• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Amano szaporítás kísérlet

Ez nagyon szuper, gratulálok!
No és megosztod akkor velünk, hogy mitől lett sikeres a projekt?
A sikeres szaporításról nem posztoltam, nem akartam "nagyzolni". A lényeg szerintem ( és amiről majdnem minden cikkben szó van ): a sótartalom és egy megfelelően algás akvárium. Én 35 gramm sót oldottam fel 1 liter vízhez, lehetséges hogy ennél kevesebb is jó lehet. Még egy trükk ami segíthet: naponta többször felkavarom a leülepedett algát hogy segítsek nekik a táplálkozásban.
 
A sikeres szaporításról nem posztoltam, nem akartam "nagyzolni". A lényeg szerintem ( és amiről majdnem minden cikkben szó van ): a sótartalom és egy megfelelően algás akvárium. Én 35 gramm sót oldottam fel 1 liter vízhez, lehetséges hogy ennél kevesebb is jó lehet. Még egy trükk ami segíthet: naponta többször felkavarom a leülepedett algát hogy segítsek nekik a táplálkozásban.
Ebbe 35 gr/liter sótartalmú vízbe rögtön belezuttyantod a kicsiket miután a mama elengedte őket vagy fokozatos vízcserékkel szoktatod őket hozzá?
 
na, elkezdtem én is. a 6ik napnál járunk kb, elég sok túlélő van.
Ez a második kísérlet, az elsőnél elkövetett hibák:

1., nem volt elég algás az akvárium -
2., valszeg az első pont végett is.. nem volt rendes levegőztetés - szóval szereztem egy levegőztetőt. - SB 8804 - (nagyon hangos :D és nagyon overkill amit csinál)
kitérő: szerintem a levegőztető must-have dolog (30 literes cuba-ban próbálkozom) Egyrészt a halálozások jelentős részét szerintem a vízfelszínen úszó film okozta, ha nem is csak a levegőztetés hiánya. így a levegőbeoldás szerintem 3 az egyben dolog, mert most nincsen úszó film, van levegőzetés és van keringetés. A levegőzetetőre amúgy egy szivacs szűrő van rákötve, "betapaszolva" egy tömítéssel a teteje, hogy csak a szivacson keresztül tudjon kijönni belőle a levegő, nem felül.

Még nem volt levegőztetőm, az említett típus 480l/h-t nyom be 2 ágon, én egy ágat használok, szóval 240l/h.
szerintem ennek a fele is elég lenne bőven. - csak meg akartam úszni a tanulópénzt és jött a nagyobb egyből..


3., Az első kísérletkor édesvízet sóztam be utólag, miután tele lett petékkel.
na ez nem jól működött. A sózáskor kb meghalt mindenki. Ha valaki ezt az utat választja, szerintem NAGYON lassan sózzon (megpróbáltam..) és közben kevergessen is, mert nem oldódik fel a só, leül az aljára elég jelentős mennyiségben.. utólag kevergetni pedig nem szerencsés.

4., Refaktorméter. Ez is kell. a Grammos számolgtást nagyon pontosan csináltam, de ha grammra számoltam ki, a 25-28g-ot literenként, a mért eredmény 20 alatt volt. - Aquarium Systems Instant Ocean-t használtam, reviewk alapján és elérhetőség alapján.. (ebből volt 4kg-os.. iszonyat nehéz ilyen kis kiszerelést találni..)

5., Liquizellnél tartunk éppen. sikerült kiborítani.. de a fele még megvan.. a liquizell amúgy (még ezt sem használtam előtte és meglepődtem) nagyon sűrű cucc, szóval a vízbe való csepegtetés közvetlenül szerintem nem működik. beleplattyan és lemegy az aljára. Azt a pár cseppet amit kell adagolni, azt külön edényben érdemes összekeverni.
6., A horgászatot a második alkalommal már egy másik akváriumból, fecskendővel csináltam.
vízcsere, amano pánik - pete elengedés - ez szuperül működik. Egy 10ml-es fecskendő végére rátettem egy co2 cső darabot, igy nagyobb mennyiséget tudtam kiszipkázni egyszerre, messzebbről, mélyebbről és nem is vették úgy észre.. nem menekültek el. nagyjából - szemre - 3x ennyi került át, szeirntem pár 100 darab lehet még összesen. Egy részük még mindig megy a fény felé.

