• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Sztracsatella

Pecás

Legenda
Hát akkor belevágtam...
A napló és az indítás alatt lévő akvárium elsődleges és alapvető célja a tanulás, kísérletezés, építő kritikák fogadása.

Az akvárium: 39x50x35 (hossz x mélység x magasság) mezei 6-os üvegből, sk ragasztva mezei FBS-el.
Előző életeiben felváltva volt nevelő és csigasügéres akvárium, állapota ennek megfelelő: nem makulátlan, kicsit vízköves, de nem ez a lényeg.

Háttér: kék barkácstapéta jópár éve vízzel és bankkártyával felszerkesztve.

Az aljzat: korábban már használt és jó alaposan összekeveredett sóder, Manado, gyöngykavics

Táptalaj: a városunk határában lévő tó partjáról gyűjtött föld áttörve 3 mm-es lukbőségű horgász etetőanyag rostán, átlag kb 1 cm vastagon terítve

Talaj: egy korábbi akváriumban összekeveredett fehérvárcsurgói 2,5-3 mm-es durva homok és térkő fugázó bazalt zuzalék keveréke. Egyben ez a talaj a névadó, mert engem a sztracsatella fagylaltra emlékeztet.:)

A scape ihletője:
14434699946_d23b618042_b.jpg


A kivitelezés annyiban hasonlít erre, hogy kövekből van egy fal szerűség felrakva, összeragasztva, aztán a fejlődés stációi remélem meglesznek.

A szűrés: ugyanúgy DIY, mint minden egy 22x45 cm-es, 50 cm magas három kamrás ülepítős, mattenfilteres (TM30-as szivacs), biológiai szűrős (ha jól megy, idővel kerül bele lávakő őrlemény).

Világítás: LED spot (GU10) ízzós, DIY tartón üvegből ragasztva egyelőre 3x7W (3x500lm) 6000K
 
Utoljára módosított:
Az indulás:

Picasso-t megszégyenítő grafika rolleres hibajavítóval a fenéküveg külső oldalán:
14592444300_892be4d603_b.jpg

A falazat: majdnem Kőműves Kelemeni magasságokba kellett emelkednem, de aztán csak megoldottam:
14592655107_1899c880dd_b.jpg
14592513938_e9c8cdf3a3_b.jpg
14776000201_8bdf03169b_b.jpg
14776799784_db06e8fed4_b.jpg
Ezt követően beragasztottam az üveglapokat, amik a leendő szűrő kiemelő ágát fogja elválasztani a fal mögötti talajtól, azt megtámasztva. Kép erről is lesz, de most megyek ragasztani a szűrőt, mert indítani kellene azt is.
 
Üdv! Jó kis ötlet ez, de az inspirácios képen nem ilyen egyenes a fal. nem próbáltad kicsit 3D-sebbre formálni? :D egyébként szuper!
 
Próbáltam, de nem volt elég hely ebben a kis akváriumban hozzá, illetve nagyon vastag, így aránytalan lett volna.
Ez nem jelenti azt, hogy egyszer még ne csinálnám meg.
Majd ma este töltök fel új képeket, aljzattal feltöltve kicsit mást mutat.
Ahogy az első bejegyzésben írtam is, az elsődleges cél a tanulás, megfigyelés ezzel az akváriummal, így a falban hagytam szándékosan kisebb-nagyobb lyukakat, hogy majd elindulhassak ebben az irányban, ha az első lépés sikerül:
14456689034_f2c18e4421_b.jpg
 
