• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kék Páncélos harcsa lárvák viselkedése

Van még esetleg valami, amivel javitani lehetne az ikrák minöségét?
Nem ismerem részletesebben a fajt, ezért csak tippelek pár dologra:
- etetés: esetleg egy hónapos fogyókúra, majd pár hetes etetés minöségi, fehérjedús kajával (elö eleség, szûnyoglárva)
- általános "szekszpihi" (nem tudom, hogy mindig ugyanazzal a párral próbálkozol-e)
- azzal a himmel pároztatni, amelyiket a nöstény választ ki (bettáknál nálam az nagyon fontos volt)
- "tavaszimitálás" : pár hétre fokozatosan lehüteni a vizet, csökkenteni a megvilágitott órák hosszát, majd, mintha tavaszodna: melegiteni a vizet + több fény + ezzel egy idöben fokozatosan lágyitani a vizet (mintha a megolvadt hó belefolyna tavasszal a vizükbe)
- alternativ homok helyett: lenne értelne csupasz (tehát talaj nélküli) akváriummal próbálkozni, hogy ne panirozzák be a petéket? segithetne nekik pár nagyobb, kemény levelü növény, vagy fa/szikla, hogy arra tapasszák a petéket?


Vakon tippeltem, próbáltam elképzelni, hogy a természetben mi lehet más, mint a mostani akváriumban.
Másnak esetleg eszébe jutnak jobb, s a fajtához jobban illö tippek?
 
Van még esetleg valami, amivel javitani lehetne az ikrák minöségét?
Nem ismerem részletesebben a fajt, ezért csak tippelek pár dologra:
- etetés: esetleg egy hónapos fogyókúra, majd pár hetes etetés minöségi, fehérjedús kajával (elö eleség, szûnyoglárva)
- általános "szekszpihi" (nem tudom, hogy mindig ugyanazzal a párral próbálkozol-e)
- azzal a himmel pároztatni, amelyiket a nöstény választ ki (bettáknál nálam az nagyon fontos volt)
- "tavaszimitálás" : pár hétre fokozatosan lehüteni a vizet, csökkenteni a megvilágitott órák hosszát, majd, mintha tavaszodna: melegiteni a vizet + több fény + ezzel egy idöben fokozatosan lágyitani a vizet (mintha a megolvadt hó belefolyna tavasszal a vizükbe)
- alternativ homok helyett: lenne értelne csupasz (tehát talaj nélküli) akváriummal próbálkozni, hogy ne panirozzák be a petéket? segithetne nekik pár nagyobb, kemény levelü növény, vagy fa/szikla, hogy arra tapasszák a petéket?


Vakon tippeltem, próbáltam elképzelni, hogy a természetben mi lehet más, mint a mostani akváriumban.
Másnak esetleg eszébe jutnak jobb, s a fajtához jobban illö tippek?
Szia!
Köszi a tippeket!
Sajnos homok aljzat nélkül nem lehet őket tartani,mert a csupasz üvegen kialakuló csúszós baci rétegtől megbetegszenek!
Nem értem a panírozási "rítusukat",ami lehet,hogy csak ügyetlenség,vagy esetleg valamiféle álcázás,mert más coryra ez nagyon nem jellemző.
Növényeket viszont tartok,náluk két féle microsorum van a mohák mellett,sajnos nagyon félős jószágok...
Az ikrákat mindig az áramlásba teszik,nálam főként a frontüvegre,de azért a növényekre is szoktak ragasztani.
A Scleromystax barbatus hidegvízi hal ezért vizüket folyamatosan hűtöm.
Volt ikrázás 27°C-ban és már 23°C-ban is,
ezzel nincs gond,elvileg a magasabb hőmérsékleten hamarabb kelnének ki,viszont nálam nem kelnek,ezzel a résszel van valami baj.
A kaja főleg tubi,de kapnak mellé különféle corydoras tápokat is változatosan.
Egy ismerősöm,aki nagyon sok féle coryt tenyészt, ugyanezzel a problémával küzd,de nála rosszabb,mert egyetlen kishala sem szokott megmaradni,ott totál vakok az ikrák.
Az én halaim Cseh importból származnak,de tervezek beszerezni melléjük egy Zamárdiban elő halas hobbytársunktól is.
Árpi
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Ma este ezzel ajándékoztak meg a halaim:
Nagyon büszke voltam rájuk,mert ezúttal csak minimálisan homokozták össze az ikráikat.
Jó Halazást!
Árpi
 