- érdemes egy gyors határozott mozdulattal csinálni. Ha túl lassan szipkázunk :D akkor menekülnek..

7., Hőmérséklet.
Itt egy mért eredmény táblázata az internet mélyéről, szóval 26c körülre lövöm épp be a dolgokat, amennyire ez a régi fűtő meg pár hőmérő együtt pontos..

Az oldal ahonnan származik:

Szóval most várom mi lesz.
igy néz ki a setup:
(a szivacs szűrő kicsit lebed, kitömtem kővel, de igy is lebeg.. ez az L-es méret a noname cuccból, kicsit nagy.. :D )

amano2.jpgamano1.jpg
 
na, elkezdtem én is. a 6ik napnál járunk kb, elég sok túlélő van.
Ez a második kísérlet, az elsőnél elkövetett hibák:

1., nem volt elég algás az akvárium -
2., valszeg az első pont végett is.. nem volt rendes levegőztetés - szóval szereztem egy levegőztetőt. - SB 8804 - (nagyon hangos :D és nagyon overkill amit csinál)
kitérő: szerintem a levegőztető must-have dolog (30 literes cuba-ban próbálkozom) Egyrészt a halálozások jelentős részét szerintem a vízfelszínen úszó film okozta, ha nem is csak a levegőztetés hiánya. így a levegőbeoldás szerintem 3 az egyben dolog, mert most nincsen úszó film, van levegőzetés és van keringetés. A levegőzetetőre amúgy egy szivacs szűrő van rákötve, "betapaszolva" egy tömítéssel a teteje, hogy csak a szivacson keresztül tudjon kijönni belőle a levegő, nem felül.

Még nem volt levegőztetőm, az említett típus 480l/h-t nyom be 2 ágon, én egy ágat használok, szóval 240l/h.
szerintem ennek a fele is elég lenne bőven. - csak meg akartam úszni a tanulópénzt és jött a nagyobb egyből..


3., Az első kísérletkor édesvízet sóztam be utólag, miután tele lett petékkel.
na ez nem jól működött. A sózáskor kb meghalt mindenki. Ha valaki ezt az utat választja, szerintem NAGYON lassan sózzon (megpróbáltam..) és közben kevergessen is, mert nem oldódik fel a só, leül az aljára elég jelentős mennyiségben.. utólag kevergetni pedig nem szerencsés.

4., Refaktorméter. Ez is kell. a Grammos számolgtást nagyon pontosan csináltam, de ha grammra számoltam ki, a 25-28g-ot literenként, a mért eredmény 20 alatt volt. - Aquarium Systems Instant Ocean-t használtam, reviewk alapján és elérhetőség alapján.. (ebből volt 4kg-os.. iszonyat nehéz ilyen kis kiszerelést találni..)

5., Liquizellnél tartunk éppen. sikerült kiborítani.. de a fele még megvan.. a liquizell amúgy (még ezt sem használtam előtte és meglepődtem) nagyon sűrű cucc, szóval a vízbe való csepegtetés közvetlenül szerintem nem működik. beleplattyan és lemegy az aljára. Azt a pár cseppet amit kell adagolni, azt külön edényben érdemes összekeverni.
6., A horgászatot a második alkalommal már egy másik akváriumból, fecskendővel csináltam.
vízcsere, amano pánik - pete elengedés - ez szuperül működik. Egy 10ml-es fecskendő végére rátettem egy co2 cső darabot, igy nagyobb mennyiséget tudtam kiszipkázni egyszerre, messzebbről, mélyebbről és nem is vették úgy észre.. nem menekültek el. nagyjából - szemre - 3x ennyi került át, szeirntem pár 100 darab lehet még összesen. Egy részük még mindig megy a fény felé.

- érdemes egy gyors határozott mozdulattal csinálni. Ha túl lassan szipkázunk :D akkor menekülnek..

7., Hőmérséklet.
Itt egy mért eredmény táblázata az internet mélyéről, szóval 26c körülre lövöm épp be a dolgokat, amennyire ez a régi fűtő meg pár hőmérő együtt pontos..

