• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

S.A.P. - Seiryu Abstraction with Parvula

TZ

VIP kertész
Indítás:
  • 2013. október 1.
Akvárium:
  • 60x30x36 (60l Opti.)
Világítás:
  • ADA Solar I (GE 150W HQI 5200K)
Szűrés:
UV szűrés:
  • Aqua Medic Helix Max 5W (Nincs bekapcsolva, csak hátha… ne utólag kelljen barkácsolni)
Fűtés:
  • Hydor ETH 300
Széndioxid:
Növénytáp adagoló:
  • MC-03-M Dosing pump (Három motor: micro/macro/carbo)
Talaj:
  • JBL Florapol táptalaj
  • ADA Aqua Soil Amazonia
  • ADA Mekong Sand Powder
Dekoráció:
Növény:
  • Eleocharis parvula mini
Halak:
  • Zöldsávos törperazbóra - Boraras brigittae
  • Törpeszívóharcsa - Otocinclus affinis
Garnélák:
  • CRS-S - Caridina cantonensis sp.

10495180035_4264351d55_o.jpg

10495203194_129a2121a8.jpg
 
Utoljára módosított moderátor által:
HAC előtt már nem akartam naplót indítani, ugyanis az idő rövidsége miatt már nem szeretnék semmilyen érdemi változtatást eszközölni az aksin. Fiatal akvárium, így is kétesélyes, hogy felfejlődik-e fényképezhető állapotra addig. Biztosan lehetne ügyesebben elrendezni a dolgokat, kíváncsi is leszek a véleményetekre, viszont a saját lelki békém megőrzése is fontos szempont az akvárium ápolásának művészetében. Emiatt totál kép még nincs. :oops:

De elgondolkodtatott Lewis tegnapesti bejegyzése, nem szeretnék úgy csinálni, mintha mindent tudnék, és csak akkor posztolok, ha valami sikerről tudok beszámolni, egyébként pedig bölcsen hallgatnék. Problémám azért nekem is van, de előbb a kötelező részletek:

Első héten nem tápoztam, második héten is csak módjával GA-ból, plusz külön Kálium Szulfátot „sóztam” a vízbe. Harmadik héttől viszont GA tápokkal ajánlás szerinti adagolással, vízcseréknél „vissza tápozással”. Carbo szintén 3ml/nap, CO2 jól kitekerve, fény fokozatosan engedve 20cm-ig és 6 óráról 7-re növelve. Vízcsere első héten napi 50%, innen csökkentve a gyakoriságot, de ez egy külön kérdés, még visszatérek rá. Egyébként full RO, de van vagy 12 kiló kő, ami keményíti a vizet. Álatokat nem tetettem be az első három hétben. A „jókedvű” tápozásnak köszönhetően a Parvula nagyon szépen nőtt és algát is csak nagyítóval lehetett találni. Minimális pont és ilyen lágy fonalas valami van egyébként. :hungry:

Viszont ez egy akvárium ezért csak tettem bele halakat és garnélákat a hétvégén. Előtte pénteken lenyírtam a füvet, hogy ne stresszeljem ezzel egyből az új lakókat. Innentől már nehezebb lett számomra a dolog, hiszen a vízparamétereket nem lehet annyira jókedvűen a csak a Parvula kedve szerint beállítani. CRS garnikat tettem be, mert nagyon tetszenek, viszont most tartok ilyesmit először. Parázok, hogy minden megfelelően tudok-e csinálni számukra. Telepítés előtt nagy vízcserét csináltam és nem tápoztam vissza, Carbo-t visszavettem napi 1ml-re, amit a növénytáp adagoló segítségével három részletben tolok a vízbe 6 óra alatt. Picit a CO2-is visszavettem, de van egy kis gond ezzel és így a PH-val is, emiatt pedig a CRS-ekért aggódok. Ugyanis a törperazbórák olyan kis hülyék, hogy nem jönnek rá arra, hogy a Lily harangban akkora az örvény, hogy katapultként lövi ki őket, ha beleúsznak. Szóval, ezek a pici halak, nem nagyon tudják merre érdemes úszniuk biztonsággal, ezért visszavettem a szűrő flow-ból. Ez viszont nem kedvez a CO2 beoldásnak. Eddig két kishalat veszítettem, az egyik beszorult a lily szívó csövébe, ide tettem szivacsot azóta. A másikkal nem tudom mi történt, lehet a katapultos játék viselte meg, görbe gerinccel szédelgett csak. Kivettem, de gyorsan elpusztult. Egy szó mint száz, nem tudom, hogy bátran vissza emeljem-e a flow-t és ne törődjek törperazbórák szerencsétlenkedésével? Egyébként jól vannak, esznek, szépek, stb.,…