Attachments

  • 20230904_223204.jpg
    20230904_223204.jpg
    190.2 KB · Megtekintések: 48
  • 20230904_223234.jpg
    20230904_223234.jpg
    97.9 KB · Megtekintések: 19
  • 20230904_232237.jpg
    20230904_232237.jpg
    216.3 KB · Megtekintések: 16
  • 20230904_232202.jpg
    20230904_232202.jpg
    250.8 KB · Megtekintések: 14
  • 20230904_232310.jpg
    20230904_232310.jpg
    230.4 KB · Megtekintések: 19
Sziasztok!
Ma este ezzel ajándékoztak meg a halaim:
Nagyon büszke voltam rájuk,mert ezúttal csak minimálisan homokozták össze az ikráikat.
Jó Halazást!
Árpi
Sziasztok!
Ez a homokszórás nélküli ikrázás már nagyon jó lett!
Csak néhány ikra mehetett tönkre,a többi szépen kikelt.
Nem tudom pontosan,hogy mi számíthatott ekkorát,
a homok,vagy a savas kémhatás,de már egy~hónapja voltak a savas lében (Ph 6 alatt)...
Remélem a felnevelésük ennél már sokkal egyszerűbb lesz.
Mozgó felvétel: http://indavideo.hu/video/Frissen_kelt_Scleromystax_barbatus_harcsak
Ez egy vidám nap lett :) + jó Halazást!
Árpi
 

Attachments

  • 20230909_110130.jpg
    20230909_110130.jpg
    215.9 KB · Megtekintések: 13
  • 20230909_112539_1.gif
    20230909_112539_1.gif
    {memory} MB · Megtekintések: 22
Sziasztok!
Ez a homokszórás nélküli ikrázás már nagyon jó lett!
Csak néhány ikra mehetett tönkre,a többi szépen kikelt.
Nem tudom pontosan,hogy mi számíthatott ekkorát,
a homok,vagy a savas kémhatás,de már egy~hónapja voltak a savas lében (Ph 6 alatt)...
Remélem a felnevelésük ennél már sokkal egyszerűbb lesz.
Mozgó felvétel: http://indavideo.hu/video/Frissen_kelt_Scleromystax_barbatus_harcsak
Ez egy vidám nap lett :) + jó Halazást!
Árpi
Sziasztok!
Egy újabb ikrázás történt ma délután a 3napos ifjoncok szeme láttára! 😉
Nagyon szorgalmas ez a kislány barbatus,vagy most már egy másik is aktiválta magát,mert elég rendesen ikrázott,ráadásul megint homok panír nélkül...
Jó Halazást!
Árpi
 

Attachments

  • 20230912_173255.jpg
    20230912_173255.jpg
    164.8 KB · Megtekintések: 15
  • 20230912_173544.jpg
    20230912_173544.jpg
    180.9 KB · Megtekintések: 24
Sziasztok!
Egy újabb ikrázás történt ma délután a 3napos ifjoncok szeme láttára! 😉
Nagyon szorgalmas ez a kislány barbatus,vagy most már egy másik is aktiválta magát,mert elég rendesen ikrázott,ráadásul megint homok panír nélkül...
Jó Halazást!
Árpi
Sziasztok!
Üzemelnek a gyerekek,szépen elfogadják a sórákokat,talán már nem lesz gond velük.
A legutóbbi ikrázás is olyan ~2/3-os kikelést hozott.
Az egy hetes gyerekek így néznek ki:
Jó Halazást!
Árpi
 

Attachments

  • S054001000004010_1.gif
    S054001000004010_1.gif
    {memory} MB · Megtekintések: 16
  • S0JA0010000216X0.jpg
    S0JA0010000216X0.jpg
    167 KB · Megtekintések: 18
Sziasztok!
Folytatom a barbatus mesét:
Tegnap a 3. Savanyú vízes ikrázás is szép számban kelt,de azért ezek a harcsák sokkal érzékenyebbek a corydorasoknál.
Hiába fogadják el szépen a sórákokat,azért az első héten szinte minden napra jutott 1-2elhullás belőlük.
Talán a most 15-naposak már stabilnak mondhatóak, mert náluk már napok óta nem volt semmi negatív történés.Egy hónapos korukra kikerülhetnek a savas léből és mehetnek az akasztósba a salátadobozból.
Egy kis képanyag:
Jó halazást! Árpi
 

Attachments

  • 20230924_133917.jpg
    20230924_133917.jpg
    279.6 KB · Megtekintések: 12
Sziasztok!
Egy újabb ikrázás miatt a gyerekeket a tervezett idő előtt kénytelen voltam kivenni a savas léből és átkerültek a nevelőboxba.
Szerencsére nem volt gond velük,rendben elviselték a vizük kémhatás változásait,még az étvágyuk is megmaradt...
Képanyag:http://indavideo.hu/video/Vegre_a_nevelodobozban
A szülők otthonát is fejlesztettem:
a világításuk hirtelen,kapcsolóórás fel és lekapcsolását
megtuningoltam egy TC420-as Led vezérlővel.
Elsőre 1óra a teljes felkapcsolás + a lekapcsolás is ugyanígy van beállítva,hogy egy picit enyhítsek a halaimat érő stressz helyzeteken.
Jó Halazást!
Árpi
 