No, akkor folytatom az építkezés bemutatását.
Az üveg jócskán koszos, vízköves, idővel talán sikerül szalonképessé tennem... A képek minőségéért meg előre is elnézést kérek, nagyon minimális fénynél, kézből készültek.
Első lépcsőben bekerült a talaj alá a feltöltés: ha már a múltkor annyit dumáltam, hogy a polisztirol nekem olyan természet ellenes, akkor íme, innen-onnan kiszedett, már használt, összekeveredett aljzatok koktéljából alakítottam ki a feltöltést a "táptalaj" alá
14799212335_e2a3351753_b.jpg
14796098901_a36f0e396e_b.jpg
14796853174_1e9c0f7598_b.jpg
A "táptalaj" előkészítése:
14796854704_1f552580ee_b.jpg
...és beterítve:
14612694487_0ca2e4891d_b.jpg
14796097911_fe9207e1ff_b.jpg
Mivel szándékosan nem kezeltem semmilyen módon a kiszárítástól eltekintve -ha már egyszer kísérletezünk, ne aprózzuk el- nyilván a vizet egy darabig fogja színezni, esetleg opálossá tenni, de majd meglátjuk, meddig tart ez a fázis.
Ha már ezzel megvoltam olyan hajnali 1 óra környékén, akkor gyorsan rádobtam a névadót, és pár növényt is beültettem, mondván még ilyen körülmények között is jobb nekik, mint a vödörben pár liter vízben, amiben elhoztam őket:
14799209995_b244a96a26_b.jpg
14799209395_1223346cde_b.jpg
14612693047_2672d553c9_b.jpg
Hát ez van jelenleg.
Világítás gyakorlatilag semmi, csak a fölötte kb 30 cm-el lévő led szalagból lejutó valami, de ma ha igaz már készen lesz a saját kivitelezésű üvegből ragasztott tartóm, ahogy anno a DIY topicban beszéltük.
Tegnap az üveges havertől elhoztam a fúrót, a "lábak" már megvannak, így a felső részt a fúrást követően már fel tudom ragasztani, utána jöhet a beüzemelés, akkor lesz 1500lm fölötte.
Tegnap csináltam megy majdnem teljes vízcserét, mert nyomta a színt rendesen, zavaros nem volt.
Kb 45-50 liter víz van benne, erre talán elég lesz a három ízzó, de még kettőnek fúrok helyet, ha esetleg még variálni kellene.
Mivel az ízzók nem lesznek fixen rögzítve, az elhelyezésükkel is játszhatok majd, így a növények viselkedése is talán megfigyelhető lesz.
Tápot, CO2-t nem kap egyelőre, a külső szűrőm alakul, talán ma összeáll az is.
 
Na, erre kíváncsi leszek! (y) A kavicsot túl tarkának tartom, de mivel kísérletezést írtál..., a falad nagyon tetszik, egy jó mohás alap lehetne...:lurking: Várom a fejleményeket, mindent bele!!
 
A falon hagyott résekbe illetve a jelenleg még ázó szőlőre szántam a mohákat.
Reményeim szerint két héten belül el tudom hozni @Luigi13 kollegáéktól, akik nagyon kedvesen megígérték, hogy segítenek.
Ha megérkeztek az új növények és az akváriumot alkalmasnak érzem erre, akkor mennek bele először a garnélák (red rilim van egyelőre, de szeretnék majd minél több amanot is) majd a halak is (ők is korábbi állomány maradéka, akik ha jól érzik magukat, majd kiegészülnek).
Nagy kedvencem az Oryzias woworae, a korábbi állományomból van még pár darab, lehet, hogy ők lesznek a fő halaim ebben az akváriumban.
 
Attila és Niki jóvoltából most már kezd pofája lenni a dolognak:
14958326845_7955872f01_b.jpg

Igazi koncepciót egyelőre nem kell keresni benne, az elsődleges cél a tanulás és természetesen majd alakulni fog, valószínűleg nem kevésszer, nem kicsit.;)
Beköltöztek a @Nigro által összevadászott gébek is, egyik ebbe az akvába, munkához is látott egy már korábban telepített növényt tisztogat:
14771645319_62d99dd581_b.jpg

azért néha pihen is:
14957973842_e98a4d696e_b.jpg
 
Még pár kép...
14804718607_ab8eafe9a8_b.jpg

14804655468_30f5e22ce8_b.jpg

14804654818_2b7c13502d_b.jpg

14804653838_7f411715fb_b.jpg

14991253515_d15668d75e_b.jpg

Tegnap este némi bubizást véltem felfedezni egyik-másik növényemen.
Ha ma is látom, akkor majd lefotózom. Jó lenne, ha tényleg bubiznának, az csak jót jelenthet.
 
