• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Lomis - 24L davidii nano

Molroth

Kertész bálvány
Sziasztok!

Hamarosan átépítem az 54 literes növényesemet, de furcsamód mégis egy garnélásnak nyitok most naplót, ahogy a címéből is látszik. :wacky:
Ma van itt nálunk Gyálon lomtalanítás, vagyis "A LOMI". Rendhagyó módon, és a lomitól teljesen függetlenül a kiccsaládom kijött elém a buszmegállóba, mert a párom éppen sétált a kisfiammal, ezért nem is a megszokott úton mentünk haza. És út közben megláttam őt! :D Az egyik ház elé ki volt rakva egy jó retkes terrárium, ami pontosan akkora, mint amekkora garnélás akváriumot terveztem már egy jó ideje. Egyből ki is túrtam a többi kacat közül, pedig én ilyet még életemben nem csináltam, meg tippre nem is fogok. :D Itthon jól adtam neki szaniter tisztítóval, domestossal, meg dörzsikés szivaccsal, mert gondolom hörcsögöt tartottak benne... elég dzsuvás volt, mit ne mondjak.
No de ajándék lónak ne nézd a fogát, szépen kiglancoltam és egyelőre úgy nézem, hogy teljesen karc, meg minden mentes. A mérete 42x29x20, amiből a 20 a magasság! Ez így ~24 liter, ami kb az a méret, amit szerettem volna, az arányok pedig pont egy garnélás akinak kedveznek. :) Sajnos egyelőre még egy darabig üresen fog árválkodni, ugyanis nagyjából minden más hiányzik, egyedül egy régi TV, vagy hifi állvány van alá, amit a lakásfelújításkor, meg költözéskor pontosan ilyen céllal mentettem meg a kidobástól... :whistle:
Egyelőre azt tervezem, hogy ezen az akván élem ki DIY vágyaimat. Ami kell tutira, az a szűrő és a világítás. aztán meglátjuk, hogy mit sikerül kifogni majd esetleg jóáron. :D

A cél egy davidii garnis növényes nano akvárium. Fás-köves lesz, valószínűleg a nagyobbikból fogja megörökölni a vasfát, a kő meg még passz, hogy milyen lesz. Majd kialakul az egész úgyis, mire el tudom majd indítani. :)

Az esetleges új cuccokról, diy-ről, meg minden fejleményről majd beszámolok.

A méret érzékeltetése miatt beleraktam a nagy akvába vett fát... Szerintem némi módosítással akár kő nélkül is elég impresszív lenne...

És akkor legyen itt egy kép is, mert képek nélkül egy napló nem ér semmit állítólag! :D
15290753685_07ff30248a_b.jpg


Köszi, hogy benéztél! (y)
 
Megöl az irigység! :mad::)
Én kb. a fa felét használnám, háromszöges elrendezésben, magasságban úgy építkezve, mintha magasabb lenne az üveg, azaz kb. 10 centivel az üveg felé. (De bonyolultan írtam, de talán érthető.)
Sok ötletet és kitartást, hogy megvalósulhasson. (y)
Ami a garnélázást illeti, ha nem lenne a családi nyomás, én a saját akváriumomba nem is tennék csak garnélát ás csigát. :D
 
Megöl az irigység! :mad::)
Én kb. a fa felét használnám, háromszöges elrendezésben, magasságban úgy építkezve, mintha magasabb lenne az üveg, azaz kb. 10 centivel az üveg felé. (De bonyolultan írtam, de talán érthető.)
Sok ötletet és kitartást, hogy megvalósulhasson. (y)
Ami a garnélázást illeti, ha nem lenne a családi nyomás, én a saját akváriumomba nem is tennék csak garnélát ás csigát. :D
Hát sok mindenre nem tudsz irigykedni, mert se szűrő, se pilács, se fűtő, se táptalaj, se általános aljzat, se növények, se garnélák. Ja, amazonia talán majd marad a nagyból... Nem RC-k lesznek benne, az már biztos, hanem egy speckóbb davidii alfaj. :)
Egyelőre úgy néz ki, hogy a helyük mégis az íróasztalon lesz inkább.
 