Az oldal ahonnan származik:

Szóval most várom mi lesz.
igy néz ki a setup:
(a szivacs szűrő kicsit lebed, kitömtem kővel, de igy is lebeg.. ez az L-es méret a noname cuccból, kicsit nagy.. :D )

View attachment 171516View attachment 171515
Vevő lennék majd 3-4 darabra. ;)
 
hú, hát, egyelőre az is boldogság lesz ha a túlélési arány nagyobb mint 0%, de igyekszem :)
kicsit fogyogatnak, de még vannak bőven.. remélem lesz lehetőség az ilyesmi igényekre is
 
közben egy kis melléktermék.

az van, hogy 3 akvárium van.
0., a nagy. egyelőre nincsen benne garnéla.
1., nano cube garnéla nevelő
2., felnőtt garnéla tartó - gyenge szűrés, petementő akvárium, ahová a szülők kerülnek (és majd első körben ide jönnek vissza azok akik felnőnek a sós nanobol)
ebben laktak csigás is - a sós vízbe próbáltam az elején belerakni pár levelet, hogy melyik novénnyel mi történik. (esetleg lehet-e algás levelet áttenni később..ilyesmi)
viszont pár növény levele nem bírta a sós vizet és visszatettem, a nem sósba, mondván hogy hátha megeszik a garnélák ha bomlik.

na most úgy fest az egyik ilyen levélen, ami megjárta a sós vizet, majd visszament az édesvízbe.. volt pete. és úgyfest kikelt, megnőtt. korábban (kb 1,5 hete) láttam már de nagyon nagyon pici volt, mindenféle
házkezdemény nélkül, és sötétebb volt a színe.

most meg már majdnem háza is van.
csak süncsigánk van, GA-s növény minden ami itthon van, (90%ban a kis fehér edényes, vagy zselés)

úgy fest véletlenül sikerült kikeleszteni majd épp jókor visszatenni a sósból egy süncsigát. (hacsak nem nyertünk pár hónapja jövevényt mégis a növényekről, de nem hiszem :) )
//esetleg a süncsigákról nincsen valami szebb leírás ? megpróbálnám széndékosan is. egyelőre annyit tudok, hogy kb 1 hétig lebeghetetett a pete a levél+csigapete, kb 20as sótartalom volt (ugye ezt rontottam el elsőre, ahogy fentebb írtam, és csak utólag mértem, miután lett refaktométer)

így néz ki, béna kép, tényleg pici.
csiga.jpg
 
Na ki update.
Sajnos egyelőre eredménytelenül.
Valamit nem szerettek. Viszont most indul a következő csoport, jártam a GA-ban amanoért és már nem kell hónapokat várni az új körökre. :)
Amiben más mint eddig:

1., Tiszta akváriummal indítok. Nincs alga, nincs "kosz".
2., Befogtam a gyenge külső szűrőt. - Őmélgósága SUNSUN HW-602B - első gondolatra a pangó víz elkerülése miatt. Plusz tipp/gondolat, az erős bubik a buborékoltatóból megölhették az apróbb népeket. De tényleg csak tipp.
Sajnos a buborékoltató amit szereztem a projecthez, még lekisebb állásban is iszonyatosan nyomja..

3., A szűrő "elszívó" - egy ehhez hasonlóra lett cserélve https://greenaqua.hu/hu/greenworks-standing-corner-sponge-filter-for-40l.html
4., A külső szűrőben semmi nincsen, csak szivacs és perlon. - amúgy egy szándékosabban hanyag próbálkozásnál, kiderült, hogy a szűrésnek és/vagy vízcserének tényleg van (szerintem) fontossága még ilyen kis szennyezés mellett is. A szivacsokból lehetett bőven kimosni cuccot. - szóval erre a részre tuti jobban kell figyeljek.
5., A fűtő maradt.
6., A nagy bónusz, bár kicsit offtopik ebben a szálban:

