• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ozmó (Fordított Ozmózis)

Sorban van kötve.

Nálam fele-fele.
A sorba kötést tudtam, mint jó megoldás. Azért kérdeztem, mert a szaküzletben azt mondták, hogy nyomásfokozó nélkül nem fog működni sorba kötve csak párhuzamosan. Annak meg nem sok értelme lenne. A lejövő tiszta víz mennyisége egységnyi idő alatt nagyobb lenne, de a rossz víz - jó víz aránya nem változna.

Ezek szerint érdemes megpróbálnom a bővítést szivattyú nélkül is :)
 
Na es azt valaki megtudja mondani hogy a 36V-os pumpa elbírja-e a 3db 200gpd-s membrant?
 
Én is most tervezem az 1 membrános rendszeremet 2 membránosra bővíteni. Nektek van nyomásfokozó szivattyútok? Vagy anélkül is működik? Mekkora a bemenő nyomásotok?
2x100-as membrán, hálózati nyomásom majdnem 5 bar, nincs szivattyú :D. arányokat nem mértem o_O
 
Nem találom ha meggebedek se, pedig itt az akvakertészen olvastam anno valahol... hány fokos víznél a legjobb elvileg a hulladékvíz/lágyvíz aránya?
 
Sziasztok,

olvastam, hogy van aki egyből az akváriumba ereszti az ozmó vizet. Talán @viktorlantos írta. Azt hogyan lehet megoldani, hogy ugyanolyan meleg legyen a víz mint az akváriumban? értem ez alatt azt, hogy ha az akvárium vize 28 fokos és az ozmó 22.
 
Nem találom ha meggebedek se, pedig itt az akvakertészen olvastam anno valahol... hány fokos víznél a legjobb elvileg a hulladékvíz/lágyvíz aránya?
Meleg vízzel jobb az arány, és gyorsabban is termeli a vizet, mert a meleg kicsit tágít a membrán lukain, viszont így több szennyeződés is átmegy. Hideg vízzel pedig fordítva, csökken a hozama, romlik az aránya, de tisztább vizet eredményez.
 
Sziasztok,

olvastam, hogy van aki egyből az akváriumba ereszti az ozmó vizet. Talán @viktorlantos írta. Azt hogyan lehet megoldani, hogy ugyanolyan meleg legyen a víz mint az akváriumban? értem ez alatt azt, hogy ha az akvárium vize 28 fokos és az ozmó 22.
Olyan lassan termelődik, hogy nem okoz semmi problémát a hőmérséklet-különbség. Ezekben a nagy melegekben több kiló jéggel hűtöm a 30 fokos akváriumot, ennél komolyabb különbséget meg nehéz lenne már szándékosan is csinálni, mégsem történik semmi baj...
 
Sziasztok,

olvastam, hogy van aki egyből az akváriumba ereszti az ozmó vizet. Talán @viktorlantos írta. Azt hogyan lehet megoldani, hogy ugyanolyan meleg legyen a víz mint az akváriumban? értem ez alatt azt, hogy ha az akvárium vize 28 fokos és az ozmó 22.
En is egyböl az akiba töltöm az Ro-vizet,en különösebben nem foglalkozom a hömerseklettel,mert eleg hamar kiegyenlitödik.
 
Köszönöm a válaszokat. Nekem nem akvarisztikai ozmóm van, hanem egy kicsit komolyabb palackos verzió és van olyan hogy ha el van zárva akkor szétnyomja a csövet a membrán és a szűrők között. Nektek is csak simán a vékony slag van bele dugva és úgy tekeritek rá a menetes szorítót?
 
Köszönöm a válaszokat. Nekem nem akvarisztikai ozmóm van, hanem egy kicsit komolyabb palackos verzió és van olyan hogy ha el van zárva akkor szétnyomja a csövet a membrán és a szűrők között. Nektek is csak simán a vékony slag van bele dugva és úgy tekeritek rá a menetes szorítót?


