• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Zen and the Art of CRS Breeding

TZ

VIP kertész
Kicsit speciális napló lesz ez, mert csak áttételesen kapcsolódik a kertészkedéshez. A CRS garnélákat tartó akváriumomat mutatom be és igyekszem majd időnkét beszámolni a fejleményekről is.

Motiváció:

Érdeklődve, de távolságtartó módon figyeltem korábban a díszhal tenyésztők munkásságát. Érdekesnek találtam a szelektálással kitenyésztett újabb és újabb változatok megjelenését, mert láttam benne valami többlet munkát és eredményt is. Különösen az egyébként lenézett guppik esetén nagyon látványos, hogy milyen klassz szín és mintázat kavalkádok születtek a szorgalmas munka következtében. Tetszett, de eszembe sem jutott belevágni, ugyanis inkább a nehézségeket láttam. Sok akvárium kell, rendszeres munka és az egész valahogy nem olyan szép tevékenység, mint maga az eredménye. Másrészt rengeteg a profi is, minek legyek egy a sok amatőr közül.

Időközben viszont én is beleszerettem a CRS garnélákba. A szépségükön túl természetesen az is izgatta a fantáziámat, hogy nehéznek állították be korábban már a tartásukat is. Sőt, valamiféle misztériumként bontakozott ki előttem a távoli Japán tenyésztők precíz, türelmes munkája. Nem csak földrajzilag élnek távol tőlünk, hozzáállásban is oly távoli az ő szintjük a mienkhez képest, ami leküzdhetetlen. Elérni biztosan nem tudjuk, de ezen az úton már elindulni is nagyon izgalmas kihívás. Ez egy olyan terülhet, ahol kicsit sem érzem derogálónak, ha majd egy nap legálabb azt mondhatom magamról, hogy amatőr vagyok.

A CRS-ek szelekciójában rejlő feladatot elsőre a mintázat alapján képzeltem el. Bár olvastam róla, hogy a színek erőssége sokkal érdekesebb, de amíg nem tartottam őket ez nem volt teljesen világos. Az első csapat nézegetése közben viszont magam is arra jutottam, hogy bizony sokkal szebb egy "teli" fehér páncél, mint egy kopottas. Egyrészt értelmesebb cél erre törekedni. Másrészt megint csak a feladat nehézsége is itt izgalmasabb, hiszen goldbee keresztezéssel nem is olyan nehéz a mintázatban előrébb jutni. Az igazi japán PRL színekről viszont csak álmodozhatunk itt Európában.

Így végül is találtam egy olyan szelekciós/tenyésztős feladatot, ami már eléggé izgatta a fantáziámat ahhoz, hogy belevágjak. A célom az, hogy minél szebb színű CRS vonalat állítsak elő. Az persze világos, hogy ez egy évekig tartó projekt és valószínű, hogy úgy egyébként nincs sok értelme, hiszen mire nekem sikerül, addig valószínű sokaknak és filléres lesz az áruk addigra. De az út a fontos. :)

Megvalósítás:

Amire mindenképpen szükség van a szelektáláshoz, az a több akvárium. Viszont a nyári meleg miatt, nagyon macerásnak tűnt nekem, hogyan tudnám megoldani több akvárium hűtését. Albérletben lakunk, sajnos a triviális megoldás, a légkondi jelenleg nem megoldható. Végül arra jutottam, hogy nem is kell feltétlen több akvárium, csak arról kell gondoskodnom, hogy az ivarérett garnélák ne tudjanak egymással érintkezni. Ez viszont könnyen megoldható egy olyan akváriummal, ami részekre van osztva. Így született ez a négy részre osztott 70 literes akvárium ötlete. Az elválasztó lapokra nyílások lettek fúrva, amikbe rács került. Ezen át tud mozogni a víz, ami többek között a vízszint kiegyenlítés miatt is nagyon fontos. A rendszert egy szűrő hajtja, a két szélső rekeszben van befolyó és a két középsőben szívó ág. Pár miliméteres garnélák vándorlását nem tudom megakadályozni, de a nagyobbakat tudom ide-oda pakolgatni különféle szempontok alapján.

