• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

460 Literes El Natural akvárium indítása

Úgy döntöttem, növelem a halak létszámát, ezért vettem kb 12 új halat. Jelenleg karanténban töltik az idejüket, megfigyelés alatt. Gondolom akit már elkapott mondjuk egy jó kis Darakór, az tudja, hogy ez nem időpazarlás.
 
Utoljára módosított:
Mindig is kerültem ezt a karantén témát, nagy macera. Szerencsére engem is elkerült a darakór... Persze egy nagyobb értékű meglévő halállománynál megéri.
És mik az új szerzemények?:)
 
Mindig is kerültem ezt a karantén témát, nagy macera. Szerencsére engem is elkerült a darakór... Persze egy nagyobb értékű meglévő halállománynál megéri.
És mik az új szerzemények?:)

4 db boesemani kalászhal: a jelenlegiek az akváriumban mind hímek, ezért megpróbáltam nőstényeket beszerezni. Sajnos annyira színtelenek voltak a boltban, hogy nem biztos, hogy sikerült megkülönböztetni őket :(
4 db Rózsalazac: társaságként az 1 db 3-4 éves veterán mellé
4 db werneri kalászhal, de ebben nem vagyok biztos, lehet, hogy más fajta.
 
4 db boesemani kalászhal: a jelenlegiek az akváriumban mind hímek, ezért megpróbáltam nőstényeket beszerezni. Sajnos annyira színtelenek voltak a boltban, hogy nem biztos, hogy sikerült megkülönböztetni őket :(
4 db Rózsalazac: társaságként az 1 db 3-4 éves veterán mellé
4 db werneri kalászhal, de ebben nem vagyok biztos, lehet, hogy más fajta.
Szép csapat(y) Hogy oldod meg a karantént? Mekkora akváriumban vannak ez idő alatt?
 
Szép csapat(y) Hogy oldod meg a karantént? Mekkora akváriumban vannak ez idő alatt?

Jelenleg sima, üres üvegbe raktam őket, kb 35 liter. Mivel nincs benne szűrő, relatíve sok vizet cserélek. Így ki kell húzniuk 2-3 hetet, utána mehetnek be a többi közé.
Szokott itthon lenni egy-két "elfekvő" NPT, ami erre a célra kíválló, de sajnos most nincs olyan, amiben ne lenne garnéla.

Ilyen fertőzéseket nagyon el szeretném kerülni, mert ekkora növényes akváriumból nem egyszerű kihalászni az összes halat (több órás vacakolás) és a legtöbb gyógyszert nem szerencsés talaj és növény mellett használni... Nem egyszer előfordult már, hogy az új hal egyértelműen fertőzött volt.

Ami kicsit zavar ebben az akváriumban, hogy a halak összeállítása nem a legjobb... Például Kalászhal sosem találkozik Neonhallal a természetben....
 
Utoljára módosított:
Jelenleg sima, üres üvegbe raktam őket, kb 35 liter. Mivel nincs benne szűrő, relatíve sok vizet cserélek. Így ki kell húzniuk 2-3 hetet, utána mehetnek be a többi közé.
Szokott itthon lenni egy-két "elfekvő" NPT, ami erre a célra kíválló, de sajnos most nincs olyan, amiben ne lenne garnéla.

Ilyen fertőzéseket nagyon el szeretném kerülni, mert ekkora növényes akváriumból nem egyszerű kihalászni az összes halat (több órás vacakolás) és a legtöbb gyógyszert nem szerencsés talaj és növény mellett használni... Nem egyszer előfordult már, hogy az új hal egyértelműen fertőzött volt.

Ami kicsit zavar ebben az akváriumban, hogy a halak összeállítása nem a legjobb... Például Kalászhal sosem találkozik Neonhallal a természetben....
Valószínűleg azért veszem ilyen könnyen a dolgot, mert még nem volt darakórom...:whistle:(kopp-kopp)
Neonból csak pár darab van (?), nem látványos, nem rontja a képet. A Bosemani-k nagyon szépek, úgyis ezek viszik el a tekintetet! Van bennem egy kis vágy egy nagy (min. 120 cm) akváriumra az ilyen nagyobb halak miatt, nagyon tetszenek a kongólazacok is, van pár márnafaj is amit szívesen nézegetnék (ötöves, bíborfejű, rombuszsávos...). Szóval irigyellek kicsit.(y)
 
Az új halak karanténozása során a 9. napon 1 db kis méretű, kb 2 cm werneri kalászhal beadta a kulcsot :(. Amúgy akvárium vizet használok a karanténban, a nagy akváriumból töltöm át.
 
Utoljára módosított:
Jelenlegi állapotok:

View attachment 52663

Új halakat beraktam.

Érdekes, az a jobb elől lévő hygrophila corymbosa szinte emers méretű leveleket növeszt. Pedig ebben az akváriumban volt mindig is... ( a többi első az valami mini verzió.)
Ezt az akváriumot hagyom egy kicsit túlnőni, hogy egy új akvárium indításához legyen elegendő növényem.

A következőben is kertföldet tervezel, vagy újítasz?
 
A következőben is kertföldet tervezel, vagy újítasz?

A 15 literes (CRS és RCS) garnélásba bolti földet (obi-s) tettem és jól ment az is:

https://akvakertesz.hu/threads/garnelas-15-literes-el-natural-nano-akvarium-inditasa.6610/page-4

Ha esetleg valaki kíváncsi lenne, hogy mondjuk Tesco-ban kapható föld működik-e, kipróbálhatom azt is.
Ha senki sem kíváncsi ilyen részletekre, akkor nem vacakolok, hanem belapátolom a sima földet (top soil) és kész. Az is jól működik.
 
