• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kezdő, de lelkes próbálkozás

Bükike

Főkertész
Sziasztok,

Eljutottam arra a szintre, hogy az akváriumom ne csak egy üvegdoboz legyen, benne akármilyen növényekkel és pár hallal, akikre akkor figyelek, ha adok kaját, és ennyi, hanem érdemes legyen előtte leülni, kicsit ottragadni, foglalkozni/nevelni őket.
Miután elolvastam elég sok (bár valószínű még mindig nagyon kevés) forumot, oldalakat, ellátogattam a GA-hoz, és tátva maradt a szám, lényegében egy teljesen más dimenzióban mutatta be az akvarisztikát, és úgy döntöttm, ez érdekel, persze egyenlőre low-budgetban, de nem gagyival.

Tervek:
Nem szeretnék nagyon dús/buja növényzetet, inkább domináljanak a sziklák és a kvarchomok.
Nem szeretnék sok halat, bár az akvárium mérete sem engedné meg a tömeges halakat

Megvalósítás/látványterv:
Magával ragadott Nigro 2008 ban épített 200 l-es akváriuma : itt
 
Első lépésként nézzük mik adottak:

Akvárium:
112 L-es íves elejű akvárium (80 x 35 x 40)

Techika:
műanyag zárt tető két fénycsővel (sunglow és aquaglow)
Eheim 2213-as külső szűrő (ezt még sok tapasztalatom nincs, de egy hydor belső után ég és föld a különbség)
Hydor fűtés

Aljzat/Dekor:
Az üveg hátfalára kék dekorfólia került (kivülről :) )
régi aljzat, ami fekete-piros apró kövekből állt, ezt tisztítás után mintegy jolnevelt hamupipőke válogatom szét (gyűlölöm a napot amkor összekevertem)
a fekete apró bazaltzuzalékot szeretném használni, ami alá JBL Aqua Basic kerül
Kvarchomok, mindig is tetszett a finomszemcsés aljzat, bár a tisztítása számomra még rejtély.
GA-nál vettem egy adag Fuji követ

Tervezett élőlények:

Halak:
- kb 10 db Trigonostigma heteromorpha (Ékfoltos razbóra)
- 1 pár (lehet hogy több nőstény) Apistogramma cacatuoides (Kakadu törpesügér)
- 1 pár Ancistrus (egy hím már van régóta, most keresek mellé egy lánykát)

Növények:
itt lesz sok kérdésem, hogy mit ajánlotok, de ez függ az összképtől nagyon

Az első kép, a hátsó sziklákat még meg kell emelnem alaposan, csak nincs annyi bazaltzuzalékom
IMG_1010.JPG
 
Utoljára módosított:
Eddig nem rossz...
műanyag zárt tető két fénycsővel (sunglow és aquaglow)
Eheim 2213-as külső szűrő (ezt még sok tapasztalatom nincs, de egy hydor belső után ég és föld a különbség)
A csövek adatait is írd le légyolykedves.

A másik, szerintem nézz egy nagyobb teljesítményű szűrő után... egy 2426-os már elbírna vele... de ezt majd a szakik megmondják.
 
A szűrés az első pillanatban kevésnek tűnik, bár mindannyian tudjuk hogy mit jelent a low budget, ezért azt mondom az még elmenne, max szűkebb határokon mozogsz, lehet több lesz az alga. Amin változtatni kéne az a bazaltzúzalék, nekem is volt anno az akváriumban, és van ellenpélda is, de azt lecserélném valami jobb minőségű aljzatra. Lehet az akár olcsó manado is, vagy ADA ista stb. A lényeg hogy azokban azért jobban megindulnak a növények. Könnyebb dolgod lenne.
üdv kac
 
Amin változtatni kéne az a bazaltzúzalék, nekem is volt anno az akváriumban, és van ellenpélda is, de azt lecserélném valami jobb minőségű aljzatra.

Köszi a tanácsot, az az igazsák, hgoy nagy lelkesen a JBL BasicPluss-ra elkezdtem rászorni a bazaltzuzalékot, mert nagyon könnyen oldódott a vízben, nincs meg vastagon, kb 2 cm Basic, és ezen van max 1cm bazalt most, ezt leszedni róla halál, megpróbálom, de félek, hogy keveredni fog nagyon....Erre vékony réteg bazaltra szórhatok mondjuk ADA Aqua Soilt? Fekete talajt akarok mindenképpen.

Több helyen láttam, hogy elkezdett keveredni a finom kvarchomok a talajjal, bennhagyhatok egy elválasztó lapot, értelemszerűen nem fog kilátszani, vagy úgyis kitúrják a halak?
 
Köszi a tanácsot, az az igazsák, hgoy nagy lelkesen a JBL BasicPluss-ra elkezdtem rászorni a bazaltzuzalékot, mert nagyon könnyen oldódott a vízben, nincs meg vastagon, kb 2 cm Basic, és ezen van max 1cm bazalt most, ezt leszedni róla halál, megpróbálom, de félek, hogy keveredni fog nagyon....Erre vékony réteg bazaltra szórhatok mondjuk ADA Aqua Soilt? Fekete talajt akarok mindenképpen.
Mindenképpen próbáld meg leszedni a bazaltzúzalékot. csipesszel kisgereblyével, kézzel :p, türelemjáték az egész :confused:

Az ADA Amazonia tökéletes... szép fekete és jó minőségű talaj. Legalább 4 cm vastagon kell majd berakni...

Több helyen láttam, hogy elkezdett keveredni a finom kvarchomok a talajjal, bennhagyhatok egy elválasztó lapot, értelemszerűen nem fog kilátszani, vagy úgyis kitúrják a halak?
A homok és az Amazonia közé tegyél majd elválasztólapokat, a növények takarni fogják...