A lámpa teljesen DIY, sikerült az ADA led lámpáját picit tovább egyszerűsítenem. Egy plexi van a megfelelő formára hajlítva, melyre alulról két Led szalagokat tartó alu profil került. Az akvárium széléhez egy T profil kapcsolja a lámpát, ami szilárdan megtartja, de le is emelhető, vagy csúsztatható maradt.

14155276851_854396e183_o.jpg

Gyakorlat:

Egyelőre még csak sokasodnak a garnélák és nézegetem őket, hogy ki tudjam alakítani a saját látásmódomat a szelektáláshoz. Ez most bugyutaságnak tűnik, pedig nem is olyan egyszerű kérdés ám. Egyelőre minden garnélában találok valami szépet, vagy érdekest, nehezen tudom eldönteni, hogy melyikeket érdemes tovább tenyészteni. Valószínű egy profi "fordítva" is tudja nézni őket, a hibákat vizsgálja, nem az erényeket. Ezt tanulnom kell még. A módszerem egyébként az lesz, hogy időnként az állomány jelentős részétől meg fogok válni. Azt hittem korábban, hogy a szelekció azt jelenti, hogy a vacakabbakat kiselejtezzük. De ez azt hiszem tévedés. Külföldi oldalakat olvasgatva és szentgyo mesterrel konzultálva, azt hiszem itt is inkább fordítva érdemes gondolkodni. Igazán szép eredményt úgy lehet elérni, ha 100 darab garnélából csak 1-2 darabot őrzünk meg. Csak az 1-2 legszebbet (hibátlant) érdemes tovább vinni. Vagyis 99%-ot kell "kiselejtezni". Ez a hozzáállás sok szempontból szimpatikus. Egyrészt van benne valami "japános" szigorúság, másrészt nem ciki továbbadni a kiszelektáltakat, hiszen ők is benne vannak a top 99%-ban. :)

Mindez persze még csak elgondolás, nagyon az elején vagyok. Eddigi sikereim inkább csak a tartásra vonatkoznak. Elhullásom felnőtt garnéláknál gyakorlatilag nincsen, és nagyon szépen szaporodnak.

14135432406_989a97b338_o.jpg

13971946117_0e4b544144_o.jpg

13971945057_539267f008_o.jpg

14178681723_430a339c4a_o.jpg
 
Utoljára módosított:
Klassz a lámpa! És tetszik az elmélkedő megközelítés - ezzel lehet messzire jutni. (y)
 
  • Like
Reactions: TZ
Szuper hogy megosztottad. A frissitesekre is kivancsiak vagyunk :) vizparameterek szuresrol is irhatnal etetes stb
 
  • Like
Reactions: TZ
zuper hogy megosztottad. A frissitesekre is kivancsiak vagyunk vizparameterek szuresrol is irhatnal etetes stb

Igyekszem majd szépen kitérni mindenre. Azt hiszem bőven lesz is rá időm. :) Január elsején indult az akvárium és egyelőre sok izgalom nem történt. Ez egy egészen más műfaj, mint pár hónap alatt egy versenyre felhúzni egy akváriumot. :)

A hűtés is DIY lesz, azt is majd szépen ledokumentálom ide. Azt hiszem minden CRS rajongó számára ez is egy kardinális kérdés.
 
@Gottfried Donát érdeklődött pm-ben a a lámpáról, de inkább itt válaszolok, hátha másokat is érdekel.

Alapvetően az inspirálta a lámpát, hogy kíváncsi voltam, hogyan lehet ezt megoldani a legelegánsabban. Nem csak ehhez az akváriumhoz, hanem úgy egyáltalán, ha esetleg még több olyan világításra lenne szükségem, ahol nem a növények igénye a lényeg. Kitudja hová fajul ez a garnélázás... Azt nem gondoltam, hogy olcsó lesz és nem is lett az. Kb így néztek ki a költségek:
  • Aluminium U profil LED szalaghoz 13x8mm 2 db: 5.000Ft
  • LED Adapter 12 Volt (3A/36W): 3.000Ft
  • LED szalag beltéri (5630-060-FN) 1,5 méter: 6.400Ft
Szereléssel (forrasztva kértem), szállítással 17.000Ft volt a led része.