Nos, akkor jó sokára összefoglalom az akvárium adatait:

Akvárium:
39x50x35 cm (hxszxm) 6mm-es normál üvegből, általam ragasztva kb 4-5 éve, előző életében felváltva nevelő, illetve csigasügéres akváriumként szolgált.

Szűrés: egyelőre egy 350 l/h-ás kertitó szivattyú egy 10 cm átmérőjű, kb 25 cm magas szivacs hengerrel, ez a későbbiekben a kiegészítő szűrés lesz.

Világítás: szintén saját készítésű, üveglapokból összeragasztva, kifúrva öt helyen, ebből egyelőre 3x7W (3x500lm) LED ízzóval üzemeltetve, kb 20 cm-ről világítja a vizet, tervbe véve a magasság csökkentése 15 cm-re.
napi 6 órát világítok (16-22-ig) egyelőre, ezt idővel valószínűleg emelni fogom.

Talaj: terep megemelése régi akváriumokból kimaradt, összekeveredett gyöngykavics+nagyszemű homok+manado
táptalaj: a város határában lévő tó partjáról gyűjtött, garantálhatóan szennyeződés mentes föld átrostálva
felszín -és egyben a névadó- 2-3 mm-es durva homok és térkő fugázó bazalt keveréke, szintén korábbi akváriumban sikeresen összekeveredve

Növények: három forrásból jöttek
egy üllési akvárium felszámolásából: Pogostemon helferi szépek és már hoznak új levelet
cryptocoryne parva elég algás volt, de alakul
ludwigia sp rubin elég viharvert volt, nálam még sikerült rontani az állapotán, de már növöget
Niki és Attila (@Luigi13) jóvoltából: Cryptocoryne affinis
Myriophyllum mattogrossense
Bacopa caroliniana
Hottonia palustris
Micranthemum sp. Monte Carlo(gyep)
Hemianthus micrantemoides
Ludwigia sp.
Mohák: Lomeriopsis lineata
Vesicularia dubyata(vagy más néven Taxiphyllum) 'Christmas' ,
'Flame'
'Weeping'
valamennyien frissen kiszedve, hibátlan állapotban, gyönyörűek,

augusztus 16.-ai GA-s akvárium építésből megmaradt növényekből:
Rotala rotundifolia,
Marsilea hirsuta egy-egy kevés, csak úgy kóstolóba

illetve korábban került hozzám Echinodorus quadricostatus var. magdalenensis, amiből pár kis tövet tettem bele.
Még a red rilikkel került hozzám egy növény, ami a #9-es hozzászólás utolsó képén a kő előtt látszik, az ő nevét sajnos nem tudom, de hálás, a fényt és a többi finomságot egész jó növekedéssel hálálja meg.
Hamarosan a szőlőt is beteszem a maradék mohával, illetve próbálok keríteni valami leveles növényt is, amit majd rá tudok növeszteni.

Tápozás: easy life ProFito professional a gyári adagolásnak megfelelően: 10 ml/100 liter hetente, illetve vízcserék alkalmával arányosan visszapótolva
easy carbo 1,5 ml/nap, ezt 2 ml-re emelem idővel

Fauna: indítás után kb egy héttel ment bele 4 db red rili
Niki kifogott a csodálatra méltó állományából 10 db sakurát
GA-ból a 16.-ai látogatás alkalmával hozott 3 db algázó géb közül egyik itt teljesít szolgálatot.

Vízcsere: a beüzemelés utáni héten napi 50%, utána kb három naponta 40%, a továbbiakban heti kb 50%, csapvízzel.
Később tervezek indítani lágyvizes akksit is, RO készülék a beüzemelését várja, de egyelőre egy-két hónapot a tanulásra szánok ezzel a konfigurációval.

Nos, kb itt tartok, a régebben beültetett növényeken egyértelműen a gyógyulás látszik, illetve új levelekkel is megörvendeztettek már, a többiek még csak nem egészen egy hete vannak benne (17.-én az egész délelőttöm ment rá, de megérte), itt is gondolom nem sokára látszani fog a fejlődés.
A géb szép szorgalmasan takarít, van mit, elsősorban a parva leveleit, mert ott jócskán volt alga.
A falam kövein zöld pontalga látszik, majd alakul, különösebben nem zavar, mert a patinás köveket jobban szeretem, mint a steril látszatát mutatóakat.