Hát sok mindenre nem tudsz irigykedni, mert se szűrő, se pilács, se fűtő, se táptalaj, se általános aljzat, se növények, se garnélák. Ja, amazonia talán majd marad a nagyból... Nem RC-k lesznek benne, az már biztos, hanem egy speckóbb davidii alfaj. :)
Egyelőre úgy néz ki, hogy a helyük mégis az íróasztalon lesz inkább.
Akkor is irigyek vagyunk [emoji38]
 
Ez ugy van ha az ember indit egy csak garnelasat a halak utana mar nem is lesznek erdekesek
Ezt meg tudom erősíteni, mert nekem az első növényesem az egy 12 literes kocka volt, mióta fel kellett számolnom a helyhiány miatt, azóta nagyon hiányzik. Halas akváriumban nem lehet igazán jól garnizni. Na de majd ha ez beindul egyszer! :D
Már elkezdtem összeszedni, hogy mi kell egy pvc csöves külső szűrőhöz, első sorban egy jó kis halk vízpumpa kellene... Egy használt eheim, vagy egy esetleg egy új atman, de utóbbi nem tudom, mennyire halk, nem olvastam eddig róla tapasztalatokat. A világítás meg szerintem smd ledszalagos lesz, ekkora mélységhez szerintem ideális választás, de még nem tudom, hogy armatúrát miből és hogyan gyártok neki. Valószínűleg aluprofil lesz a befutó, de a felfogatás még kérdéses!:unsure: Mindkét esetben még sok tervezgetés és tanulmányozás szükséges!:writer:


Ezaz Laca indítsd te is a következőt ,nehogy lemaradjunk Viktortól,mármint ami az akváriumok számát illeti.Sok sikert hozzá
Indítanám én, Laci, de hát nincsen szűrés, se pilács. Ráadásul a fát sem ehhez az akváriumhoz vettem, de GERONIMO nagy gondban vagyok vele, mert ma egy kicsit legoztam, hogy ne üresen álljon már itt hónapokig az asztalomon és egyelőre ez lett belőle:
Untitled by Laci Sziládi, on Flickr
Ez kb 10 perc eredménye. Ha lenne cuccom hozzá, már be lenne ültetve, fel lenne töltve.... :p:D
 
mi kell egy pvc csöves külső szűrőhöz
Hmmm, egy PVC cső?:) Milyent tervezel? Padlótól akva tetejéig? Abba férne motyó rendesen és a garnélák is jó soká koszolnák össze!(y)

használt eheim, vagy egy esetleg egy új atman
Eheimeket nem ismerem, de egy jó kis Atman power head jó választás lehet, mondjuk a legkisebb méretben, vagy ami még nekem beugrott -ha még létezik- egy AquaEl kertitó szivattyú pl 350l/h-ás kivitelben. Mindkettőről vannak jó tapasztalataim. Végszükség esetén egy kis belső szűrő fejét is használhatod, nálam az is jól muzsikál több épített szűrőben.
Világításhoz az új 7020-as alumínium szalagra gyártottat ajánlom, én most üzemelek be egy ilyen motyót. Hűtésnek a polikarbonát lezáró sínt választottam, erre ragasztottam fel a szalagot. A napokban teszek fel róla képeket, ma este ha minden jól megy, már világítani fog. A felfüggesztése is egyszerűnek tűnik, lesz kép arról is.

