• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

30l kezdő növényes

Bán Ferenc

Kertész szaki
Üdv.
Sok olvasgatás,napló nézegetés után,itt az ideje hogy elindítsak én is egy akváriumot.Eddigi próbálkozásaim során kisebb-nagyobb sikereik értek,de nem volt egyik sem az igazi.
Így mielőtt belefognék egy újba,véleményeket szeretnék,hogy a 30l akvárium lowtech körülménynek között,azzal a technikával amit én gondoltam működne-e.
Akvárium: 35x30x30(31l)
Szűrés: DIY külső szűrő 700l/h
Világítás: Juwel 15W 6500k
Tápozás: Easy life carbo és Easy life profito
Növények: leginkább Riccia és Parvula mini lenne
Akvárium stílusa iwagumi lenne(remélem összejön)

Kérdésem tehát az lenne,hogy ezzel a felszereltséggel működne-e algamentesen?
 
Nem volt még nanom de szerintem jó lehet, ha megfelelő szűrőanyagokat használsz. Én a ricciat kihagynám. Mindenhová beakad és soha az életben nem tudod majd kiirtani. Főleg egy iwagumiban nem biztos, hogy ez szerencsés. Egy dzsungelesben beleférne. Szerintem.. ;)
 
Szűrőanyagok siporax,biolabda,szivacs,perlonvatta.
Ricciát pedig azért választottam,mert Elatine-t,ill.HC-t már kipróbáltam,de nem nagy sikerrel.Elsatnyultak,felfelé nőttek és sztem CO2 beoldás nélkül nem is lenne belőle szép gyep:(
 
Szia,

szerintem fog működni a dolog! :) A ricciát vágnod kell, nőni fog, mint a fene, de cserébe nincsenek nagy igényei. :) Amíg a parvula látszik, addig egy kis változatosságot fog adni. Akár egy kis Green Aqua Eleocharis acicularis - zselés most csak 990 Ft - Green Aqua is berakhatsz, ha akarsz valahova pár magasabb szálat!

A DIY külső szűrő elég sok minden lehet... :cautious: Ha elég nagy, akkor jó lehet, bár ilyen kis akváriumokhoz kis gyári szűrő is elég (Eheim 2213 vagy valami nagy akasztós), ami nem biztos, hogy sokkal drágább, mint egy DIY cucc. Ha tudsz, inkább rakj bele jobb szűrőanyagot! A felsoroltak közül egyiknek sem valami nagy a biológiai szűrő felülete... Pl.: az említett Eheim külsőből van olyan változat, amit bio töltettel adnak, csapokkal, ki és befolyóval. Annak szerintem elég kedvező az ára!
 
Üdv.
Köszi szépen a növénytanácsot.Ami a szűrőt illeti,az egy 700l/h -ás vízpumpa,kb.2l-es szűrőtartály.Szűrőanyag felépítése legalul biolabda,aztán szivacs,majd siporax és felül perlonvatta.Ez a 700l/h vízforgatás természetesen biztos,hogy lecsökken,de szerintem a 400-500l/h megvan.
És ami az anyagiakat illeti,ez a szűrő nekem 6500 Ft-ban volt,jóval kevesebben,mint egy gyári külső szűrő.
 
Ha már megvan, akkor persze nem kell lecserélned! :) A 2 L-es tartály elég jól hangzik. Én a helyedben a siporaxot használnám mechanikai szűrésre, rá egy durva szivacs, arra legalább substrat pro, arra perlon. Szerintem a siporaxnak nincs meg az a felülete, ami a komoly biológiai szűréshez kell. Főleg növényes akváriumnál fontos a durva szűrési felület, különben harcolhatsz az algával. (Persze ez csak egy javaslat, Te tudod, mi fér be a keretbe. :) )
 
Köszi a segítséget:D
Arra gondoltam,hogy iwagumi stílus helyett fás-hegyes tájkép féleséget csinálnék.Láttam egy képet és nagyon megtetszett,így eldöntöttem,hogyha sikerül megvalósítom a saját kompozíciómat.Egy kérdésem volna csak,hogy a fa lombjának a Riccia milyen lenne?Vagy esetleg mit ajánlanátok?
 
Ma kicsit próbáltam összepakolászgatni,hogy mire is gondoltam:)
Hát ez sült ki belőle.
18881079_eadb525977440ebfddc58d51d65e51b9_m.jpg

Bocsi a képminőségért,csak telóval lőttem.Kíváncsi lennék véleményekre,hogy milyen lett.
Természetesen fa az fog még belekerülni jobb oldalra is,csak az még egyenlőre nincs kész.
 
