• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

The Seiryu-river flows in you

peterkerenyi

Főkertész
Sziasztok!

Szeretném megosztani veletek a második próbálkozásomat a növényes akvarisztika világában. Mielőtt tovább mennék, elmesélném az előzményeket.

Körülbelül fél éve indítottam az első nano akimat egy EHEIM Aquastyle 35-s szettel. Tanuló akihoz képest nagyon jól vizsgázott úgy érzem. Szép marsilea mezőt sikerült összehoznom és a háttérben a hemianthus micranthemodies is nagyon jól érezte magát és szépen bokrosodott.

A naplóját megtekinthetitek itt:
Az első Nano világom | Magyar Akvakertész Fórum

A red cherryk sem voltak tétlenek ez idő alatt. A kezdő 30 fős csapat mára 80-85 főre gyarapodott. :)

Az indítás óta sok idő eltelt, amit igyekeztem hasznos információgyűjtéssel is eltölteni. Úgy érzem sikerült is magamba szívni egy keveset és tapasztalatokkal is gazdagabb lettem a tanuló akimnak köszönhetően.

Most eljött a pillanat, hogy belevágjak egy új világ megalkotásába, amiben próbára tehetem jelenlegi tudásomat is. Most már jobban oda szeretnék figyelni az arányokra és az összképre.

Az akvárium szétszedése nem volt egyszerű:
- Növényeket épségben kiszedni és szétválogatni.
- Rákokat, halakat kitelepíteni (hozzátenném 85 red cherry-t nem 5 perc volt kihalászni :D de nagyon jó szolgálatot tett a frissen beszerzett garnéla háló).
- Ezután leengedtem a vizet és jöhetett az aljzat megmentése.
ADA Africana általános talaj és Tropica táptalaj. Szerettem volna úgy kiszedni az általános talajt, hogy újra használhassam, de azért ez járt némi veszteséggel. (néhány része szétporladt a használattól, egy része pedig a táptalajjal keveredett). Körülbelül 2 litert sikerült megmentenem a 3-ból, ezt kimostam és kiterítettem egy tálcára száradni.
Azóta vettem hozzá még egy 3 literes csomaggal, így már elég lesz a talajom az elképzelésem valóra váltásához.
- A szűrő elég jól be van járatva, nem akartam, hogy kárba vesszenek az értékes bacik és kezdhessem előröl az egészet, ezért amíg nem készülök el az akimmal, addig egy másikban járatom ami szintén egy kisebb növényes (hozzáteszem, itt vakációznak az halak és garnélák is :) )
- A köveket és fát sikerült a múlt héten beszereznem. A fa már alámerült, hogy mire szükség lesz rá már ne kelljen nagyon köveket pakolni rá.

Most itt tartok a projekttel, minden hozzávaló megvan már, úgy hogy valószínűleg most a napokban fogom összelegozni és instalálni az akit.

Jelentkezem majd friss infokkal és persze képekkel, addig is köszönöm szépen annak, aki elolvasott, remélem ti is kíváncsian várjátok mit sikerül majd összehoznom. :)
 
Ahogy ígértem itt vagyok a friss infókkal. :)

Akvárium adatai:

Indítás időpontja: 2012. 12. 24.

Technika:
Akvárium: EHEIM AquaStyle 35L(31x31x36)
Szűrés: EHEIM szett sarokszűrő (200 lph)
Szűrőanyag: Eheim Substrat Pro
Világítás: EHEIM Power LED 7W (napi 9 órában, 09:00-18:00)

Talaj:
Növény táptalaj: Tropica növény táptalaj
Általános talaj: ADA Aqua Soil Africana
Dekorhomok: ADA Colorado Sand

Dekoráció:
Seiryu kő
Red Moor fa

Tápozás: Green Aqua Macro, Micro (napi 1-1 ml)
CO2: Easy Carbo (napi 1 ml)

Növények:
Eleocharis Parvula
Vesicularia ferriei "Weeping"
Fissidens Fontanus
Hydrocotyle sp japan
Staurogine repens
Ammania sp. Bonsai

Lakók:
kb 40 db Red cherry
7 db Boraras Brigittae
2 db Otocinclus affinis
2db Anentome Helena csigaevő csiga



Tegnap előtt kezdtem el összelegózni az akváriumot és ma reggelre mondtam késznek a tereprendezést. A terv egy olyan layout létrehozása volt, ami az akvárium front és jobb oldali üvegén át is élvezhető képet nyújt (a szobában való helye miatt). Ezt úgy érzem sikerült elérnem: Az akvárium Ad egy képet a front üvegen át és ad egy teljesen más hangulatot az oldalsó üvegén át. 1 akváriumom van de olyan mintha 2 lenne. :D

Nem siettem el a terependezést de úgy érzem megérte rászánni ezt a "néhány órát". :D
A délutáni program a növények előkészítése, ültetése és az akvárium feltöltése volt.

