• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Panoráma

Lloyd

Tapasztalt kertész
Szeretném a segitségeteket kérni,Erdélyböl,pontosabban a Párciumi Nagykárolyból csatlakozom hozzátok.16 ével ezelõtt,kertes házba költöztünk
és a nappali hátsó falán egy 3 szárnyas ablak volt található a szomszéd felé,ami zavaró volt az intimitást illetõen mindkét fél számára.Ugy döntöttünk,hogy üvegtéglával befalazzuk és némi fény mégis beszürõdik az üvegtéglákon keresztül.Ennek kōvetkeztében létrejött egy 200 cm széles és 32 cm mély bemélyedés a falban,igy adódott a lehetõség egy akvárium létrehozásához.Egy akvarista barátom segitségével megépitettünk egy 450 literes panorámás akváriumot,15 cm magas 2 részböl álló üvegtetōvel.az akvárium méretei : H 200cm,M 58 cm.Széles a végein 32 cm,Középen 46 cm.Az elsõ 6-7 évben mint trópusi akvárium müködött,az azt követō években ,afrikai sügéresként díszlet a nappaliban.Mostanra már a sügérek is eltūnōben vannak és megérett egy újabb átalakításra.Böngészéseim folyamán találtam rá az akvakertész csoportra ,ahonnan nagyon sok jó tanácsot,informáciot sikerült összegyüjtönöm,és szép dolgokat látnom,minek köszönhetōen úgy döntöttem,hogy low tech tipusu növényes akváriumra szeretném átrendezni az akváriumot.Azon információk birtokában amit a fórumon sikerült begyüjteni,elkezdtem beszerezni az átépítéshez szükséges dolgokat.Végül úgy döntöttem,hogy regisztrálok a fórumra és kikérem a véleményeteket,tapasztalataitokat amiket évek során sikerült begyüjtenetek és ezáltal megóvnom magam a fölösleges körök lefutásától és nem utolsó sorban ,a költségek optimális szinten való tartása.
Terv: - Low tech körülmények
-vezetékes víz - pH=7,75 ; nk=9,47; nitrát=o,752 mg/l ; nitrit <0,0025mh/l ;szabad klor=0,53 mg/l. ;vas=0,016 mg/l ;mangan<0.03 mg/l ; klorok=27,09mg/l ;ammonia<0,025 mg/l ;oxidabilitas<0,5 mgO2/l,vezetokepesseg=465 qS/cm
-talaj. - hátsó részben,a háttér növényeknek ültetőtálba táptalaj JBL Aqua basis plus 1O lit,JBL Manado 45 lit.
-világítás - LED szallag,nedves környezetre,15o W,11ooo lumen,4oooK,természetes fény
-szűrés - egy elég nagy teljesitményü belső szűrő és egy Eheim professional plus 6oo külső szűrő
-növények - afenti körülményeknek megfelő növények,lehetőség szerint mutatósak,szépek.
-halak - egy raj vörös neonra gondoltam,pár garnéla,csiga
A jelenlegi sügéres akvériumba talélható kb. 12o kg világos kő,abból talán lehetne felhasználni dekorációnak,mohásítani.

cQ4PnOfh1wtMHPXgGau9imVd7RsdOaEQQ=w352-h288-p-k-no.jpg

New video by Ferenc Poosz


photos.app.goo.gl
 
Sziasztok!
Elkészült a világitás,beépitésre került 1O m 573O-as ,65OO K szalag és 2 m 573O-as piros szalag,ez összesen 15OOO Lumen és 19O W Led szalag,és 2 m kék szalag éjszakai világitásra.Mi a véleményetek ,megfelelő lesz a világitás ?
A hűtést aluminium U profil segitségével oldottam meg,az akvárium teteje is üvegböl van,2 részböl 1-1m széles és 15 cm magas,az aluminium profilokhoz tartozik 2-2 db acél U szerelvény ,amit szilikonnal rögzitettem az üveghez, amibe bele lehet pattintani az U profilt, ilyen módon az U profil 2 ponton érintkezik az üveggel,ennek köszönhetően szinte a teljes felülete érintkezik a levegővel és reményeim szerin nagy hatásfokkal hűti a szalagot.
A piros led is 573O-as,a Led-Star.ro oldarol rendeltem,ahol 1 pozicióban jelent meg az 573O-as led,és 5 szinváltozatban (meleg fehér,hideg fehér,piros,zöld és kék)és ugyanabban az árban 13 lej/m.
A világitás dimelhető.
 
Utoljára módosított:
A következő lépés az aljzat kicserélése és a növények beültetése lenne,mint már emlitettem az aljzat,aqua basis aktiv talalaj ültető tálakba és manádóval lefedve történne.Ezeket az anyagokat már megvásároltam,készen állnak a behelyezésre,vannak mág elég szép mangróve gyökereim az előző trópusi akváriumból és vannak a kövek a sügéresböl,melyek eredetileg fehérek(mint látható a sügéres videóban) de mostanra bealgásodtak.Ezekböl kellene gazdálkodni az akvárium berendezése kapcsán.Megpróbálok feltenni egy rajzot az ültetőtálak eggyik lehetséges elhelyezéséröl,ez nem biztos,hogy szerencsés mert szimmetrikus.Hálásan várom az ötleteiteket az elrendezésel kapcsolatban.
A mangróve gyökerek méretei kb. 30 cm

 
Ami talán a berendezésnél is fontosabb,az a növények megfelelő kiválasztása,amiért nagyon hálás lennék ha segitenétek.Egy akvarista kolléga székelyföldröl ,interneten értékesitésre ajánlot fel nyirásból származó növényeket,felvettem vele a kapcsolatot és jövő hét szerdán esedékes a nyirás és az alábbi növényei lennének-myriophyllum tuberculatum,rotala rotundifolia,hygrophila polysperma,hygrophila difformis,bacopa caroliniana,ludwigia repens és micranthemum micrantemoides.Mi a véleményetek ezekröl a növényekröl mint fajok és azt is figyelembe véve ,hogy nem gyökeres növények hanem nyirásból származó nyesedékek.Ő azt mondja nagyon szépen mennek low tec -be széndioxid beoldás nélkül is.
 
.Megpróbálok feltenni egy rajzot az ültetőtálak eggyik lehetséges elhelyezéséröl,ez nem biztos,hogy szerencsés mert szimmetrikus.Hálásan várom az ötleteiteket az elrendezésel kapcsolatban.
A mangróve gyökerek méretei kb. 30 cm
Az ültető tálakat lehetne asszimetrikusabban. Nyilván kövekkel takarod és ezért is problémás a széle, ahol keskenyebb az akva. Persze ez egy javaslat, nem én látom, hogy mit tudsz kihozni a meglévő anyagaidból.
 
Jóféle low-techbe való növények a micranthemum micrantemoides ez alól szerintem kivétel, kell neki a CO2. Az lesz?
 
Beszélgessünk a fényről ès a méretekről a növényekhez.

Ez a 450l hogy jött ki?:200x32...és 70cm magas az akva?


450l, 15k lumen. A gyári érteket ( ha ez az) érdemes 10%val csökkenteni + kímélés miatt 80%on üzemeltetni, szóval kb 11k lumened lesz, Ezt le lehetne osztani a literrel akkor kb 25 lumen/ liter jönne ki. Nem biztos hogy van értelme a te eesetedben ennek az számnak, a 200cm hossz és a led 120fokos sugárzási szöge miatt lehet több a fényed.

Mindenesetreha tényleg 70cm magas az akva akkor sok hasznos fény nem fog lejutni az aljára, és növényt pirítani se fogsz nagyon tudni. Ez nem feltétlenül baj mert ahhoz co2 is dukál, ahhoz meg ro. De a lényeg:

Nagyon fény és co2 igényes növényekbe ne gondolkodj elsőre. Szóval gyep ne, piros miatt tetsző növények ne. Stemek többsége mehet, lassú növésű dekornövények mehetnek (anubiasok, bucephalandrák) crypto parva is (talan többi crypto is, de ezt valaki erősítse meg), staurogen repens is szép tud lenni
 
Az említett növényeket nem ismerem. Áltanánossàgban az fog törtènni, hogy a növény elkezd majd átszokni az új körülményeihez (táp, vízparamèterek, fény), ami azt jelenti hogy ha nagyok a külõnbségek akkor elkezdi eldobálni a nem optimális leveleit és újakat hozni helyette.

Mindemellett mivel nincs gyökerük, a növénytest növelése helyett egy ideig a gyökérzet fejlesztésével lesz elfogalva a növény.