Indítanám én, Laci, de hát nincsen szűrés, se pilács. Ráadásul a fát sem ehhez az akváriumhoz vettem, de GERONIMO nagy gondban vagyok vele, mert ma egy kicsit legoztam
Meglátod, a végén sürgős bolt látogatás lesz fa ügyileg és amilyen jól néz ki a legózásod eredménye még a végén ebben marad a fa;)
 
Világításhoz az új 7020-as alumínium szalagra gyártottat ajánlom, én most üzemelek be egy ilyen motyót.
Remélem, nem OFF a kérdés: csak 4500-4700 kelvinest találtam. Van "hidegebb" is? Tényleg tud annyi lument, amennyit írnak? 1 méter 2500 lumen, az 50-el számolva azt jelenti, hogy másfél méterrel egy szabvány 65 literesben már igényes növényeket is lehet(ne) pirítani. :eek::)
 
Hmmm, egy PVC cső?:) Milyent tervezel? Padlótól akva tetejéig? Abba férne motyó rendesen és a garnélák is jó soká koszolnák össze!(y)


Eheimeket nem ismerem, de egy jó kis Atman power head jó választás lehet, mondjuk a legkisebb méretben, vagy ami még nekem beugrott -ha még létezik- egy AquaEl kertitó szivattyú pl 350l/h-ás kivitelben. Mindkettőről vannak jó tapasztalataim. Végszükség esetén egy kis belső szűrő fejét is használhatod, nálam az is jól muzsikál több épített szűrőben.
Világításhoz az új 7020-as alumínium szalagra gyártottat ajánlom, én most üzemelek be egy ilyen motyót. Hűtésnek a polikarbonát lezáró sínt választottam, erre ragasztottam fel a szalagot. A napokban teszek fel róla képeket, ma este ha minden jól megy, már világítani fog. A felfüggesztése is egyszerűnek tűnik, lesz kép arról is.


Meglátod, a végén sürgős bolt látogatás lesz fa ügyileg és amilyen jól néz ki a legózásod eredménye még a végén ebben marad a fa;)
A pvc cső egyelőre úgy néz ki, hogy 110-es átmérővel fog szerepelni, talán 40 centi körüli magassággal, alul ülepítővel, és 2L hasznos szűrő térfogattal. Ezt kb be tudom súvasztani az íróasztal és a fal közé. Ami kérdéses, hogy egy 600lph-s pumpa elég lenne-e hozzá... Kb 70 centit kellene felnyomnia a szivattyúnak a szivattyúháztól számítva... Nem tudom, hogy kell-e számolni a talajtól számított magassággal... :/

A ledszalagos dolognak is utána néztem és elvetettem, mert valami 12ezer körül jönne ki a leg fapadosabb verzióval, ebben még nincsen benne a páravédelem, burkolat, stb... Ráadásul sokat nem is spórolnék, mert kb 20wattot megkajálna a led is. Tény, hogy kb 12-13 évig elkaristolna, de akkor is sokallom most egyben, ráadásul azért kellene kompromisszumokat is kötnöm... Megnézem még azért, hogy más technológiával mennyivel olcsóbb/egyszerűbb a kivitelezése pl egy PC/T5 pilácsnak. Ráadásul ezt azért tudom magadabbról küldeni, mint a ledet.
De azért kíváncsian várom, mit alkottál! ;)
 
Remélem, nem OFF a kérdés: csak 4500-4700 kelvinest találtam. Van "hidegebb" is? Tényleg tud annyi lument, amennyit írnak? 1 méter 2500 lumen, az 50-el számolva azt jelenti, hogy másfél méterrel egy szabvány 65 literesben már igényes növényeket is lehet(ne) pirítani. :eek::)
Én az akvaristáról rendeltem, hideg fehér (van natúr 5000K-es és meleg fehér is a srácnak), ha jól emlékszem 1 db (0,5m-es) + táp=2600Ft, 2 db+táp=3900 Ft volt a hirdetésben. Én 13 db-ot+1db100W-os tápot rendeltem (itthon volt még egy 60W-os tápom) és ez volt 18000Ft.
2 db-ot kötöttem rá és drasztikus fénye volt. Mindjárt indul a felszerelés, ha minden jól megy fotózom is, aztán majd beszámolok.

