• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa Wabi-kusa... sikerült! (ÚJ TÁL!!)

Status
Not open for further replies.
Ez az egyik kedvencem. Elképzelem... hogyha léptéktelenül tekintünk rá közelről - olyan mint egy erdő valahol a nyugalom világában. Szívesen mászkálnék benne.
 
Tegnap este volt szerencsém közelről megnézni ezt, valamint Schruz mester összes többi wabi tálát is :shock:
El kell hogy keserítsek mindenkit, ugyanis a feltöltött fényképek nem a valóságot mutatják. A jó fényképező és PS utókezelés ide vagy oda, a valóság a képekhez képes egészen döbbenetes. :clap: :clap:
Az emers növények mérete jóval kisebb mint a megszokott sumbers növényeké. A levelek egészen aprók és teljesen más rajzolatúak. A wabi nagy előnye, hogy nagyon közel lehet hajolni hozzá és egészen közelről lehet élvezni a finom apró részleteket. A növények egy teljesen más formájukat, ezzel együtt egy hihetetlen színvilágot hoznak. Ami mindegyik tálon látszik, hogy a növények iszonyatosan erőteljesek és látszik rajtuk, hogy kifejezetten élvezik ezt az életformát is.
Egy szónak is száz a vége: Andris hihetetlen csodákat hoztál létre !
 
eMZé said:
Az emers növények mérete jóval kisebb mint a megszokott sumbers növényeké. A levelek egészen aprók és teljesen más rajzolatúak. A wabi nagy előnye, hogy nagyon közel lehet hajolni hozzá és egészen közelről lehet élvezni a finom apró részleteket. A növények egy teljesen más formájukat, ezzel együtt egy hihetetlen színvilágot hoznak. Ami mindegyik tálon látszik, hogy a növények iszonyatosan erőteljesek és látszik rajtuk, hogy kifejezetten élvezik ezt az életformát is.

Örülök hogy láttad őket élőben is ;) Igen ezt szépen összefoglaltad. Eddig inkább a Wabik technikai/biológiai működéséről beszéltem, az élvezet részéről annyira nem. Talán ezért mondják sokan akikkel beszélek a Wabikról hogy nagyon szép meg minden DE "macerás", vagy "hát ez olyan otthon ülős akkor mert foglalkozni kell a letakarásal" meg ilyenek. És talán ezért is állnak neki olyan kevesen. Félnek tőle és azt olvassák hogy csak nekem sikerül. Megsúgnám hogy pl taylor fórumtársunknak is van egy működő Wabija csak nem hajlandó naplózni :D Hány ilyen eset lehet még???

Wabit nevelni hihetetlen élmény. Ahogy eMZé is mondta, nagyon közel lehet kerülni a növényekhez, fizikai ÉS figuratív értelemben is. Véleményem szerint ez, illetve a növényes terráriumok a legtermészetesebb dolgok amit be lehet vinni egy lakásba. Természetesebbek talán a submers akiknál is, mivel a növények nagyrésze úgy él a természetben ahogy a Wabiban látjuk őket. Egy Wabi gazdája szinte minden hajtást ismer mivel kisebb területet pásztáz végig minden nap mikor megnézi. Szinte házi kedvenccé tud így válni egy-egy növény. Én legalábbis így vagyok vele. Kis mérete miatt a legtöbb lakásban igazi dizájn elem egy ilyen tál. Nem kell neki nagy tér, erős tartó. Semmi sem kell neki, max fény. Pont ezen nemes egyszerűsége miatt olyan természetes szerintem.