A plexi-t sajnos nem írtam fel, de volt vagy 8.000Ft kivágva, meghajlítva. 12cm magas és 9cm széles az egésznek a hossza pedig 96cm, az anyag vastagsága 5mm. "T" idomot is kellett vennem, amit a lábához ragasztottam. Szóval minimum 25.000Ft, viszont sok barkácsolást nem igényelt. Sajnos fényképen nem tudom visszaadni, de nagyon elegánsra sikeredett. Jól néz ki, hogy felülről is átlátszó, nagyon minimál az egész.

A ledek 5.000 kelvinesek (nekem az tetszik, mert napfény színű, nem kék) 5630-asok és méterenként 60 darab van belőlük. Elvileg összesen 27.000 lumen-t építettem be. Kicsit sok lett a fény, kevesebb is elég lett volna. Azon túl nincs hűtése, hogy alu profilban vannak. A profil is nagyon esztétikus, elég vékony és plexi védi a ledeket is.

alu-profil-led-szalaghoz-atlatszo.jpg

linkeket direkt nem tettem be, száz ilyen ledes bolt van az interneten és olyan gyorsan változik ez a technológia, hogy lehet máris elavultak ezek a cikkek. :) Viszont egy jó Plexist ajánlhatnátok, mert ahová én járok, az nekem nagyon drágának tűnik. Sok ilyen jópofa dolgot kipróbálnék, de iszonyú árakat mondanak mindenre.
 
Utoljára módosított:
Nagyon jól néz ki!Csak így tovább!

Te hogy látod, a 4 kockából melyik tetszik leginkább a lakóknak?
 
  • Like
Reactions: TZ
Gyors kérdés. A fotó alapján csak 2 akváriumban van oxydator. Látszólag nincs logika benne, az egyik a lilys akváriumban van a másik a szívósban. Ha még a 2 szivós dologban lenne.
Ne keressek logikát? Csak 2 van és csak úgy bedobtad? :)

Lehet ilyenkor a saját hülyeségem, hogy minden akváriumban ugyanazt a környezetet csinálnám, de így, hogy kettőben van és kettőben nincs mindig ott egy hibaszázalék amin lehet gondolkodni. :)
Szóval mi a titok? :)
 
A lilysből átmegy a víz a szívósba, tehát az oxigén is. Persze némi veszteséggel. Ha a szívósba is lenne oxidator, akkor ott magasabb lenne az oldott oxigén mennyisége. Ez a baj a sorba kötéssel(többek között).
 
  • Like
Reactions: TZ
Te hogy látod, a 4 kockából melyik tetszik leginkább a lakóknak?

Ez komoly kérdés? :) Nem látok különbséget a viselkedésükben. Azt nem nagyon hiszem, hogy a vízben lehetne eltérés, mozog elég gyorsan. Hogy a riccardia, vagy a fissidens dekor tetszik-e nekik jobban még nem tudtam kitapasztalni. :) Azt viszont megfigyeltem, hogy ha többen vannak, akkor aktívabbak, jobban rárontanak az ételre. A sessiliflora-ás rész, csak átmeneti most. Lebontottam a másik akváriumot és ide kerültek átmenetileg az Otok és Amanok. De valami mást kezdek velük és itt is csak moha marad majd. A képeken nem látszódik, de ebben van a nélkülözhetetlen "tőzeges-zokni".

A lilysből átmegy a víz a szívósba, tehát az oxigén is. Persze némi veszteséggel. Ha a szívósba is lenne oxidator, akkor ott magasabb lenne az oldott oxigén mennyisége. Ez a baj a sorba kötéssel(többek között).

Egyelőre nincs sok logika az oxidátor elhelyezésében. Szerintem mozog eléggé a víz ahhoz, hogy ne tegyek mindenhová. Az lehet, hogy sok is lenne. A gyári adagolás alapján okoskodtam ki, hogy csak egy bogyóval üzemeltetem őket. Sőt, az igazi ötlet ebben az, hogy nem egyszerre fogynak ki, így ha nem is veszem észre azonnal, akkor is legalább az egyik működik.

Persze valahová mégis kell rakni őket, így abba a két rekeszbe tettem, ahol "értékesebb" csapat van.

Szerintem ez a két Oxydátor így még oké. A gond inkább az, hogy szívesen használnék oxydátor helyett TwinStart, de arra nyilván alkalmatlan ez a rekeszes megoldás. Legalábbis úgy érzem, hogy abban a rekeszben sok lenne ahová tenném.
 