A pvc cső egyelőre úgy néz ki, hogy 110-es átmérővel fog szerepelni, talán 40 centi körüli magassággal, alul ülepítővel, és 2L hasznos szűrő térfogattal. Ezt kb be tudom súvasztani az íróasztal és a fal közé. Ami kérdéses, hogy egy 600lph-s pumpa elég lenne-e hozzá... Kb 70 centit kellene felnyomnia a szivattyúnak a szivattyúháztól számítva... Nem tudom, hogy kell-e számolni a talajtól számított magassággal... :/
Ha van rá lehetőséged (hely a fal és az asztal között), akkor mindenképpen azt javasolnám, hogy az akvárium tetejének magasságáig érjen a cső több okból is:
- több a hasznos térfogatod és ugyan a szűrőd mélysége lesz nagy, így a végére garantáltan anaerob környezet lesz, a 40 cm-nél is nagy valószínűséggel hasonló lenne a helyzet
- a nagyobb térfogatban legalább a fele lehetne egy biolabdás ülepítő, így a klasszikus szűrőanyagaidra minimális terhelés jutna, ergo ritkán kellene hozzányúlnod, ergo stabilabb lenne a rendszer
- mivel minden pumpánál az emelőmagasság látványosan csökkenti a TÉNYLEGESEN szállított víz mennyiségét, ezt érdemes minimalizálni
Mindig a szűrődben lévő vízszint és az akvárium üzemi vízszintje közötti távolsággal kell számolni, kivétel a nyomás alatti rendszerek. Itt a szivattyú utáni szakasz ellenállása számít (ha a cucc tetején van a szivattyú, akkor az akváriumba visszavezető ág ellenállása, ami a csőátmérők közötti esetleges átmérő különbségből, a csőben fellépő turbulencia okozta "súrlódásból" adódik alapvetően, mert a lilly-d nem fogja lefojtani a beömlésnél, de pl egy esőztetőnél még fojtás is lehet)

De azért kíváncsian várom, mit alkottál!
Igyekszem beszámolni. Nekem a szalag darabja egy ezres, a sín, amit hűtőbordának szánok kb 500 Ft/fél méter, a függesztéshez pedig pár centi drót, elsőre valószínűleg damil (az úgysem látszik és van is itthon) a felkötéshez, szóval nem valami sok.
Na, megyek barkácsolni meg fotózni.
 
Ha van rá lehetőséged (hely a fal és az asztal között), akkor mindenképpen azt javasolnám, hogy az akvárium tetejének magasságáig érjen a cső több okból is:
- több a hasznos térfogatod és ugyan a szűrőd mélysége lesz nagy, így a végére garantáltan anaerob környezet lesz, a 40 cm-nél is nagy valószínűséggel hasonló lenne a helyzet
- a nagyobb térfogatban legalább a fele lehetne egy biolabdás ülepítő, így a klasszikus szűrőanyagaidra minimális terhelés jutna, ergo ritkán kellene hozzányúlnod, ergo stabilabb lenne a rendszer

Ezzel több bajom is van:
-Az asztallap miatt max addig tudnék terjeszkedni, de nem akarok mert:
-Azért 15liternyi hasznos térfogat durva lenne 24 literre. :D

A 2 litert is úgy fogom kihasználni, hogy lávakő/kerámia gyűrű+szivacs, meg kb 1 liternyi bio töltet+perlon. Így azért nem olyan bika, hogy fordítva süljön el a dolog. :D
A takarítással meg nincsen problémám, a perlon miatt úgyis előbb meg kell bontani, mint hogy takarítani kellene az egészet.