Szia,

én nem vagyok egy nagy stílus szakértő :) , de amit összeraktál az inkább nekem már inkább valami ryuboku-ra hajaz ( Ryuboku előadás | Nigro Blogja ), nem iwagumi ( IWAGUMI | Nigro Blogja ; Bevezető az Iwagumi világába Green Aqua ).

Ha a cél, hogy sziklás aquascaped legyen, akkor a fákat szerintem szedd ki. Persze a sziklás/fás akváriumok is jók, csak az elején azt írtad, hogy iwagumi-t akarsz. Ami szép, de ott aztán vannak szabályok, elrendezések... Egyébként, amit összeraktál abból tudsz csinálni kis fákat, kis lombokkal, az most nagyon trendi. :)
 
Üdv.
Köszi szépen a növénytanácsot.Ami a szűrőt illeti,az egy 700l/h -ás vízpumpa,kb.2l-es szűrőtartály.Szűrőanyag felépítése legalul biolabda,aztán szivacs,majd siporax és felül perlonvatta.Ez a 700l/h vízforgatás természetesen biztos,hogy lecsökken,de szerintem a 400-500l/h megvan.
És ami az anyagiakat illeti,ez a szűrő nekem 6500 Ft-ban volt,jóval kevesebben,mint egy gyári külső szűrő.

Hmm. Én bruttó 5 (nettó 4) lityis gyári külsőt tudok - szerintem gyárilag profi - szűrőanyagokkal 9-10e körül... De nem árulom el honnét. :LOL:
 
Szia,

én nem vagyok egy nagy stílus szakértő :) , de amit összeraktál az inkább nekem már inkább valami ryuboku-ra hajaz ( Ryuboku előadás | Nigro Blogja ), nem iwagumi ( IWAGUMI | Nigro Blogja ; Bevezető az Iwagumi világába Green Aqua ).

Ha a cél, hogy sziklás aquascaped legyen, akkor a fákat szerintem szedd ki. Persze a sziklás/fás akváriumok is jók, csak az elején azt írtad, hogy iwagumi-t akarsz. Ami szép, de ott aztán vannak szabályok, elrendezések... Egyébként, amit összeraktál abból tudsz csinálni kis fákat, kis lombokkal, az most nagyon trendi. :)

Igen iwagumit akartam az elején,de utána írtam,hogy megtetszett egy kép és hasonlót akarok összehozni.
De azért köszi a véleményt.:)
 
Üdv.
Valamilyen mohát akarok a sziklákra rögzíteni.
"dobti" naplójában olvastam,hogy ő pillanatragasztóval rögzítette a sziklákra.Én is így tennék,csak arra lennék kíváncsi,hogy nem befolyásolja a növény növekedését,vízparamétereket,stb.?
 
Ma vért izzadva a nagy hőségben legóztam egy kicsit,de végre kezd összeállni a kép amit megakarok valósítani:)
Véleményeket kérnék róla,hogy mi jó?Mi nem jó?Min kellene változtatnom.A fáknak a helyén még lehet,hogy variálok majd:)
A talaj csak dekorhomok,nem ez lesz a végleges.Képért bocsi,csak telós:(
18912569_f4d0b42a487e479b0ff91ff6a18e4675_m.jpg
 
Ma vért izzadva a nagy hőségben legóztam egy kicsit,de végre kezd összeállni a kép amit megakarok valósítani:)
Véleményeket kérnék róla,hogy mi jó?Mi nem jó?Min kellene változtatnom.A fáknak a helyén még lehet,hogy variálok majd:)
A talaj csak dekorhomok,nem ez lesz a végleges.Képért bocsi,csak telós:(
18912569_f4d0b42a487e479b0ff91ff6a18e4675_m.jpg

Azt írod, hogy a talaj nem végleges, az jó. Ha szép növényeket is akarsz, akkor tegyél alá táptalajt ez a minimum, s ha azt szeretnéd, hogy egészségesek is legyenek a növényeid, akkor a dekorhomok helyett más talajt válassz. Meg fogják hálálni, hidd el! Tudom, hogy ilyenkor mindenkit hajt a buzgalom, meg a türelmetlenség, de én az akvárium indításával megvárnám, míg minden összetevő meg van hozzá. Később sokkal kevesebb gondod lesz és az esetleges fejlesztés, átrendezés, talajcsere miatt nem kell szétbombázni az akváriumot.
Szerintem ennyi fénnyel, CO2 nélkül nem fogsz tudni szép gyepet összehozni.
A scape-ről az én benyomásom az, hogy sok benne a kő, s én arányaiban sem így csinálnám. Egy nagyobbat és több kisebbet választanék. Ezzel a mennyiséggel az aksiban másnak már nem lesz hely. Persze ízlések és pofonok...néha a kevesebb jobb. Megfelelő fával és mohával lehet csodás dolgokat művelni, nálam is ragasztva van a moha zselés pillanatragasztóval, nincs vele semmi gond, száradás után kell az aksiba tenni.
 