Sikerült végre planktont tenyészteni, talán stabilan.
Mindenütt a Guillard f/2 Formula nevű dolgot ajánlják, de arany árban van, (tényleg, az ADA árazása ehhez képest bazári)
És kb europában is nehéz szerezni, illetve különböző gyártók különböző minőségű "Guillard f/2 Formula" alapú adnak el, legalábbis az amazonos reviewk és hasonló fórumos beszélgetések alapján.
Szóval az volt a gondolat, hogy ha a plankton igazából egy probléma a világban, egy kvázi szennyezés szerű dolog is több helyen, akkor valszeg az óceánokban nem Guillard f/2 Formula úszik mindenütt.
Tehát jó putri módon, fogtam Green Aqua Macro és GA microt és "megcsoltam".
Mondván, hogy a tetraselmis is növény. Gondoltam mi baj lehet.
+ egy hobbi célra régebben vásárolt Andoer LED-600 stúdiolámpa. Szabályozható rajta minden. Valahol 4000k körüli fény lehet épp, de talán ez tökmindegy.
+ a combos bubiztató, ami kikerült a garnélás tankból.

(Fontos, bár nem értek a tengeri akváriumhoz.. a korallokhoz ez elvileg nem ajánlott, a réztartalom végett, talán ezért is mérhetik arany árban az F2 formulát, mert elvileg rézmentesen jutanak el a planktonig)


ÉS! Több liter próbálkozás után (volt barna, átlátszó, sárga.. már majdnem elfogyott az eredeti "tenyészet" ami egy planktontenyésztőtől van.. ) végre van több liter szép zöld cuccom, úgy, hogy az üveg fala tiszta - tehát nem attól zöld, hogy berohadt valami az üveg belsejében :)
Amúgy a planktontenyésztősdi szerintem simán csak nem éri meg :D ha van hol tartani és van hozzá technika alapból.. akkor oké.
De a folyamatos buborékolás, fény, áram, refaktométer.. maga a tengersó is macerás és drága, ráadásul folyamatosan ki kell önteni belőle, kvázi vízcserét kell csinálni, hogy szép zöld színe legyen és ne telítődjön túl.
Az ilyenkor leöntött cucc pedig nem tudom, hogy jó-e bármire is. Mert nem tudom, ha a tetejéből szedek le, az "ételnek" elég sűrű-e..
Mikroszkóp a leírások alapján kötelező. De már így is drága az egész :D Ráadásul nem is "gyerek" mikroszkóp kéne. Szóval marad az, hogy szép zöld, vagy nem szép zöld.

+ezzel is foglalkozni kell.. Jaigen, ráadásul mindent duplán érdemes csinálni, mert ha az egyikkel baj van, akkor, legyen legalább 1 backup. (ezért van "most már csak" kettő bödön)
node, most, hogy már van.

az az új terv, hogy ezt fogják enni a garnélák. backupnak pedig még ott a liquizell + macrozell.
Etetéskor szűrő kikapcsol - megpróbálom kezdetben mondjuk 3 órára kikapcsolni a szűrőt. Közben locsolok bele jó sok planktont, hogy "rendesen zöld" legyen a víz.
Aztán meglátjuk. Az egész project amúgy botrányosan minuszos. Garnélát kellett volna venni simán :D De most már érdekel, hogy mikor mi történik és ha most hagyom abba, akkor méginkább kidobott pénz.. majd meglátjuk, el kell-e jutni a lemondás határááig..

Ha ez sem jön össze, akkor plankton + liquizell + mikrozell lesz a kombináció.
Ha az sem jön össze, akkor addig még kitalálom.. egyelőre most szurkolunk megint.

A sok negatív mellé: A plankton igazából tökjól néz ki. Mint egy marvel film tudósjelenete + megint tanultam valamit :)
//Asszonypajtás Dr.Strange labornak hívja.
 

Attachments

  • akvarium_garnela_2.jpg
    akvarium_garnela_2.jpg
    161.7 KB · Megtekintések: 25
  • akvarium_plankton_1.jpg
    akvarium_plankton_1.jpg
    157.8 KB · Megtekintések: 24
Fontos, bár nem értek a tengeri akváriumhoz.. a korallokhoz ez elvileg nem ajánlott, a réztartalom végett, talán ezért is mérhetik arany árban az F2 formulát, mert elvileg rézmentesen jutanak el a planktonig)
Nem tudom, hogy a ga micmac tápok tartalmaznak-e rezet, és ha igen mennyit, de ha a tápozott "dr. Strange laborod" rezet tartalmaz, és ezzel fogod etetni az amano lárvákat, az elvileg okozhatja majd a vesztüket.

