• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kezdő akvárium, kezdőtől

Austerus

Kertész tanonc
Sziasztok!
Ez az első akváriumom, és még most tanulom mit hogy kell, érdemes. Tesco gazdaságos, (eddig 11eFt) szóval eszerint olvassátok a továbbiakat.

Röpke leírás az akváriumról és az alkotóelemeiről:

Akvárium méret bruttó 90x24x30, ebből cirka 3cm az ami vízmentes.

Aljzat: Fehér, kerti tó-granulátum

Tápsó: Neptun kerti növénytápsó (5naponta adagolva 1,75ml, ajánlott adag 200L-hez 10ml 10 naponta)
co2: élesztős (jelenleg 4. napja megy) kb 3 bubi/másodperc injekciós tűvel és a belső szűrő vízáramával oszlatva
Fény: Philips Aquarell 36/89 36W-os 120cm-es fénycső (10kK, ~2200 lumen, ha ez mond valamit) (Olcsóbb volt mint egy 80cm-es, az a + 20-20cm elfér fent.) Reflektoros tetővel, szellőzőkkel, 10:00tól-18:00-ig megy.

Víz: Heti egyszeres 40-50%-os vízcserével csapvíz, 25-27°C között

Szűrő: Atman PF-200

Fűtőszál: Aqua One 150W, vízáram útjában, a jobb hőeloszlatás érdekében (Olcsóbb volt mint a környezőbb városokban.) 26°C-ra állítva a csigák miatt. (Jobban szeretik mint a 24°C-ot és így szaporodnak.)

Belső hőmérő

Extra: 10L-enként 1 csapott kanál oldott konyhasó (volt egy csillós egysejtű fertőzés, a só adagolás óta semmi gond)

Állatok:

Eredetileg 18 Guppi (mára kb +-40 szaporulat is)
Hólyagcsiga
Postakürtcsiga: barna és vérvörös színű

Növények:

Bacopa monnieri
Tündérhínár ?Ceratopteris siliquosa
Átokhínár Elodea densa
Valamilyen petrezselyem féle ?Ceratopteris thalictroides
Gömbmoha

Cryptocoryne beckettii
Cryptocoryne parva
Echinodorus harbic
Echinodorus cordifolius (ez hasonlít rá legjobban)
Valisneria gigantea
Jávai moha
Agancs moha (véletlen jött)
Békatutaj
Békalencse
és van még egy átokhínárra emlékeztető valami, de sokkal vékonyabb
valamint valami pirosodó Rotala féle

Aljzatot alaposan kimosva tettem bele, majd beraktam a keringetőt, fűtőszálat. Másnap megjöttek a növények (és a csigák). 1 hétre rá jött a 18 Guppi és még néhány növény. Utána kb 2 hetente valami új növény. Utoljára múlthéten hétfőn + a vérvörös postakürt csigák.

Jelenleg ha minden igaz visszaszorítottam a zöld algákat, persze ez nem azt jelenti, hogy el is tűntek. :(
A gyors vízáramban észre vettem néhány fonal algát, amit le is szedtem, de ahol egy van, ott előbb utóbb megjelenik még egy.

A Co2 adagolással (itt olvastam az elkészítést, örök hála érte;) ) elindultak a növényeim, az EC-n, és az átokhínáron már nagyon látszik a hatás. Sajna a tündérhínárjaim barnulnak, de ugyanakkor hozzák is a gyökérszálakat.

Az aljzatot hosszútávon le szeretném cserélni, mert nem tetszik, továbbá az akváriumot is egy kb 3x akkorára (a kerete már megvan, csak az üveg és a helye nincs meg)

Bármilyen hozzászólást, tanácsot, örömmel fogadok és kérek. A negatív kritikák is jöhetnek, mert azokból is lehet tanulni, ha mást nem, a kommentárról. Képet egyenlőre ne várjatok, mert nem méltó még ide feltenni.

