• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

45 literes kocka akváriumom

Sityesz

Tapasztalt kertész
Üdv mindenikek!
Ez az első akváriumom, melyet október elején indítottam. Mivel az akvárium a szekrénysorom egyik polcára került elhelyezésre, így elég sok mindent nekem kellett össze barkácsolnom. Az egyedi méretek, és hely hiány miatt képtelenség volt készen boltokból beszerezni a megfelelő technikát.

Adatok:
Akvárium:37x35x35=45L Az akvárium alját 10mm-es üvegből készítettem, mert az említett hely hiány miatt nem tudtam máshol a szűrő csöveket elvezetni,(ami 20mm-es PVC nyomócső)csak az akváriumon keresztül, hacsak nem fúrom-faragom szét a szekrényeket, amit mindenféleképp elszerettem volna kerülni.
Világítás:DIY armatúra: 5db 8 wattos, külön kapcsolható T5-ös cső. (2db HAGEN AQUA-GLO 18000 K)(2db OSRAM LUMILUX DE-LUXE 954)(1db HAGEN SUN-GLO 4200 K)
DIY reflektorokkal.
Szűrés:DIY 35x25x22=19 literes alsó polcos nyitott szűrőakvárium,ami 3 rekeszre van osztva. Az elsőben 3cm vastag TM30, és TM45-ös szűrőszivacsok vannak, ez végzi a mechanikai szűrést. A másodikba a biológiai szűrést 3Kg lávakő, és 1Kg kerámiagyűrű végzi.A harmadik rekeszben egy 600L/h teljesítményű Hydor szivattyú van. Beépítettem 1+ csapot, ezen keresztül lehet tölteni-üríteni, egy szilikoncső csatlakoztatásával pedig lehet vele porszívózni, nyálkát leszívni stb... :D
Fűtés:nincs
Tápozás:Green Aqua Micro-Macro 2-2ml/nap
Aljzat: ADA Amazonia
CO2:Nagynyomású rendszer. 10Kg-os palack, Papillon reduktor, Aqua Medic Mágnesszelep, Green Aqua Buborékszámláló, Green Aqua Japán Diffúzor. ami a szivattyú alatt kapott helyett, így az esőztetőn keresztűl kapják a növények a CO2-őt.
Vízcsere:2 naponta 15L
Növények:hemianthus callitrichoides cuba, Hemianthus micranthemoides, rotala rotundifolia, cyperus helferi, Micranthemum umbrosum.
Állatok:5db Paracheirodon innesi, 2db red cherry garnéla.
100_1317_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
100_1314w_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Nem lenne rossz.
De:
Nekem az alsó szekció kicsit sötét, ez látszik is a HC-n, HM-en és a Micranthemum-on. Ezt érdemes lenne valamilyen módon megváltoztatnod.
Az a szegény HC mit vétett, hogy még mindig a cserépben senyved? :)

Egyébként tök jó lenne, ha látszana, hogy a növények is jól érzik magukat. Egy nyírás mindenképpen rájuk fér, főleg a Hemmianthus-okra gondolok itt. Te is láthatod, hogy kevés a fény, mivel törnek a fény felé, az alsó részük pedig barnul. Ollót nekik, és egy picit erősebb fényt.

Az elrendezés is szép, de én egy kicsit előrébb hoznám a jobb oldali követ, míg a bal oldali nagyobbat hátrébb tolnám. Ez kicsit megtörné azt a "szimmetriát", ami most picit zavaró, ezen persze még erősít a Cyperus-od is, amit talán érdemes lenne a nagyobb kővel elmozdítani kicsit balra.

Bocs a kemény kritikáért, én így látom. :) Maga az elképzelés nagyon jó, de az Iwagumi akváriumoknál a két köves elrendezést megvalósítani sosem egyszerű. Viszont a te köveid kiválóan alkalmasak erre a formájukból adódóan.

Remélem még látunk sok-sok képet az akvárium folyamatos fejlődéséről.
 
Nem lenne rossz.
De:
Nekem az alsó szekció kicsit sötét, ez látszik is a HC-n, HM-en és a Micranthemum-on. Ezt érdemes lenne valamilyen módon megváltoztatnod.
Az a szegény HC mit vétett, hogy még mindig a cserépben senyved?
A kép készítésekor csak a két hátsó fénycső ment, ezért tűnik sötétnek az előtér.
A cserépben látható növény HM, az utolsó nyírásból maradt vissza, és nem volt szívem kidobni, Hátha lesz belőle valami.
Ilyen amikor mind az 5 cső megy:
100_1332_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Egyébként tök jó lenne, ha látszana, hogy a növények is jól érzik magukat. Egy nyírás mindenképpen rájuk fér, főleg a Hemmianthus-okra gondolok itt. Te is láthatod, hogy kevés a fény, mivel törnek a fény felé, az alsó részük pedig barnul. Ollót nekik, és egy picit erősebb fényt.
A HM-ek a fotózást megelőző nap lettek megnyírva, mert vastagon ellepte őket az alga, amivel nem tudtam mit kezdeni. Azért is tettem el pár szálat belőlük, ha mennek legyen miböl ültetni.A HC nem bírta sokáig és csak az kis pötty maradt meg elől, (ami eredetileg 4 cserép volt 12-fele szedve)
 