A CRS-eknek ajánlott PH sem tiszta nekem, mert ahogy számolgatok a nekik ajánlott 6.2 – 6.6-os PH elég sok CO2 beoldás esetén valósítható meg 3-as KH esetén. Viszont azt is olvastam, hogy nem jó nekik a sok CO2. Ezt meg tudnátok világítani esetleg?

TDS ma reggel 130 körül volt. A Seiryu kő / RO miatt elég nagy TDS ingadozás lenne, ha csak hetente cserélnék vizet, ezért arra gondoltam, hogy gyakrabban fogok kevesebbet, így a keménységet és TDS-t kevésbé fogom „rángatni”. A PH ingadozás ellen pedig azt eszeltem ki, hogy a világítás mentes időszakban is 10 percekre kinyitom a szelepet, hogy nagyon azért ne emelkedjen fel az érték.

Egyébként a CRS-ek is mászkálgatnak, bogarásznak, de a saját kajájukra nem mozdulnak nagyon rá. Bár ezen annyira még nem aggódok, lehet sok kaját találnak maguknak, hiszen eddig nem volt lakója az aksinak, valami alga biztos van, mégha nem is veri ki a szemem.

Oto-k még nincsenek bent, de szerdán rakok be kettőt, ezért írtam fel őket is. Seachem Purigen sincs még betéve, de lassan majd bekerül. Minden más igaz az összeállításról. :)

Na, szóval, mit csináljak a flow-val és mennyi CO2-t adjak, mennyire merjem CO2-vel lenyomni a PH-t? o_O
 
De szeretnék segíteni, de sajnos nem tudok tanácsot adni!
A törperazbórák viselkedése érdekes, még nem voltak ilyen halaim, de ilyeneket szeretnék. Nem tudom mennyire általános ez az öngyilkos hajlam, talán egy japán különítmény, vagy adrenalin függők. Erre is kíváncsi lennék, hogy másoknál mi újság. A "Kivettem, de gyorsan elpusztult." egy elég általános jelenség, úgymond törvényszerű! :):D Bocs, nem hagyhattam ki, tudom, hogy nem úgy értetted...
Gratulálok a nem kevés munkádhoz, nagyon pöpec! (y)
 
Közben azért lehet, hogy túllihegem ám a dolgokat. :confused: Ilyen az, ha számunkra valami ismeretlen dologgal kísérletezünk. Egyrészt kiderült számomra, hogy korántsem olyan alacsony PH-n éltek eddig a garnéláim, mint amit a Water Parameters | Shrimp Keeping ír, szóval jobb is, ha én sem tolom le a PH-t annyira. A kishalak meg állítólag majd megszokják a dolgot. Egyébként nem öngyilkos jellegű a viselkedésük, inkább azt mondanám, hogy teljesen infantilisek. Gyermetegek, bár igazából koruknak megfelelő viselkedés ez, növendékek.:) Amúgy 25-en voltak, ennyi még talán belefér a természetes szelekcióba. :(

Végülis ahogy most hazaértem, azt látom, hogy mindenki jól van, nem stresszelek akkor én sem. Az lesz a hét programja, hogy napon belüli PH ingadozást megpróbálom csökkenteni a mágnes szelep időzítőjének finomhangolásával és a heti TDS ingadozás minimalizálására kiszámítok egy alternatív víz csere programot, amit mérésekkel elkezdek ellenőrizni. :geek:
 
Korábban még sosem etettem akvárium lakókat zöldséggel, de most ezeket a CRS-eket igyekezni fogok változatosan táplálni. Főzetem egy pici szelet bio-répát, aminek a felét bedobtam nekik. Nagy örömömre szépen rágcsálgatták, bár úgy látom, hogy ez nagyon nagy darab lett, lassan kiveszem, hogy ne maradjon bent éjszakára. Próbáltam fotózni, de sajna az objektívem nem erre való, még olyan képet sem tudok csinálni vele, mint egy kompakttal. Igyekszem keresni valami megfelelő obit... Mondjuk ennek a képnek más hibája is van, de mindegy megosztom:

