• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Amano szaporítás kísérlet

Petyahun

Kertész szaki
Sziasztok!

Nem tudom ér-e a téma egy naplót, de hátha. Arra gondoltam, hogy a tervben lévő 150x50x50-s akváriumhoz megpróbálkozok saját nevelésű amanokkal költséghatékonysági okokból.
November 22-én reggelre az egyetlen amano nőstényem bepetésedett, még aznap különraktam egy 40l-s akvába 30l vízzel. Az áttelepítés miatti stressz nem tett jót, a hasa alól söpörte előre, és felfalta a peték kb. 70 - 80 százalékát, a maradék viszont fejlődésnek indult. A világítás ment non-stop, hogy előkészületek híján meglegyen az algásodás.
Ma reggelre (dec.6) a mikulás meghozta a lárvákat, lent ficánkolnak a fenéküvegen.
Ami miatt aggódom, hogy mai napra terveztem a vízcserét, de így nem tudom összeporszívózni a mama kaksiját, remélem nem okoz majd gondot.
A só most oldódik egy vödörben, gondoltam addig megírom ezt a posztot.
Amint képes leszek telefonnal értékelhető képet készíteni róluk, teszek ide azt is.
 
10 liter vízben feloldottam 750g Aquaforest - Reef Salt sót, közben az akváriumból is leszívtam 10 litert, majd infúziós csövön szinte csepegtetve hozzáadtam a sós vizet az akváriumhoz. Valami nagyon félrement, a sós víz jól láthatóan kezdett terjedni az akvárium alján, és csak nagyon lassan keverte át a levegőztető, sajnos nem kaptam észbe, kb 3liter lefolyása után a "tömény" sós víz egy réteget képzett az akvárium alján és a kis lárvák lefeküdtek, 3 órája mozdulatlanok - azt hiszem kivégeztem őket😔.
Nem adom fel, ebből a kudarcból is tanultam valamit, a következő nekifutásnál:
- várni fogok 1 - 2 - 3 napot a só hozzáadásával, ne a frissen kelt lárvákat sokkoljam, erősödjenek kicsit.
- a sós vizet csak 0,5 - 1 decinként fogom hozzáadni, hogy ne tudjon nagy koncentrációjú vízréteg kialakulni.
- RedSea sóra fogok váltani, az már másnál bizonyított.

Egyenlőre úgy tűnik, ezzel a tesztcsapattal ez egy igen rövid napló lett😔

Folyt.köv. amint újra petés lesz a mama.
 
10 liter vízben feloldottam 750g Aquaforest - Reef Salt sót, közben az akváriumból is leszívtam 10 litert, majd infúziós csövön szinte csepegtetve hozzáadtam a sós vizet az akváriumhoz. Valami nagyon félrement, a sós víz jól láthatóan kezdett terjedni az akvárium alján, és csak nagyon lassan keverte át a levegőztető, sajnos nem kaptam észbe, kb 3liter lefolyása után a "tömény" sós víz egy réteget képzett az akvárium alján és a kis lárvák lefeküdtek, 3 órája mozdulatlanok - azt hiszem kivégeztem őket😔.
Nem adom fel, ebből a kudarcból is tanultam valamit, a következő nekifutásnál:
- várni fogok 1 - 2 - 3 napot a só hozzáadásával, ne a frissen kelt lárvákat sokkoljam, erősödjenek kicsit.
- a sós vizet csak 0,5 - 1 decinként fogom hozzáadni, hogy ne tudjon nagy koncentrációjú vízréteg kialakulni.
- RedSea sóra fogok váltani, az már másnál bizonyított.

Egyenlőre úgy tűnik, ezzel a tesztcsapattal ez egy igen rövid napló lett😔

Folyt.köv. amint újra petés lesz a mama.
Basszus, szomorú. De kudarcból tanul az ember.
 