Nem tudom, hogy mikor indítottad az akit, de ha nem 1-2 hete akkor érdemes figyelned a barna algát a talajon és a növényeken mert arról árulkodik, hogy nincs rendes szűrésed, vagy még nem alakult ki megfelelő baktérium mennyiség. Gyakoribb a szűrő elégtelensége.
 
viktorlantos said:
Nem tudom, hogy mikor indítottad az akit, de ha nem 1-2 hete akkor érdemes figyelned a barna algát a talajon és a növényeken mert arról árulkodik, hogy nincs rendes szűrésed, vagy még nem alakult ki megfelelő baktérium mennyiség. Gyakoribb a szűrő elégtelensége.
A növények Október 30-án lettek beültetve, előtte 2 hétig ment világítás nélkül.A flow olyan, hogy inkább hasonlít centrifugához mint akváriumhoz CO2 2 bubi/sec és szemmel láthatóan mindenhova eljut.
Ez van a növényeken. Nem tudom milyen fajta, majd a szakértők megmondják.
100_1324_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Ez van az aljzaton is. A köveken, és csöveken pedig agancs alga. Az üvegen itt-ott van zöld pontalga is. Ecsetalgát eddig nem láttam, vagy nem ismertem meg?
 
Ez az alga kisértetiesen hasonlít a nálam található (volt) algákra.
Nekem Rhizoclonium algám volt amivel nem nagyon bírtam.

Kb egy hete újraindítottam az akit, alaposan kifertőtlenítve a dolgokat. Egyelőre (lekopogom) semmi alga nincs.

Első ránézésre, neked a háttérben túlságosan dús a növényzet (nekem is ez volt az egyik hibám), emiatt a vízáramlat ott nem lehet elég jó.
A másik probléma, hogy még csak fele vizet sem cseréled ki. Amikor ilyen algás, nem árt ha naponta és akár 80%-át cseréled.
Egyébként irdatlan kézimunka is van vele ilyenkor, sajnos takarítgatni sem árt az algákat.

Én úgy érzékeltem, az én esetemben a növényekkel hurcoltam be ezt a fajta algákat. Volt ugyan zöldalgám is, de attól hamar szabadultam.
Mivel én is akkoriban indítottam az akit, szóval a növények származása lehettek azonos a tieddel. (Másodjára Tropicás növényeket rendeltem.)

Bár nagyon sok tényező van még és én is elkövettem több hibát, így nem egyértelmű a feltételezésem.
Ugyan lehet küzdeni úgy is, hogy temérdek agresszív alga spóra van az akiban, de jobb ha minimális kerül bele. Legalábbis a befektetett munka és az eredmény közzel nem arányosan a két esetben.

Én kihagytam azt a lehetőséget, hogy minden áron, az összes lehetséges módszert kipróbáljam ennek az algának a visszaszorítására, eltávolítására. Talán egy hadsereg garnéla ha lenne, még volna esély megküzdeni ezekkel az algákkal.

Szerintem keveset is tápozol.
 
Megvolt az első komoly vízcsere 30L/nap, 1 napig pihentetett csapvízzel. Holnap újra. Megpróbáltam az alga nagy részét eltávolítani kisebb-nagyobb sikerrel, az üvegről egyszerűen sikerült leszedni, az aljzat már keményebb volt, a növényekre meg nincs ötletem.
tápból pedig 10-10 ml kapott, remélem elég nekik.
A CO2 2bubi/sec
világítás 10 órát megy 40 wattal.
 
Amit nagyon belepett az alga, apró növényeket, azokat kiszedtem, alaposan lemosogattam, csipesszel is megtakarítottam, majd ritkábban újraültettem. Ettől nem pusztult el, újra nőni kezdett.
A talaj teteje nekem nem algásodott be, de ha ez a helyzet, akkor a felső réteget érdemes leszívni egy vékony csővel.
Egyszóval nagyon agresszív takarítás valamit segített. Ha nem is tűnt el az alga, de legalább azóta bátrabb kézmozdulatokat sajátítottam el, ami ha nem másra, de legalább egy merészebb layout megépítésére hasznos volt.
 