Utoljára módosított:
@Gottfried Donát érdeklődött pm-ben a a lámpáról, de inkább itt válaszolok, hátha másokat is érdekel.

Alapvetően az inspirálta a lámpát, hogy kíváncsi voltam, hogyan lehet ezt megoldani a legelegánsabban. Nem csak ehhez az akváriumhoz, hanem úgy egyáltalán, ha esetleg még több olyan világításra lenne szükségem, ahol nem a növények igénye a lényeg. Kitudja hová fajul ez a garnélázás... Azt nem gondoltam, hogy olcsó lesz és nem is lett az. Kb így néztek ki a költségek:
  • Aluminium U profil LED szalaghoz 13x8mm 2 db: 5.000Ft
  • LED Adapter 12 Volt (3A/36W): 3.000Ft
  • LED szalag beltéri (5630-060-FN) 1,5 méter: 6.400Ft
Szereléssel (forrasztva kértem), szállítással 17.000Ft volt a led része.

A plexi-t sajnos nem írtam fel, de volt vagy 8.000Ft kivágva, meghajlítva. 12cm magas és 9cm széles az egésznek a hossza pedig 96cm, az anyag vastagsága 5mm. "T" idomot is kellett vennem, amit a lábához ragasztottam. Szóval minimum 25.000Ft, viszont sok barkácsolást nem igényelt. Sajnos fényképen nem tudom visszaadni, de nagyon elegánsra sikeredett. Jól néz ki, hogy felülről is átlátszó, nagyon minimál az egész.

A ledek 5.000 kelvinesek (nekem az tetszik, mert napfény színű, nem kék) 5630-asok és méterenként 60 darab van belőlük. Elvileg összesen 27.000 lumen-t építettem be. Kicsit sok lett a fény, kevesebb is elég lett volna. Azon túl nincs hűtése, hogy alu profilban vannak. A profil is nagyon esztétikus, elég vékony és plexi védi a ledeket is.

alu-profil-led-szalaghoz-atlatszo.jpg

linkeket direkt nem tettem be, száz ilyen ledes bolt van az interneten és olyan gyorsan változik ez a technológia, hogy lehet máris elavultak ezek a cikkek. :) Viszont egy jó Plexist ajánlhatnátok, mert ahová én járok, az nekem nagyon drágának tűnik. Sok ilyen jópofa dolgot kipróbálnék, de iszonyú árakat mondanak mindenre.

Ne vedd kukacoskodásnak, de kicsit ránéztem a lededre, mert két dolog szúrta a szememet:
- 5000K-es színhőmérséklet már nem igazán a meleg fehér kategória, az 3000K környékén van
- kicsit soknak éreztem a 27.000 lument.
LED szalag beltéri (5630-060-FN) - meleg fehér Legerősebb! - Ár: 4,290 Ft -
ezen a linken talált adatok alátámasztani látszanak a megérzésemet. [Kérlek ne használj shopokra mutató linket - Inadsz]
Mindezzel együtt is gyakorlatilag -abból, amit eddig láttam a ledek között- a legkomolyabbat sikerült beszerezned, de szerény számításaim szerint 2430-2700 lumen a fényerő 3000 K színhőmérsékletnél.
Ez 70 literre nagyon komoly, legalábbis magamfajta, a témával még csak ismerkedő részére.

A "kiselejtezett" top 99%-hoz majd hogyan lehetne hozzájutni, ugyanis nagyon szépek a képek alapján?
 
  • Like
Reactions: TZ
Király nagyon, drukkolok, hogy leverd a japókat!:D Ez egy hosszútávú projekt lesz, generációkon átívelő, remélem lesz lehetőségem követni a több éves naplódat.:bookworm:

Nem írtad, mivel szűrsz. Egy szűrő viszi az egészet vagy kettő a két felet? Mi van a szűrőben?
de ebben van a nélkülözhetetlen "tőzeges-zokni".
Én most azt vallom, hogyha BioRio-val szűrsz akkor nem kell, ha SubstratPro-val, akkor meg nem ér semmit!:ROFLMAO:
 
Ne vedd kukacoskodásnak, de kicsit ránéztem a lededre, mert két dolog szúrta a szememet:
- 5000K-es színhőmérséklet már nem igazán a meleg fehér kategória, az 3000K környékén van
- kicsit soknak éreztem a 27.000 lument.