Basszus, szomorú. De kudarcból tanul az ember.
Igen sajnos, csak kár szegény porontyokért, mondjuk több esélyük volt - lehetett volna, mintha a mama marad a társasban és ott engedi el őket. Biztosan működik a módszer, hiszen már bizonyított, csak a jelentéktelennek tűnő apróságokban rejlik a buktató, mint jelen esetben a különböző sűrűségű oldatok rétegződése, és még ki tudja a későbbiekben min fogok elcsúszni, mire sikerül stabilan felnevelni őket. Nem adom fel, mostmár csakazért is addig próbálkozom amíg végül sikerülni fog. Még nem csináltam shut-downt az akváriumukban, hátha van pár kósza túlélő, adok nekik pár napot hátha kiszúrok valami mozgást még.
 
Igen sajnos, csak kár szegény porontyokért, mondjuk több esélyük volt - lehetett volna, mintha a mama marad a társasban és ott engedi el őket. Biztosan működik a módszer, hiszen már bizonyított, csak a jelentéktelennek tűnő apróságokban rejlik a buktató, mint jelen esetben a különböző sűrűségű oldatok rétegződése, és még ki tudja a későbbiekben min fogok elcsúszni, mire sikerül stabilan felnevelni őket. Nem adom fel, mostmár csakazért is addig próbálkozom amíg végül sikerülni fog. Még nem csináltam shut-downt az akváriumukban, hátha van pár kósza túlélő, adok nekik pár napot hátha kiszúrok valami mozgást még.
Érdemes lehet a mostani bekevert sós vizet megtartani, és abban algákat tenyészteni a következö adag lárvának.
 
A Logemann módszer szerint keverni kell benne a sót. Gondolod, hogy a keverés hiánya volt a gond? A levegőztető nem keverte a vizet? Biztos elpusztultak? nem csak sokkolódtak? valami ilyesmi van a leírásban is, hogy olyan mintha ettől meghalnának... de akkor nálad... tényleg?
A logemann módszer szerint próbáltam, illetve a pirossal írt módosító javaslatok alapján, így nem a sót öntöttem bele, hanem oldatot készítettem. A levegőztető nem csinált sajnos említésre érdemes áramlást, így nem keveredtek az oldatok, hanem rétegződtek, mivel a 30 literhez való sót 10 literben oldottam fel, így a 25 ppm helyett a keveredés hiánya miatt a lárvákat elöntötte a 75 ppm töménységű víz, szerintem elpusztultak, de ezért sem állítottam le az akit, hátha csak sokkot kaptak és marad túlélő, holnapra kiderül.
 
- várni fogok 1 - 2 - 3 napot a só hozzáadásával, ne a frissen kelt lárvákat sokkoljam, erősödjenek kicsit.
- a sós vizet csak 0,5 - 1 decinként fogom hozzáadni, hogy ne tudjon nagy koncentrációjú vízréteg kialakulni.
2-3 nap után elpusztulnak a lárvák, sokat nem érdemes várni a sózással.
Nem kell szarozni, jó alaposan össze kell keverni a vizet. A folyók torkolatánál - ahol eredetileg lesodródnak - szerinted mi van, lágy hullámzás? ;) :D

A sótartalomra elvileg nem kényesek annyira, olvastam már sikeres szaporításról 17 és 35 mg/literes sóoldatban is.

Nem adom fel, mostmár csakazért is addig próbálkozom amíg végül sikerülni fog.
Nagy szavak! :)
2-3 próbálkozás után általában feladja az ember. Én is feladtam, pedig félútig eljutottam.

Ilyen egy normál eleresztés, amikor sok lárva van: https://drive.google.com/file/d/0B3...=sharing&resourcekey=0-Aw-a5m1Tvfoj7hceRKRigQ

Szerk: ez egy régi videó, valamiért nem volt aktív a megosztása, javítottam a linket..
 
