• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa Apa wabi, Anyu kusa :D

schruz

VIP kertész
Legjobb napló
Hú de komoly a cím, figyelitek?

Apám szülinapjára (szept 7.) egyik ajándékként egy wabi tálat csináltam. Mi mást? ;) :angel: Anyám is kap egyet névnapjára, megkésve (Mária, szept 12.). Az övét ma készítettem el, holnap-holnapután lefotózom.
A két tálat egy napló alatt szeretném futtatni.

Az Apa-tál egy előkelő konyhában foglalt helyet:
apawabi-1.jpg

apawabi-2.jpg

apawabi-3.jpg


Talaj
Amazonia, alatta JBL AquaBasis Plus, a talajba keverve elszortan porózus szűrőközeg.

Üveg
Kiderült, hogy a padlásunkun mindeddig kuksolt két k*va jó, wabi-kusának tökéletes szőgletes üveg tálka

Fény
Ikeás E14-es foglalatú ezüst lámpatest, kerek talppal, jól mutat nagyon. Egy 15W-os 6400K-es T2-es PowerCompact cső világít benne. 800 lumen. Időkapcsoló napi 12 órára van beállítva, 11h-23h-ig. Kiegészítésül az ablakból is kap fényt a kis szigetke.

Flora
Echinodorus tenellus
Glossostigma elatinoides
Hydrocotyle sibthorpioides
Lindernia rotundifolia
Ludwigia arcuata
Marsilea hirsuta
Rotala sp. green
Staurogyne repens
Vesicularia dubyana

A növénykék augusztus vége óta nőnek iszonyatos sebességgel, mondjuk eleinte durvább fényben voltak. Ma meg kellett nyírnom a stemeket, mert nem hagytak fényt a stauro-nak, marsileának, hydronak meg tenellusnak. Most így néz ki, két hét múlva remélem iszonyú dús lesz újra.

apawabi-4.jpg


Apám egyébként spriccolja szépen RO-val és locsolja aki vízzel. Talán a kövi nyírást is ő csinálja majd :roll:

Anyámét később leírom.
 
Mestere vagy ezeknek!!!! Nagyon szép és izléses!Lehet én is kedvet kapok... wáááá :lol:
 
attibva said:
Mestere vagy ezeknek!!!! Nagyon szép és izléses!Lehet én is kedvet kapok... wáááá :lol:
Nagyon javaslom! Nagyon jól el lehet lenni egy ültetéssel. Mivel akváriumot nem rendezhetek be minden hónapban, én ezzel pótolom :D
És iszonyat közel lerül az ember a növényekhez. Gyorsabb a fejlődésük mint víz alatt. Szal csinálj Te is párat mindenképp ;)
 
Az apatál szépen hajt a vágásoknál, dúsulgat.

Íme az anyatál ami csupán másfél hetes kb szal kezdeti stádiumban van:
anyatal-1.jpg

anyatal-2.jpg


Talaj
vagy 10 cm Amazonia, mivel magas az üveg nagyon, alatta JBL AquaBasis Plus, a talajba keverve elszortan porózus szűrőközeg.

Üveg
A padlásunkun talált másik szuper tálka

Fény
Ikeás E14-es foglalatú ezüst lámpatest, kerek talppal, jól mutat nagyon itt is mondjuk még nem a világítja. 15W, 6400K, T2-es PowerCompact cső, 800 lumen. Időkapcsoló napi 12 órát enged majd de még nemtom hánytól hányig akarja anyám.

Flora
Echinodorus tenellus
Eleocharis parvula
Glossostigma elatinoides (csak pár szál)
Hydrocotyle sibthorpioides
Hemianthus callitricoides 'Cuba'
Hemianthus micranthemoides
Lindernia rotundifolia
Ludwigia arcuata
Marsilea hirsuta
Pogostemon helferi
Rotala sp. green
Vesicularia dubyana

A képek nem túl jók bocsi. Valahogy sosem hagyok magamnak időt a fotózásra, mindíg indulás előtt vagy munkaszünetben csinálom mikor sietni kell :lol:
 
Köszi Atti! ;)

Kis plusz info a wabikusát tervezőknek:
Minden tálba teszek mohát, ami épp van itthon. Most éppen jávai volt. Azt olvastam, hogy a moha távol tartja a penészt, illetve nedvesen tartja a körülötte lévő területet. Szal a moha nem esztétika miatt van benne, hanem praktikai okokból. Nem is látszik igazán és fényt is alig kap úgyhogy alig nő, csak úgy van. Valszeg egyébként erdei moha jobban szuperálna és szebb is lenne :roll:
 