Szóval el fog tartani egy ideig mire kiderül, hogy jól érzik magukat-e nàlad. Én vennék egy-két lab növényt kontrollnak, hogy làssam a származàssal vagy a körülményekkel van gond, ha gond lenne
 
Beszélgessünk a fényről ès a méretekről a növényekhez.

Ez a 450l hogy jött ki?:200x32...és 70cm magas az akva?


450l, 15k lumen. A gyári érteket ( ha ez az) érdemes 10%val csökkenteni + kímélés miatt 80%on üzemeltetni, szóval kb 11k lumened lesz, Ezt le lehetne osztani a literrel akkor kb 25 lumen/ liter jönne ki. Nem biztos hogy van értelme a te eesetedben ennek az számnak, a 200cm hossz és a led 120fokos sugárzási szöge miatt lehet több a fényed.

Mindenesetreha tényleg 70cm magas az akva akkor sok hasznos fény nem fog lejutni az aljára, és növényt pirítani se fogsz nagyon tudni. Ez nem feltétlenül baj mert ahhoz co2 is dukál, ahhoz meg ro. De a lényeg:

Nagyon fény és co2 igényes növényekbe ne gondolkodj elsőre. Szóval gyep ne, piros miatt tetsző növények ne. Stemek többsége mehet, lassú növésű dekornövények mehetnek (anubiasok, bucephalandrák) crypto parva is (talan többi crypto is, de ezt valaki erősítse meg), staurogen repens is szép tud lenni
Az akva csak 58 cm magas, a 45O liter ugy jön ki,hogy középen 47 cm széles az üveg mivel hogy domboru,ha vissza mész egy előző bejegyzéshez csatolva van egy kép ahol találsz egy rajzot az akváról felülnézetböl és méretekkel.
 
Az ültető tálakat lehetne asszimetrikusabban. Nyilván kövekkel takarod és ezért is problémás a széle, ahol keskenyebb az akva. Persze ez egy javaslat, nem én látom, hogy mit tudsz kihozni a meglévő anyagaidból.
A probléma az ,hogy hosszu és nagyon keskeny,nem nagyon lehet variálni.Te hogy csinálnád?
 
Az még mindig elég magas. Most jó lesz de ha co2s highteches irányba mennél később, ne felejtsd el majd h lampat is boviteni kell. (Persze ha a 15k az igaz es nem a 25)
 
Az még mindig elég magas. Most jó lesz de ha co2s highteches irányba mennél később, ne felejtsd el majd h lampat is boviteni kell. (Persze ha a 15k az igaz es nem a 25)
Nem hiszem,hogy bőviteném CO2-vel,azzal már több a munka.
 
Mi a véleményetek a nyirásból származó növényekkel történő betelepitéshez?
 
A probléma az ,hogy hosszu és nagyon keskeny,nem nagyon lehet variálni.Te hogy csinálnád?
Lehetne néhány nagyobb tálat betenni, a köztük lévő üres helyet pedig homokkal kitölteni. Valószínűleg nem fogsz mindenhová növényt ültetni.
Mi a véleményetek a nyirásból származó növényekkel történő betelepitéshez?
Tökéletes megoldás. Az ilyen növények már alkalmazkodtak a víz alatti környezethez (a kertészetekben a legtöbb növényt vízen kívül nevelik). Az áruk is baráti vagy ingyenes :)
 
Sziasztok!
Haladunk tovább a növényes akvárium létrehozásával,úgy nézz ki,hogy a jövő hét első felében megérkezik a növények egy része,ennek érdekében széjelrámoltam a sügéres berendezést és összeraktam egy lehetséges variánst a növényes hardscap-hez,amiröl próbálok feltölteni egy fotót.
Az ültető tálkákba kerül 2-3 cm aqua basic aktiv talaj a háttérnövények részére és mindez lefedésre kerül 5-6 cm manádóval.Az első részt,ahol a dekorációs elemek kerültek elhelyezésre,be szeretném ültetni valamilyen alacsony és lassan növekvő gyepfélével.Kiváncsian várom az észrevételeiteket és a javaslatokat.
Még annyit,hogy a régi aksiból letároltam kb.15O liter vizet,amibe járatom a kűlső szűrőt,a baktériumkúltúra átmentése érdekében.
 

Attachments

  • Hardscape.jpg
    Hardscape.jpg
    383.1 KB · Megtekintések: 22
Back
Oldal tetejére