• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

100 literes növényes

Szüme

Nézelődő
Sziasztok!

Már régóta olvasója vagyok a fórumnak, de csak most regisztráltam. Gondolom új vendégként illő bemutatkozni, szóval íme néhány szó magamról: Nagyjából 7 éves korom óta foglalkozom akvarisztikával kihagyások nélkül. Guppikkal, mexikói kardfarkú halakkal és zebradániókkal kezdtem. Teltek az évek, az akváriumaim száma nőttön-nőtt, a halak vígan élték életüket, sőt szaporodtak is, de a növények csak pusztultak, pusztultak és pusztultak... A fordulópont néhány éve következett. (most nem az jön, hogy a növények csak nőttek-nőttek, a halak meg csak pusztultak-pusztultak) Igazság szerint belém hasított a tudat, azzal kapcsolatban, amit a biológia tanárnő tanított nekünk általános iskolában a növényekről. Fény, szén-dioxid és tápanyagok. Na pont ez a mesterhármas hiányzott eddig minden akváriumomból, szóval néhány lelkes magyar akvarista hatására elkezdtem a növényekre is koncentrálni és láss csodát... a növények is elkezdtek nőni és szaporodni. (fordított arányosságban az akváriumaim számával, ami idővel kilencről kettőre csökkent)

Amit most szeretnék nektek bemutatni, az egy tulajdonképpen befejezettnek mondható (a naplózásról már évekkel ezelőtt lecsúsztam) 100 literes növényes akvárium. Szégyenlem, hogy ennyi idő alatt csak ezt sikerült összehozni, de azt mondják jobb később, mint soha. Meg persze hivatkozhatok arra is, hogy későn érő típus vagyok :)

Az akvárium egyébként körülbelül 4 éve üzemel és folyamatos átépítés alatt áll, ami esetenként csak egyes növények cseréjét (próbálkozom - próbálkozom), esetenként pedig teljes átalakítást jelent. A jelenlegi állapotot sem tekintem véglegesnek, de mindenesetre talán egy mérföldkő az akvárium életében.


Technikai adatok:

- A világítást 2db 55W-os Osram Dulux L Lumilux 865-ös kompakt fénycső látja el a növényes időszámítás kezdetétől.
- A szűrést egy Eheim 2071-es végzi gyári szűrőanyagokkal.
- A szén-dioxid ellátást élesztős rendszer biztosítja, illetve egy Aquael Fan 1-es belső szűrő végzi a porlasztást (tökéletesen elrejtve a növények mögött) gyakorlatilag hangtalanul.
- A talaj bazaltzúzalék, amit ma már nem használnék, de úgy tűnik tökéletesen ellátja a feladatát, az alatta lévő JBL AquaBasis Plus növénytáptalajjal együtt.
- A tápozást magam kísérleteztem ki, kétnaponként felváltva adagolok mikró és makró (kálium nitrát, -foszfát és -szulfát) tápanyagokat.
- A vícsere minden vasárnap kb. 40-50% (szánom-bánom, de egyéb lehetőség hiányában csapvízzel)

Lakók:
- 20 db neonhal
- 1 pár pillangó tarkasügér
- 1db törpe szívóharcsa
- 5 db Amano garnéla

Növények:
- karolinai tündérhínár
- vízilándzsa (talán Anubias barteri)
- egy tő vízikehely, (valószínűleg cryptocoryne wendtii, de nem tenném rá a nyakam)
- indiai vízicsillag
- lándzsás vizipáfrány
- egy új szerzemény a finom levelű amazonasi kardfű, amit csak néhány napja telepítettem, de úgy tűnik szépen megredt

Jöjjön akkor két kép a kardfű előtti és utáni állapotról. A kardfű előtt egyébként egy pogostemon helferi gyep volt, csak nekem kezdett kicsit túlzsúfoltnak tűnni tőle az akvárium. Gyanítom néhány hét múlva nem lesz ez másképp a kardfűvel sem, de akkor majd végigtolom a kardfűnyírót ;)

Kíváncsian várom a véleményeiteket és javaslataitokat, hogy van-e keresnivalóm a fórumon ezzel a teljesítménnyel, vagy hogy merre tovább... Minden építő jellegű kritikát előre is köszönök!

Pogostemon helferi után és Echinodorus tenellus előtt:
Aki_2013_12_26_zpsd32a8a58.jpg


A jelenlegi állapot:
2013_12_30012c_zpsaabf9b4a.jpg
 
Szia ,üdvözlünk köreinkben,nekem nagyon tetszik :)Jó ez.. de(mindig van hova fejlődni(y))
 
Épp pakolászok össze valami nagyon dizájn layoutot és ilyenkor olyan jó ránézni egy ilyen akváriumra.Nekem igazából még mindig ezek tetszenek jobban:D
Örülök,hogy rendszeresen fel-feltűnik egy ilyen is!(y)
 
van-e keresnivalóm a fórumon ezzel a teljesítménnyel
Persze, hogy van;)
Ennyi Anubias Barteri Nana ecset alga nélkül 1 Watt/liter fény mellett, Te tudsz valamit(y)

Persze mindig van tovább, de az irányt neked kell meghatározni. Van sok szép akvárium itt a fórumon, abból biztosan tudsz ötletet meríteni.
A mostanival kapcsolatban:
A továbblépéshez jó lenne kicserélni az ősöreg izzókat
Jó lenne agyagos általános aljzatot használni, de ezt Te is tudod
Egy palackos rendszerrel hosszú távon stabilabban tudnád üzemeltetni az akváriumot és tarthatnál gyakorlatilag bármilyen növényt.

Más egyéb úgy látom, hogy adott, szóval ha lassan is, de előre:)
 
Én is bazaltzúzalékot használok talajnak(persze táptalajjal)és meg vagyok vele elégedve!
Persze kevertem hozzá agyaggolyót is!:D
Én is csapvizet használok!Sőt nyáron kútvízzel cserélek vizet!
Jó kertészkedést!(y)
 
Köszönöm az eddigi visszajelzéseket! Ezek alapján úgy néz ki maradok a növényezésnél. Ötlet van több is a jövőt illetően, de palackos CO2 rendszer nélkül egyenlőre nem vágnék bele a megvalósításba. Ha ez is rendelkezésre áll majd, akkor talán rászánom magam a teljes aljzat cserére is, de addig marad a bazalt. Meglepő módon egyébként úgy tűnik, hogy elég sok növény jól érzi magát benne.

eMZé - A világítással kapcsolatban azt hiszem rosszul fogalmaztam. A csöveket természetesen időnként cserélem, de mindig is (szóval a növényezés kezdetétől) két darab volt a már említett típusból. Az Anubias-on tényleg nincs egy szál ecsetalga sem. Még a kezdetekben küzdöttem vele, de a szűrést akkoriban egy Shark PF 3-as belső szűrővel próbáltam megoldani naiv módon.
 
Back
Oldal tetejére