• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 112 liternyi halleves

kivivi

Főkertész
Sziasztok!

Tegnap kipakoltam és újrarendeztem az akváriumot, mivel a halállományt meg kellett feleznem. Bármennyire is szerettem volna, vagy hal van sok, vagy (kényesebb) növény.
Talajpótláshoz jövő héten érkezik Tropica Soil, mivel Aqua Substrate Pro már hónapok óta nem elérhető.

Akvárium mérete: 112 l
Világítás: Aqua Week Raptor 800
Tápozás: TF tápok
Aljzat: Aqua Substrate Pro, táptalaj nincs, se kapszulák
Co2: magasnyomású co2 JBL külső diffúzorral 0-24
Víz: kh2, gh7, tds 120
Szűrés: EHEIM Exp 250 és egy pár literes SUNSUN

Élőlények:
6 db Fekete tetra
4 db Serpa lazac
5 db Zebra Dánió
4 db Amanó
Pár db RC
Anci
5 db ötöves díszmárna
5 db fekete fantomlazac
3 db jávai díszcsík
3 db csoki díszcsík


Márciusban költözünk, akkor újra szét kell szedni, így most táptalajt semmiképpen nem akartam tenni. Viszont van itthon tropica kapszulám, azzal talán érdemes lenne addig megtámogatni, legalább a Reinickii-ket (feltéve, ha életben maradnak, siralmasan néznek ki).
Továbbá rendeltem Mátrix trop-ot, szintén a nitrát megkötése miatt.

A 90°-kal elforgatott fekete tetra halacskát Terikének hívjuk, már így érkezett hozzánk. Sajnos úszóhólyag problémája van valószínűleg, nem szelektálták. Mindig figyelek rá, hogy elég kajához jusson, mivel még éjjel is úszik felfele folyamatosan és elég soványka így. Egyszer már megkísérelt öngyilkos lenni, viszont pehhére elég éberen alszom és meghallottam a padlón a vergődését. Viszont küzd mindig, úszik, élni akar általában.

Növények közül a Nesaea Golden és a Cryptocoryne Nuri-Nuri a kedvencem. Utóbbit emers formában is megkísérlem nevelni, most hogy felszabadult egy kis tápanyagdús talaj hozzá (a táptalajos tálkák tetején lévő Aqua substrate).

Egyébként a holland stílusú akváriumok tetszenek nekem a legjobban, főleg narancs és piros növényekkel, de a legeslegnagyobb jóindulattal se nevezném most az enyémet annak. Egy 60 centis Pandora világítást kinéztem magamnak, majd egyszer...

Néhány kép az akváriumról, remélem ennál már csak szebbeket fogok mutatni később:

full.jpg
full.jpg
full.jpg
full.jpg

Építő jellegű kritikákat szívesen fogadok.
Köszi, hogy elolvastad, szép napot. :)
 
Szerdán 4,5 liter Tropica Soil került be és Marseilla hirsuta az előtérbe.
Ma 15 litert vizet cseréltem reggel. Az a tervem, hogy kétnaponta frissítgetem 10-15 liter vízzel.
Kh: <2 nK
Gh: 6 nK
ph: 6,5
Nitrát: 5
Foszfát: közel 0
Vas: közel 0
Co2: 2 bubi/mp
Tápozás: TF Macro: 2,2 ml, planter: 0,6ml + 0,4 ml por foszfátos oldatból, Carbo: 2 ml.
Annak ellenére, hogy plusz nitrát van a vízben, a békatutaj sárgul, pusztul. Viszont a többi növény többnyire fejlődik (rotala rotundifolia nőtt, ludwigia pal. super red nőtt és sokkal szebb, viszont a másik ludwigia elég zöldes, pinnatafida lyukacsos - > Kálium hiányt sejtek, Aromatica nőtt). Ecsetalga még jelen van a bucen, anubiason és a crypton. Ezeket carboval kezeltem kicsit, már vörösödik. Meeboldi szokás szerint olvadozik, túl sok a fény neki talán.
full.jpgfull.jpgfull.jpgfull.jpg
 
Közben gyűjtöttem új és régi fotókat.
A hallevesben cserélek kis vizet, de láthatóan fejlődnek, napról napra több buborékot látok felúszni.
Ezek a maiak, szerepel egy verseny és egy sisak csiga csigafutamban az első képen, a második képen a szippancsok vannak (egy másik akváriumomból).
full.jpgfull.jpg
Egy szétrágott tölgylevél (régi kép garnélásból)
full.jpg
Régi fotók időrendi sorrendben:full.jpg
Dzsungel:full.jpg
Ez a Wallichii-s próbálkozás, nagyon szerettem volna, ha megmarad, de végül nem sikerült.
full.jpg
Innentől meg megindult a lejtőn lefele az akvárium, mert jött a nyári meleg, túltápozás, végül megkoronáztam egy kis túltelepítéssel is, ez volt az utolsó vállalható állapota: full.jpg
 
