• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Túl sok CO2?

barbus

Kertész szaki
sziasztok,

egy kh illetve ph teszt elvegzese utan , azt az erdemenyt kaptam , hogy 56 ppm co2 van az akimban.
Nos a kerdes az lenne, hogy sok ez vagy a tesztjem rosszak ? Mindket tesztet jbl - el mertem .
ph: 6.5 kh : 6
Azt kell tudni az akirol , hogy eleg sok fadekoracio van benne ( allitolag ez is befolyasolja a teszt eredmenyet), 300 L-es brut, es a co2 adagolast egy palackbol teszem 1-2 bubi masodpercenkent, (a beoldast pedig ideiglenesen egy porlaszto ko teszi.)
A halak semmilyen reszpiracios zavart nem mutatnak ( meg) :D , de jo tudni mire szamithatok a kozeljovoben.
barmilyen hasznos infot meghallgatok :thumbup:
 
Re: tul sok Co2?

Teljesen fölösleges vízparamétereket mérni a CO2 szint meghatározásához. Csak megzavarnak a (hibás!) eredmények. Figyeld a halaidat (ha nem pipálnak, nincsenek orientációs zavarok, akkor bőven 30ppm alatt vagy). Figyeld a drop checkert, és tudd, hogy az akiban nem egyenletes a CO2 eloszlás. A végső szót pedig a növények mondják ki (és az alga). Ha van bubizás és nincs fonalalgád, akkor rendben van a szint.
 
Re: tul sok Co2?

a halaimat figyelve nincs pipalasrol szo viszont rengeteg az algam ... :mrgreen: ... foleg a staghorn , thread es egyeb bolyhos alga jelentosen "levadult", szinte minden levelen vannak.
Erdekes azt eszrevenni , hogy bubizas ugy is szokott lenni , hogy a levleken vastagon all az alga( staghorn).
Erosen remenykedem abban , hogy a co2 novelessel az algak jelentoen csokkenni fognak ...ha nem , nem marad mas hatra mint a drasztikus H2O2.
 
Re: tul sok Co2?

Az alga elleni harcban nincs drasztikus megoldás. Hosszú távon elveszítjük a harcot, ha így gondolkodunk (legfeljebb időszakos sikereket lehet elérni). Csak a türelem és figyelem célravezető.
 
Re: tul sok Co2?

Nem minden a co2.Hiába nyomod nekik a co2-őt,ha a többi "elemmel" nem mégy utána.(= alga)Egyébként jó lenne tudni az akvárium paramétereit,hogy tudjunk segíteni.Úgy mint szűrés,tápozás,világítás,mekkora az aki,Co2 "tipusa",vízcsere,stb.
Egy "növényfej" a legritkább esetben szalad a boltba akgairó szerekért.Az előbb felsorolt tényezők megfelelő egyensúlya esetén az alga eltűnik magától.Türelem,türelem.
 
Re: tul sok Co2?

tibicuk said:
Nem minden a co2.Hiába nyomod nekik a co2-őt,ha a többi "elemmel" nem mégy utána.(= alga)Egyébként jó lenne tudni az akvárium paramétereit,hogy tudjunk segíteni.Úgy mint szűrés,tápozás,világítás,mekkora az aki,Co2 "tipusa",vízcsere,stb.
Egy "növényfej" a legritkább esetben szalad a boltba akgairó szerekért.Az előbb felsorolt tényezők megfelelő egyensúlya esetén az alga eltűnik magától.Türelem,türelem.



Az aki 300 L brutto, kulso szurovel jbl e 1500, megvilagitas: 4X 30 W t8 as Osram lumilux 865 fenycso.( napi 10 ora - 1 ora szunettel) .
A co2 -t nagy nyomasu palackbol adagolom, Dupla nyomasszabalyzoval, buborekszamlalo, stb, es a beoltas porlasztokovel tortenik ideiglenesen, ahogy feljebb is emlitettem korabban.
Vizcsere heti 30 %, tapozas macro : KH2PO4 es KNO3 illetve K2So4 valamint micro: jbl ferropol hetente es jbl ferropol 24 napi tapozas.
A co2 2 oraval a megvilagitas elott bekapcsol, es a vilagitas megszunesekor kapcsol ki egyidejuleg.
 
Hali!

A CO2 beoldásod annyira tökéletlen, és kevés, hogy majdnem olyan mintha nem is lenne.
Ekkora aksinál nagyon jó áramlással és reaktorral is kevés lenne ez a 1-2 bubi.Ez nálam is határeset (mármint a 2 bubi) 50 liternél.(nálam 1 reaktor+ 1 diffi az akvárium 2 ellentétes oldalán)
Ha nálam határeset, akkor gondold el, nálad mit ér.
 
Üdv Mindenkinek!

...vagy túl kevés? Utalok itt a téma címére, illetve az előttem szólókra. Adatok: 340 liter akvárium, beoldás reaktorral, amit egy 900l/perc-es belső szűrő hajt. CO2 adagolási idő a világítás időtartalma alatt (07-21) 60 cm vízoszlop. Világítás 7X18 W T8. Alga csak fekete ecset, illetve minimális (heti 1x mágneses algakaparóval eltüntethető) zöld pont alga a front üvegen. Külső szűrő 2075 Eheim vízfelszínre irányított esőztetővel + levegőztetés. Ez a beoldással ellentétes irányban van kb. 70 cm-re. 100-110 bubi/perc.
Drop checter halvány és a sötétzöld. Növényeken bubi 0.

Mi a probléma? Hol "rontottam el"?

Bubit még neki? Nappalra levegőztető kikapcs? Időben még több CO2? Mindhárom egyszerre? Valami más?

...aki holtig tanul, de türelmetlen.


ui. CO2 rendszer kb 2 hete megy.
 
Az akváriumod gyenge megvilágítású. Erre rájön, hogy magas a vízoszlop és ráadásul csak világítás ideje alatt adod a co2-t. A co2 adagolásod a bubiszámokat nézve lehet hogy kevés. Az esőztetővel kihajtod azt is ami bent van. ;)
Elkezdeném azokat amin tudok javítani. Esőztető lenyomva víz alá 4-5cm-re és a luksik legyenek párhuzamosan a víz felszínnel. A víz elég ha mozog nem kell csobognia, hullámoznia. A co2 induljon 2-3 órával a fény előtt és egy kicsit növeld a bubiszámot. Levegőztető nappalra nem kell, max ha nagyon meleg a vized most a kánikulában.

Sajnos a fényen nem tudsz változtatni, így lehet ez sem segít majd, de érdemes megpróbálni.
 
Viktor köszöntem!

Talán félreérhető volt, de az esőztető a víz alól kb 30 fokban felfelé irányul egy korábbi tanácsnak (lsd. szelőztetés címen) megfelelően.

...de átmegyek vízszintesbe. CO2 idő és bubi szám növelve. Levegőztető a világítás ideje alatt kikapcs, persze a halak reakciójának megfigyelése mellett. A tapasztalatról később beszámol.

Amit nem értek mi az összefüggés a magas vízoszlop és a gyenge világítás (utóbbi erősítése folyamatban 2x11 Wattos = összesen kb. 100 w energiatakarékos fénycsővel ) és a CO2 beoldás hatékonysága között azon túlmenően, hogy a méret miatt az akiban nem egyenletes co2 szint???

...aki holtig tanul
 
jó papp said:
Amit nem értek mi az összefüggés a magas vízoszlop és a gyenge világítás (utóbbi erősítése folyamatban 2x11 Wattos = összesen kb. 100 w energiatakarékos fénycsővel ) és a CO2 beoldás hatékonysága között azon túlmenően, hogy a méret miatt az akiban nem egyenletes co2 szint???

Az összefüggést a bubizás miatt írtam. A megfelelő fotoszintetizáláshoz, megfelelő táp, co2 és fény kell. Tegyük fel megvan az első kettő. A fényed sok növénynek kevés. Gondolom T5-ös csövek, így a 60-as vízoszlopon sok a fényveszteséged. Szóval a nem bubizás okát valahol itt keresném. Több fénnyel valószínű több szerencséd lesz.
 
viktorlantos said:
Gondolom T5-ös csövek
jó papp said:
Világítás 7X18 W T8.

Bár Viktor ezt rosszul gondolja ( :p ), de a végkövetkeztetésben igaza van. A 60 cm vízoszlop nagyon sok fényt elnyel, ráadásul a T8-nak gyengébb is a fényárama.
 
Üdv!

Még egy - két kérdés. A felsoroltak (idő, buborékszám, szellőztetés, fény) közül melyik a "legfontosabb" megoldandó probléma. A fény?
Ha a növények nem bubiznak a fentiek megoldása mellet sem akkor felesleges/pazarlás a CO2 beoldás ennél az akváriumnál? Érdemes ez esetben egyáltalán co2 szintet mérni, mivel a növények a legjobb indukátorok ?!

Megoldás: Alkalmazza az el naturalt a low tech helyett???
..ha nem megy a "japán" módi az "angol" még mindig hozhat szép eredményt,

...aki holtig tanul
 
jó papp said:
Üdv!

Még egy - két kérdés. A felsoroltak (idő, buborékszám, szellőztetés, fény) közül melyik a "legfontosabb" megoldandó probléma. A fény?
Ha a növények nem bubiznak a fentiek megoldása mellet sem akkor felesleges/pazarlás a CO2 beoldás ennél az akváriumnál? Érdemes ez esetben egyáltalán co2 szintet mérni, mivel a növények a legjobb indukátorok ?!

Megoldás: Alkalmazza az el naturalt a low tech helyett???
..ha nem megy a "japán" módi az "angol" még mindig hozhat szép eredményt,

...aki holtig tanul

A széndioxid adagolását semmiképpen sem nevezném fölöslegesnek, legyen az low light vagy high light aki, (csak, hogy még tovább bonyolítsuk a dolgot :D ), a növények meghálálják.Nem értem mire ez a nagy vágy a buborékok iránt, de a legfontosabb megoldandó probléma ezek közül valószínűleg mindegyik.Ha pontalgád van akkor az co2 hiány vagy fluktuáció és vagy foszfát hiány, ha ehhez a szakáll algát is hozzá vesszük akkor kétségtelenül a co2 a gond.
Fényt növelni akarsz csak, hogy bubizzanak a növények, vagy megelégszel az egészséges növényekkel? Ez a kérdés a fény tekintetében.
Több fény, több gond ezen is gondolkozz el!

Üdvözlettel : Zigur
 
Üdv Zigur!

Azt hiszem félreértettél. Az volt az egyik kérdésem, hogy a bubizás a növényeken, mint egyfajta indukátor jelzi-e önmagában a CO2 beoldás hatékonyságát vagy sem? Ha jól értem a válaszodat szerinted nem, d.ch. színére nyugodtan lehet hagyatkozni.

A buborék iránti "vágyamról" csak röviden: szép Hosszan: Én úgy gondolom, lehet, hogy rosszul, hogy az tényleg egyfajta indukátor. A közepes választ én magam sípoltam ki.

off. leírtam a "technikai paramétereket" Ha a jelenlegi fény kb 0,37 %-os az ezen a fórumon minima ajánlott 1-es értékhez képest és ezt kb 0,66 %-ra emelem akkor nem értem a problémádat. Jelentem a növényeim most is egészségesek, legalábbis nem panaszkodtak. :D A világítás növelése után majd megmondom, hogy ez nekem megérte (még szebb növények) vagy sem.
A "gondot" addig vállalom.

A naturalról: Bocska de a Diana Walstadt (remélem a származásában nem tévedtem) féle akiban te hol láttál CO2 -t ..."csak" megfelelő tápanyagot = föld használ, kihasználva a növények biológiai szűrőképességét is.

...aki holtig tanul
 
A buborékok nem csak a CO2-től vannak. Így ez semmilyen indikátorként nem használható CO2 beoldásra. A buborékok a növények fotoszintetizálása miatt termelődnek akkor, ha minden feltétel adott és a növény jól érzi magát. Mondok egy másik dolgot, pl túltekered a CO2 beoldást és durva oxigénhiányos állapot alakul ki. Ebben a közegben elképzelhető, hogy ugyanúgy nem fognak bubizni a növények.

Meg kell találni az ideális egyensúlyt.

jó papp said:
A naturalról: Bocska de a Diana Walstadt (remélem a származásában nem tévedtem) féle akiban te hol láttál CO2 -t ..."csak" megfelelő tápanyagot = föld használ, kihasználva a növények biológiai szűrőképességét is.

Ez egy másik topik témája ezért nincs helye egy CO2 topikban. ;)

Csatlakozom Zigur kollegához abban, hogy CO2 kell! Tudom a náncsi néni is nevel enélkül, de ez egy növényes fórum, ahol minden másban (is) próbálunk a lehető legtöbbet megadni növényeinknek. És arról nem is beszélek, hogy szeretünk a növények széles palettájáról válogatni, rengeteg növény pedig elpusztul CO2 nélkül. CO2 nélkül is van élet, de szenvedés és meglehetősen korlátozott.

Ha gondoljátok nyissunk egy topikot olyan akváriumoknak ami növényes és nincs semmilyen CO2, carbon pótlás. De csak akkor ha valóban növényes, mert egy kavicságy egy leültetett növénnyel amit havonta kidobok és beteszek másikat az nem növényes akvárium ;) legalább ott lesznek az ellenpéldák és látható lesz milyen növények maradnak csak meg ilyen közegben.

Fény kérdésben is érdemes odafigyelni mit ajánlanak a többiek. 1Watt / liter egy olyan arányszám, ami alatt mindenféle növényt lehet nevelni. Ezért ez a mi ajánlásunk is. Sok sok játékkal jár mire belövi az ember a szűrést, világítási időt, áramoltatást, co2 beoldást, tápozást. Erre írta zigur, hogy hirtelen valószínű több lesz a gondod ha megnöveled a fényt. Nincs ezzel baj, hozzá kell majd állítani a co2-t és lehet csökkenteni kell néhány órával a világítási időt. Csak számolni kell ezzel.
 
Barbus szerintem a szurod sem megfelelo.Foleg a gyari toltettel. Nekem egy e900 as ment egy 175 lityis akiban es elegtelennek mutatkozott....egy masik szurovel megoldodott az alga problemam...Persze ez nem azt jelenti h nalad is ez a megoldas az algasodasra :)csak egy megjegyzes volt...
 
Sziasztok!

Vásároltam egy ph mérő/szabályzó készüléket. (Egyenlőre élesztős CO2-t fogok használni, újabb pénzgyűjtés után lesz palackos rendszer). Ha a kH szerint kiválasztom a ph értéket a készüléken, akkor nem tudom túladagolni a CO2-t? Amikor direktben ment, akkor sikerült és ezért vásároltam PH (CO2) szabályzót. Most várom a kH tesztet (ami már úton van) és addig érdeklődnék, hogy ez így helyes meglátás-e?
Üdvözlettel:
Tices
 
Tices said:
Sziasztok!

Vásároltam egy ph mérő/szabályzó készüléket. (Egyenlőre élesztős CO2-t fogok használni, újabb pénzgyűjtés után lesz palackos rendszer). Ha a kH szerint kiválasztom a ph értéket a készüléken, akkor nem tudom túladagolni a CO2-t? Amikor direktben ment, akkor sikerült és ezért vásároltam PH (CO2) szabályzót. Most várom a kH tesztet (ami már úton van) és addig érdeklődnék, hogy ez így helyes meglátás-e?
Üdvözlettel:
Tices

Túladagolni nem fogod tudni, viszont co2 ingadozás lesz. Sajnos egy erős megvilágítású növényes akváriumnál egy ilyen készülék pénzkidobás... bővebben: viewtopic.php?f=15&t=70
 
Back
Oldal tetejére