Ez részemröl egy alátámasztás nélküli megjegyzés, én magam nem teszteltem, és nem olvastam erröl semmiféle konkrét tanulmányt. Viszont az köztudott, hogy a gerinctelenek egyik nagy ellensége a réz.
 
Nem tudom, hogy a ga micmac tápok tartalmaznak-e rezet, és ha igen mennyit, de ha a tápozott "dr. Strange laborod" rezet tartalmaz, és ezzel fogod etetni az amano lárvákat, az elvileg okozhatja majd a vesztüket.

Ez részemröl egy alátámasztás nélküli megjegyzés, én magam nem teszteltem, és nem olvastam erröl semmiféle konkrét tanulmányt. Viszont az köztudott, hogy a gerinctelenek egyik nagy ellensége a réz.
o köszi, tehát akkor most gyakorlatilag mérgezem őket. amiket találtam, 1g/l van a micro tápban.
megpróbálom a planktont csak makróval. hátha így is zöld marad. :) addig liquizell, aztán majd váltok. elvileg kb 1 hét, mire "új" planktont tudok indítani.
 
Nekem a következö "recept" vált be:


Hozzávalók:
  • min. 30 literes üveg akvárium a sós viznek
  • tengeri akváriumhoz való só (én "Reef Crystals"t használtam)
  • fütö
  • Akváriumlámpa & (opcionális) idözítö
  • táp a lárváknak (én Liquizellt & spirulina port használtam)
  • (opcionális) artemia háló (4 szögletü praktikusabb, mint a kerek)
  • èdesvizi akvárium felnött amanokkal: mindkét nemböl
  • opcinális: 10l-es akvárium
  • levegöztetö
  • refaktometer (opcionális)
Elkészítés:
  • A tengeri akváriumot elö kell késziteni, hogy jól bealgásodjon. Nálam 6 hónapig ment a sósvizi akvárium, fütéssel, lebegöztetövel és napi 6-8 óra világítással. (Valószinüleg ennél kevesebb bejáratási idö is elegendö)
    • ~30 %. os sótartalmú vizet kevertem be: 25 l víz + 833g Reef Crystals só (ez literenkén 33,3 g sót jelent. A tengeri sókeverék nem csak sóból áll, hanem pluszban ásványi anyagokból meg egyebekböl).
    • A fütöt 25°C-re állítottam be
    • A vizmozgatás érdekében egy visszafolytott levegöztetö került az akváriumba. A lárváknak jobb, ha inkább kevesebb, de nagyobb levegöbuborék kerül a vizbe, mint folyamatosan sok kicsi (levegözetetö-kö nem szükséges)
    • a minimális párolgási veszteség érdekében lefedtem az akváriumot
  • Boldog amanó szülök = jó minöségü lárvák. Fontos, hogy kapjanak a növényi táplálék mellett állati eredetü, magas fehérjetartalmú tápot is. Nálam minden ment az akváriumba: Amazonas Neture Food mellett kaptak macskakaját, de még tonhalkonzervet is.
A folyamat:
  1. Nap: A lárvák kihalászása:
    • Nálam tucatjával engedte el a lárvákat, tehát nem mindet egyszerre, hanem minden nap egy adagot. Emiatt nekem bevált az artémia háló, de lehet használni pipettát, vagy levegöztetö csövet is.
    • èdesvizben csak pár napig maradnak életben.
    • A lárvákat egy fényforrással egy helyre csalogathatjuk, így könnyebb öket kihalászni.
    • A lárvák mindenféle szoktatás nélkül azonnal átkerültek a sós vizü akváriumba
    • Innentöl kezdve fontos, hogy a lárvák ne legyenek vaksötétben. Valamilyen fényforrásra szükségük van, hogy orientálódni tudjanak.
    • Èn ekkora viztömegbe ca 100-150 lárvát tettem
  2. Nap:
    • Szerencsés esetben felfedezhetsz pár lebegö lárvát
  3. Nap:
    • +10 csepp Liquizell (édesvizzel elkeverve, különben rögtön lesüllyed a talajra)
    • Pár lárva 90°-os szökben meg-meghajladozik: ez nagyon jó jel, arra utal, hogy éppen eszik
  4. Nap:
    • Néhány lárva az üveg falán lopja a napot
  5. Nap:
    • +6 csepp Liquizell (vizzel higitva)
    • Már látható némi méretbeli különbség
    • egyre több garnéla van 90°-os szögben
  6. Nap:
    • +1 csepp Liquizell (vizzel higitva)
    • néhanyan narancssárgásak
  7. Nap:
    • +pár csepp Liquizell (vizzel higitva) csak ha már letisztult a víz
  8. Nap:
    • -
  9. Nap:
    • +pár csepp Liquizell (vizzel higitva) csak ha már letisztult a víz
    • többen a talajon matatnak
  10. Nap:
    • felfedezhetö pár vedlés
    • néhányból s zarcsík lóg ki
  11. Nap:
    • -
  12. Nap:
    • +pár csepp Liquizell (vizzel higitva) csak ha már letisztult a víz
    • már nöttek annyit, hogy lehessen öket számolni (én ekkor 40-et számoltam, de valószínüleg jóval többen voltak)
    • ekkor láttam az elsö hullát
  13. Nap:
    • kajának kapartam nekik az übeg faláról algát
  14. Nap:
    • az elsö vizvisszapótlás: 1 liter 17%.-os vizet öntöttem be hozzájuk
  15. Nap:
    • -
  16. Nap:
    • +pár csepp Liquizell (vizzel higitva) csak ha már letisztult a víz
    • néhány lárva cikázva úszkál
    • mások "rángtóznak"
  17. Nap:
    • + egy körömhegy-nyi spirulinaport elkveretem vizben, és ezt csepegtettem nekik
  18. Nap:
    • a nagyobbak már ca 5mm nagyok
    • néhányak körbeússzák az akváriumot
  19. Nap:
    • algakaparás az üveg faláról
  20. Nap:
    • náhanyan kezdenek átlátszóak lenni
    • láthatóan sok algát lelegeltek az üveg faláról
  21. Nap:
    • +spirulina
  22. Nap:
    • -
  23. Nap:
    • +Liquziell && spirulina
  24. Nap:
    • -
  25. Nap:
    • vizvisszapótlás: 1 liter 17%.-os vizet öntöttem be hozzájuk
  26. Nap:
    • sokan átlátszóak
    • néhányon látható egy piros csík
    • Az elsö kisérlet édesvizesítéssel -> megdöglött
  27. Nap - 38. nap:
    • csak akkor kaptak kaját, amikor a víz letisztult
39. Nap:​
  • Rendeltem egy "refraktometert", amivel a víz sótartalmát lehet mérni: 34%.-ot mutatott
  • ilyenkor a legtöbb kisgarnéla az üveg sarkaiban, vagy a fuga mentén húzódott meg
40. Nap:​
  • 1 garnélát átszoktatás nélkül átdobtam édesvízbe (harmadnap megdöglött, pedig elötte vigen ette az édesvizben az algát)
  • 8 garnélát áttettem 17%.-os vízbe (külön 10 literes akvárium) + fütö + levegöztetö