mivel minden pumpánál az emelőmagasság látványosan csökkenti a TÉNYLEGESEN szállított víz mennyiségét, ezt érdemes minimalizálni
Mindig a szűrődben lévő vízszint és az akvárium üzemi vízszintje közötti távolsággal kell számolni
Köszi a megerősítést, én is így matekoztam ki a dolgot. Egyelőre amit kinéztem az az eheim compact 600 (600lph; 1,3m emelési magasság), illetve az atman at 102 (500lph; 1,05m emelési magasság). Az ára miatt az utóbbi felé hajlanék, hacsak nem találok ennyiért használt eheimet, mert a hálózati csatlakozóját úgyis le kell vágnom... Amit még nem tudok, hogy az atman mennyire lehet hangos. :/
 
a perlon miatt úgyis előbb meg kell bontani
Ez OK, de attól, hogy a perlont mosod/cseréled, a többit nem bántod, így nincs a kettőnk mondandója között ellentmondás(y)

15liternyi hasznos térfogat durva lenne 24 literre.
Látszólag igen, de ha be tudod építeni, akkor hosszú távon (pl ha nem fél évben, hanem években tervezed az aki élettartamát) jócskán bejön. Ha végre a lustaságomat sutba dobom és összerakom, akkor a sztracsatella külső szűrőjében is kb annyi víz (~50-60 liter) lesz, mint az akváriumban;)

Amit még nem tudok, hogy az atman mennyire lehet hangos.
Nálam bevált, ezért ajánlottam pár hozzászólással korábban és az AquaEl kertitó szivattyú szintúgy.
 
Ez OK, de attól, hogy a perlont mosod/cseréled, a többit nem bántod, így nincs a kettőnk mondandója között ellentmondás(y)


Látszólag igen, de ha be tudod építeni, akkor hosszú távon (pl ha nem fél évben, hanem években tervezed az aki élettartamát) jócskán bejön. Ha végre a lustaságomat sutba dobom és összerakom, akkor a sztracsatella külső szűrőjében is kb annyi víz (~50-60 liter) lesz, mint az akváriumban;)


Nálam bevált, ezért ajánlottam pár hozzászólással korábban és az AquaEl kertitó szivattyú szintúgy.
Szerintem a negyedévenkénti takarítást így is bírja majd, az nekem már megfelel. :) Meg így nem kell bele annyi bio töltet, ami jelentősen leszorítja a költségeket. :D Lassan ehhez is számolok, hogy kb mennyi lesz a vége, kíváncsi vagyok....

A világításra 2x11W PC-t néztem ki egyelőre, ez előtéttel, foglalattal megvan egy ötösből, a többi már szerintem elhanyagolható, bár az armatúrát meg a felfogatást még ki kell találnom. Meg valami refit is kell kerítenem, de ezek már asszem nincsenek ökör árban. Egy 10esből ha sikerül kihozni a szűrést, meg világítást, akkor már jó vagyok. :)
 
A DIY-LED szalagos világítás | Page 22 | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community -ba felraktam a világítás elkészítésének képeit.
Holnap majd ha kapcsol a technika, látom mit tud. Meg a ragasztó hővezetése is kiderül majd.
Jó éjjt!
Tök jó ez az aluprofilos megoldás! Kíváncsi vagyok, hogy mennyire melegszik, illetve, hogy a páramentesítést hogyan oldod majd meg, illetve hogy a növények mit szólnak majd hozzá. Dimmelhető a szalag, jól gondolom?
B tervnek elraktározom. :)
 
Egy kicsit rápörögtem a témára, azt hiszem, hogy ez kb a végleges elrendezés, ezen már csak finomhangolások lesznek. A fa hátsó részéről levágtam a törzset, így marat hely a sarokban is valami növénynek, bár nem tudom, hogy mi fér el oda, mert eléggé megemeltem azt a sarkot. :p
Vélemények? :)
15165854227_1be3df8d47_b.jpg2014.09.25. by Laci Sziládi, on Flickr

15165604599_5fa718b7c7_b.jpg2014.09.25. by Laci Sziládi, on Flickr

A tükröződések miatt bocsi!
Telefonnal lőttem, mert a fényképezőgép akkuk a gyerek forgós zenélős ágybizgentyűjében van...
 
Back
Oldal tetejére