A mai nap folyamán bővült a halállomány 3db sziámi algaevővel. A HM-en, és az umbrosumon rengeteg új hajtás jelent meg, és szemmel láthatóan fejlődnek, jobbnak láttam őket nem piszkálni, várok vele 1 hetet, ha nem javul a helyzet megpróbálom valahogy letisztítani, és újra ültetni őket.
A mostani állapot:
100_1350_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Sikerült beszerezni 5 db amanot, valamelyik rögtön le is dobta a bundát. Remélem ez nem jelent semmi rosszat?
100_1361_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Sikerült venni 2 tő szép Hc-t. Holnap vízcserekor elültetem őket.
100_1358_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Ne vedd rossz néven amit írok, de ha valóban szép HC-t akarsz látni akkor a webshop link moderálva-től rendelj legközelebb ;), de egyébként ez sem csúnya.
Csak így tovább, szépen alakul az akid :) .
 
Köszi a biztatást. Nagyon remélem, hogy nemsokára eltűnnek az algák. Elvileg már minden adott hozzá, hogy egyenesbe jöjjön a dolog.
 
Kicsit számolgattam, és rájöttem, hogy még mindig keveset tápozok. Micro-Macro elvileg 20l/1ml/nap.Eddig kaptak 10-10ml-t/nap.
Tehát. Most rááltam a 20l/napos vízcserére ami heti 140 litert jelent. Ha 50%-ot cserélnék hetente az 23 liter lenne, mert összesen a szűrőben lévő vízzel együtt 46+-1l van a rendszerben 140/23=6.08 az pedig 12ml/nap. Azt hiszem.
Elvileg ennek már elégnek kellene lennie.Vagy nem?
 
Tegnap bekerültek a HC-k, a HM-ek nagy részét likvidáltam nem láttam, hogy fejlődtek volna, csak pár szálat hagytam a jobb hátsó sarokban.
100_1367_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Ilyen a jelenlegi állapot. Az algák fogynak, de azért még vannak. Változott a fauna is. Megleptek 13 db neonnal, és 3 db dánioval, így összesen már 21 db hal van.
100_1371.jpg100_1372.png
Ez pedig a technika:
100_1374.jpg100_1077.png
 
Azt hiszem itt a vége. :( Úgy látom jónak, ha elölről kezdem az egészet vmi más formában. Sok volt a hiba, melyeket a következő próbálkozás során már nem kívánok elkövetni. Tanuló akváriumnak jó volt.

A jelenlegi állapot:
100_1399.jpg
A barna alga fogy,az üveg alján még van valamennyi, de az aljzatról ahhoz képest, hogy mennyi volt, szépen eltűnt, a Staghorn stagnál, megjelent a zöld pontalga. heti 177% vízcsere, 8-8ml GA naponta. Gondoltam arra is, hogy lehet a világítás sok 1,14W/l 27cm vízoszlop 10órás megvilágítás.
Jelenleg a szűrőben 3Kg lávakő, és 1Kg kerámiagyűrű van, Arra gondoltam lehet kevés, újra indításnál még bedobok 4Kg lávakövet ennek már tutira elégnek kell lennie.

Az egyik nagy hiba szerintem az volt, hogy telepítéskor túl sok növényt raktam be, zseléstől-gyapotostól, és az ezzel járó ammónia termelésre nem volt a szűrő felkészülve. És persze a tápozást is elbénáztam az elején. A csekély vízcserékről nem is beszélve.
100_1161.jpg
a Hardscape sem igazán jött be,kevés dekoráció túl sok növény, nem ilyennek szerettem volna. A rotala nem bizonyult a legjobb választásnak mostanra kontrollálhatatlan, ekkora mennyiségben egy ilyen méretű akváriumba szerintem nem való, és a megfelelő nyírása sem egyszerű feladat egy hozzám hasonló kezdőnek.
A terv vmi köves fás, természetesebb hatású akva megalkotása lesz.
d435452345.jpg
 
Az aki amit mintának kinéztél nem egyszerű feladat. Sokszor ezek az egyszerűnek tűnő köves homokos akik a legnehezebbek, hogy természetes legyen a végeredmény.

Az egyik nagy hiba szerintem az volt, hogy telepítéskor túl sok növényt raktam be, zseléstől-gyapotostól, és az ezzel járó ammónia termelésre nem volt a szűrő felkészülve. És persze a tápozást is elbénáztam az elején. A csekély vízcserékről nem is beszélve.

Túl sok növény nem hiba. Sőtt aki teheti inkább túltelepítve indítsa az akit. Csökkenti a kezdeti algásodás kockázatát.
Valami még sem klappol a szűréseddel. A barna alga erre bizonyíték.
Tápozással és co2-vel nem érdemes játszani. Lehetőleg adagolás szerint tolni.
Világítás indításnál lehet kevesebb de pár hét után ki kell tolni az időszakot.
Vízcsere kis akiban naponta nagyban kétnaponta az első 2-3 hétben. Utána már mehet a heti.

Ha ezekre figyelsz kevesebb kudarc fog érni.
 
Back
Oldal tetejére