A feljebb említett kételyek pedig egyáltalán nem jogosak :) Egyszerűen nem úgy van ahogy sokan gondolják. Ezen a fórumon mindenkinek van legalább egy növényes akváriuma igaz? Igaz. Mint tudjuk, az aquascaping egy melós, türelemjáték aminek sokszor csak pár hétig, napig tudjuk élvezni a igazi gyümélcsét. A Wabik és viznövényes terráriumok is macerásabbak mint tengerimalacot vagy nyuszit tartani. :lol: Viszont könnyebb és időtakaréksabb ezekből a mikrorendszerekből akár 5-6-ot nevelni mint egy 100l-es akváriumot! Én tudom, mert van egy 100L-es akim és eddig még egy 50l-es is volt. Mindig szívesebben álltam neki egy Wabinyírásnak mint egy akinyírásnak. Egyszerűen könnyebb a nap végén, hogy nem kell halászgatni a leveleket a vízből stb. Én imádom a submers akvarisztikát is. Nincs ahhoz fogható szépség mint a víz alatti erdők, de ezt nyilván nem kell itt ecsetelnem... A Wabik napi gondozása pont ugyanannyi vagy kevesebb időt vesz igénybe mint az akik napi karbantartása. Reggel az aki tápozásával simán egybe lehet kötni egy Wabispriccelést és locsolást, este meg a haletetéssel simán egybe lehet kötni egy második spricelést. Ennyi. Az első egy hónapban amikor le van fedve a tál sincs vele nagyobb macera mint utána. Az elején mikor beülteti az ember utána szépen takarosan lefedi, és ugyanúgy spricceli naponta mint később és egy kicsit szellőztetgeti a spricceknél. Megintcsak ennyi. Minden fórumozó háztartásban vannak üvegtálak/elfekvőben lévő üres akik, folpakfólia, szal a lefedés nem jelenthet problémát. Az sem fontos hogy légmentesen le legyen takarva a tál. Egy akiindítás sokkal macerásabb, nem beszélve az Amazóniás napi vízcserékről az első héten. Itt az sem szükséges. Szal aki problémásnak hiszi a wabik fenntartását az felejtse el kérem szépen! :lol:

Miért foglaltam ezt itt most össze és miért kampányolok a Wabiknak? :D Csak azért hogy még több kedvet csináljak a hozzájuk mert lenyűgöző hangulatuk van amit Nektek is meg kell ismerni! Egy tipikus munka/egyetem/család mellett simán el tud látni egy ember pár Wabit akár egy aki mellett is, higyjetek nekem nem kitalálom :) Csak olvasgassátok a naplóimat és kérdezzetek bátran a technikai részéről és nem lehet baj ;)
 
Ha valaki nem olvasná a TerraPlázás topicot: a február 12-i börzére igyekszem minden Wabimat és az Emers Iwagumit kivinni, hátha ez beindítja majd a Wabigyártást :)

Emellett az a megtiszteltetés ért, hogy felkértek egy kiselőadás megtartására is a Wabi-Kusá-ról a TerraPlázás előadasok keretében. Várok mindenkit szeretettel, habár a fórumozóknak nem tudok majd sok újat mondani. Viszont friss képgyüjteménnyel fogok készülni amit ott fogok először megmutatni úgyhogy Nektek is lesz értelme benézni ;)

Long live Wabi-Kusa! :)
 
schruz said:
Ha valaki nem olvasná a TerraPlázás topicot: a február 12-i börzére igyekszem minden Wabimat és az Emers Iwagumit kivinni, hátha ez beindítja majd a Wabigyártást :)

Emellett az a megtiszteltetés ért, hogy felkértek egy kiselőadás megtartására is a Wabi-Kusá-ról a TerraPlázás előadasok keretében. Várok mindenkit szeretettel, habár a fórumozóknak nem tudok majd sok újat mondani. Viszont friss képgyüjteménnyel fogok készülni amit ott fogok először megmutatni úgyhogy Nektek is lesz értelme benézni ;)

Long live Wabi-Kusa! :)

:thumbup: :clap: :clap:
 
inadsz said:
moliszabi said:
Andris, azt tudod, hogy kb hány órakor fogod az előadást tartani?

13.00

Jó tudni! :lol: Ezek szerint az unalmas HAC téma elhalasztva az izgalmas Wabi téma miatt :p

Kár egyébként. Kiváncsi lettem volna a laikusok arcára akik betévednek a terembe és látják a gyönyörűbbnél gyönyörűbb akik képeit. "Ezek Magyarországon...?" :eek:
 
Biztos vagyok benne, hogy wabit még kevesebben láttak ;)

---
Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Andris privátban akartam kérdezni, de szerintem hasznos lesz mindenkinek.
1, A mohákat mennyire találod fontosnak a vízmegtartás és a többi gyökerezése szempontjába
2, Mennyi idő után vetted le teljesen a fóliát a nagy tálról, és előtte mennyi időre hagytad szellőzni?