Gyakorlati kérdésem annyi lenne, hogy a porszívózást hogyan, mivel érdemes csinálni az akváriumban? Mert én eddig kevergettem, kavargattam és úgy szívattam a vizet. Legutóbbi alkalommal a gömbmohámat sikerült csőbe húzni, azóta van egy nagy és egy kicsi gömböcöm...
 
Ha van egy kisebb átmérőjű, például levegőztetéshez használt csöved, azzal is tudsz porszívózni a talaj közelében maradva, szisztematikusan végigpásztázva azt.. Nekem finomszemcsés dekorhomok aljzatom van és még ott is működik pedig tartottam attól, hogy sok homokot fogok kiszipkázni az aki aljából.
 
Köszönöm a választ! Lehet hülye kérdés, de ami nem jön fel (nem akarom nagyon kavargatni), az ott maradhat?
Nekem a léggömb pálca jutott eszembe, csak még a kivitelezésen kell eszelnem kicsit.

Egyébiránt átállítottam a világítást 10:00 tól 18:00 ig, és már a Valineria giganteám is elkezdett oxigént eregetni, szép gyöngysort :)

Látom sokan elolvastátok, vagy legalábbis megnéztétek a leírásomat. Van esetleg észrevételetek, mit hogy lehetne javítani, elég-e a fény, mit tegyek az alga ellen, meg bármi más, ami eszetekbe jut.
Alga ellen az állatokat (csigákat) szeretném jobban bevetni, mert nem akarok mindenféle vegyszert öntözgetni a vízbe.

Szerintetek, ha a szabadból hozok be vízicsiga petét (mocsári csiga), és azt, tiszta (csap) vízben egy dunsztos üvegben kikelesztem. Akkor azok hoznak, hozhatnak valamilyen fertőzést be? Vagy inkább ne is akarjak ilyen elvetemült lenni?
Hozzászólásaitokat előre is köszönöm, és kérem, mert abból is lehet tanulni.
 
Figyelj csak, nem vagyok egy kertész szaki, de én is a szememnek hiszek. Töccsé' má fel egy képet, had lássuk a medvét. Egyébként sokkal több segítséget kaphatnál, csak így mindenki másképp képzeli.
Üdv
 
Mint azt fentebb is írtam eléggé tescós, és nem akarok "égni vele", mert az itt közölt képen láthatókhoz képest sehol sincs. Esetleg majd részletekben teszek fel képeket.
 
Mint azt fentebb is írtam eléggé tescós, és nem akarok "égni vele", mert az itt közölt képen láthatókhoz képest sehol sincs. Esetleg majd részletekben teszek fel képeket.

Tök mindegy milyen ha már meg van és hogy aquAta is említette kép alapján könnyebben tudnak majd segíteni.
Szerintem ez nem olyan fórum hogy kritizálnának érte milyen akváriumod van elég csak megnézni pár naplót hogy egyes akváriumok honnan indúltak aztán hova jutottak.;)
 
Szerintetek, ha a szabadból hozok be vízicsiga petét (mocsári csiga), és azt, tiszta (csap) vízben egy dunsztos üvegben kikelesztem. Akkor azok hoznak, hozhatnak valamilyen fertőzést be? Vagy inkább ne is akarjak ilyen elvetemült lenni?
Töltöm a képeket.
 
Akvárium baloldal Igen az ott hátul egy Fbs-sel javított rész, amit a kék fertőtlenítő befogott.

Jobb oldal Jobb oldalon a szűrő, a kiömlőnyílása meg lett hosszabbítva a bal szélen látható boltív miatt. Így jobb a keringés jelenleg. Hosszútávon ki akarom szedni a boltívet, és egy az akvárium felső széléhez ragasztott üveglappal fogatom össze az első hátsó oldalt a túlzott hasasodás kivédésére. Ami miatt lett a már említett repedés szerintem. Így kaptam ajándékba az akváriumot.

Bal sarok Talán itt látszik legjobban a barnás-zöldes alga.

Bal közép Hogy mi az a petrezselyemféle nem tudom, de amióta leültettem a talajba, 3x akkorára nőtt.

Bal közép fent Nem tudom mennyire látszik, de az átokhínárnak már 10 cm-es gyökereik vannak. (Ezzel kapcsolatban majd lesz pár kérdésem.)