Igyekeztem emelni a foszfáton, 2-3 nap alatt elértem a 0.4-0.5 körüli értéket. Utána mindennap mértem, kb így sikerült tartani, de még emelni kell úgy néz ki. Továbbra is algásodnak el a régebbi levelek.
Marseilla hirsuta itt-ott hajt, plusz a két szál tripartita is növögetni kezd. Remélem szépen elvegyülnek.
Vettem használtan egy eheim 2217-et, jövő héten érkezik meg. A sunsun helyett rakom be, nem árt egy kis plusz szűrés.
Jelenleg nincs talajszinten mozgó halam. Azon gondolkodtam, hogy mégis kellene, mivel a lehulló szemeket valakinek fel kéne takarítani. Amanók nem bírnak vele, ahogy nézem. A corydorasok kiturnák a hirsutát? A másik akváriumomban van 4-5 törpe szívóharcsa, lehet csak őket tenném át, ha nem lesz jobb ötletem.
full.jpgfull.jpgfull.jpg
.. és a végére akvárium csere vízzel nevelt orchideák:
full.jpg
 
Igyekeztem emelni a foszfáton, 2-3 nap alatt elértem a 0.4-0.5 körüli értéket. Utána mindennap mértem, kb így sikerült tartani, de még emelni kell úgy néz ki. Továbbra is algásodnak el a régebbi levelek.
Marseilla hirsuta itt-ott hajt, plusz a két szál tripartita is növögetni kezd. Remélem szépen elvegyülnek.
Vettem használtan egy eheim 2217-et, jövő héten érkezik meg. A sunsun helyett rakom be, nem árt egy kis plusz szűrés.
Jelenleg nincs talajszinten mozgó halam. Azon gondolkodtam, hogy mégis kellene, mivel a lehulló szemeket valakinek fel kéne takarítani. Amanók nem bírnak vele, ahogy nézem. A corydorasok kiturnák a hirsutát? A másik akváriumomban van 4-5 törpe szívóharcsa, lehet csak őket tenném át, ha nem lesz jobb ötletem.
View attachment 160505View attachment 160506View attachment 160507
.. és a végére akvárium csere vízzel nevelt orchideák:
View attachment 160508
A corydorasok olyanok, akár a disznó: túrnak, ha kell ha nem. Egy erős tömör gyep talán kibírná, ebben az akvában Tenellus gyep van, nemde? Rizikós, de működhet velük... @star67 Csilla, szerinted?
 
A corydorasok olyanok, akár a disznó: túrnak, ha kell ha nem. Egy erős tömör gyep talán kibírná, ebben az akvában Tenellus gyep van, nemde? Rizikós, de működhet velük... @star67 Csilla, szerinted?
Tenellus van elvileg, igen. Igazából bármi állat jó, amelyik feleszi a maradékokat, anélkül, hogy kiásná a növényeket. Törpe cory is turkálós nagyon?
 
Tenellus van elvileg, igen. Igazából bármi állat jó, amelyik feleszi a maradékokat, anélkül, hogy kiásná a növényeket. Törpe cory is turkálós nagyon?
Esetleg garnéla? Az nem túr szét mindent...
 
Tenellus van elvileg, igen. Igazából bármi állat jó, amelyik feleszi a maradékokat, anélkül, hogy kiásná a növényeket. Törpe cory is turkálós nagyon?
Nagyobb testű corykat csak masszív, kész gyepre engednék.
Törpe coryk talán mehetnek bele.
Oto szerintem az egyedüli gyepkompatibilis.😉
Amano is tud ám kertészkedni, hiába “csak” garnéla.😂
 
Nagyon szép az akváriumod, de gyepnek mást válsztanék, mert ez kitakarja a mögötte lévőket és a kesze-kuszasága a figyelmet is elvonja, nem harmonizál a totál látvánnyal.
Persze ez csak az én véleményem, akinek még sosem volt összefüggő gyepe semmiből, de azért beleugatok.🤪
 
Tenellus van elvileg, igen. Igazából bármi állat jó, amelyik feleszi a maradékokat, anélkül, hogy kiásná a növényeket. Törpe cory is turkálós nagyon?
Amennyiben az amanok nem bírnak a lehulló szemekkel, akkor az etetési technikával van a gond :) lassabban, kisebb mennyiségeket etess, amit azonnal el tudnak kapni a halak. Amennyiben nem tűnik el a kaja szinte azonnal akkor hagyd abba az etetést, jól laktak az élőlények :) a sok kaja terheli a vízet, plusz algaforrás is lehet, sok lesz a mulm.
 