Attachments

  • 20230930_221338.gif
    20230930_221338.gif
    {memory} MB · Megtekintések: 19
Sziasztok!
Egy újabb ikrázás miatt a gyerekeket a tervezett idő előtt kénytelen voltam kivenni a savas léből és átkerültek a nevelőboxba.
Szerencsére nem volt gond velük,rendben elviselték a vizük kémhatás változásait,még az étvágyuk is megmaradt...
Képanyag:http://indavideo.hu/video/Vegre_a_nevelodobozban
A szülők otthonát is fejlesztettem:
a világításuk hirtelen,kapcsolóórás fel és lekapcsolását
megtuningoltam egy TC420-as Led vezérlővel.
Elsőre 1óra a teljes felkapcsolás + a lekapcsolás is ugyanígy van beállítva,hogy egy picit enyhítsek a halaimat érő stressz helyzeteken.
Jó Halazást!
Árpi
Sziasztok!
Szépen fejlődnek, sokasodnak a Barbatus harcsáaim, azóta már +3nevelődobozt kellett nyitni a növendékeknek...
Érdekes megfigyelésem volt a mai napon: a szülők akváriumában a bent felejtett, vagy éppen az ikraszüretelés közben lepottyant ikrákból is kishalak fejlődtek!
~ 3-4 méretnagyságban figyeltem meg aprócska harcsákat, közülük a legnagyobbak ~1hónaposak lehetnek, érdekes,hogy sem a nyagyok,sem az ancik nem bántják őket,
és fejlődni tudnak a külön kishalaknak való kaja nélkül.
Nagyon nehezen indult,viszont azóta az egyik legsikeresebben szaporítható harcsának tartom amivel dolgom volt, ez viszont már egy kicsit szívás is,mert túl sokat kell foglalkozni velük és nemsokára nyithatok egy nagyobb méretű nevelőaksit részükre.
Jó Halazást! Árpi
 
Sziasztok!
Nálam is hosszú idő lett egy 10fős duplicareus
csapat,aminek már vállaltam a felnevelését.
Több ikrázásuk volt mostanában,de valamiért csak ilyen fukarul nyomták az ikrákat,
ettől függetlenül úgy gondoltam,hogy duplihoz még nem volt szerencsém ezért felakasztottam a nevelőaksit...
Már egy ideje nagyon bosszant az utóbbi időben megjelenő tubifex hiány.
Mindig is természetes volt hogy olcsón kapható,most meg alig van és az is 3x-os áron.
-mi lesz a harcsásokkal tubi nélkül?
ha jól számoltam ~26naposak:
Újra üdvözlök mindenkit:
Sziasztok!
"Dokumentum jelleggel" -ennek a történetnek ez lett a vége,hamarosan felnőtté nyilvánítom őket,hogy átadhassák a helyüket az első barbatus brigádnak...
Ilyenek lettek (már nagyobbak,mint a szülők voltak a vásárlásuk pillanatában) :
A második képen az egyik saját magát felnevelő S.barbatus kölyök,háttérben a papával,ami az előző bejegyzéshez tartozik:
Jó Halazást!
Árpi
 

Attachments

  • Corydoras duplicareus .jpg
    Corydoras duplicareus .jpg
    264.7 KB · Megtekintések: 16
  • Scleromystax barbatus .jpg
    Scleromystax barbatus .jpg
    204 KB · Megtekintések: 18
Sziasztok!
Folytatom a harcsás történetet.
A saját magukat felnevelő (külön tápozás,vagy sórák osztás nélkül) barbatus-ok nyomán tettem kísérletet:
-Elsőre az akváriumban hagytam egy adag ikrát,amit ~3.napon lezabáltak,tehát nem jött be.
-második próbára már keltetett, 3napos kishalakat szórtam egy microsorum bokorba,hátha úgy könnyebben megmaradnak és felnőnek a szüleik mellett.
Sajnos csak olyan ~20 kishal jött össze az első alkalomra,ami egy hete történt ,most viszont már keltetem a következő brigádot,hogy a második "bokorszórás"nagyobb eséllyel történjen.
Egyébként ez egy saját megfigyelésből származó ötlet,de azóta már kiderítettem,hogy Hans-George Evers "Lusta módszere" is ugyanezt alkalmazza.
Anyukák a csipaszokkal és a helyük,ahol a bal oldali microsorum/moha kombináció kapta meg a kicsiket (sajnos még nem láttam belőlük egyet sem,de legutóbb is csak a ~1hónapos kishalakat vettem észre).
Jó Halazást! Árpi
 

Attachments

  • 20231228_231846.jpg
    20231228_231846.jpg
    327.2 KB · Megtekintések: 5
  • 20231228_202144.jpg
    20231228_202144.jpg
    435.9 KB · Megtekintések: 5
Back
Oldal tetejére