Direkt rohoz való csövet kell használni hozzá és ha jól emlékszek 6 bárnál nem lehet nagyobb a nyomás mert károsodik a membrán. Ha neked lenyomja a csövet akkor valami nincs rendben szerintem. Ha tartályos a berendezés akkor kell benne lenni egy négyutas elzáró elemnek ami elzárja a vizet ha a nyomás megnő mert elzártad és a tartály tele van.
 
Ma sikerült beszereznem az RO rendszerem bővítéséhez szükséges eszközök első lépcsőjét, azaz felkerült egy nyomásmérő óra. A hálózati nyomás per pillanat 4,5 bar ;). Ez azt jelenti, hogy ha minden simán megy, akkor nem kell pumpa és úgy is működni fog a 2x100 GPD-s (először 75+100 GPD-s membrán, mert a 75 GPD-st nem egész 1 éve cseréltem) sorba kötve.
 
Tegnap sikerült a bővítéshez szükséges alkatrészeket beszereznem és össze is állítani a 2 membrános 3 elő- + 1 utószűrős rendszert. DE! A 4-utas szelep valamiért nem zár le, pedig szerintem jól kötöttem be:
  • OUT oldal:
    • utó-szénszűrő patron bemenete
    • első RO membrán (100 GPD) szimpla csatlakozós (elvileg bemeneti) vége
  • IN oldal:
    • első és második (50 GPD) membránok dupla oldali, felső (elvileg tiszta víz kimeneti) végei "T" elemmel összeközösítve
    • utolsó előszűrési fokozat (1 mikron) kimeneti ága
Amúgy a rendszer logikailag így épül fel:
5 mikronos PP szűrő -> aktív szenes szűrő -> 1 mikronos PP szűrő -> 4 utas szelep IN ága (magamnak 4-essel jelöltem) -> 4 utas szelep OUT ága (magamnak 2-essel jelöltem) -> első RO membrán szimpla oldali csatlakozó -> első RO membrán dupla oldali (alsó) szennyvíz csatlakozó -> második RO membrán szimpla oldali csatlakozó -> második RO membrán dupla oldali (alsó) szennyvíz csatlakozó -> T elem -> kerülő ág illetve 300-as átfolyás szabbályozó -> T elem -> szennyvíz lefolyó

Az első és második RO membrán dupla oldali (felső) csatlakozóit egy T elemmel összeközösítettem -> 4 utas szelep IN ága (magamnak 3-assal jelöltem) -> 4 utas szelep OUT ága (magamnak 1-essel jelöltem -> T elem -> egyik ág a tartály felé megy, a másik az utó-szénszűrő felé -> utó-szénszűrő bemenet -> utó-szénszűrő kimenet -> konyhai RO csap.

A tartály felé menő ág el van osztva és csapokkal szabályozva, hogy mikor töltse az ivásra használt tartályt és mikor töltse az akváriumot.

Szerintetek hol hibádzik a logika? Nektek hogy van bekötve egy 2 membrános, sorba kötött rendszer?
 
Csináltam egy rajzot arról, hogy hogyan is épül most fel a rendszerem.
21153286602_877a518daa_b.jpg
RO_felepitese by Balázs Ilk, on Flickr
A 4 utas szelepről ezt a leírást találtam több helyen is, ami szerint jól kötöttem be :confused: , de az átfolyás szabályozó ciripelő hangot ad és akkor is folyik a szennyvíz, amikor lezárom a tartályt és minden RO kimeneti csapot, azaz nincs víz elvétel.
Leírás: A RO membránhoz a víz ezen a vezetőszelepen át érkezik. A 4-utas elzáró szelep automatikusan lezár, mikor a tartály eléri a bejövő víz mennyiségének kb. 65%-át.
Az "in" (be) és az "out" (ki) jelzés a 4-utas elzáró szelep felső részén látható. A szelep felső része a magas nyomású rész, az alsó része pedig az alacsony nyomású rész. A magas nyomás a szűrőházakból az "in" részhez megy a szelep felső részén. Majd a magas nyomás az "out" nyílásból a membrán ház bemenő nyílásához megy. A RO membránház alacsony nyomás kimenő nyílása kapcsolódik a szelep "in" részéhez. Az "out" rész lent a tartályhoz vezet.
 
Facebookon 2 segítő kollégának köszönhetően megoldódott a probléma. Elég bagatel dolog volt, de nehezen jöttünk rá. A lényeg, hogy a membránházak tiszta víz kilépési pontjára visszacsapó szelepes idom kell. Én rossz helyre tettem be az enyémet. Ennek fényében kiegészítettem és kijavítottam a fenti ábrát, hátha valakinek (vagy akár nekem is) egyszer még szüksége lesz rá. Ami viszont nagyon fontos: ekkora membránokhoz már kevés a 300-as átfolyás szabályozó a szakik szerint, ha számít a membrán élettartama.

Ha 420-as kerül a rendszerbe, akkor az öblítőszelepet vallásos áhítattal és nagy gyakorisággal illetik használni. Vízkészítés előtt és után is legalább 2-2 percig, de inkább javasolt az 550-es szelep.

 
A használt 50 GPD-s és az új 100 GPD-s sorba kötött membránnal, 4,5 bar hálózati nyomással 30 liter/óra a tiszta víz teljesítmény. Holnap majd mérek jó víz - rossz víz arányt is :)
 
Hogy ne legyen teljes az öröm, ma reggelre szétnyílt a 4 utas szelep egyik csatlakozójának a menete :(, úgyhogy csöpög a víz. Remélem hétfőn kapok újat, mert addig le kell zárnom a vizet :(
 
Én arra leszek kíváncsi, hogy a 4 utas szeleped rendben lezár-e. Nálam hasonló rendszer van, csak nem ez a mosogató alá beépíthető szett, tehát nincs ez a pár literes tartály, hanem úszószelep van a hordón, de az amint elkezd zárni, a 4 ágú szelep őrült berregésbe kezd, és nem is hagyja abba. Ha kézzel felhúzom az úszót akkor meg nem. Nálam a megoldás az lett, hogy nem az előszűrők előtt zár a 4 ágú, hanem a mellékvízágat zárja le. Volt egy ilyen youtube-os videó is, onnan vettem az ötletet. Cirka 1 éve így működik nálam, és záráskor nem berreg :)
Arra viszont érdemes figyelni, hogy a membránházakhoz járó idomok egyike általában eleve visszafolyásgátlós, és sorba kötött membránoknál szerintem kell is mindegyik házra, vagy utána.
 
Én arra leszek kíváncsi, hogy a 4 utas szeleped rendben lezár-e. Nálam hasonló rendszer van, csak nem ez a mosogató alá beépíthető szett, tehát nincs ez a pár literes tartály, hanem úszószelep van a hordón, de az amint elkezd zárni, a 4 ágú szelep őrült berregésbe kezd, és nem is hagyja abba. Ha kézzel felhúzom az úszót akkor meg nem. Nálam a megoldás az lett, hogy nem az előszűrők előtt zár a 4 ágú, hanem a mellékvízágat zárja le. Volt egy ilyen youtube-os videó is, onnan vettem az ötletet. Cirka 1 éve így működik nálam, és záráskor nem berreg :)
Arra viszont érdemes figyelni, hogy a membránházakhoz járó idomok egyike általában eleve visszafolyásgátlós, és sorba kötött membránoknál szerintem kell is mindegyik házra, vagy utána.
Ahol én vettem a membránházat, ott nem járt hozzá, hanem külön vettem hozzá. Persze annyival is olcsóbb volt a membránház :) Nekem szépen lezár így a rendszer, most, hogy már jó helyen van a visszacsapós könyök.
 
egészen biztos, hogy itt van valahol a válasz a 43 korábbi oldla valamelyikén, de fél óra alatt nem lett meg:

RO-t a mosógép csonkra szeretnék bekötni, de nem egyedül. Az kellene, hogy egy ágon mindig jöjjön a víz (ott egy slag megy) és egy másik elzárható ágon meg menjen az ozmóba a lé. Szerintek ez megoldható valamilyen szerelvénnyel? Nem tudom érthető-e egyáltalán, persze.
 
Back
Oldal tetejére