Jobb oldal bal sarok lent A gömböcmohám, felette az előző képen látható átokhínár "törzse".

Co2 "porlasztó" Injekciós tűvel megoldva, a szűrő terjeszti. Háttérben a Co2 gyár, valamint algatelep az üvegen. Co2 gyár 8 napot bírt olyan ütemmel, amivel folyamatosan lehetett adagolni a gázt.

Jobb oldal jobb fent Fantás üveg mellett látható az alga ismét. Fent nem tudom miféle (szerintem az is átokhínár, de vékonyabb) növény, meg békatutaj + békalencse. Jobb alsó sarokban tündérhínár, ami örömömre gyökeresedik!

Jobb sarok A már említett tündérhínár, valamint alga a jobb oldalsó üvegen is.

Hínár töve Remélem látható, hogy gyökeresedik, de a kavicsot akartam jobban fotózni. Szerintem kitaláljátok miért.

Kompletten az egész A lámpát nem egészben fotóztam, gondolom nem is bánjátok. Felette plafon, alatta konyha szekrény.

Buborék 1 Itt a buborékokat (oxigént) akartam fotózni, de szerintem nem túl jól. Mindenesetre a Valisneria gigantea, és az Ec eregeti szépen gyöngyfüzéren.

Átokhínár hajtások Előtérben barna postakürt csiga, középtájt az átokhínár hajtások gyökérrel.

Buborék 2 Nem adom fel a lefotózását! És ott a petrezselyemféleségem.

Alga Elölről a 2. az a fodros levelű növény csemetém (a boltban az anyja 10cm es volt)

Békalencse, békatutaj Aki még nem ismerné :) A vízfodrozódás a Co2 nagyobb bubijainak köszönhető.

Átokhínár? Közelebbi kép az átokhínár féleségemről. A csúcsa felől az előbb említett Co2 bubik.

Buborék 3 Érdemes volt nem feladni, a fényképezőgép kamerájának tükörképénél, a hal feje felől félkörívben láthatóak a bubik

Buborék 4 És ismét! A hal farka és a világításidőzítője között.

Buborék 5 Ez az utolsó képem. Hasonló az előzőhöz, csak itt másik hal látható.

Tudom felesleges a buborékokat fotózni, de nagyon örülök nekik, mert azt mutatják, hogy a növényeim fotoszintetizálnak, vagyis látható jelét adják annak, hogy megérte a Co2-t adagolni.
Azt is tudom, hogy az elrendezés sem teljese tökéletes, de amikor a Valisneria gigantea-t megvettem a boltban 15cm-es volt, és bár nem kérdeztem, de nem említették hogy 50-80cm re megnő. Valamint, még mindig nem értek az akváriumokhoz....

Nem az én képem, de ilyen algáim is vannak az átokhínárok levelei között: Alga

Mit lehetne ellenük tenni? Eddig borotváltam az üveget utána víz cseréltem 40-50% -ban. Olvastam, hogy az úszó növények segítenek kiszedni az algák fő tápanyagait a vízből (nitrát, nitrit, ammónia) Ezért is vannak az akváriumomban.
Amióta adom a Co2-t (szombat óta), azóta nem terjedt vissza az üvegre ott ahol letudtam borotválni, ahol nem értem el (magasan van, és máshol nem fér el az akvárium) ott megmaradtak.
Megfigyeltem, hogy azt a bolyhos algát amit utoljára linkeltem, a guppik megeszik, főként ha 2 napot diétáztatom őket. (Egyébként vasárnaponként szoktam kaja stopot tartani.)

Az átokhínárral kapcsolatban lenne még pár kérdésem:
Hogy érdemes őket szaporítani, és hogyha levágom a csúcsát, akkor a szára hoz új hajtást?
Mert már kezd zavarni hogy olyan hosszúak, de nincs rajtuk hajtás csak ott ahol látjátok (20-30cm re a tőtől). Kidobni meg nem akarom a tövet, mert gyanúm szerint az már szépen begyökeresedett.