Nem veszem kukacoskodásnak, nyilván elírtam egy 0-val és csak a tizedéről, 2.700 lumenről van szó. :D
De kevesebb is elég lenne, vagy inkább úgy csinálnám legközelebb, hogy két csatorna legyen és csak nézelődéshez kapcsolnám fel mindkettőt.

Szerintem az 5000 Kelvin a semleges, de ezen sem veszünk össze. Szubjektív, de nekem ez már nem sárga, viszont még nem is kék.

A "kiselejtezett" top 99%-hoz majd hogyan lehetne hozzájutni, ugyanis nagyon szépek a képek alapján?

Leginkább úgy lehet hozzájutni, hogy érte jössz. :) Szépek természetesen, szerintem olyan kezdőcsapatot sikerült összeszednem két különböző alomból, ami megüti az átlagos szintet. Az meg talán egy kis pluszt ad hozzá, hogy két különböző csapat, nem rögtön testvérekből kezdek szelektálgatni.

Ez egy hosszútávú projekt lesz, generációkon átívelő, remélem lesz lehetőségem követni a több éves naplódat.

Én is remélem. :)

Nem írtad, mivel szűrsz. Egy szűrő viszi az egészet vagy kettő a két felet? Mi van a szűrőben?

Egy szűrő van, de ezzel még variálok. Eheim Ecco 2034 és 2036 is volt alatta. Most a másik akvárium alól átraktam a 2074 3e-t, amit elektronikusan teljesen visszaszabályoztam. A fő gond az volt az Ecco-kal, hogy bitang hagosak. Valahogy béna lett a szekrény és nagyon felhangosítja a szűrőt, az akvárium meg a konyhában van és valami szerencsétlen módon a konyha közepén (az akváriumtól távolabb lépve) kialakul valami nagyon hangos búgás az Ecco szűrőkkel. A jóval nagyobb 2074 lassabb fordulaton szinte hangtalan. De ez a saját hülyeségem, akvarisztikai szempontból nem releváns kérdés. :)

SubstratPro, vagy is a gyári cuccok vannak még benne. :D

Az az igazság, hogy beállt az akvárium, a garnélák szerintem jól vannak, PH-t sem mértem már hónapok óta, így nem variálok vele egyelőre. De a bogarat már elültetted korábban a fülemben, és ha tőzegzoknitól is megszabadulhatok, akkor az aztán szuper lesz! :whistle:

Egyébként pötyög bele Co2-is a savasítás miatt Sera reaktorral. Természetesen éjjel-nappal, nem kapcsolgatom, de kevés bubival. Majd írok pontosabb dolgokat is, nem gondoltam, hogy ilyen gyorsan kell adatokkal is szolgálnom. Tényleg nem méricskéltem semmit mostanában. :oops:
 
Utoljára módosított:
Leginkább úgy lehet hozzájutni, hogy érte jössz. :) Szépek természetesen, szerintem olyan kezdőcsapatot sikerült összeszednem két különböző alomból, ami megüti az átlagos szintet. Az meg talán egy kis pluszt ad hozzá, hogy két különböző csapat, nem rögtön testvérekből kezdek szelektálgatni.
Azt hiszem nagy lesz nálad a sürgés-forgás, mert én is mennék a "maradék" csapatból vásárolni!
 
  • Like
Reactions: TZ
Szerintem az 5000 Kelvin a semleges, de ezen sem veszünk össze.
Így van. A nyomdaiparnak kifejezetten gyártanak 5000 Kelvines széles spektrumú (sajnos csak T8) csöveket, a nyomatok vizsgálatához (D50 szabvány). Ezek a csövek tudják a legjobban visszaadni a valós színeket. A LED már egy másik történet, sajnos nem annyira homogén a spektruma, de ettől még az 5000 Kelvin a legjobb.


De kevesebb is elég lenne, vagy inkább úgy csinálnám legközelebb, hogy két csatorna legyen és csak nézelődéshez kapcsolnám fel mindkettőt.
Dimmelésen nem gondolkodtál? Úgy az élettartam is hosszabb lenne.