A 15 literes (CRS és RCS) garnélásba bolti földet (obi-s) tettem és jól ment az is:

https://akvakertesz.hu/threads/garnelas-15-literes-el-natural-nano-akvarium-inditasa.6610/page-4

Ha esetleg valaki kíváncsi lenne, hogy mondjuk Tesco-ban kapható föld működik-e, kipróbálhatom azt is.
Ha senki sem kíváncsi ilyen részletekre, akkor nem vacakolok, hanem belapátolom a sima földet (top soil) és kész. Az is jól működik.
Engem érdekel. Hajrá(y)
 
Ok, megpróbálom SANDIS palántafölddel indítani:

View attachment 52796
Ezt a Tesco-ban lehet kapni. Nem tudom mit tartalmaz, leírást nem találtam.

Indítás itt:

https://akvakertesz.hu/threads/kerti-akvarium-200-literes-el-natural-npt.6861/page-3
Üdv!
Csak nem próbálod ki ezt a Sandis terméket?:) Csak én a általános virágföldet kérdeztem tőled. És mivel nem volt meggyőző a válaszod, mert azt mondtad hogy nem ismered, így lemondtam róla. Maradtam a erdei földnél. Reméljük hogy jó eredményekkel számolsz be.:);)(y)
 
Szóval itt a kis kockám:
9 liter víz, technika nélkül. Vízcsere, takarítás nincs. Random pótlom a párolgást. Világítás XiLong LED 2W.
Csupán keltető medencének terveztem az akváriumot, de a növényektől nem bírom lehalászni az utánpótlást. :oops:

Jan. 14.:
1.jpg 2.jpg

Ápr. 3.:
3.jpg 5.jpg 4.jpg
 
Szóval itt a kis kockám:
9 liter víz, technika nélkül. Vízcsere, takarítás nincs. Random pótlom a párolgást. Világítás XiLong LED 2W.
Csupán keltető medencének terveztem az akváriumot, de a növényektől nem bírom lehalászni az utánpótlást. :oops:

Jan. 14.:
View attachment 52942 View attachment 52943

Ápr. 3.:
View attachment 52944 View attachment 52946 View attachment 52945

Gratulálok a kis 9 literesedhez! A Pistia-k is szépen megnőttek, a januári állapothoz képest szépen összeszedték magukat. Valószínűleg a talajból elég sok "táp" szivárgott a vízbe.
 
Gratulálok a kis 9 literesedhez! A Pistia-k is szépen megnőttek, a januári állapothoz képest szépen összeszedték magukat. Valószínűleg a talajból elég sok "táp" szivárgott a vízbe.
Na igen, ez külön öröm számomra! Szépen meghúsosodtak. Picit jobb idő lesz és mehetnek a tóba.
A másik akvában, ahol van tápozás, meg fény, meg CO2, ott pedig gomba mód szaporodik a Pistia. Nőni viszont szinte semmit sem hajlandó. Van erre magyarázat?
 
Na igen, ez külön öröm számomra! Szépen meghúsosodtak. Picit jobb idő lesz és mehetnek a tóba.

Tóba akkor érdemes kirakni, ha elég meleg lesz a levegő. Nem tudom pontosan mennyit bír ki, de 10 fok alatti levegő hőmérsékleteket nagyon nem szereti. Szóval ha tavasszal túl korán rakod ki, csak elpusztul. Milyen tó amúgy? Tónál is működik a Walstad módszer, ha szeretnél algamentes növényes tavat.

A másik akvában, ahol van tápozás, meg fény, meg CO2, ott pedig gomba mód szaporodik a Pistia. Nőni viszont szinte semmit sem hajlandó. Van erre magyarázat?

Pistia jó nehéz, ha összehasonlítod más növénnyel. Minél nehezebb egy növény, annál nagyobb a "tápigénye". A föld, ahogy bekerül a víz alá, átalakuláson megy keresztül: eleinte nagyon sok vas stb oldódhat ki a vízoszlopba. Várható, hogy egy idő után a Pistia-k lelassulnak és elkezdenek kikopni.

Ráadásul lehet, hogy a sandis palántaföldbe műtrágyát tettek. Nem találtam leírását, ezt általában rá szokták írni. Ettől is jobban nőhetett a Pistia. Sajnos műtrágya nem igazán szerencsés akváriumban (pl KNO3). Sokkal jobb, ha N a növények számára lassabban hozzáférhető állapotban van jelen, például szerves anyaghoz kötve. (Például nitrát a talajban nitritté alakulhat, ami megmérgezheti a halakat).

Edit:

Megnéztem, Pistia Stratiotes-re ezt találtam:
Min:15 fok, Max: 35 fok, Optimum: 22-30
Forrás: Christel Kasselmann: Aquarium Plants 480. oldal​
 
Utoljára módosított:
Update:

1 év 8 hónapos az akvárium, halak (újak is) és garnélák megvannak.

Jelenlegi állapotok:

upload_2018-5-17_20-57-10.png

Mintha némi K hiány kezdene megint kialakulni. Kb 2 hónapja nem nyúltam az akváriumhoz, csak a halakat etetem és a kép kedvéért feltöltöttem az elpárolgott vizet. Üveg tisztítása szivaccsal történt, ez nem karcol.
 
Back
Oldal tetejére