• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Melyik a “legcsapatabb “csapathal?

Sphaerion

Tapasztalt kertész
Sokszor olvasom, hogy bizonyos halfajok csak együtt érzik jól magukat. Legalább 6-8 példányt vigyünk haza az ilyenekből.
Régóta vágyom rá, hogy a halaim csapatban úszkáljanak. De nem nagyon akarnak. Számos ilyen kísérletem végül kudarcba fulladt.
Volt pl 30 neonom. Az elején remekül rajban úsztak, de ahogy lassan megszokták a környezetet, szétszéledtek. Ugyanez vonatkozik a rézlazacokra, serpákra, ibolyákra, izzófényűekre, vörösorrúakra. Még az utóbbiak maradnak talán leginkább együtt.
Nem ismerem az összes halat, van olyan, ami 2 hét után is szigorúan rajban úszik?
 
Sokszor olvasom, hogy bizonyos halfajok csak együtt érzik jól magukat. Legalább 6-8 példányt vigyünk haza az ilyenekből.
Régóta vágyom rá, hogy a halaim csapatban úszkáljanak. De nem nagyon akarnak. Számos ilyen kísérletem végül kudarcba fulladt.
Volt pl 30 neonom. Az elején remekül rajban úsztak, de ahogy lassan megszokták a környezetet, szétszéledtek. Ugyanez vonatkozik a rézlazacokra, serpákra, ibolyákra, izzófényűekre, vörösorrúakra. Még az utóbbiak maradnak talán leginkább együtt.
Nem ismerem az összes halat, van olyan, ami 2 hét után is szigorúan rajban úszik?
A neonok nem kifejezetten úsznak rajban. Azt írtad volt vörösorrú pontylazacod is. Nálam kb 40 db van és általában együtt mozognak. Őket tartják úgy általában az egyik leginkább rajban úszó fajtának.
 
Sokszor olvasom, hogy bizonyos halfajok csak együtt érzik jól magukat. Legalább 6-8 példányt vigyünk haza az ilyenekből.
Régóta vágyom rá, hogy a halaim csapatban úszkáljanak. De nem nagyon akarnak. Számos ilyen kísérletem végül kudarcba fulladt.
Volt pl 30 neonom. Az elején remekül rajban úsztak, de ahogy lassan megszokták a környezetet, szétszéledtek. Ugyanez vonatkozik a rézlazacokra, serpákra, ibolyákra, izzófényűekre, vörösorrúakra. Még az utóbbiak maradnak talán leginkább együtt.
Nem ismerem az összes halat, van olyan, ami 2 hét után is szigorúan rajban úszik?
Nekem a Pettyesszárnyú razbóra (Brevibora dorsiocellata) bejött. A többiekhez képest szépen egyben vannak, különösen az egyívásuak.
 
Sokszor olvasom, hogy bizonyos halfajok csak együtt érzik jól magukat. Legalább 6-8 példányt vigyünk haza az ilyenekből.
Régóta vágyom rá, hogy a halaim csapatban úszkáljanak. De nem nagyon akarnak. Számos ilyen kísérletem végül kudarcba fulladt.
Volt pl 30 neonom. Az elején remekül rajban úsztak, de ahogy lassan megszokták a környezetet, szétszéledtek. Ugyanez vonatkozik a rézlazacokra, serpákra, ibolyákra, izzófényűekre, vörösorrúakra. Még az utóbbiak maradnak talán leginkább együtt.
Nem ismerem az összes halat, van olyan, ami 2 hét után is szigorúan rajban úszik?
Valamelyik George Farmer videóban láttam egy viszonylag ismeretlen pontylazac fajt: moenkhausia costae, na ők tényleg egyben voltak állandóan, nem tudom itthon lehet egyáltalán kapni őket.
 
Távolabbról megközelítve:

Az angol két szót használ (és kever össze, persze) a csapathalra , a shoaling fish ill. a schooling fish, ami pontosabb, mert két különböző viselkedésformáról is van szó. Magyarra talán shoaling fisht lehetne csapathalként fordítani, a másikat inkább rajhalként. A csapathalak nagy egyedszámban, lazább-szorosabb csoportban tartózkodnak és mozognak együtt, ez elsősorban védekező, túlélési mechanizmus részükről és ennek erőssége a fajtajellemzők mellett a külső körülményektől is függ. A rajhalak mozgása ezzel szemben sokkal nagyobb mértékben szinkronizált és teljes "életformának" tekinthető részükről ez a viselkedés, mint pl. a közmondásos heringeknél.

Amit keresel, a legcsapatabb csapathal tehát az, ami rajhal. Ennek hiányában a "legrajabb" csapathal (most látom csak, ez egy szóvicc is egyben). Akváriumi körülmények között a páncélosharcsákkal és az ékfoltos razbórával és környékével szoktak példálózni, de lehet, ez csak egy, a többinél erősebb csapat-viselkedés.

A neonhal is, meg a többi, amit írtál, csapathal (shoaling fish). A fentiek alapján csapathalaknál a faji bedrótozottság mellett más is sokat számít: akváriumi körülmények között pl. az egyedszám, nemi arányok, medenceméret, lakótársak stb. Ezért, ha mindig, mindenki szétszéled nálad, akkor inkább örülhetsz, mert valószínűleg azt jelenti, hogy boldogok, nincs olyan stresszforrás, ami miatt szükségét éreznék az összetartásnak. Ha betennél melléjük egy nagy sügért, szépen összeállnának újra (amíg mind meg nem eszi őket).
 
Back
Oldal tetejére