A mohát damillal és pillanatragasztóval rögzítettem, remélem jól csináltam és sikerül a helyükön tartanom őket és azt is remélem, hogy szépen elkezdenek majd nőni.
(Nem szeretnék lombkoronát mert nagy árnyékot csinálna, csak az ágakon szeretném ha külön-külön bedúsulnának)
A fa, gyökérzetét is egy-egy ponton hozzáragasztottam a kőhöz, így biztosan a helyükön maradnak és a kezdeti víz alatt tartást is orvosoltam vele.

A szűrő nem lett leállítva az előző aksim szétszedése óta, úgy hogy elvileg a bacik még megvannak, nyomtam azért egy kis szűrő indító bacikultúrát is.
Tekintettel arra hogy bejáratott szűrővel indulok, azt gondolom, nem kell olyan szigorúan indulni mint új szűrővel.

Így képzelem el az elkövetkező időszakot:
Az első 1-1,5 hétben cserélni fogom a víz 50%-át 2 naponta (a táptalaj magas koncentrációja miatt), utánna heti 50%.
A tápozást a 2. héten kezdeném el. (Green Aqua Micro, Macro 1-1 pumpa/2 nap)
A lakókat körülbelül 2-2,5 hét múlva már szeretném visszahozni a vakációzásról.

Ha másképp kellene csinálnom, szóljatok!!

Kérdésem az lenne, hogy az Easy Carbot vagy az Élesztős Co2-t el lehet/el kell kezdeni már az első naptól?

És most jöhetnek a képek

Az akvárium képalbuma:
Picasa Web Albums - Péter Kerényi - The Seiryu-ri...

és 2 kép a feltöltés utáni állapotról:
P1060440.jpg

P1060441.jpg


:)
 
Izgalmas elképzelés. Nekem nagyon bejön! Szerintem a nano mindig nehezebb feladat, pláne az arányok miatt. Nagyon érdekel, hogy alakul majd! A gyári eheim belső szűrő nem lesz kevés?
 
Köszönöm! :) elvileg nem lesz kevés, az előző aksinal sem volt gondom vele, szépen szűrt, a víz tiszta es egészséges volt. Alga nem volt csak minimálisan hogy legyen mit enni a rakoknak :)
 
Nagyon jó!Nekem tetszik!
Nagyon jó a fád!
Algamentességet!

Köszönöm! Sikerült pont a red moor szállítás után be néznem a GA-ba úgy hogy tudtam miből válogatni es szerencsére találtam is olyat amilyet kerestem, nehány ágat még fúrtam,ragasztottam hozza hogy hasonlítson egy fához de jo volt az alap.
Remelem algamentes lesz a bejáratás időszaka is, a víz csere meglesz 2 naponta, a szűrő bacis úgy hogy van ra esély.
 
Sajnos ahogy elnézem a fotókat, akárhogy javítottam a színeken es a kontraszton nem tudja vissza adni azt a varázslatos hangulatát amit élőben nyújt az aki. Egy fél profi géppel lőttem a képeket es ennyit tudtam kihozni belőle. De majd ha bedúsul a gyep es a moha, es a lakok is bent lesznek mar mindenképp szeretnék profibb képeket csinálni es megosztani veletek.
 
Egy kis helyzet jelentés az akvárium állapotáról:
A víz szép tiszta, cseréltem 2 naponta a felét kb. Algát nem látni, remelem nem is lesz :)
Annyi probléma van csak, hogy megjelentek ilyen átlátszó takonyszerű valamik, a fán es a növényeken is. Olvastam hogy a Red Moor csinál valami ilyesmit az első 2-3 hétben, remelem csak erről van szó.

Valaki akinek van tapasztalata weeping moha-val kapcsolatosan, attól kérdezném hogy mennyi idő kell neki, hogy magához térjen es elkezdjen dúsulni? Egyenlőre nem sok változást mutat, tartja a kezdeti állapotát.
Mivel az első 1-1,5 hétben nem tápozok, a parvula kapja a földből a tapanyagot de a talajbol oldódik a vízbe is annyi hogy a fára kötözött moha is jol lakjon?

Köszi a segítséget!
 