Egy szűrő van, de ezzel még variálok. Eheim Ecco 2034 és 2036 is volt alatta. Most a másik akvárium alól átraktam a 2074 3e-t, amit elektronikusan teljesen visszaszabályoztam. A fő gond az volt az Ecco-kal, hogy bitang hagosak. Valahogy béna lett a szekrény és nagyon felhangosítja a szűrőt, az akvárium meg a konyhában van és valami szerencsétlen módon a konyha közepén (az akváriumtól távolabb lépve) kialakul valami nagyon hangos búgás az Ecco szűrőkkel. A jóval nagyobb 2074 lassabb fordulaton szinte hangtalan. De ez a saját hülyeségem, akvarisztikai szempontból nem releváns kérdés.
Hasonlóan jártam én is csak én Eheim 2213 vs. Tetra 1200-al. A Tetra-nak alig hallom a hangját, míg a használt 2213 iszonyatosan idegesített a kis szekrényben. Vettem is egy új 2213-at, de csak alig lett jobb a helyzet.
Erre mondják azt, hogy a hiba az Ön készülékében van
 
  • Like
Reactions: TZ
Azt hiszem nagy lesz nálad a sürgés-forgás, mert én is mennék a "maradék" csapatból vásárolni!

Ha tényleg tudsz jönni szerdán, akkor megbeszéljük. Egyelőre nem sürgős a részemről, de nyilván előbb utóbb csökkenteni fogom az állományt, mert szaporodnak. :)

Dimmelésen nem gondolkodtál? Úgy az élettartam is hosszabb lenne.

Ebben az esetben nem. Alapvetően igyekeztem ezt az akváriumot nagyon-nagyon olcsón összehozni. Nem csak pénzben, hanem energiában is. Ugyanis az elsődleges célom, hogy kitapasztaljam, hogyan is a legpraktikusabb egy ilyet üzemeltetni. A legigénytelenebb baumaxos bútorlapból van a szekrény, amit szigetelőszalaggal tettem vízállóvá, és még sok hasonló csúfságot követtem el... Természetesen idővel ebből is lesz majd egy ilyesmi változat: Az akvárium bútor diszkrét bája

De ahhoz még sokat kell tapasztalnom, hogy kiforrott dologba öljek ennyi pénzt és energiát. Alapvetően nem tartom rossznak például ezt a rekeszes felosztását az akváriumnak. Biztosan több az előnye, mint a hátrány. Viszont vannak nehézségei, ki kell ezt tapasztalni, kísérletezni, amihez időre van szükség. Szóval olyan luxus megoldásokat most nem alkalmaztam, amik nyilvánvalóan jók, de nincs rájuk semmi szükség. :) Maga a lámpa teste, a 5630-as led viszont kísérlet volt, ami végülis nagyjából bejött, de ezt sem pont így csinálom majd legközelebb.

Az üveg lily-ken sokat gondolkodtam például, örülök, hogy végülis kipróbáltam. Most már tudom, hogy totál értelmetlen nehezítés egy garnéla nevelő akváriumban. :confused:
 
Utoljára módosított:
Nem félsz az esetleges fertőzésektől? Az új garnikat más akváriumban karanténezed majd?

Nem félek. :)

Nem is tervezek már új garnélákat beszerezni. Tényleg kíváncsi vagyok, hogy mi történik több generáció alatt, az pedig azért hosszú idő.

Másrészt nem tervezek ám sok ezres állományt tartani, az pedig így is úgy is benne van a pakliban, hogy esetleg történik valami baj. Annyit tervezek csak, hogy egy másik aksiba is teszek majd mindig át a legszebbnek gondoltakból, mintegy "biztonsági mentésként".
 
Utoljára módosított:
Külföldi oldalakat olvasgatva és szentgyo mesterrel konzultálva, azt hiszem itt is inkább fordítva érdemes gondolkodni. Igazán szép eredményt úgy lehet elérni, ha 100 darab garnélából csak 1-2 darabot őrzünk meg. Csak az 1-2 legszebbet (hibátlant) érdemes tovább vinni. Vagyis 99%-ot kell "kiselejtezni".
Én ez alapján arra gondoltam, hogy ezekhez veszel majd idegen, színben megegyező, esetleg eltérő mintázatú garnélát. Ami annyira nem lenne rossz, hiszen az idegen vér segít elkerülni a beltenyésztést ezzel az állomány leromlást(recesszív letális allélok találkozásának esélyét), de hiszen pont a genetika miatt kezdtél bele, így ezt úgy is tudod.
 
Back
Oldal tetejére