10563471356_104939cf31_o.jpg
 
Szia,

elég komoly technikád van, és az akvárium sem túlterhelt, mert elég nagy és nincs benne sok lakó, ezért nyugodtan tovább hagyhatod bent ezeket a főtt zöldségeket. Tudom, hogy sok helyen azt írják, hogy nem jó, ha sokáig van bent a kaja, de szerintem ez a rossz minőségű, magas fehérjetartalmú kajákra vonatkozik főként. Például ha én főtt zöldséget adok, akkor van, hogy egy(-két) rózsa brokkoli akár 1 napot is bent van, és semmit sem romlik a vízparaméter, és a zöldség másnap teljesen egyben van, nem romlott, büdös, stb. Azért szoktam tovább bent hagyni, mert a idő telésével mindig más lakók esznek belőle, és még másnap is eszik... Pl. az amanok azonnal rávetik magukat, viszont mire a sulawesi csigák odaértnek, lehet, hogy este lesz. Az otok inkább este eszik, míg a tigrisek, sakurák van hogy megvárják (, mert kénytelenekkénytelenek), míg az amanok belaknak, mert nem férnek oda rendesen. Mondjuk a minőségi garnélás kajáknál sem szoktam izgulni azon, hogy 1-2 óra múlva kivegyem a maradékot, mert mindig eltakarítják, és ezek már nem esnek szét, órákig egyben vannak. Ez csak az én tapasztalatom, és persze nem azt mondom, hogy savanyú káposztát érlelj az akváriumban, de szerintem az ilyen kajáknál nem kell izgulni, ha estére bent maradnak. :)
 
Ezeket a a zöldségeket egy napig bármilyen akváriumban bent hagyhatjuk legyen akár túltelepített, nem fog annyit bomlani ez idő alatt, hogy bármilyen negatív hatása legyen, meg ahogyan fentebb írták a lassúbb félénkebb lakók is ehetnek az éjszaka leple alatt.
 
  • Like
Reactions: TZ
Én annyit tennék még hozzá a répás etetéshez, hogy a tapasztalataim szerint csak a belső, édesebb részt szeretik... Tehát érdemes olyan falatot mikrózni/főzni/párolni nekik, amiben ez a rész van túlsúlyban... :) (Lehet, hogy csak az én lakóim finnyásak, de a répa széle nálam mindig megmarad...)
 
  • Like
Reactions: TZ
Köszönöm a segítséget, ez a zöldség tényleg új nekem, magam sem nagyon szoktam ilyesmit enni. :confused:
De kísérletezek, ma saláta volt a vacsora:

10580349234_1449365a42_o.jpg


Ma beköltözött két Oto is, egyelőre nem látom, hogy bármi gond lenne. ACO2-most nem rettentő sok a lakok miatt, viszont a Parvula nem is nő úgy mint korábban. :(
Bonyi ez így állatokkal is.
 
Gyakoroltam a fényképezést, hogyan is csináljam majd a jövő héten. Egy fekete kartonból készítettem takarást a lámpák és gép közé:

10652198856_da57958c7d_o.jpg

Nem csak egy ablakot vágtam rá, hanem megrajzoltam az akvárium látható felületét rá, és visszahajtottam cső formában a papír anyagát. Így fent több helyem lett a lámpáknak. A felül visszahajtott rész az akvárium felöl ismét vissza lett hajtva egy két centis csíkban, ezt a részt tudom csipesszel az akváriumhoz rögzíteni. Ez a rögzítés meg is tartja az egész szerkezetet, másrészt a csipeszekkel finoman beállítható a takarás pontosan a vízszinthez akár más-más vízszint esetén is! A hajlításokat fekete szig.szalaggal megerősítettem. A három hátrahajlított rész visszahajlítható a papír síkjába, így használat után eldugható egy szekrény mögé például.

Leírva talán bonyolultnak tűnhet, de pofon egyszerű:

10652188884_1c2060949e_o.jpg

Ezeknek a brutális méretű kompakt izzóknak rendeltem normális burákat és hajlítható csipeszes felfogatást, de sajna még pár hét lesz mire megérkeznek. Addig ilyen bénán tudtam csak felhasználni őket. Az akvárium mögött egy plexi dobozt láttok, ebbe led szalagokat raktam szép sűrűn háttérvilágításként. Négy centiben meg tudtam így oldani a problémát! Persze csak fényképezéshez használom, egyébként félreteszem.

