látható jele ha él a növény.
 
Nem egy ideális környezet. De azért sok jó példa van a kemény vizes növényezésre is.
Pontosan mit jelent a kemény nálad? GH/KH?

Echninokat érdemes megküldeni gyökértáppal mindig. Hatalmas gyökerük van leginkább innen szipkázzák a tápanyagot.

A low tech miatt ne várj gyors fejlődést egyébként sem. Hetek alatt van igazán látható jele ha él a növény.

Köszönöm a válaszod!
Bevallom korábban sosem mértem vízkeménységet, mert sügérek mellett nem tartottam növényeket. Elég volt annyit tudnom, hogy kémény nálunk a víz. Rá fogok mérni és megírom. Nemrég váltottam és szerettem volna növényeket is, de az csak most jutott eszembe, hogy a kemény víz problémás lehet nekik.
Szóval, ha idővel a megfelelő tápozás sem hozna változást és tényleg kemény a vizem akkor emiatt lehet a növekedési probléma? Egyébként rengeteg új levél van a töveken, kéthetente egy új mindig megjelenik, de egyre kisebbre nőnek.
A nem ideális környezetre visszatérve, a világításom is kevés szerinted? Azért választottam Echniokat és hólyagos vízikelyhet mert azt olvastam, hogy kevés fényt igényelnek. Hány órát kellene világítanom?
Üdv.
 
Köszönöm a válaszod!
Bevallom korábban sosem mértem vízkeménységet, mert sügérek mellett nem tartottam növényeket. Elég volt annyit tudnom, hogy kémény nálunk a víz. Rá fogok mérni és megírom. Nemrég váltottam és szerettem volna növényeket is, de az csak most jutott eszembe, hogy a kemény víz problémás lehet nekik.
Szóval, ha idővel a megfelelő tápozás sem hozna változást és tényleg kemény a vizem akkor emiatt lehet a növekedési probléma? Egyébként rengeteg új levél van a töveken, kéthetente egy új mindig megjelenik, de egyre kisebbre nőnek.
A nem ideális környezetre visszatérve, a világításom is kevés szerinted? Azért választottam Echniokat és hólyagos vízikelyhet mert azt olvastam, hogy kevés fényt igényelnek. Hány órát kellene világítanom?
Üdv.
Elég kevés a világításod 108 literre, igen. Előbb ezen kéne javítanod.
Csomó növény nagyon jól elvan kemény vízben is, biztos, hogy tudsz nevelni szép növényeket majd, de ehhez többet kéne tudni a nálad lévő helyzetről. Nálam például 30-s GH van. Javaslom, hogy nyiss egy naplót és oda írd le, hogy mit szeretnél, meg, hogy milyen akváriumod van, mekkora, milyen technikával.
 
Köszönöm a válaszod!
Bevallom korábban sosem mértem vízkeménységet, mert sügérek mellett nem tartottam növényeket. Elég volt annyit tudnom, hogy kémény nálunk a víz. Rá fogok mérni és megírom. Nemrég váltottam és szerettem volna növényeket is, de az csak most jutott eszembe, hogy a kemény víz problémás lehet nekik.
Szóval, ha idővel a megfelelő tápozás sem hozna változást és tényleg kemény a vizem akkor emiatt lehet a növekedési probléma? Egyébként rengeteg új levél van a töveken, kéthetente egy új mindig megjelenik, de egyre kisebbre nőnek.
A nem ideális környezetre visszatérve, a világításom is kevés szerinted? Azért választottam Echniokat és hólyagos vízikelyhet mert azt olvastam, hogy kevés fényt igényelnek. Hány órát kellene világítanom?
Üdv.


A GH-t és a KH-t mérd meg. Ha a KH nagyobb, mint a GH, akkor a vizedben lévő nátrium akadályozza a növekedést. A szimpla keménységnek nincsen ilyen drasztikus hatása.
 
A GH-t és a KH-t mérd meg. Ha a KH nagyobb, mint a GH, akkor a vizedben lévő nátrium akadályozza a növekedést. A szimpla keménységnek nincsen ilyen drasztikus hatása.

Köszi!
Megrendeltem a tesztet. Mivel tudom a karbonátkeménységet csökkenteni, vízforralással? Ioncserélt vizet adhatok a csapvízhez?
Üdv.
 
Köszi!
Megrendeltem a tesztet. Mivel tudom a karbonátkeménységet csökkenteni, vízforralással? Ioncserélt vizet adhatok a csapvízhez?
Üdv.
A forralás a legrosszabb megoldás, nem csökkent sokat, viszont rámegy a gatyád is... Ioncserélt, desztillált, RO víz jóval gazdaságosabb.
 
Köszi!
Megrendeltem a tesztet. Mivel tudom a karbonátkeménységet csökkenteni, vízforralással? Ioncserélt vizet adhatok a csapvízhez?
Üdv.

A "rossz" KH-t nem tudod csökkenteni, nincs olyan dolog, ami a nátriumot szelektíven kiveszi a vizedből. Ha kicsik az értékek és nem olyan nagy az eltérés (5-10), a GH-t hozzá tudod emelni a KH-hoz, ekkor csökken a nátrium hatása a növényeken. A rosszabb vizeket(KH legalább 15-20-al nagyobb, mint a GH) érdemes teljesen lelágyítani és újrakeményíteni.

De mindenekelőtt mérd meg az értékeket. A forralást tényleg felejtsd el.
 
Sziasztok!