Amennyiben az amanok nem bírnak a lehulló szemekkel, akkor az etetési technikával van a gond :) lassabban, kisebb mennyiségeket etess, amit azonnal el tudnak kapni a halak. Amennyiben nem tűnik el a kaja szinte azonnal akkor hagyd abba az etetést, jól laktak az élőlények :) a sok kaja terheli a vízet, plusz algaforrás is lehet, sok lesz a mulm.
Ez így van, ahogy leírod. Az a problémám, hogy elég betoji fekete tetra csapatom van, és a levél alatt bújkálnak etetéskor is. Csak így hirtelen kiúsznak egy-egy szemet elkapni. Ha hármasával engedem le a szúnyoglárvát, akkor nem látják meg, ha többet akkor meg a talajon landol a fele, mert csak egyet kap be és rohan vissza, nehogy a halrém megegye őt. Mondjuk erre az a megoldás, hogy ne etessek olyannal, ami gyorsan süllyed.
 
Nagyon szép az akváriumod, de gyepnek mást válsztanék, mert ez kitakarja a mögötte lévőket és a kesze-kuszasága a figyelmet is elvonja, nem harmonizál a totál látvánnyal.
Persze ez csak az én véleményem, akinek még sosem volt összefüggő gyepe semmiből, de azért
Nagyon szép az akváriumod, de gyepnek mást válsztanék, mert ez kitakarja a mögötte lévőket és a kesze-kuszasága a figyelmet is elvonja, nem harmonizál a totál látvánnyal.
Persze ez csak az én véleményem, akinek még sosem volt összefüggő gyepe semmiből, de azért beleugatok.🤪
Ez nekem is megfordult a fejemben, csak annyira csúnyák a reinickiik, hogy az jobban fáj. Mit tennél helyette? Crenatat szeretném megtartani, lehetne az önmagában?
 
Tenellust likvidáltam.
Jézuska hozott egy Aquaweek Pandora P600-as világítást (juhúúú).
Egyelőre 30%-ra állítottam be Red módban. Meglátom mit szólnak hozzá a növények.

Elfogyott a JBL foszfát tesztem, egész eddig 0,5-0,6 körüli értéket mért. Sera márkájút tudtam venni, az viszont már 1-et mutatott. Többet nem adtam a foszfátból, valószínűleg nem duplázodott meg. A foszfát hiány továbbra is látszik, a teszttel maximum akkor ellenőrizhetem, hogy nőtt-e az érték vagy nem.

Egy gyors talajporszívózás és vízfrissítés közben találtam apró bogyókat hátul. Persze "jó" akvarista módjára eszeveszetten kimentettem amennyit lehetett és már itt bugyborékolnak egy kis akváriumban. Nem tudom, hogy a három hal közül melyik ikrázhatott le. Most nagy erőkkel utána olvashatok, hogy lehet őket kikeltetni és megnöveszteni, ha valaki jártas ebben szívesen fogadok tippeket.

full.jpg
 
Nem lehet, hogy a sisakcsiga "bogyózott"?

Ha ívnak a halak az szerintem látszódott volna 🙂

A csigapetéből viszont édesvízben nem lesz semmi.
 
Nem lehet, hogy a sisakcsiga "bogyózott"?

Ha ívnak a halak az szerintem látszódott volna 🙂

A csigapetéből viszont édesvízben nem lesz semmi.
Nincs már sisak csiga bent jó ideje. Csak néhány postakürt van. Esetleg a garnélák engedték el a petéiket. Nem lehet, hogy reggel a félhomályban elintézték a halak?😀
 
Az ikra projekt megbukott, bepenészedett. Viszont ahogy néztem nem voltak szép szabályos gömbök amúgysem, meg hőfehérek voltak, amanó petékre tippelek talán.

Megérkezett ma az új használt külső szűrő, 2217 helyett 2317, ami ha jól láttam egy régebbi típus, újonnan már nem lehet venni :(

Viszont mikor beindult az amanók és a halak is minden erejükkel a levelekbe kapaszkodtak, nehogy kivigye őket az áramlat.
A nyomó ágat hány százalékra lehet fojtani? Most kb. a felére van állítva, így sokkal-sokkal erősebb az áramlás bent, mint eddig.

Kicsit rendezgettem, bal oldalra került a naseae golden, középre a crypto nurii nurii és jobb oldalra a reinickiik. Utóbbiak egész szép kis gyökereket eresztettek már, köszönhetően valószínűleg a javasolt foszfát emelésnek.
Viszont a ludwigiát jobb oldalt és a baloldali aromatica-t meg kellene cserélnem. (?)

Szegény Terikének nem tesz jót az áramlás, lehet átteszem a kisebbik akváriumba, csak ott meg egyedül lesz.

Vas JBL: éppen van színe
Nitrát JBL: 1 körül
Foszfát sera: 0,8 körül

Holnaptól emelek a macron: 2,2 -> 3 ml.
Planter : 0,6 -> 0,8 ml.

Lámpa fél-fél óra 30%, maradék 7 óra 40%.


full.jpgfull.jpg
 
Back
Oldal tetejére