Viszont picit csalódott vagyok. Még ha a technika készen is áll, és a Parvula is nő még a héten, akkor is van egy komoly gond amire nem gondoltam eddig. Még sosem tereltem halakat fényképezés kedvéért és bizony beletört a bicskám. A törperazborák semmitől nem félnek, csak a jobb felső sarokban várják a kaját. Akár hogyan produkáltam magam, egyre biztosabbak voltak az etetésben és csak nem moccantak. Az egy dolog, hogy ezentúl figyelek rá, hogy mindig máshol etessek, de valahogy azt hiszem ez kevés lesz még a sikerhez. Nem szeretném kínozni őket, de mégis hogyan, mivel vegyem rá őket, hogy meneküljenek valahonnan valahová?
________________

Ma likvidáltam a Seachem Ammonia Alert-et. Mivel a fórumon senki nem jelentkezett, hogy látott már volna rajta más szint is a citromsárgán kívül, tettem egy próbát. Bezártam egy deci vízbe különböző halkajákkal és vártam három napot. Már az első nap iszonyatos szaga volt, de a harmadik napra sem színeződött el. Kuka.
 
Már az első nap iszonyatos szaga volt, de a harmadik napra sem színeződött el. Kuka.

hehe...pedig hányszor, de hányszor megfogadtam már, hogy ámerikáit soha...csak perkálom a tanulópénzt...kiváncsi lennék a prime és stability szereket valaki bemérte-e laborban...
 
Ezekkel a fotonágyúkkal mit világítanak meg eredetileg? Elképesztő méretekkel rendelkezik...hány watt?Így könnyű lehet a fényképezés. Köszi a részletes leírást, szépen néz ki az akvárium is.
 
  • Like
Reactions: TZ
Szerintem alapvetően eredetileg is fényképezéshez valók. 5500K és >90CRI a gyártó szerint. De szerintem is nagyon szép a fénye. Ezek 105W-osak. Annyira azért nem praktikus, mert ez a csavart forma nem igazán hasznos az egy irányba világításhoz. Valahogy még terelni kellene a fényt, ezért is kell valami búra, de persze pont ehhez valót nem láttam még, a befejezéshez kell majd egy kevés DIY-ozás. Még fejlesztgetem, de szerintem iránynak jó ez a kompakt izzó a plusz világításként. Mármint ilyen hobbi szinten, mert közel sem kerül annyiba mint egy profi fotós reflektor.
 
  • Like
Reactions: kac
Jó de ha megvan a búra tükrös belsővel, akkor ezért pirítani fog (y):sneaky:
Onnan gondolom kicsivel jobb lesz a fényhatása is, és akkor minden adott egy jó képhez.
kalappal HACra
 
  • Like
Reactions: TZ
Amit korábban írtam a TDS heti ingadozásáról, az csak elmélet volt. Azóta minimum 12 óránként mérem, és igazából nem keményedik nagyon, csak kicsit. Picit GH+-al emeltem rajta, ettől még stabilabb lett. Tehát úgy látom, hogy teljesen felesleges sűrűbben vizet cserélni, mint hetente. De még egy darabig mérem. Lehet az is számít, hogy a köveket egy hétig áztattam sósavban az indulás előtt. Nem túlzás. :cool: De nem számítottam ilyen következményre, nekem úgy tűnt, hogy elég homogén a kő anyaga, a sav addig eszi, amíg el nem fogy. De lehet, hogy mégis számított ilyen szempontból is.

10697710034_b3751fa0a6_o.jpg
 
Utoljára módosított:
Sajnos nem sikerült rávennem a törperazbórákat az alakzatban mozgásra. :( Így végül arra jutottam, hogy kivettem őket, mert bizony inkább rontottak a képen, mint sem bármit hozzátettek volna.

Ez lett:

10782445313_dceb97a657_o.jpg

(a'sszem nem tiltja semmi, hogy megosszam a képet, ugye? o_O)
 
Sajnos nem sikerült rávennem a törperazbórákat az alakzatban mozgásra. :( Így végül arra jutottam, hogy kivettem őket, mert bizony inkább rontottak a képen, mint sem bármit hozzátettek volna.

Ez lett:

10782445313_dceb97a657_o.jpg


(a'sszem nem tiltja semmi, hogy megosszam a képet, ugye? o_O)
nagyon szép, harmonikus, elfogadnám :D:D !!
 
  • Like
Reactions: TZ
Back
Oldal tetejére