Ha elkezded a tápozást be fog indulni, persze más feltételek is kellenek neki. Én szinte nem tudom kiirtani az akiból. Egy kevéske bekerült, azóta mindenütt megkapaszkodik. Ha van egy kevéske algám az aki hátfalán, képes azon is megkapaszkodni. Ha elkezd dúsulni figyelj arra, hogy rendszeresen kiporszívózd, hajlamos a mulm összegyűjtésére és az könnyen algásodáshoz vezethet. Kitartás és beindul! (y)
 
Ha elkezded a tápozást be fog indulni, persze más feltételek is kellenek neki. Én szinte nem tudom kiirtani az akiból. Egy kevéske bekerült, azóta mindenütt megkapaszkodik. Ha van egy kevéske algám az aki hátfalán, képes azon is megkapaszkodni. Ha elkezd dúsulni figyelj arra, hogy rendszeresen kiporszívózd, hajlamos a mulm összegyűjtésére és az könnyen algásodáshoz vezethet. Kitartás és beindul! (y)

Köszi az infót! A mulm takarításra majd oda figyelek de szerencsére ilyen gondom még nem volt a kis halak es rákok mellett :)
Azt mondod ez a moha is képes magától megkapaszkodni? Remelem szép bokrok nőnek majd az ágakon.
 
Sziasztok!

Újabb helyzet jelentés:
1 hete, hogy elindult az akvárium, egyelőre nincs semmi gondom vele, leszámítva a kezdeti "red moor taknyozást". :D
A parvula szerintem nőtt egy keveset. Ma elkezdtem a tápozást (Green Aqua Micro, macro), úgyhogy remélem a moha is elkezd most már magához térni.

A napokban összeraktam egy zselés élesztős CO2 rendszert, 4 napja stabilan megy. Sajnos még nem sikerült megoldanom, hogy estére letudjam kapcsolni, ki-be tekergetni a flakon kupakját pedig nem szeretném mert reggelente sok időbe telne az újra indítása. Megpróbálok sima O2-s T-elosztóval és szabályzóval összehozni valamit, hogy éjszakára a szobába tudjam terelni a CO2-t. (Tippeket, ötleteket szívesen fogadok ezzel kapcsolatosan is! :) )

A vizet a következő 1,5-2 hétben 3 naponta fogom cserélni, 40-50 %-ot.
Képet legközelebb akkor szeretnék megosztani veletek, ha a fa már eléggé megszívta magát, hogy leszedhessem róla a követ! ;)

Lassan de biztosan haladunk! :)
 
Ahogy elnéztem az összképet, jött egy gondolat hogy kellene ide még néhány növény, amivel kicsit fel tudnám dobni a hangulatát az aksinak.
Szeretném kicsit dzsungelesebbé varázsolni ez a kis világot, de megtartva a hely nagy részét parvulamezőnek. Nem utolsó sorban arra is figyelni kellene, hogy a fa, arányában megtartsa ezt a fa szerepet.

Első ötletnek az egyik kedvenc növényem ugrott be, amit mindenképp szeretnék még beültetni:

Hydrocotyle sp Japan
Ezt a kis szépséget a fa tövében szeretném elhelyezni a sziklák irányában, kitolva még a fa baloldali részére. Neki való hely lenne, és szépen, szolidan letudna nőni a folyó meder irányába. :)

A másik növény ami nagyon megtetszett az Ammania Bonsai. Valahova hátulra tervezem a szikla mögé.
De elgondolkodtató, hogy az a magányos szikla kell e oda és ne lenne jobb helyette valami kis növénycsoport, alacsonyabb nagy levelű fajták.

A sziklákra jöhetne még akár végig moha, csak nem tudom hogyan lehetne megoldani ezt. Kötözni már nem lehet, ragasztással kellene csak hogyan..?

Ti mit gondoltok? Lenne ötletetek, hogyan lehetne kicsit dzsungelesebbre varázsolni a képet? :)
 
Berakhatsz egy levegőztetőt is és éjszakára beinditod. Azzal kihajtod a felesleges co2-t.

igen gondoltam erre is, csak azzal egy újabb porlasztót és csövet kellene betenni az aksiba és nem lenne szép látvány :/

(off: köszönöm a dekor homokot ami az aksimba van, tőled vásároltam még anno. :))
 
igen gondoltam erre is, csak azzal egy újabb porlasztót és csövet kellene betenni az aksiba és nem lenne szép látvány :/

(off: köszönöm a dekor homokot ami az aksimba van, tőled vásároltam még anno. :))

vannak esztétikus porlasztók is, én pl egy ilyet rendeltem az íbéjen :) most várom, hogy megérkezzen ;) ez szerintem elég jól néz ki.

$(KGrHqNHJEIE+W4wO0ljBQOzQLMMEg~~60_1.JPG
 
Back
Oldal tetejére