Utoljára módosított:
2-3 nap után elpusztulnak a lárvák, sokat nem érdemes várni a sózással.
Nem kell szarozni, jó alaposan össze kell keverni a vizet. A folyók torkolatánál - ahol eredetileg lesodródnak - szerinted mi van, lágy hullámzás? ;) :D

A sótartalomra elvileg nem kényesek annyira, olvastam már sikeres szaporításról 17 és 35 mg/literes sóoldatban is.


Nagy szavak! :)
2-3 próbálkozás után általában feladja az ember. Én is feladtam, pedig félútig eljutottam.

Ilyen egy normál eleresztés, amikor sok lárva van: https://drive.google.com/file/d/0B3...=sharing&resourcekey=0-Aw-a5m1Tvfoj7hceRKRigQ

Szerk: ez egy régi videó, valamiért nem volt aktív a megosztása, javítottam a linket..
Jogos amit írsz, a torkolatban lehet turmix rendesen.
A só igaz, hogy tág határok között mozoghat, de a 17 - 35 tartomány messze van a 75-től, szerintem ez volt a gond, ha összekeverem megúsztuk volna, legalábbis ezt a lépést.
Lehet, hogy "nagy szavak"-nak tűnik, de türelmes vagyok, és nincs vesztenivalóm. A feleségem szerint jellemhibám, hogy addig foglalkozok dolgokkal, amíg nincs siker és utána már nem foglalkoztat. Lehet, hogy csak 2 eresztésig csinálom, de az előbb - utóbb meglesz, a kihívás motivál.
A linket nem tudom megnyitni, jelszót kér.
 
A linket nem tudom megnyitni, jelszót kér.
Kaptam értesítéseket, hogy többen máris nézték volna, de nem tudták, mert rossz a link. Egy 2017-es hozzászólásomból másoltam ki a linket, de valami megváltozott az elérési úttal. Megkerestem a videót, generáltam új linket, elvileg jónak kell lennie, "a link birtokában bárki megtekintheti" a beállítás.. Érdekes, hogy privát ablakból nekem sem indul el :) de közben kaptam már olyan visszajelzést is, hogy műkszik.
 
Kaptam értesítéseket, hogy többen máris nézték volna, de nem tudták, mert rossz a link. Egy 2017-es hozzászólásomból másoltam ki a linket, de valami megváltozott az elérési úttal. Megkerestem a videót, generáltam új linket, elvileg jónak kell lennie, "a link birtokában bárki megtekintheti" a beállítás.. Érdekes, hogy privát ablakból nekem sem indul el :) de közben kaptam már olyan visszajelzést is, hogy műkszik.
Sikerült megnézni, szép adag😄 Érdekes, hogy nálam nem lebegtek vízközt, hanem a fenéken ficánkoltak.
 
Ha újból nekifutnék, vsz egy nagyobb, 60 liter körüli akváriumban próbálkoznék. Ugyan nem látom az indokokat emellett, mégis, mert sokan akiknek sikerült (különböző módszerekkel), arról számoltak be, hogy kisebb akváriumokban nem jártak sikerrel, csupán ezért. Sajnos ez több hely, több só stb. Kétszer a Logemann módszerrel futottam neki, egyszer meg egy saját recepttel :) avagy más módszerek szimpatikus elemeire cseréltem a Logemann bizonyos elemeit. Nem látok már más olyan lehetséges beavatkozást, ami nem csak nüansznyit változtatna a sokösszetevős képleten, vagyis amivel ne csak vaktában lőnék. A nagyobb akváriumban talán még tudnék bízni kicsit, ezért biztosan ez lenne az első, amin változtatnék.