Szerintetek mi lehet az oka annak, hogy a növényeim új levelei nem nőnek meg. Echinodorusokról van szó, eddig mindegyiknél ez volt a helyzet. Kb. 3-4 cm-ig nőnek. Az akvárium low-tech, csapvizes, világításom gyenge 2x18W napi 8-10 óra. Olvastam, hogy ez lehet kálium hiány, éppen ezért pár hete váltottam Easylife Profitora és mellette JBL Kugeln-t is használok. Eddig még nem látok változást, növekedést. Idő kell még nekik, vagy más lehet a gond? A kemény víz okozhatja, hogy nem nőnek rendesen a levelek?
Köszönöm!
Üdv.
Szia! Itt néz körbe szerintem ;) http://www.nigro.hu/2008/12/13/vizinovenyek-tapanyaghiany-tunetei/
 
A "rossz" KH-t nem tudod csökkenteni, nincs olyan dolog, ami a nátriumot szelektíven kiveszi a vizedből. Ha kicsik az értékek és nem olyan nagy az eltérés (5-10), a GH-t hozzá tudod emelni a KH-hoz, ekkor csökken a nátrium hatása a növényeken. A rosszabb vizeket(KH legalább 15-20-al nagyobb, mint a GH) érdemes teljesen lelágyítani és újrakeményíteni.

De mindenekelőtt mérd meg az értékeket. A forralást tényleg felejtsd el.

Sziasztok!
Köszönöm a válaszokat!
Megmértem a keménységet: GH: 11nK, KH: 12nK. Meglepő, mert mindenhonnan azt hallom, hogy nálunk kemény víz van, ezek szerint ez nem igaz.
Megmértem a friss csapvizet és az akváriumi vizet is és egyezett az érték.
Akkor a magasabb karbonátkeménység okozhatja a problémát, még akkor is ha csak kicsivel magasabb az összkeménységnél?
 
Sziasztok!
Köszönöm a válaszokat!
Megmértem a keménységet: GH: 11nK, KH: 12nK. Meglepő, mert mindenhonnan azt hallom, hogy nálunk kemény víz van, ezek szerint ez nem igaz.
Megmértem a friss csapvizet és az akváriumi vizet is és egyezett az érték.
Akkor a magasabb karbonátkeménység okozhatja a problémát, még akkor is ha csak kicsivel magasabb az összkeménységnél?
Persze. Nagy általánosságban normál esetben a KH kb 50-70%-a a GH-nak. Ez tehát általánosságban azt jelenti, hogy a "valóságban" csak 6-9 körül lenne a KH-d, az összes többit már a szikesség okozza. Ilyen esetekben egy RO gép beszerzése erősen indokolt, sokkal jobban, mint egy sima kemény víz esetén (Nálam 27-30 a GH, de nem szikes a víz, és egész jól elvannak a növények).
 
Persze. Nagy általánosságban normál esetben a KH kb 50-70%-a a GH-nak. Ez tehát általánosságban azt jelenti, hogy a "valóságban" csak 6-9 körül lenne a KH-d, az összes többit már a szikesség okozza. Ilyen esetekben egy RO gép beszerzése erősen indokolt, sokkal jobban, mint egy sima kemény víz esetén (Nálam 27-30 a GH, de nem szikes a víz, és egész jól elvannak a növények).

Értem. Tudom, hogy ez már OFF lesz, de adja magát a kérdés, hogy ez a halakra és garnélákra is lehet valamilyen negatív hatással, vagy náluk csak az összkeménységgel kell foglalkozni?
 
Értem. Tudom, hogy ez már OFF lesz, de adja magát a kérdés, hogy ez a halakra és garnélákra is lehet valamilyen negatív hatással, vagy náluk csak az összkeménységgel kell foglalkozni?
Úgy tudom garnélák esetén a szaporodás leeshet 0-ra, komoly szikesség esetén elhullás is lehet. Halaknál azt hiszem csak a szaporodástól mehet el a kedvük, de mérget nem vennék rá. Az biztos, hogy a szikes víz semmiképp sem jó az akvarisztikában (sem).
 
Nos nálam is ez a probléma. Szikes a vizem :( . Igaz csak 1-2 fokkal magasabb a KH. Minden más fullon megy. Co2t tolom rendesen fény bőséges. Növekedésre nincs panasz. Viszont pl a Rosenarvig a pirosodás helyett fehéredik... Vannak ilyen KH-PH minus csodaszerek amiben ha jól tudom kénsav vegyület van. Érdemes lenne ilyenekkel kísérletezni illetve tartós hatást tudnék elérni vele? ..."Különben dühbe jövök" és veszek egy RO-t :mad: :) Ha jól tudom a fehéredést Mg hiány okozza és valóban az lehet ha jól következtetek mivel a szikes vízben Na többlet van, ahogy írták fentebb. De van még egy lehetőség: Soha többé nem mérek keménységet :)
 
A "rossz" KH-t nem tudod csökkenteni, nincs olyan dolog, ami a nátriumot szelektíven kiveszi a vizedből. Ha kicsik az értékek és nem olyan nagy az eltérés (5-10), a GH-t hozzá tudod emelni a KH-hoz, ekkor csökken a nátrium hatása a növényeken. A rosszabb vizeket(KH legalább 15-20-al nagyobb, mint a GH) érdemes teljesen lelágyítani és újrakeményíteni.

De mindenekelőtt mérd meg az értékeket. A forralást tényleg felejtsd el.

Most, hogy kiderült, hogy valóban ez a helyzet, mivel tudom emelni a GH-t és kb. milyen értékre kellene beállítani a 12 KH-hoz képest?
 
Back
Oldal tetejére