Gyere fiam, keblemre!
Ja, és addig is el ne felejtsd az én születésnapomat! :lol:
 
KaZe said:
Gyere fiam, keblemre!
Ja, és addig is el ne felejtsd az én születésnapomat! :lol:

De örülök, hogy szeretsz KaZe bácsikám! :D :D :lol:Te mit kérsz majd? Nem inkább egy ADA Cube garden Minit? :lol:
 
schruz said:
KaZe said:
Gyere fiam, keblemre!
Ja, és addig is el ne felejtsd az én születésnapomat! :lol:

De örülök, hogy szeretsz KaZe bácsikám! :D :D :lol:Te mit kérsz majd? Nem inkább egy ADA Cube garden Minit? :lol:
Nem nem fiam, én megalomániás vagyok, nekem az kicsi. Gondolj egy kicsit nagyobbra. :lol:
 
KaZe said:
schruz said:
KaZe said:
Gyere fiam, keblemre!
Ja, és addig is el ne felejtsd az én születésnapomat! :lol:

De örülök, hogy szeretsz KaZe bácsikám! :D :D :lol:Te mit kérsz majd? Nem inkább egy ADA Cube garden Minit? :lol:
Nem nem fiam, én megalomániás vagyok, nekem az kicsi. Gondolj egy kicsit nagyobbra. :lol:

Hát igen minden családban vannak őrültek :lol: :lol: De akkor úgy 3-4 ezer litrnél áljunk meg, mert apu nem ad többre zsebpénzt :p Csókacsalád! :lol:
 
Update az Apatálról. Igen jó állapotban van, nagyon jót tett neki a nyírás. Kb két héttel nyírás után ilyen. Mintha meg sem lett volna nyírva :shock:

emi-1.jpg

emi-2.jpg


Az Anyatál is elfoglalta közben végső helyét róla is rakok fel képeket hamarosan.

Sokan kérdezgetik más Wabizós kollégák (inadsz, attibva) meg az én naplóimban, hogy vízcsere, szűrés, CO2 stb. tényleg nem kell? Kicsit olyan ez mintha nem akarnátok elhinni, hogy ilyen iszonyú egyszerűen is lehet növényezni :lol: Most szögezzük le a következőt: Az aljzattal feltöltött Wabi Kusákban nem kell vícsere, szűrés, CO2 stb, sőt, ha van beállt, tápozott akváriumod, fölösleges külön tápozni (pl Do!Aqua tápokkal) mert ha aki vízzel öntözöd a tálaidat, bőségesen ellátod tápanyaggal öket. Mivel itt nagyrészt minden a talajtól függ, érdemes a legjobbat adni a növényeknek: Amazoniát. Manado-val nem próbálkoznék mert ronda, steril és iszaposodik. Nyugodtan ki lehet próbálni a virágföldet is, ez keverhető Manadoval a porózusság miatt, én próbáltam, a növények szerették, de ha jól tudom kevés ideig tartja meg a tápanyagokat és nehezebben telepednek meg benne a bacik.

Úgy gondolom ezt jó így egyben leírni ide, hogy végre egybefüggő infót szerezhessen akit érdekel a dolog. Remélem ez ösztönöz mindenkit a Wabizásra ;) :thumbup:

A fent leírtak, valószínüleg részben vagy egyáltalán nem igazak a tradícionális ADA Wabi Kusa tálakra. Miért? Az igazi tálakban nincs aljzat, csak állnak a növények a vízben egy misztikus tartalmu labdacsban. Tehát vajmi kevés esélye van a nitrifikáló baciknak megtelepednie. A tavalyi Book of ADA-ban is írják, hogy kell vízcsere, ez állandó szűrés helyett van. Ezekben a tálakban a tápozás mennyisége és milyensége is más lehet mivel nincs tápanyagokban gazdag aljzat. Az eredeti tálak az aljat nélkül sokkal letisztultabbak, természetesebbek. Minden vágyam egyébként, hogy ilyen tálaim lehessenek, de sajnos az ADA nem szállít Wabi Kusa növényeket labdacsokban ide, a földlabdás megoldásokban meg nem hiszek túlzottan...
 
Köszi a részletes beszámolót! :thumbup:

Minden vágyam egyébként, hogy ilyen tálaim lehessenek, de sajnos az ADA nem szállít Wabi Kusa növényeket labdacsokban ide, a földlabdás megoldásokban meg nem hiszek túlzottan...