Lehet, hogy "nagy szavak"-nak tűnik, de türelmes vagyok, és nincs vesztenivalóm. A feleségem szerint jellemhibám, hogy addig foglalkozok dolgokkal, amíg nincs siker és utána már nem foglalkoztat.
Kívánom hogy járj sikerrel, veled fogok örülni és talán még tippeket is kérek. És boldogan idézem be újra a "nagy szavakat" és örömmel jelentem be, hogy tévedtem. Szóval ha esetleg, netán, talán, valamiért mégis előbb feladod, akkor tudod mi a dolgod ;) :D
 
10 liter vízben feloldottam 750g Aquaforest - Reef Salt sót, közben az akváriumból is leszívtam 10 litert, majd infúziós csövön szinte csepegtetve hozzáadtam a sós vizet az akváriumhoz. Valami nagyon félrement, a sós víz jól láthatóan kezdett terjedni az akvárium alján, és csak nagyon lassan keverte át a levegőztető, sajnos nem kaptam észbe, kb 3liter lefolyása után a "tömény" sós víz egy réteget képzett az akvárium alján és a kis lárvák lefeküdtek, 3 órája mozdulatlanok - azt hiszem kivégeztem őket😔.
Nem adom fel, ebből a kudarcból is tanultam valamit, a következő nekifutásnál:
- várni fogok 1 - 2 - 3 napot a só hozzáadásával, ne a frissen kelt lárvákat sokkoljam, erősödjenek kicsit.
- a sós vizet csak 0,5 - 1 decinként fogom hozzáadni, hogy ne tudjon nagy koncentrációjú vízréteg kialakulni.
- RedSea sóra fogok váltani, az már másnál bizonyított.

Egyenlőre úgy tűnik, ezzel a tesztcsapattal ez egy igen rövid napló lett😔

Folyt.köv. amint újra petés lesz a m
Én a 40 literes akvából csináltam volna a sós akváriumot, ami eleve jó algás kell hogy legyen, szóval ennek legalább már 1 hónapja mennie kéne hogy a kis petéket át tudd rakni. De te tudod.
 
1 akvás módszert alkalmaztam, lehet félreérthetően fogalmaztam, maga az üveg 40 literes, de csak 30 literrel üzemelt.
Értettem mit írtál, pont az egy akvás megoldás a hiba szerintem. Legyen egy jó algás sós akvád amibe belerakod a kicsiket. Én egy 10 literes vödörbe rakom az anya amanókat. Simán elvannak még levegőztetés nélkül is, ha naponta cserélsz nekik vizet. Amint eleresztik a kicsiket átrakom őket a sósba, az anyákat pedig vissza a nagy akváriumomba.
 
Értettem mit írtál, pont az egy akvás megoldás a hiba szerintem. Legyen egy jó algás sós akvád amibe belerakod a kicsiket. Én egy 10 literes vödörbe rakom az anya amanókat. Simán elvannak még levegőztetés nélkül is, ha naponta cserélsz nekik vizet. Amint eleresztik a kicsiket átrakom őket a sósba, az anyákat pedig vissza a nagy akváriumomba.
Emlékszem, több éve írtál róla, hogy egy-két egyedet sikerült felnevelned. Azóta mi a helyzet? Erre az esetre hivatkozol most vissza ilyen magabiztosan? Vagy azóta volt már eredményesebb próbálkozásod is, csak azt már nem osztod meg velünk?
Persze van még egy lehetőség.... esetleg átsiklottam a beszámolódon? :)
 
Emlékszem, több éve írtál róla, hogy egy-két egyedet sikerült felnevelned. Azóta mi a helyzet? Erre az esetre hivatkozol most vissza ilyen magabiztosan? Vagy azóta volt már eredményesebb próbálkozásod is, csak azt már nem osztod meg velünk?
Persze van még egy lehetőség.... esetleg átsiklottam a beszámolódon? :)
270 db sikerült két évvel ezelőtt. Videót nem enged feltölteni, egy képet csatolok róla:
 

Attachments

  • 20190316_204913_HDR.jpg
    20190316_204913_HDR.jpg
    184.1 KB · Megtekintések: 67
Back
Oldal tetejére