D. :wave:
 
inadsz said:
Andris privátban akartam kérdezni, de szerintem hasznos lesz mindenkinek.
1, A mohákat mennyire találod fontosnak a vízmegtartás és a többi gyökerezése szempontjába
2, Mennyi idő után vetted le teljesen a fóliát a nagy tálról, és előtte mennyi időre hagytad szellőzni?

D. :wave:

1: Megmondom őszintén a mohákat egyre inkább esztétikai szempontból használom. Sűrűbb hatást kelt az aljzat közeli növények között. Van szerepük a nedvességtartásban, sőt az első hónapban mikor madasabb vízszintre van szükség azért is jók mert elszívják a felesleges tápanyagot és így megelőzhető az esetleges algásodás. De nem létfontosságú része a moha a Wabinak.

2: A fóliának megvan az az előnye a búrával szemben, hogy könnyen méretre vágható, felhajtható, alakítható stb. Amikor fóliával dolgozom csak az első héten szoktam teljesen letakarni a tálakat és minden nap szellőztetek kb 10-15 percet. De ezt sem úgy teszem hogy otthagyom a tálat. Leülök mellé olvasni vagy netezni vagy akármi és fél szemem rajta, hogy meglássam ha a növények nem élvezik (*1). Az első hét után feltekerek egy kis részt a fólia egyik végéből így kreálva egy vékony rést, és ezt innentől kezdve (de csak akkor ha láthatóan nem gond a növényeknek) meg is hagyom. Innentől nem kell szellőztetni, vagyis inkább a szellőzés folyamatos. Várok így pár napot és csak a spricceléshez nyitom fel a fóliát aztán a rést meghagyva visszazárom. Pár nap után (*2) növelem a rést a fólián, aztán megint várok és figyelem a tálat nap mint nap. Nem kell mellette ülni de ha elmegyek mellette nem csak gyönyörködöm benne hanem alaposan szemügyre veszek minden növényt (*3). Aztán pár nap után még nagyobb rést hagyok, aztán még nagyobbat és így tovább egészen addig amíg már csak néhány centi fólia takarja, aztán teljesen leveszem. A letakart időszak vége felé ha jól csinálod tapasztalni fogod hogy nem kell annyit várni a rés növeléséhez, egyre ellenállóbbak lesznek a növényeid. A nagy tálat nagyrészt emersed, tehát viszonylag erősebb növényekből indítottam. Logikus móbon submers növényekhez nagyobb türelem és odafigyelés kell az elején.

(*1) Honnan lehet látni hogy nem élvezik? Onnan hogy a levelek elpuhulnak, kókadnak, a széleik elkezdenek száradni stb. Ha mutatnak ilyen jeleket nem kell pánikolni, alaposan meg kell őket spriccelni is visszatakrni a fóliát. Ha így alakul akor méfg ne növeld a szellőzés időtartamát.

(*2) Mondjuk 5 nap után, de ezt inkább érzésre szoktam eldönteni a növények viselkedése alapján. Ha látszanak új hajtás kezdetek az nyilván jel arra hogy hajlandóak tovább fejlődni, és ehhez bőséges CO2-re lesz szükségük, ezért is fontos hogy a rést növeljük, ezzel könnyítve a gázcserét.

(*3) A szemügyrevételhez nyugodtan fel lehet nyitni a fóliát, nem lesz semmi baj abban a 2 percben.

Ha búrával dolgozom (egyre kevesebbszer mert az macerásabb nekem) akkor is 15 perc szellőztetéssel kezdem az első hétben aztán mondjuk 20-30 aztán 40-50, de ezt is inkább érzésre, figyelve a növények reakcióit. Ha elszárad/fonnyad egy két levél az legtöbb esetben nem vezet a növényke halálához, a párában pótolja majd.
 
Köszi a kisregényt hasznos volt ;) Ezzel voltam már csak gondban. Amiket most ültettem azok nagy része emmers, csak a rotala submers.
A Myriophillum matogrossene és Sp. Red élvezi a párát, már látni, hogy a fény felé orientálódnak, bár még kicsit Kusa :D akarom mondani kusza.
A többit majd folytatom a naplójában hamarosan képekkel. ;)

Hóóóóó, Ki lakik odalent s kit rejt a víz... :wave:
 
Nagyon jól illusztrálja az érzést amikor nézem a táljaidat ;)
tumblr_lfnjtq1Yag1qafrh6.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Oldal tetejére