Pénztől függően kiakarom majd cserélni a talajt valami növény barátabbra, ezáltal mind a növények mind a saját dolgomat megkönnyítve ültetésnél. Ugyanakkor sajnálnám a beállt növényeim gyökerét megcincálni.

Egyenlőre ennyi, ami hirtelen eszembe jutott.
Ja még valami: Hány halam van? Persze erre nem kell válaszolni, mert én sem tudom. Másik akvárium híján ugyanabban az akváriumban vannak a csemeték is és a szülők is. Eddig nem vettem észre, hogy kannibalizmus jelent volna meg, vagy bármiféle agresszivitás a kicsik és nagyok között, de még elpusztult halat sem találtam (nem is akarok).

Az előző kérdésemre is válaszoljatok lécce (csigás), ha tudtok.
 
Na tessék töltöttem fel képeket, erre semmi reakció :(
Ez viszont felkeltette az érdeklődésemet, a mosogató kivételével ki fogom próbálni, főként a talajtisztítást.
Videó
Egyébként a mai napon az összes növényem buborékot kezdett eregetni.(y)
 

Ez mind szép és jó, de én akárhogy keresem azt az img /img gombokat, de sehol sem találom. Ha meg manuálisan írom be és illesztem közé a kép linkjét, nem jeleníti meg.
Hivatkozásként, mint ahogyan megosztottam úgy megnézhető, de ha ezen múlik, hogy kapjak választ, akkor az lehangoló számomra. Már a 7. hozzá szólást írom lassan, de eddig csak 1 válasz jött.
 
P2090352_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Jobb egérgomb kép másolása majd fórum hozzászólás
jobb egérgombb és beillesztés!
A kép méretét veheted kissebbre szerintem egy fokkal!
 
Teljesen jó!!!! Amíg a tudás hiányát pórolod lelkesedéssel!! Nemsokára annyi új infót és ötletet szívsz magadba, hogy őszre már építed is át az egészet. Jómagam még mindig csak tervezem a jövőt, nálam mindenképpen előrébb jársz....
 
Jobb egérgomb kép másolása majd fórum hozzászólás
jobb egérgombb és beillesztés!
A kép méretét veheted kissebbre szerintem egy fokkal!


Nagyon szépen köszönöm!!!!!!

Teljesen jó!!!! Amíg a tudás hiányát pórolod lelkesedéssel!! Nemsokára annyi új infót és ötletet szívsz magadba, hogy őszre már építed is át az egészet. Jómagam még mindig csak tervezem a jövőt, nálam mindenképpen előrébb jársz....

Igen én is át akarom majd rakni. Talajt majd szeretnék benne cserélni valami növény barátabbra. Az átokhínárjaimat, majd a szűrő köré akarom telepíteni, hogy takarja. A Valinéziákat (bocs ha rosszul írom a nevét) is majd valahova csoportosítani akarom (tegnap kicsit megpiszkáltam a kavicsokat az egyik oldalhajtásánál, mára 2 cm-es növénykezdemény ágaskodik felfelé). A középső üvegelválasztót ki akarom majd vágni, helyette egy vízszintes üveglapot akarok tenni keresztbe, így lesz ami összetartja a már - mint az látható - repedt üveget + etetéskor és egyéb munkálatokkor eszközöket pakolni rá ideiglenesen.

Tegnap neki álltam és egy üvegborotválót összeeszkábáltam. 2 napig nem adtam a Guppijaimnak, így amit leborotváltam, azt örömmel eltüntették.
Most már úgy csinálom, hogy lámpagyújtás előtt 30 perccel elindítom a Co2 adagolást, egészen lámpa leoltás előtti 30 percig megy (7:30tól 19:30 ig). Majd lámpa leoltás után elindítom a levegő adagolást kb 30-45 percig, hogy a halaknak is legyen egy kicsit több levegőjük.
Az miért lehet hogy a növényeim csak kb.: 2-3 órával lámpa bekapcsolás után kezdenek bubizni? Kevés lenne addig a Co2?
 
Back
Oldal tetejére