Nekem valahogy nem áll össze a sziklák közül kikandikáló fák képe. Csak vagylagosan tudom elképzelni: vagy sziklás hegyvonulat, vagy dombos fás, egy-két kővel. Be tudnád linkelni a képet, amit alapul vettél? (Lehet, csak a képzelőerőmmel van a baj.)
Saját káromon is még mindig tanulom, a kevesebb több: én a kövek kb. harmadát helyezném csak el. Vagy: a kövek egy részéből elfektetve és mohásítva szintén gyepet csinálsz belőle.
(Nézz rá az enyémre: - azon túl, hogy maguk a fényképek sem jók - zavaros, zsúfolt az összkép, összefolyik az előtér és a háttér. Nekem persze tanulni, kísérletezni nagyon is jó. Amíg nem jövök rá, mi mutatna jól az alacsony és nagyon kicsi akváriumomban, nem fogom megváltani a világot.)
 
Fák nélkül, nagyon jó hegylánc lenne belőle. Így olyan mintha csak be lennének dobálva a fák.
Az aki dekorhomokkal is működhetne minimális növényzettel, mohák például a köveidre és pici lapos kövekre kötözve.
 
Azt írod, hogy a talaj nem végleges, az jó. Ha szép növényeket is akarsz, akkor tegyél alá táptalajt ez a minimum, s ha azt szeretnéd, hogy egészségesek is legyenek a növényeid, akkor a dekorhomok helyett más talajt válassz. Meg fogják hálálni, hidd el! Tudom, hogy ilyenkor mindenkit hajt a buzgalom, meg a türelmetlenség, de én az akvárium indításával megvárnám, míg minden összetevő meg van hozzá. Később sokkal kevesebb gondod lesz és az esetleges fejlesztés, átrendezés, talajcsere miatt nem kell szétbombázni az akváriumot.
Szerintem ennyi fénnyel, CO2 nélkül nem fogsz tudni szép gyepet összehozni.
A scape-ről az én benyomásom az, hogy sok benne a kő, s én arányaiban sem így csinálnám. Egy nagyobbat és több kisebbet választanék. Ezzel a mennyiséggel az aksiban másnak már nem lesz hely. Persze ízlések és pofonok...néha a kevesebb jobb. Megfelelő fával és mohával lehet csodás dolgokat művelni, nálam is ragasztva van a moha zselés pillanatragasztóval, nincs vele semmi gond, száradás után kell az aksiba tenni.

Összefüggő gyepet nem akarok.A sziklák között a dekorhomok marad,folyó imitálása miatt.Szélén a sziklák közötti rész lenne feltöltve valami sötétebb talajjal és arra kerülne csempére rögzített riccia,meg a sziklákon imitt-amott lenne ragasztva valamilyen moha.:)
 
Nekem valahogy nem áll össze a sziklák közül kikandikáló fák képe. Csak vagylagosan tudom elképzelni: vagy sziklás hegyvonulat, vagy dombos fás, egy-két kővel. Be tudnád linkelni a képet, amit alapul vettél? (Lehet, csak a képzelőerőmmel van a baj.)
Saját káromon is még mindig tanulom, a kevesebb több: én a kövek kb. harmadát helyezném csak el. Vagy: a kövek egy részéből elfektetve és mohásítva szintén gyepet csinálsz belőle.
(Nézz rá az enyémre: - azon túl, hogy maguk a fényképek sem jók - zavaros, zsúfolt az összkép, összefolyik az előtér és a háttér. Nekem persze tanulni, kísérletezni nagyon is jó. Amíg nem jövök rá, mi mutatna jól az alacsony és nagyon kicsi akváriumomban, nem fogom megváltani a világot.)
Sajnos nem tudom a képet belinkelni,ahonnan vettem az ötletet,mert sajnos hülye fejjel nem mentettem le és már fogalmam sincs,hogy hol találtam meg.De egy hegyvonulatot képzelj el két oldalon,közötte folyó,és a hegyvonulat között fák állnak ki,mint ha egy sziklás-fás hegységben lennél.
Ami azt illeti,ahogy egyre jobban nézem,nekem sem jön már be annyira és az arányokon gondolkodom,hogy valahogy meg kellene változtatnom(n)
 
Back
Oldal tetejére