- 1 pár Ancistrus (egy hím már van régóta, most keresek mellé egy lánykát)
Az Anci ki fog túrni mindent...TÉNYLEG MINDENT:mad:, azt inkább add/ajándékozd el, és szerezz be sziámi algaevőket, vagy törpe szívóharcsákat (Oto) helyette.
 
mert nagyon könnyen oldódott a vízben, nincs meg vastagon, kb 2 cm Basic,
előtte ereszd le a vizet, illetve nagyon felengedni se kellett volna. Valóban az ancival is lesznek nehézségeid, Ada jó talaj, csak tartsd be a vízcseréket, az elválasztó lapokat meg nyugodtan használd.
Esetleg valami fénytuning nem fér bele az idődbe/keretbe?
Elég szabályos ez az elrendezés, még kéne kő, vagy ezeket igazgatnám.
üdv kac
 
előtte ereszd le a vizet, illetve nagyon felengedni se kellett volna.
hááát az az igazság, hogy 3 hét alatt 3x rendeztem át az egész koncepciót :))), aztán mindig közbejött valami 'malőr'. Élőlények direkt nincsenek még, hogy ne streszeljem őket. De akkor szombaton újra leeresztem :)

Elég szabályos ez az elrendezés, még kéne kő, vagy ezeket igazgatnám.
szeretem a szabályos dolgokat, van még egy nagydarab Fuji kövem, csak az túl fekete és nem ennyire porózus barna, megpróbálom GA-ban becserélni a srácoknál :)))
 
  • Like
Reactions: kac
Szia
Én is úgy látom ez a fórum más mint a többi.
Az akidrol annyit, hogy jó lesz nagyon csak először olvass sokat és ne legyél türelmetlen mint én mert akkor sokszor kell újra csinálni a dolgokat.
A fehér homok szerintem sok lesz és növényeknek kevés lesz a hely, hangsúlyozom szerintem.
Alga mentest.
 
Ma megrohamoztam a GA-s srácokat, szombat lévén elég sokan voltak, de így is sok új tanáccsal, infóval lettem gazdagabb, nameg 4l Environment Aquarium Soil aljzattal és némi Fuji aprókővel.

Ma teendők:
- szétválogatom a bazaltzuzalékot a JBL Aqua Basic-ról.... már előre hamupipőkének érzem magam
- kiszedtem még egy adag kvarchomokot, így az összeset ki kéne szárítani, úgyhogy irány a sütő (remélem nem raknak ki, hogy már a konyhában is akvarisztika folyik....)
- átrendezés, új kialakítás

holnap ha letisztult teszek fel pár újabb képet, illetve neki lehet állni növényeket tervezni

ui: egyik ismerősőmnek van egy pár fejlődésben lévő Kakadu törpesügere, amitől meg szeretne válni. Szerintetek szét fogja túrni az új ajzatomat? vagy ellesz az előtérben lévő kvarchomokkla?
 
Jó és Kelvinben meg lumenben mennyit teljesítenek?
Adatlapja szerint újkorában:
Aqua-glow 18.000K és 400 lumen
Sun-glow: 4200K 1375 lumen

Növények terén miket választottál? van már valami?
Nem szeretnék burjánzó rengeteg növényt, a kvarchomok és a sziklás részhez szeretnék előre egy kis HC-t vagy
Elatine Hydropiper-t rakni

kövekre pár helyre Riccia
hátrább Eleocharis Parvula vagy Eleocharis Acicularis

Régiből maradt pár darab Vallisneria és Anubias ez utóbbit szeretem, azt valahova hátrébb eldugva gondoltam, de abból sem sokat.
Vallisneria, valószínű ajándékba megy majd :)

Mivel egyenlőre low-tech lehet hogy túl szép álom, hogy ezeket a növényeket tenném bele, illetve így leírva elég soknak tűnik :D
 
életem legszörnyűbb (akvarisztikailag) hétvégéjén vagyok túl..
nagy lelkesen megvettem az új aljzatot, elképzeltem, mit hogy helyezek el, összerektam és vártam, hogy tisztuljon akép... és vártam...és vártam.. és vártam...

de semmi, az egész vízben mikroszkópikus valamik lebegtek, nem üllepedett semmitsem. ezekután vízcsere, de semmi...a szúrőben lévő perlon, a csövek, minden egy vékony krémszerű agyagréteggel lett tele... ez bizony a JBL Aqua Basicem....
viz leenged, talaj kiszed, átmos, ezáltal persze az Enviroment Aquarium Soil aljzatomat is rongáltam, visszatesz, feltölt, sokkal jobb a helyzet, viszont ha hozzáérek bármihez a talajban (mondjuk új növényt ültetek) egyből felkeveredik, arról nem is beszélve, hogy a gyönyörű fehér homok aljzatom sem lesz fehér többet

kivagyok.....

photo_2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
akkor sem szereti...
nem tudom, hogy raktál e elválasztót a homok és a talaj közé... mert nem úgy néz ki...
a kövek meg szerintem túlságosan közel vannak az üveghez, ha nem akarod szétszedni, akkor talán valamilyen stem-mel, "talán" lehet ellensúlyozni
 
Akkor sem szereti...
Nem tudom, de szerintem nem raktál a homok és a talaj közé elválasztót...
A kövek túl közel vannak az üveghez... talán némi stem-mel, "talán" lehetne ellensúlyozni... + a nagy kő mögé még öntsél jócskán talajt... mert jelenleg egy gödör látszik...

Pl valami ilyesmit kellene :)
photo_1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére