• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Ludwigia spec. Super Red

bajzarpa

Kertész szaki
(hasznaltam a keresot, de korabban nem volt topikja neki)
szepen cseperedik nalam par to a fent emlitett novenybol, es az lenne a kerdesem, hogy az indakat, amiket noveszt le szabad vagni? serkentem ezzel az oldalhajtasok novekedeset, vagy nem befolyasolja? valamint esztetikai szempontbol is zavar kicsit. azt tudom, hogy ezen indak celja a noveny terjeszkedese lenne, es azert nonek, mert van korotte szabad terulet, de nem tudom megmondani neki, hogy ezt neki tartom fent amugy, csak kontrollaltabban szeretnem, mint o kivanja

BdXVuIlPmVpcrN21L6e_2p8ybo=w766-h961-no?authuser=0.jpg
 
(hasznaltam a keresot, de korabban nem volt topikja neki)
szepen cseperedik nalam par to a fent emlitett novenybol, es az lenne a kerdesem, hogy az indakat, amiket noveszt le szabad vagni? serkentem ezzel az oldalhajtasok novekedeset, vagy nem befolyasolja? valamint esztetikai szempontbol is zavar kicsit. azt tudom, hogy ezen indak celja a noveny terjeszkedese lenne, es azert nonek, mert van korotte szabad terulet, de nem tudom megmondani neki, hogy ezt neki tartom fent amugy, csak kontrollaltabban szeretnem, mint o kivanja

View attachment 171628
Gondolom, az indák nálad a növény törzsén fejlődő gyökereket jelentik. Ezeket nyugodtan levághatod, nem lesz belőle gond. Ha viszont a levelek tövében fejlődő oldalhajtásokra gondoltál, azokat is le lehet vágni. A növény szabadon alakítható. Ha visszavágod, a legfelső íznél két oldalhajtás fejleszt, így lehet dúsítani. Nagyon sűrű bokrot nem érdemes belőle nevelni, mert akkor a levelei nem jutnak elég fényhez.
 
(hasznaltam a keresot, de korabban nem volt topikja neki)
szepen cseperedik nalam par to a fent emlitett novenybol, es az lenne a kerdesem, hogy az indakat, amiket noveszt le szabad vagni? serkentem ezzel az oldalhajtasok novekedeset, vagy nem befolyasolja? valamint esztetikai szempontbol is zavar kicsit. azt tudom, hogy ezen indak celja a noveny terjeszkedese lenne, es azert nonek, mert van korotte szabad terulet, de nem tudom megmondani neki, hogy ezt neki tartom fent amugy, csak kontrollaltabban szeretnem, mint o kivanja

View attachment 171628
Ahogy @Rudi50 írta, úgy szaporítsd fel addig a tőszámig, ami neked tetszik. Utána a javaslatom az, hogy talaj felett vágd el és a fejeket visszaülteted rövidebb szárral. Ez a topolás. A Ludvigia kifejezetten akkor lesz szép, ha rendszeresen topold. Nem kell sajnálni, pillanatok alatt új gyökeret enged a levélnyelek tövénél. És nagyon igényli a rendszeres gyökértápot. Nekem a Tropica kapszulája volt eddig a legjobb. 😉
 
koszonom az alapos valaszokat! ha jol kovetkeztetek, akkor ez a technika alkalmazhato mindegyik novenyre, ami ily modon probal szaporodni? pl rotalak?
 
koszonom az alapos valaszokat! ha jol kovetkeztetek, akkor ez a technika alkalmazhato mindegyik novenyre, ami ily modon probal szaporodni? pl rotalak?
Persze. De a rotalák erős nyírás(1-2cm-es csonk talaj felett) esetén is szép egyenletesen ki szoktak hajtani. Ha nem akarunk instant, azonnal szép rotala erdőt, akkor sima kasza, majd 1-1,5 hét csúfkodás után szépen megindul. A topolással lehet eltüntetni a vágás csúnyaságát is, úgy, hogy a viszonylag magasabb nyírást(3-5cm) a fejekkel megtűzdeljük kevésbé sűrűn. 1-1,5 hét után ezek dupla akkorák lesznek, mint a nyírt kezdők, ilyenkor ezeket kell levagdosni az alacsonyabb új hajtások alatt. Egyfajta váltómetszésnek is nevezhetjük. Így viszont 3-5 alkalom után annyira sűrű lesz az alja, hogy érdemes gyökerestől kiforgatni és előlről kezdeni a topolást. 😉
 
Sziasztok,
Rotala mellé hátra bekerült egy adag Ludwigia, a szűrő felőli oldalra kicsit több, másik sarokba kicsit kevesebb…
Hogy alakítsak rajtuk? Nem lett túl sűrű így? Mikor mennyit célszerű visszavágni?
7DAE9A62-E1CF-4D8E-9F08-C1EE332BBD2A.jpeg82141F00-858B-415F-9B0E-CED28255CBCB.jpeg7FF442D8-17EA-4479-924F-4220DD93BA37.jpeg8EEBB236-F1BA-464A-991B-27ACAA548C92.jpeg
 
Sziasztok,
Rotala mellé hátra bekerült egy adag Ludwigia, a szűrő felőli oldalra kicsit több, másik sarokba kicsit kevesebb…
Hogy alakítsak rajtuk? Nem lett túl sűrű így? Mikor mennyit célszerű visszavágni?
View attachment 174406View attachment 174407View attachment 174408View attachment 174409
Kevesli a fényt. Nagy a távolság a levelek közt. Csökkenthetnéd az úszó gazokat. (a mór megtette kötelességét, a mór mehet...)
Mivel még emers levelei is vannak, hagyd nőni, majd topold le. Ő tipikusan az a gaz, ami nem szereti a tarlóvágást. Tarra vágott részei ritkán épülnek vissza szépen, az is satnya lesz. Csúcshajtások levágásakor az utolsó levéltőnél V alakban elágazik. Ezzel jól lehet tőszámot növelni.
 
A toppolás itt és rotla esetén is azt jelenti hogy kb teljesen visszavágjuk ha jól értem, de azért 1-2 cm a talaj felett maradjon?
A c2-es világítás a csere óta 80%-on megy, ez nyugodtan lehet 100 is?
 
A toppolás itt és rotla esetén is azt jelenti hogy kb teljesen visszavágjuk ha jól értem, de azért 1-2 cm a talaj felett maradjon?
A c2-es világítás a csere óta 80%-on megy, ez nyugodtan lehet 100 is?
Idézem Zsoltit: "Ő tipikusan az a gaz, ami nem szereti a tarlóvágást"
Hagyj néhány centit (6-8 cm) mindenképp és maradjon a száron néhány levél is.
Ha 1-2 centire vágod, az gyakorlatilag tarvágás. Nem lesz szép utána, de akár el is pusztulhat.
 
Idézem Zsoltit: "Ő tipikusan az a gaz, ami nem szereti a tarlóvágást"
Hagyj néhány centit (6-8 cm) mindenképp és maradjon a száron néhány levél is.
Ha 1-2 centire vágod, az gyakorlatilag tarvágás. Nem lesz szép utána, de akár el is pusztulhat.
Értő olvasás 1 🫣
Pont az ellenkezőjét olvastam…
 
A toppolás itt és rotla esetén is azt jelenti hogy kb teljesen visszavágjuk ha jól értem, de azért 1-2 cm a talaj felett maradjon?
Nem. A topolás itt azt jelenti, hogy a felső rész(top) levágatik, visszaültetődik, alsó rész tarra vágatik, kidobatik. A Rotala esetében nem szokott gondot okozni a tarlóra vágás, 1-2cm-ről szép dúsan visszaerősödik. A topolás abban segít nála, hogy kaszálás után szebb legyen instant.
A c2-es világítás a csere óta 80%-on megy, ez nyugodtan lehet 100 is?
Lehet. Csak akkor jobban melegszik. Rövidebb lesz az élettartama. 🙂
 
Back
Oldal tetejére