Ahogy hallom, az ADA tárgyalásban áll európai vízinövénykertészetekkel, a földlabdás szabadalma miatt. Hamarosan szerintem elérhető lesz ;)
 
Nigro said:
Köszi a részletes beszámolót! :thumbup:

Minden vágyam egyébként, hogy ilyen tálaim lehessenek, de sajnos az ADA nem szállít Wabi Kusa növényeket labdacsokban ide, a földlabdás megoldásokban meg nem hiszek túlzottan...

Ahogy hallom, az ADA tárgyalásban áll európai vízinövénykertészetekkel, a földlabdás szabadalma miatt. Hamarosan szerintem elérhető lesz ;)

Na végre. Várom a fejleményeket Atti! Ha lesznek, megtennéd esetleg, hogy ebbe a naplóba is leírod? Csak említsd meg hogy hamar tudjak róla ;)
 
attibva said:
Profi!!! remélem az enyém is majd így mászik ki! :)
A Tiéd is gyönyörű kolléga, és 100%, hogy ugyan így fog mászni! :thumbup:

Anyatál:
waaabi-3.jpg

waaabi-2.jpg

waaabi-4.jpg


Nyírás után:
waaabi-1.jpg


A HC fejlődik elöl, de sajnos anyám kicsit sok vizet adott a tálnak és ellepte. Így lemaradt kicsit a többi növénytől de tele van új hajtásokkal.
Minden más szuperül van. Kb 3 hetesen már érdemes megnyírni a tálakat, hogy az alacsonyabb növények is kapjanak fényt, illetve hogy természetesebben ágazzanak a növények.

Ennek a tálnak még kell idő.
 
Elkezdtem Flickr-ezni, hátha jobb mint a Photo Bucket. Az Anyatál most számomra meseszép.


emersss-5 by András Tündik, on Flickr


emersss-6 by András Tündik, on Flickr

Ezek szerint, ha bőséges fényt kap, az arcuata emersen is bevörösödik. :thumbup: Éljen!

A HC is szépen fejlődik, bár a képek nem adják vissza.
 
Szééééép :thumbup:
Az ADA fotóin mindig olyan nyurga stemek vannak. Viszont azt látom, hogy ez a tálban nevelgetés iszonyat laassú. Ezek a növények, mint az Arcuata is túlságosan sokára nőnek meg, ha egyáltalán megnőnek kb. 10cm hosszúra. Te hogy látod ezt? Mert iszonyat sűrű a tál és baromi jó nézni, de vertikálisan alig terjeszkednek.

Egyébként gratu a tálhoz. A flickr-en felvettelek :thumbup:
 
viktorlantos said:
Szééééép :thumbup:
Az ADA fotóin mindig olyan nyurga stemek vannak. Viszont azt látom, hogy ez a tálban nevelgetés iszonyat laassú. Ezek a növények, mint az Arcuata is túlságosan sokára nőnek meg, ha egyáltalán megnőnek kb. 10cm hosszúra. Te hogy látod ezt? Mert iszonyat sűrű a tál és baromi jó nézni, de vertikálisan alig terjeszkednek.

Egyébként gratu a tálhoz. A flickr-en felvettelek :thumbup:

Köszi! ;) Nem lassú ez Vik. Csak nyírom rendszeresen. Mármint az elején, aztán amikor bedúsult, hagyom terjeszkedni vertikálisan is. Viszont arrol semmi info nincs, hogy az ADA tálak mennyi idősek, és hogyan voltak nyírva ;) Meghát szerintem ez tál függő. Úgy értem ar ADA árul magas falú tálakat, ha jól megnézed inkább ezekben van vertikális fejlődés, mivel az üveg oldala megtámasztja a stemeket. Az alacsonyabb ADA tálakban is inkább oldalfele mennek a növények. Még valami. Amit korábban is mondtam: úgy látom, hogy természetüknél fogva elég fénynél, emersen a stemek inkább igyekeznek kúszni a talajon mintsem törekedni a fény felé mint víz alatt. Gondolom érzik, hogy a fény bőségesebb és nincs lefogva a víz által. Pont ezért is mertem belevágni az Emers Iwagumi projektbe is, mert tapasztalom a stemek efféle viselkedését. És még valami :lol: Stem függő, hogy emersen hogy nő. A hygrophila corimbosa a nagy tálamban pl csak vertikálisan nő, nem hoz oldalindákat amivel meghódíthatna új területeket. Körülötte a többi növény fekszik és ő azt a túlélési technikát találta ki, hogy igen? akkor ezt nektek, enyém a fény nagyobbik része mert magas vagyok. :lol: :lol: Látszik is a felépítésén hogy ez a növény erre lett teremtve: fás kemény szár, kevesebb de nagyobb terebélyes levélek. A többi stem a lágy szárával nem is képes függőleges maradni sokáig a gravitáció miatt.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére