• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech TheBrownCave

Vass Gabor

Kertész szaki
Sziasztok!

Februárban két hét távollét után akváriumomban a növények kicsit megsatnyultak! Természetesen hazaérve az első sokkhatás után,hogy mennyi halkaja lett beadva,ezáltal kezdett beindulni a barna alga amit egy hét alatt sikerült visszaszoritani majd szinte teljesen megszüntetni! A növények viszont nem fejlődtek olyan ütemben mint azelőtt inkább csak stagnáltak az akváriumban. Probálgattam rendezni őket,de valahogy nem tetszett a kép amit látok. Underwater treasure volt az akvárium naplója.Nem valami tartalmas,de talán a fénypontja volt az utolsó bejegyzésem. Így néztünk ki az utolsó napon.76323

Tehát úgy döntöttem,hogy új scapet szeretnék. Előtte viszont beszereztem egy külső szűrőt,mert belsővel szűrtem eddig! Be is üzemeltem és együtt mentek a belső szűrővel 3 hetet!Közben beszereztem gyökereket,növényeket melyekkel meg tudom majd valósítani az elképzelésem.

Elérkezett a nagy nap!

Április 19. Nagypéntek-mivel munkaszüneti nap volt,ezért erre a napra tettem az új látvány kialakítását mondván úgyis van rengeteg időm legozgatni.Bele is vágtam! Halak ki, víz leszív másik akváriumba-szűrő,halak bele. Maradék vizet pedig kannákba szívtam le! Közben óvatosan kiszedtem a növényeket,majd aljzattisztítás.76324

Aztán egy napi munka után estére elkészült a végeredmény:76325

Köszönöm ha elolvastad!Bemelegítésnek ennyi! ☺☺
 
Sziasztok!

Az első hét történéseivel folytatom a naplót!


Indítás után minden rendben ment. A nagykönyvben megírt kezdeti ‘gondok’ egy-két nap múlva előjöttek,mint pl.: barna alga,hártya a vízfelszínen,üveg enyhe opálosodása és fán nyálka képződés. Az újonnan beszerzett növények közül párat megviselt az új környezet(levélhullás-barnulás). Ezeket a problémákat orvosolnom kellett!


Harmadik naptól két naponta kb 20%-os vízcserék,elhalt növényi részek kiszedése következett. Második vízcsere után a fán képződött nyák kezdett eltűnni,majd mikor az akvárium 7napos lett már sehol nem láttam a fán.


A felszíni hártyásodást Eheim Skim 350 felszinleszívóval orvosolom,bár képződése inkább az első napokban volt szemmel látható,már szinte el is tűnt!


Tápozás az indítás napjátol megy! Aqualine Tf Macro,Planter,Liqui carbo és vas is megy a növényeknek.Ezenkívül az aljzat kvarchomok,amiben JBL tápgolyók vannak! Viszont nem golyóként nyomtam a talajba, hanem egy zacsiba tettem a golyókat és kalapáccsal kisebb darabokra törtem,így szórtam az alap rétegre,majd erre jött a többi talaj!(Aktív talajba még nem mertem belevágni,de az lesz a következő lépcső!)


Pár technikai adat:
Üveg:60x30x45
Szűrés: Atman cf800 külső szűrő 960l/h (szivacs-kerámiagyűrű-lávakő-substrat-perlonvatta)
Fény: Odyssea compact 36w
Atman fűtő
Eheim Skim 350



Bár régóta tartottam halakat még most kezdek komolyabban ismerkedni ezzel a csodálatos hobbival. Rengeteget olvasok,tanulok és szépen apránként fejlesztgetem az akváriumom,a berendezéseket.

Ezek történtek az első héten.A steam növények nagyon szépen beindultak-nőnek,szép egészséges új hajtásokat hoznak napról napra,alga nyomát nem veszem észre.


Zárásképp egy kép a kilencedik napról:
76369
 
Elkészültem az akváriumban található növények listájával is,íme:

  1. Anubias barteri var. nana
  2. Anubias barteri var. nana mini
  3. Bacopa monnieri
  4. Buchephalandra Brownie Brown
  5. Buchephalandra Brownie Phantom
  6. Buchephalandra Kedagang mini
  7. Buchephalandra Rainbow
  8. Buchephalandra Velvet Leaf 4
  9. Cryptocoryne wendtii brown
  10. Cryptororyne parva
  11. Echinodorus rubra
  12. Hydrocotyle tripartita
  13. Hygrophila corymbosa
  14. Hygrophila polisperma
  15. Hygrophila polisperma rosevig
  16. Lobelia carbinalis ‘mini’
  17. Ludwigia repens
  18. Micranthemum Sp. Monte Carlo
  19. Microsorum pteropus ‘Trident’
  20. Pogostemon stellatus var. Octopus
  21. Riccia fluitans
  22. Rotala bonsai
  23. Rotala ‘Hra
  24. Rotala rotundifolia
  25. Rotala wallichii
  26. Sagittaria subulata
 
Sziasztok!

Ma 23 napos az akvárium!

Pár történés:
Múlthéten elúszott az endler csapatom! Kb 25 db hal lehetett! Így a faunát jelenleg kék,-és hamis neonok,amandalazacok,otok és csigák alkotját!
Növények szépen növekednek! Napi tápozás megy ~2ml macro,micro és carbo. Zöld pontalgát pár napja vettem észre a bal oldalon lévő anubias levelén. Áramlásban van és a lámpa alatt,úgyhogy lehet erős neki a fény. Egyébként ez az egyetlen az anubiasok közül amelyiknek az újonnan hozott levele nem egészséges a többiek algamentesek és szép új leveleket hoznak. Én foszfáthiányra tippelek.
76807

Elől a tripartita is kezd megindulni,viszont nem tudom szeretném e előtéri növénynek. Gondolkodom az áthelyezésén.
Ezenkívül minden szépen fejlődik elégedett vagyok magammal!
Zárásképpen egy teljes kép:

76808
 
Igazad van,miután leírtam kicsit böngésztem és új levél satnyulásnál nem találtam foszforhiányos cikket. Átraktam kicsit árnyékosabb helyre,meglátom milyen lesz a következő levél.Míg a többiek szépen fejlődnek addig nem nagyon pánikolok ezen.
 
Sziasztok!
Bárcsak úgy kezdhetném ezt a naplómat is,hogy azóta is minden rendben megy,de nem!
A legutóbbi bejegyzésem óta növények szépen növekenek,halak is jól vannak. Úgy döntöttem,hogy megpróbálok kicsit tovább fejlődni,meglépni a következő lépcsőt-mivel eddig csapvizes volt az akvárium,elkezdtem belevágni a vízem lágyításába!Rákerestem,olvasgattam itt és más fórumokon is a folyamatáról! Ioncserélt vízzel kezdtem. Hazai hipermarketből vásároltam pár 5 literes flakonnal,olyat ami akvarisztikai célra alkalmas.

05.12.-én beszereztem Neptun víztesztet. Első mért érték GH-23 KH-13. Mivel még a vízcsere váratott magára ezért az ioncserélt vízzel pótoltam a párolgást.Rákövetkező két nap is mértem a vízet,csökkenést az értékekben nem tapasztaltam. Egyébként olvasgatva ez az egész méricskélés,visszasózás stb... olyannyira idegennek és távolinak tűnt most pedig egyre felvilágosultabb és lelkesebb vagyok a témával kapcsolatban.
05.15.-én az OdyCompact 36 wattos lámpát lecseréltem 2x24 wattosra,ami már egy plant csövet is tartalmaz. Kb. 5centire emeltem meg a vízfelszíntől. Világítás időtartama 13:30-21:30 a munkám miatt,hogy este tudjam élvezni a vízivilágom.
Ezen a napon volt vízcsere is. 20% körüli (15l) vízcseréket szoktam,viszont most ~7L ioncserélt és ~8L csapvíz került vissza. Csere után kb 2órával csináltam egy tesztet. Ekkor a GH értéke 20 a KH 13 volt.
Továbbá bekerült 3 új növény:
Hemiantus micrathemoides
Hygrophila sp. Araguaia (zselés)
Staurogyne repens (zselés)

Egy kép vízcsere után az új világítással:
77142


05.17.-én elutaztunk.Indulás előtt beadtam a napi tápadag dupláját (Macro~5ml Micro~3ml 3csepp vas-ezt csak vizcserekor szoktam 2-3cseppet) carbot nem kaptak a növények.
05.20.-án éjjel hazaérkezve világítás már nem ment. A növényeken láttam,hogy szépen fejlődtek,aztán jött a feketeleves! A nappaliban lévő világítás fényében észrevettem,hogy az egyik zöld neon tele van fehér pöttyel,majd nézem a többieken is van,páran csak egy kettő másokon elég sok.Szerencsére volt annyi eszem,hogy nem kapcsoltam fel az akvárium világítását ezzel újabb sokknak kitéve a halakat. Még soha semmilyen halbetegséggel nem volt dolgom,de sokat olvasgatok a témában. Leültem az akvárium elé és néztem hogyan viselkednek. A fertőzöttebb egyedeknek nagyon gyorsan mozgott a kopoltyúfedője és zavartan úsztak ide-oda,a többi amin csak egy két pötty volt nem láttam semmi viselkedésbeli elváltozást. Netre felmentem,olvasgattam és a gyanúm szerint darakórral van dolgom. Gyógyszerek nem nagyon vannak itthon ezért a fűtőt felvettem 28 fokra kezdetnek,és a világítást kihúztam az időzítőből. Másnap vettem malachitzöldet és elkezdtem a kezelést. Volt egy zöld neon aki elég darás volt és nagyon nyugtalan,ezért őt megszabadítottam a szenvedéseitől. Többiek már ekkor jobb bőrben voltak.
Azóta tart a sötétség és a gyógyszeres kezelés ami által javulást tapasztalok.

Egyébként 16 neon,6 amandalazac és 4 oto van az akváriumban. Csak a neonokon látszott a betegség a másik két fajon nem. A neon csapat több mint 2 éve nálam van az többi hal is hónapok óta az akvárium lakója.
Nektek esetleg lenne tippetek mi válthatta ki a betegséget? Fénycsere vagy a vízlágyítás okozhat ekkora sokkot a halaknak? Esetleg a HM ami újonnan került be fertőzött akváriumból jöhetett?
 
Szia!

Nálam fény cserétől vagy vízlágyítástól soha senki nem lett darás, de növénnyel már sikerült behurcolnom a kórt a sügereimhez.
A régi fényt legalább visszatenném, a Malachitzöld kinyírja a szűrőbacikat is, ha van fény, a növények vennének fel valamennyit a halak által termelt bomlástermékekből. A kúra végeztével ne felejtsd el visszaépíteni a bacikat!

Jobbulást a halacsoknak!
 
A kúrának vége! Ma volt vízcsere! Növények kicsit még az ablak irányába néznek,úgy látom különösebben nem viselte meg őket a pár nap sötétség. Halak is jól vannak,vígan úszkálnak. Szerintem meg a héten villanykapcsolás után kis malachitot tolok a vízbe utókezelés gyanánt. Bacikúltúrát is adagolom mától folyamatosan,hogy helyreálljon az egyensúly!

Ilyen ma vízcsere után!
GH-13 KH-8 pH-7,577213
 
Szia @Vass Gabor !
Én is most kezdek bele az akvárium vizem lágyításába, csak én beruháznék egy RO készülékre. Ha jól értem 2 vízcsere alkalmával sikerült 23ról 13ra levinned a GH-t?
Tapasztaltál valamit a vízlágyulása óta és úgy összegészében "szépültek a növények azóta?
Köszi!
 