Fejleményekről majd beszámolok, az építő kritikát pedig előre is megköszönöm.
 
Utoljára módosított:
Eltelt két hét, az akváriumban már észlelhetőek változások.
Este megpróbálok a leg látványosabb részekről fotót készíteni, mert az egyértelműen látszik, hogy változtatni kell valamit, valószínűleg több dolgot is.
A Ludwigia sp. például hajtana, de nagyon picik a levelei, szinte értékelhetetlenek, ugyanakkor elágazások is láthatóak rajta, szintén miniatűr levelekkel.
A Lomeriopsis lineata gyakorlatilag stagnál a falba tűzve,
a flame indult be talán a leg látványosabban,
a Weeping is mintha növögetne,
a Myriophyllum mattogrossense még nem sokat mutat,
a Bacopa caroliniana indul, de még nem látványos,
a Hottonia palustris szálakat kettőbe csíptem ültetés előtt, a csúcsok elindultak, szerintem nemsokára újból elcsípem, az alsók pedig elkezdtek új hajtásokat hozni, a régi leveleik sárgulnak,
a Micranthemum sp. Monte Carlo is indul, itt a régi szálak egyik-másika mintha lepusztulna, ugyanakkor egyértelműen látszanak az új hajtások, rövid szárak, kis levelekkel, jó tömött benyomást keltve,
a Hemianthus micrantemoides is növöget, vissza fogom vágni és beültetni a levágott szálakat,
a Rotala rotundifolia szépen megmaradt és a kerek levelei után szép tömötten, de lándzsa alakú leveleket hoz,
a Marsilea hirsuta még látványosat nem mutatott, de megmaradt, a frontüvegnél látszik, ahogy a gyökere erősödik, gondolom apránként beindul ő is, a régiek közül
a parva hoz pár levelet, bár nem kapkod, a leveleiről a géb folyamatosan nyírja az algát,
a Pogostemon helferi egyértelműen dúsul, szép kezd lenni,
a ludwigia sp rubin (ha tényleg az...) megmaradt, az algás leveleit eldobálta és elkezdte hozni szépen az újakat. Az ő levelei viszont normál méretűek (akkorák, mint a régiek voltak).
A nagy kövem mellé beszúrt valami lelkesen nő, őt elcsípem és dugom vissza, hadd dúsítsam, amíg nem megy a rovására,
az Echinodorus quadricostatus var. magdalenensis még nagyot nem domborított, de az újonnan induló levelein látszik, hogy zöldebbek, mint a régiek.

Itt tartok. Arra gondolok, hogy a világítást felviszem először 6-ról 7 órára, aztán 2-3 hét múlva esetleg 8-ra ha az algákkal maradok a jelenlegi szinten: a zöld pontalga megvan, látványosan nem gyarapodik, üveget egyszer töröltem le, nem volt veszélyes az sem. Tápozást egyelőre nem gondoltam variálni.

Építő kritikákat, illetve ha valamit nem jól gondolok, akkor a korrekciókban a segítséget megköszönöm ...
 
Csak így tovább! Figyelgesd őket és jelezni fogják, hogy melyik faj érzi igazán jól magát ebben a környezetben és mit érdemes, illetve nem érdemes tartanod.
Nicole
 
Akkor a helyzetjelentés képekben, I. felvonás:
a beékelt akksi:
15134605895_f94a1c55c7_b.jpg
kicsit közelebbről:
14947948900_4bf53bcc42_b.jpg
és egy telibe:
14947910039_1438fff374_b.jpg
Az üvegen minimális, újjbegynyi barna alga egy-két foltban, a kőfalon a zöld pontalga által biztosított patina (elmúlt egy hétben nem változott) egyébként minden rendben, rövidesen hellyel-közzel nyírás következik, a levágott részeket egy másik tanulósba szánom, ahhoz ha minden jól megy kedden jön meg a talaj.
A táp maradt, az easy carbo-t felemeltem napi 2ml-re, illetve tegnaptól a világítást 6 óráról 7 órára. Változásokat figyelem 1-2 hétig, aztán lehet, hogy világításon megint emelek egy órát.
 