Innentöl kezdve naponta higítottam a 10 literest, és naponta dobtam át átszoktatás nélkül kisgarnélákat (tehát egyre "higabb vízbe kerültek")​
Összesen 34 garnéla került ily módon a 10literes üvegbe -> 10 nap elteltével a teljesen édes vízben pedig kerek 30 darab kisgarnálát tudtam megszámolni. Ezek bekerültek a szülök akváriumába és nagyon nagy növekedési rohamba kezdtek.
Az utolsó napon (52.nap) még volt egy magányos garnéla a sós vizben: semmi baja nem volt, és meghökkenés nélkül viselte az édes vizbe való átdobást: tehát érdemes inkább 3-4 napot várni az "èdesvizesitéssel", ha valaki nem biztos abban, hogy egy adott garnéla már teljesen kifejlödött-e.​
Az sós vizi akváriumban vizcsere nélkül (vagy részleges vizcserével) meg lehet próbálni újabb adag lárvák felnevelését. Nálam ezen a héten kerültek be páran, az idösebbek ma 3 naposak, és mutaják a 90°-os "zabálási meghajlást". /Pár héttel ezelött is kerültek be lárvák, de azok másnapra elpusztultak. Az okát nem lehet tudni.../​
Képes, és részletesebb beszámolót itt lehet olvasni:​
 
Back
Oldal tetejére