Szia @Vass Gabor !
Én is most kezdek bele az akvárium vizem lágyításába, csak én beruháznék egy RO készülékre. Ha jól értem 2 vízcsere alkalmával sikerült 23ról 13ra levinned a GH-t?
Tapasztaltál valamit a vízlágyulása óta és úgy összegészében "szépültek a növények azóta?
Köszi!
Szia!
Nem mondanám,hogy két vízcsere után vittem le. Vízcserék alkalmával 2-3 értéket csökkentek az értékek. Tegnapi mérés GH-12 KH-6. Ennél jobban szerintem már nem lágyítom a vizet, mert nincs olyan növényem ami indokolná,hogy lágyabb legyen.Nőnek szépen. Volt kis alga is de már szépen szorul vissza. Rotala levelei kilyukadtak és a ludwigia sem a legszebb most,de próbálok javítani a helyzeten. A többi növényfaj szépen nő.
Múltheten így nézett ki az akvárium. Bal oldal kicsit
kopár,mert visszametszettem a rotalát,úgyhogy annak még dúsúlni kell.

817695AF-682D-4303-B62E-9E6F88D41953.jpeg
 
Sziasztok! Kicsit pakolásztam egy két növényt! Egyébként minden rendben az akváriummal! Kicsit túltoltam a vasat,meg is jelent az ecsetalga,amit sikeresen vissza tudtam szorítani. Az anubiasok levelén akad egy kis pontalga,de próbálom ezt is kordában tartani.
HM előteret kiszedtem. Másodjára próbálkoztam vele de valamiért nem akar nekem ez összejönni.
Hetente ~15-20%os vízcserék vannak.
Így nézünk ki ma:61C80422-8673-4F6F-A97D-C8B6942C26C0.jpeg
 
És Neked hogy sikerült visszaszorítanod az ecsetet, mert vannak, akik régóta nem tudnak szabadulni tőle, pedig szinte már mindent kipróbáltak?
 
Nálad mindig történik valami, csak ritkán jelentkezel!
Milyen újabb növény került ki, illetve be?
Sikerült valami gyepfélét alkotnod?
Eltűnt már a pontalga is?
Szóval, hol tartasz, hogy alakul a helyzet?
 
És Neked hogy sikerült visszaszorítanod az ecsetet, mert vannak, akik régóta nem tudnak szabadulni tőle, pedig szinte már mindent kipróbáltak?
Kicsit elhanyagoltam a naplót ne haragudjatok!
Szóval az ecsetalga kialakulásának oka a plusz vas adagolása volt. Mivel kb miután elkezdtem adagolni egy két héttel utána rohamosan előjött. Ezt visszavettem és így el is tűnt szépen lassan.
 
Egyébként zakatol az akvárium.
GH-8 KH 3-4 pH 6-7 körül mozog! Halacskák is jól vannak. Heti vízcserék megvannak. Inkább most a növényeket tesztelgetem ismerkedem velük melyik hogyan nő, hogyan bírják a metszést stb...
Zöld pontalga eléggé elszaporodott, csak az anubias levelein de ez a hanyagságomnak köszönhető. Kapnak a tápozás mellé plusz foszfátot a növények. Ahol kevésbé volt jelen onnan már eltűnt. Nagy türelem kell ehhez a hobbihoz. Úgy vettem észre ebben is fejlődöm.
Egyébként most az akvárium kinézetére nem fektetek hangsúlyt csak a növények növesztésére!
Josh Sim szeminariumát látva rengeteg új dolgot tanultam és rengeteg ötletem támadt! Úgyhogy hamarosan új scapet fog kapni az akvárium amihez már hetek óta gyűjtöm az ötleteket és olvasgatok! Egy nagyon részletgazdag aprólékos akvárium a cél.
Ez egy esti kép:
B07B5483-9899-4068-9B0B-3889DAF0DEBA.jpeg
 
Sokaknak adott lökést Josh, hiszen az ő első 2008-as akváriuma kevésbé volt látványos, mint pl.neked ez a tanuló medencéd, a következővel meg már 4. lett! Szóval, hajrá!
 
Back
Oldal tetejére