• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Mulm

percafluvi

Tapasztalt kertész
Gondolom leginkább ebbe a kategóriába talál ez a cím, ha nem megkérem az Admin-okat tegyék át jobb helyre...

Szóval nekem eddig rossz véleményem volt a mulmról, mint valami sötét mumus ott lappang az akvárium talajában :) és időről időre meg kell szabadulni tőle... Nemrég egy átrendezés alkalmával a sok növény mozgatás miatt annyira zavaros lett az akkvárium mint a kávézacc. Különösen az eleocharis-ok között gyűlt fel hatalmas mennyiség. Gondoltam na ettől biztos megemelkedik a nitrát/nitrit szint ezért hamar elő egy tesztet és meglepetésemre semmi... teljesen átlagos értékeket mértem. Erre gondoltam egyet és a külső szűrőből kimosott zaccos levet is leteszteltem és ott sem emelkedett meg a nitrát/nitrit szint... o_O

Ti mit tapasztaltatok?
 
Azt gondolom, inkább ammóniát kellett volna mérni. A nitritet és a nitrátot a mulm lebontásából a nitrifikáló baktériumok állítják elő. A mulmból (nitrogént tartalmazó szénvegyületekből), különösen a karbamid és fehérjefélék korhadásakor és rothadásakor jelentékeny mennyiségű ammónia, illetőleg ammónium-só keletkezik (wiki). Ez a halakra garnélákra nézve veszélyes. Ezeket bontják a nitrifikáló baktériumok. Ebből ők energiát nyernek, melléktermékként nitritet, tovább bontva nitrátot képeznek.
Egyébként az úgynevezett aktív talajok (pl. ADA Aqua Soil) pórusai szintén tele vannak nitrifikáló baktériummal. Ott is végeznek lebontást, melyet utána a növények boldogan felszívnak ;)
 
Azt gondolom, inkább ammóniát kellett volna mérni. A nitritet és a nitrátot a mulm lebontásából a nitrifikáló baktériumok állítják elő. A mulmból (nitrogént tartalmazó szénvegyületekből), különösen a karbamid és fehérjefélék korhadásakor és rothadásakor jelentékeny mennyiségű ammónia, illetőleg ammónium-só keletkezik (wiki). Ez a halakra garnélákra nézve veszélyes. Ezeket bontják a nitrifikáló baktériumok. Ebből ők energiát nyernek, melléktermékként nitritet, tovább bontva nitrátot képeznek.
Egyébként az úgynevezett aktív talajok (pl. ADA Aqua Soil) pórusai szintén tele vannak nitrifikáló baktériummal. Ott is végeznek lebontást, melyet utána a növények boldogan felszívnak ;)

Köszönjük Mr. Curie, a biokémiai előadást! ;)
 
Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy mivel szoktátok eltávolítani?

Vettem egy szerkezetet, ami egy gumicső, és a végén van egy háromszög alakú műanyag harang, benne egy szűrővéggel (mint a külsőszűrő szívóága).
Elkezdtem vele tisztítani a talajt, de telejesen átforgatja. Oliver Knott talajom van, gondolom a Manadohoz hasonlít leginkább. Nagyon könnyű a szerkezete.
A Marsilea-t tövestől felszívta! :hungover:

Szóval, van erre vmi kevésbé erős módszer? HC mezőt gondolom teljesen felszippantaná!
 
Nekem is van ilyen talajporszívóm, de nem merem használni :)
A kérdésre a válasz engem is érdekelne.
 
Porszívózni leginkább akkor lehet majd, ha teljesen benőtte az előtéri növényzet.
Jó a mulm lopó, de ha ügyes az ember, akkor egy sima leszívócsővel is meg lehet oldani, csak a távolságra kell figyelni nagyon. Inkább legyező szerű mozdulatokkal szoktam csinálni, így nem szívom sokáig egy helyről és nem kapom fel a növényeket.
 
Sziasztok!

A mulmszívás nekem sem a legkedveltebb tevékenységeim közé tartozik, részben az említett "talajfelforgatós" effekt miatt. :wtf: Beletelik egy kis idömbe, amíg a feltúrt, felforgatott talajt visszerendezem. Minden esetre, én sem a gyári Eheim mulmszívót használom már, mert az tényleg olyat csinál, minta tavaszi szántás! Nem túlzok, de vagy 6-8 cm mélyröl is kiszívná a cuccot (ami persze jó, csak ember legyen a talpán, aki azt azután elegyengeti). Ezért csináltam egy "ratyi" mulmszívót a saját medencéhez és körülményekhet igazítva. Ehhez pedig nem mást használtam, mint egy megfelelö méretü üvegtölcsért (beszerezhetö orvosi müszer, avagy alapvetö laborcuccokat árusító üzletekben, filléres dolog) és szilikoncsövet. Így a kisebb tölcsér nem végez akkora pusztítást, de pl. a parvula közül - azt nem rongálva vagy kitépve- ki lehet szívni a megrekedt mulmot. Ha meg nagyobb szívóerö kell, akkor egyszerüen egy nagyobb tölcsért választ az ember! Így egy 2-3 db-os szettel böven le van fedve minden igény. ;)

Üdv: Robi
 
A sajátomat még nem jutott eszembe lefotózni, de az üvegtölcsérek így festenek:

7849846496_e0c572cc98_z.jpg


A szárukra meg rá kell húzni a csövet. Csak azért szilikon, hogy lássam hol tart a cucc, amikor megszívom. Kamikazék átlátszatlan csövet is használhatnak! ;) Vagy ha valaki szeretné az akivizet organoleptikusan is tesztelni...

Üdv: Robi
 
köszi. Remek találmányok. Az átlátszó csőben legalább a felszippantott sakura garnélák is látszanak :)
 
Én a nagyobb területeken egy harang végű mulmlopóval(cső átmérő kb.10mm) takarítom,míg az szűkösebb vagy érzékenyebb részeket egy szilikon csővel ami kb.5-6mm átmérőjű és egy 30cm ugyan ekkora átmérőjű merev csővel végződik harang nélkül.Ez azért vált be nekem,mert ha érzékeny területre érek vele akkor csak elszorítok valamennyire a szilócsövet és csökken a szívóerő.De mindenki másképp csinálja:) az óvatos legyező mozdulat a lazább növényzetnél beválhat..
 
Nekem egy filléres 5-6 cm átmérőjű műanyag tölcsérem van, amin egy szilikoncső van. Ennél olcsóbb megoldás kevésbé van, max. akkor, ha sima nem átlátszó csövet használ az ember. :)
 
Azt gondolom, inkább ammóniát kellett volna mérni.

Most már mértem ammóniát is az is normál értéket mutatott... Más ötlet?!
Ami érdekes ha felkavarodik a mulm, pl. növények átrendezése miatt a széndoxid beoldás megnövekedik. Volt már halveszteségem is a felkavarodott víz után.
 
Ha a baktériumok jól dolgoznak, akkor nem fogsz mérni ammóniát a vízben. Szívd ki a mulmot. Tedd egy vízzel teli tálba (ahol mondjuk sima csap víz van és semmi szűrés) és ott mérj ammóniát (1-2 óra elteltével). Próbából mérhetsz nitrátot is ;)
 
Csak azért szilikon, hogy lássam hol tart a cucc, amikor megszívom. Kamikazék átlátszatlan csövet is használhatnak! ;)
Üdv: Robi

Ennél azért egyszerűbben is be lehet indítani!Csak össze dugod a csövet és a tölcsért,bele meríted az aksiba a tölcsért,befogod a cső másik végét,felemeled a tölcsért és hagyod,hogy végig menjen a csőben a víz,majd újra elmeríted a tölcsért és már megy is magától.Nem mellesleg kellemetlen meglepetések sem érhetnek! ;)
 
ADA Aqua Soil Powder Amazonia - finom szemcsés növénytalajt jól sejtem, hogy szinte lehetetlen takarítani? Mérete és a súlya is vetekszik azzal, amit el akarunk távolítani.
 
ADA Aqua Soil Powder Amazonia - finom szemcsés növénytalajt jól sejtem, hogy szinte lehetetlen takarítani? Mérete és a súlya is vetekszik azzal, amit el akarunk távolítani.
ha benövi a gyep, akkor nem lehetetlen, mert a szemcsemérete azért más
 
ha benövi a gyep, akkor nem lehetetlen, mert a szemcsemérete azért más
Addig is egy nagy laposfejü rozsdamentes csavarhúzó lesz a segítségemre amivel kicsit belegyezem és megmozgatom a talajt, s mellette a gumicsövön egyből szivatom is le. Csak kíváncsi lettem volna más esetleg hogy ügyezi ezt le ezzel a talajjal, ami olyan, mit a mák.
 
Back
Oldal tetejére