Pár közelebbi:
14947909409_2dea5bce18_b.jpg

a Marsilea hirsuta egyik kis gyökere a front üvegnél látszik, ez bizakodóvá tett kicsit
14948045627_563fdcac3c_b.jpg

az a függönyszerűen szépen beindult moha ollót kíván szép lassan
15111597126_26f7d78177_b.jpg

Ez a moha is kezdi jól érezni magát Sajnos a csigák is, a falon ott a bizonyíték:mad::banghead: Gyanús, hogy Helenáért kell kiáltanom...
15134220462_9ea098b929_b.jpg

Itt is ollóért kiált ez-az. Bár nincs olyan kis csinos ollóm, mint @Luigi13 -nak, de valamit szép lassan elővadászok.
Szándékosan nincs letörölve, kb 10 napi alga termés az üvegen látható. Ennyitől talán még nem kell kétségbe esnem.
A kis algázó gébem és a garnélák szépen tisztogatják a cryptocoryne parva leveleit, már alig van rajtuk alga.
Amano-k, oto-k szerintem előbb-utóbb beszerzésre kerülnek, red rilik már útnak indítottak pár ifjoncot, kb fél centisek.
15111595526_9449b88523_b.jpg

Talán a pogostemon fejlődése okozza a legnagyobb örömöt: szépen hozza az új leveleket, sőt már oldalhajtásai is vannak, kicsattan az egészségtől, algamentes, mondjuk ezt szerencsére a parva-n kívül a többi növényre is elmondhatom.
 
Utoljára módosított:
Jó régen jártam itt...
Van ez-az az elmúlt három hétben:
-a rotala nő mint a veszedelem, de a levelein először algának néztem, de jobban megnézve lyukak vannak.
Van egy nagyon gyenge házú, kb 2-3 mm-es, csúcsos házú csigám, nem kevés, gyanús, hogy ők rágják, fene a jó dolgukat.
Helena kellene, van valakinek emberi áron?
Estére már szépen bubizgat a rotala, több mohám, a red rilikkel kapott és már szépen szaporodó Najas guadalupensis.
Alga elleni harcban erősítettem:
15311710376_a03db276f2_b.jpg

megy, mint a mérgezett egér, mozgókép lett sajnos:mad:
kövek szép patinásak, de alatta bubi is látszik:
15148031850_d9f1c112e9_b.jpg

meg a mindent túlélő malájokból egy, meg a kicsi, puha szemétláda csigából is:mad:
jó nézni a rotalán és a mohán ezt a bubizást:
15331575481_71556353a5_b.jpg

...és ezt a piruló rotalát is, levél fonákon bubival:
15148030040_d80c9a1012_b.jpg

és a lengedező, bubizó Najas guadalupensis:
15334740805_0fa2afbd3b_b.jpg

talán itt látszik legjobban az a csiga. Egyébként egy másik kockában, ahova csak összehajigáltam a garniknak ezt-azt, ott szépen bokrosodik és a vízfelszín közelében már pirosodik is kicsit.
 
ez hólyagcsiga lesz.
egyébként szerintem az egyik legszebb csiga, főleg, ha nem a szürkés, hanem a vöröses házút kapod ki:) de sajnos iszonyat ahogy szaporodik, a 40 literben négy helena nem bírt velük az újraindításig.

úgyhogy még most lépj, ha garnis/halas és nem csigás akváriumot akarsz :D
 
Köszönöm a diagnózist.
Akkor már csak egy marék helenát és a csipeszt kell hadba küldenem.
Bepróbálokzok a régi jó csiga-mágnesemmel: egy szelet uborkával is. Hátha kordában tudom tartani.
Ebben az akvában talán egy botia macracantha is megkockáztatható lenne, mert az aljzatom elég nehéz...
Majd meglátom
 
Back
Oldal tetejére