• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Nagy fába Nagy fejszét - avagy a tanuló akváriumom TERVE

Koncz János

Főkertész
Sziasztok!
Koncz János vagyok, 19 éves Miskolc melletti lakos, kinek már kiskora óta szenvedélye az akvarisztika. Csak pár éve csinálom komolyabban a dolgokat, de a 'nature akváriumok' nagyon megfogtak. Egyszerűen bámulattal tölt el, hogy mennyivel többet tudnak kihozni, mint egy átlagos akváriumból. Szóval nincs mese, elhatároztam én is belevágok. Én nem bírom lentebb adni a méreteket, mert már kiskorom óta csak nagyobb és nagyobb akváriumot szerettem volna. :D

Szóval a mostani 250 literesem helyére egy 120x55x45cm magas 10 mm-es üvegből készült akváriumot gondolnék.
Szűrés: Eheim 2080 gyári töltettel
Tetratec EX1200 egy szivaccsal, egy perlonnal és 4 liter ADA Bio Rio-t gondolnék, de ez még nem biztos
Világítás: Odyssea 4x54 és 2x54 wattos, tehát egy quad és egy dual lámpa, egyenlőre csak rátéve az aksira, később függesztést csináltatok
Szén-dioxid: nagynyomású rendszer, 10 kg-s Messer palack, beszerzendők még: AM reaktor, reduktor és mágnesszelep
Fűtés: 2 db 150 wattos fűtő
Aljzat: 25 l Manado + kvarchomok
Táptalaj: 2 db 2,5 literes Tropica táptalaj

Terv szerint két oldali elrendezésű lenne majd, ami két kövekből és fákból álló megemelt "csokor"-t ábrázolna. A fennmaradó részen a kvarchomok. Növények tekintetében még semmit sem tudok vagy ismerek...szóval az még elválik, de tetszik egyelőre biztosan a parvula, mohafélék és a Rotala vörös színe is. Kb egy max két hónap van számításaim szerint az indításig. Valami ilyesmit megpróbálok majd kihozni:

Mivel először fogok növényest csinálni majd nagyon sok segítségre lesz szerintem szükségem! :D Szóval bármiféle segítséget, kritikát nagyon jó néven veszek. Hisz a sok elolvasott fórumból látszik, hogy ti vagytok a legjobb fórumközösség messze s távol!(y)
 
Üdv a forumon.Remelem te is sokat olvasod -e forumot es sokat tanulsz mint itt mindenki,jo szorakozäst.

2 db 150 wattos fűtő
Szerintem felesleges!Nekem pl nincs is benne!Minek?Telen kellemes 23-24 fok van az akiba,nyäron meg pär venti es megint 23-24fok.legaläbb is nälam.

kvarchomok
kvarchomok?ez megint felejtös,en inkäbb beruhäznek valamilyen agyagos talajra+pl dekor homok stb...
En is sok segitseget kaptam itt,amiert häläs vagyok!Remelem egy picit segitattem!De majd a többiek segitenek a helyes utra!
 
Üdv a forumon.Remelem te is sokat olvasod -e forumot es sokat tanulsz mint itt mindenki,jo szorakozäst.


Szerintem felesleges!Nekem pl nincs is benne!Minek?Telen kellemes 23-24 fok van az akiba,nyäron meg pär venti es megint 23-24fok.legaläbb is nälam.


kvarchomok?ez megint felejtös,en inkäbb beruhäznek valamilyen agyagos talajra+pl dekor homok stb...
En is sok segitseget kaptam itt,amiert häläs vagyok!Remelem egy picit segitattem!De majd a többiek segitenek a helyes utra!
Elég ingadozó a hőmérséklet a szobámban, 18 és 20 fok között mozog, néhanapján 21. Nagyon hideg lenne az akvárium vize szerintem fűtés nélkül. Dekorhomokot fogok akkor használni rendben. A JBL dekorhomokja megfelelő lenne, vagy épp olyan rossz mint a Manado az általános aljzatoknál? Amúgy gondolkozok, hogy rágyűjtök még egy kicsit és veszek kb 20 liternyi amazoniát a manado helyett.
 
Hello ,ekkora üvegbe 4 cm-el számolva 3 zsák Amazónia kell .Természetesen ha magasabban akarod tenni akkor több talaj is kell.
De számolhatsz te is:
ADA Aqua Soil Amazonia - általános növénytalaj - 3 liter most csak 4400 Ft - Green Aqua
termékleírásban megtalálod a talajszámítót(y)
hát még azért elgondolkozok ezen...mert plusz húz ezret adjak ki azért, hogy lehessenek kis dombjain, meg ne kelljen párszor az elején újra ültetnem. Na még később megszülöm a döntést :D
 
Azért a manadot hasonlítani az amazoniához elég merész. Ég és föld a kettő, senkinek se ajánlom a manadot.
Az amazonia egy agyagos talaj, tele mindenféle tápanyaggal. Mind ez, mind pedig a szerkezete segíti a növények gyökérképződését.
Inkább indítsd egy hónappal később de mint másnál is írtam törekedni kell a minőségre. Sokba kerül egy akvárium indítása, pláne egy ilyen böszme akié. Van ahol lehet kompromisszumot kötni, és van ahol lehetne de nem érdemes.
Pl manadot használsz és természetesen raksz alá táptalajt, egy erősebb áramlás, vagy nagyobb halak miatt nem csak a növényeket kell folyton újra ültetni de ha sikerült jól felkavarni akkor a táptalaj is bekerül a vízbe, és akkor fogod majd a fejed rendesen.
Tehát talaj, táptalaj, minőségi növények, ezeken nem szabad spórolni. Növényből ízlésesen de szerintem minél több fajtát egy ekkora akváriumba, így megismered őket, a következő projektnél már tudod melyikkel mire számíts. Ami fontos minél többet kell már az elején beletenni, nem szabad kevés növénnyel kezdeni.
Az akváriumon már lehet spórolni, mert opti vagy hagyományos, vagy pl első üveg opti többi hagyományos üveg stb. Használt akváriumot ne!
Világítás dettó: olcsótól a több százezerig.
Szerintem CO2 - nél nincs min spórolni.
Dekor, mint kő, fa, dekorhomok: Pénztárca és ízlés kérdése...
Szűrés : nem lehet sokat spórolni, lehet tetra vagy Eheim, én Eheim parti vagyok de a lényeg mi van a szűrőben. Nem feltétlenül vennék ADA cuccokat, vannak mások is amik legalább olyan jók. A lényeg hogy bika szűrés legyen, jó szűrő anyagokkal.
A flancolós dolgokat hagyd utoljára, majd pár hónap múlva veszel üveg ki meg befolyót - persze ha van rá keret akkor mehet. :)
Tápozást tekintve mondanám hogy GA mikro makró, csak tudd kifizetni. De erre kapsz majd egy csomó ötletet úgy is.
Gondolj a vízcserékre, hogy oldod majd meg, RO vizet használsz e majd... Stb.
Lényeg, hogy ne kapkodd el, mert akkor rengeteg probléma lesz vele, és csak viszi a pénzt. :)
Ami még fontos, én többször megszívtam: minőségi időzítő a világítás meg a CO2 vezérléshez. Nálam a CO2 időzítő adta meg magát párszor, fonalalga lett a jutalom.
Kicsit hosszúra sikerült így korán reggel. :)
 
Azért a manadot hasonlítani az amazoniához elég merész. Ég és föld a kettő, senkinek se ajánlom a manadot.
Az amazonia egy agyagos talaj, tele mindenféle tápanyaggal. Mind ez, mind pedig a szerkezete segíti a növények gyökérképződését.
Inkább indítsd egy hónappal később de mint másnál is írtam törekedni kell a minőségre. Sokba kerül egy akvárium indítása, pláne egy ilyen böszme akié. Van ahol lehet kompromisszumot kötni, és van ahol lehetne de nem érdemes.
Pl manadot használsz és természetesen raksz alá táptalajt, egy erősebb áramlás, vagy nagyobb halak miatt nem csak a növényeket kell folyton újra ültetni de ha sikerült jól felkavarni akkor a táptalaj is bekerül a vízbe, és akkor fogod majd a fejed rendesen.
Tehát talaj, táptalaj, minőségi növények, ezeken nem szabad spórolni. Növényből ízlésesen de szerintem minél több fajtát egy ekkora akváriumba, így megismered őket, a következő projektnél már tudod melyikkel mire számíts. Ami fontos minél többet kell már az elején beletenni, nem szabad kevés növénnyel kezdeni.
Az akváriumon már lehet spórolni, mert opti vagy hagyományos, vagy pl első üveg opti többi hagyományos üveg stb. Használt akváriumot ne!
Világítás dettó: olcsótól a több százezerig.
Szerintem CO2 - nél nincs min spórolni.
Dekor, mint kő, fa, dekorhomok: Pénztárca és ízlés kérdése...
Szűrés : nem lehet sokat spórolni, lehet tetra vagy Eheim, én Eheim parti vagyok de a lényeg mi van a szűrőben. Nem feltétlenül vennék ADA cuccokat, vannak mások is amik legalább olyan jók. A lényeg hogy bika szűrés legyen, jó szűrő anyagokkal.
A flancolós dolgokat hagyd utoljára, majd pár hónap múlva veszel üveg ki meg befolyót - persze ha van rá keret akkor mehet. :)
Tápozást tekintve mondanám hogy GA mikro makró, csak tudd kifizetni. De erre kapsz majd egy csomó ötletet úgy is.
Gondolj a vízcserékre, hogy oldod majd meg, RO vizet használsz e majd... Stb.
Lényeg, hogy ne kapkodd el, mert akkor rengeteg probléma lesz vele, és csak viszi a pénzt. :)
Ami még fontos, én többször megszívtam: minőségi időzítő a világítás meg a CO2 vezérléshez. Nálam a CO2 időzítő adta meg magát párszor, fonalalga lett a jutalom.
Kicsit hosszúra sikerült így korán reggel. :)
Köszönöm a kimerítő választ, már hónapok óta tervezem, minden át van gondolva már vagy százszor, tudom mi lenne a legjobb, hol tudnék még spórolni ilyenek, de a talajon továbbra is morfondírozok még.
 
Ennyire azért nem rossz a manadó talaj. Sőt....
Lehet belőle csodálatos akváriumokat készíteni. Csak itt a forumon 4-5 olyan akváriumot tudnék mondani, amibe az van... lásd pl eMZé aksijai.
 
Ennyire azért nem rossz a manadó talaj. Sőt....
Lehet belőle csodálatos akváriumokat készíteni. Csak itt a forumon 4-5 olyan akváriumot tudnék mondani, amibe az van... lásd pl eMZé aksijai.
Például @eMZé az első azt hiszem, aki soha életében még egyszer nem vágja ilyen fába a fejét.
 
Úgy gondolom, hogy mivel a kis videóból látjátok milyen típusú akváriumot szeretnék, csak az akvárium két harmadán lesz növényzet, és ott is ágak és kövek közt. Ha ezt a területet sűrűn beültetem, és még a gyökerek meg nem erősödnek, meg az ecsetalga miatt is visszafogom a szűrők teljesítményét, csak nem jön fel olyan sok, és hamar életképessé válna manadoval is az akvárium. Vagy tévednék? ( olyan nyár végéig fog működni ez az akvárium, utána költözés, és már az újnál amazóniát használok valószínűleg)
 
Bár ez nem annyira sűrűn beültetett, de egy 2080 mégis elviszi
Earth-Wind-Fire - Ügyfél akvárium | Magyar Akvakertész Fórum
Két szűrővel kicsit sok lesz a cső :) 2080-nak ugye két szívója van, bár le lehet dugózni az egyiket.
Azért tartom szükségesnek a két szűrőt, mert 1 w/l-nyi fényem lesz, és mivel nem a teljes akvárium lesz beültetve félek nagyon a durva elalgásodástól, még hogyha nagyon óvatosan emelem is majd hétről hétre a fényerőt.
 
Két ADA solar szerintem erősebben világít, mint 1watt/lumen :). Indítóbacikkal ne spórolj majd indításkor, akkor kisebb esélyed lesz az algára
 
Például @eMZé az első azt hiszem, aki soha életében még egyszer nem vágja ilyen fába a fejét.
Igazad van letsgo feltéve, hogy a minőségi talajjal indított akvákról beszélünk;)

Eddig valóban csak Manado-val volt dolgom, illetve ez így nem igaz, mert az emers kertemben illetve wabi tálamban már régóta ADA Amazonia van. De most.....................na majd meglátjátok:D
Már többször leírtam itt korábban és még mindig tartom, hogy igenis van létjogosultsága a Manado talajnak.
Kezdőknek, akik nem akarnak hatalmas dombokat építeni, mindössze kipróbálnák magukat, illetve a növények viselkedését figyelnék meg a kezdeti időszakban, arra tökéletes. Igaz sokat kell mosogatni és leszakad a hátad;) de legalább nagyon olcsó. Ültetni szárazon és nedvesen is egyaránt szenvedés, de az akváriumot közel félig feltöltve szinte gyerekjáték megfelelő szerszámokkal.
Valóban viszi a szűrő az apró szemcséket, de szűrőt lefojtva már nincs vele gond. Kell alá táptalaj rendesen és akkor nagyon hamar benövi az előtéri növényzet.

Persze, ha van rá bőven keret, akkor nem kérdés, komolyabb talajt kell venni. Persze az sem garancia semmire sem.
 
Közben megrendeltem az üveget. Változott a méret: 120x45x45 cm-es standard méret mellett döntöttem, ugyanúgy 10 mm-es üvegből. Jövő hét szerdára már meg is lesz. Emiatt a csökkenés miatt, csak a quad lámpát fogom használni, és először csak a 2080-ast.
Tudnátok abban segítséget nyújtani, hogy a széndioxidot mivel oldjam be a vízbe? Mert félek a külső reaktor nagyon lefogná ez egy szűrőmet. Később tervezek egy másik 2080-as beszerzését és akkor már tuti azt fogok használni. Addig is milyen diffúzor legyen, mert az atomizer hallom nagyon bebuborékosítja a vizet.
Továbbá miért van az hogy 200 liter felett külső reaktor ajánlanak minden esetben, ugyanakkor az ADA galéria 180x60x60-as akváriumról készült videóknál látom, hogy csupán egy diffúzor működik? Mellette használnak talán még mást is?
 
Back
Oldal tetejére