• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa Inner Peace

evavigh

Mágus
Július 11-én indult, használt scaper's soil talaj megtűzdelve táprúddal, dragon kő, néhai bonsai (azt hiszem talán érdeslevelű szil volt).
Növények: rotala macrandra, rotala mini butterfly, ludwigia super red, buce, jávai moha, staurogyne repens, cryptocoryne flamingo, hydrocotyle tripartita - ez hamar le lett cserélve az elnyomó hajlamai miatt - a helyén monte carlo és myriophyllum guayana. Amúgy sokkal jobban is tetszik a finomabb levelű növényekkel.

Szóval, elindult a gömb, folpackkal takarom, az első héten kb. 2x15 p szellőztetést igyekeztem tartani. Azért az egyik reggel sikeresen elfelejtettem visszatakarni, szerencsére még nem égette külön pilács, akváriumok lápájából élt, nem lett baja. A fán lévő moha emersen létezett már jó ideje, csak kicsit kell jobban bírnia a száraz létet, mint eddig.

Az indításnál több vízzel töltöttem fel, ma leszívtam kb. talajszintig, hogy a monte carlo ne legyen víz alatt, ha már zselényben nevelkedett, ne kelljen búvár üzemmódba átszoknia, aztán meg vissza.

Tegnap kapott külön pilácsot, semmi különös, egy "ormányos" karos asztali lámpa, GU 10-es 6500K fényforrással, 4W, 6 óra egyelőre, aztán meglátjuk.

A mostani állapot:

wabi2.JPG

wabi3.JPG
 
Július 11-én indult, használt scaper's soil talaj megtűzdelve táprúddal, dragon kő, néhai bonsai (azt hiszem talán érdeslevelű szil volt).
Növények: rotala macrandra, rotala mini butterfly, ludwigia super red, buce, jávai moha, staurogyne repens, cryptocoryne flamingo, hydrocotyle tripartita - ez hamar le lett cserélve az elnyomó hajlamai miatt - a helyén monte carlo és myriophyllum guayana. Amúgy sokkal jobban is tetszik a finomabb levelű növényekkel.

Szóval, elindult a gömb, folpackkal takarom, az első héten kb. 2x15 p szellőztetést igyekeztem tartani. Azért az egyik reggel sikeresen elfelejtettem visszatakarni, szerencsére még nem égette külön pilács, akváriumok lápájából élt, nem lett baja. A fán lévő moha emersen létezett már jó ideje, csak kicsit kell jobban bírnia a száraz létet, mint eddig.

Az indításnál több vízzel töltöttem fel, ma leszívtam kb. talajszintig, hogy a monte carlo ne legyen víz alatt, ha már zselényben nevelkedett, ne kelljen búvár üzemmódba átszoknia, aztán meg vissza.

Tegnap kapott külön pilácsot, semmi különös, egy "ormányos" karos asztali lámpa, GU 10-es 6500K fényforrással, 4W, 6 óra egyelőre, aztán meglátjuk.

A mostani állapot:

View attachment 59705

View attachment 59706
Nagyon csini.
Szerintem a vilagitas idejen nyugodtan emelhetsz. Birjak a 10-12 orat.
 
Tegnap kapott külön pilácsot, semmi különös, egy "ormányos" karos asztali lámpa, GU 10-es 6500K fényforrással, 4W, 6 óra egyelőre, aztán meglátjuk.

Lehet ez a 4W kevés lesz. Nyúlnak majd a növények és nem terjeszkednek majd. Tegnap volt szerencsém beugrani a GA-ba zselés növényekért, és Viktorral beszélgettünk a többek között a wabik világításáról, és a wabi őskorában 4-5 évvel ezelőtt a kompakt izzókat tartották a legjobbnak, olyan 20-24W-os teljesítménnyel. Ez most talán ledre számolva 10-15W lehet.
 
Nagyon csini.
Szerintem a vilagitas idejen nyugodtan emelhetsz. Birjak a 10-12 orat.
Izgalmas lesz, ha körben felérnek majd a növények és körülfogják a fát.;)
Drukkolok, hogy a moha bírja és szép lombkorona legyen belőle!(y)

Köszönöm, igyekszem nevelgetni. :)

Lehet ez a 4W kevés lesz. Nyúlnak majd a növények és nem terjeszkednek majd. Tegnap volt szerencsém beugrani a GA-ba zselés növényekért, és Viktorral beszélgettünk a többek között a wabik világításáról, és a wabi őskorában 4-5 évvel ezelőtt a kompakt izzókat tartották a legjobbnak, olyan 20-24W-os teljesítménnyel. Ez most talán ledre számolva 10-15W lehet.
Az elso gombot en is 6500K gu10 ledegovel neveltem. 7W, 580 lumen. Szerintem nem lett rossz. Most is ezt hasznalom es a lymnophylia hippuroides nem nyulik alatta hanem vaskos, dus.

Köszi a tippeket, egyelőre emelek a világítási időn, aztán, ha nyúlnak a salik, akkor lövöm nagyobb teljesítménnyel. Viszont így át kell tennem máshová, most az akvák mellett van, és az a plusz GU10-es égő is nagyon melegít, a sarokban meg jól meg is reked a hő, a garniknak így nem lesz annyira tuti.
 
Alakukgat a kis gömböm, bár a szellőztetés elég hektikus. Naponta 3-szor van, kb. amikor eszembe jut és ha el nem felejtem visszacsukni, akkor kb. negyed órára. Még szoknom kell.
A buce kimondottan jól érzi magát, jópár új levelet hozott. Az előtér is oké, a Myrio az egyik oldalon szépen növöget, a másik oldalon viszont szinte teljesen elolvadt. A szép oldalt megnyírtam és visszaültettem a nyamvadt helyére. A fára új mohát tettem, egy nyitva felejtés alkalmával elsárgult. Most igyekszem nem elfelejtkezni visszatakarni. A rotala még nem tért magához, de szép hosszú gyökereket növesztett. Megint szívtam le egy kis vizet, most ép csak a talajszint fölött van a vízszint.
 
A szikla mellől elolvadt, majd a másik oldal megnyírásából újra ültetett guayana most szerencsére jól érzi magát, növekszik. Lehet, hogy a magasabb vízszint nem volt az ínyére, bár akkor a másikmolsalon meg miért maradt meg..? A rotala is szépen hozza az emers leveleket. A ludwigia super red sajnos nem maradt meg. Múlt héten került a két guayana sziget mögé ludwigia arcuata zselés. Már most látszanak új hajtások rajta. A buce hozza az új hajtásokat szépen. A stau és az MC is jelentősen növekszik.

A szellőztetés: már csak 3/4-ed részben van betekargatva, mellette napi 3-4- szer (csak úgy érzésre) kb. 15 percet teljesen nyitva. Kinyitáskor kap 1 spricc vizet a moha.

wabi5.JPG wabi5a.JPG
 
Látványosan fejlődik a kis gömböcke. Napi 2 spricceléssel gyönyörűen elvan. Időnként kap egy kis akva vizet. Azt vettem észre, hogy a túlzott feltöltést nem szereti.
A fára sokkal jobb lomb nőtt, mint amit eredetileg kitaláltam.
Időnként megspriccelem növényeknek való levéltáppal, szeretik.
A 4W led világítást nem érzem gyengének, igaz, megy reggeltől késő estig.

Wabi6.JPG

Wabi6a.JPG

Wabi6b.JPG

Wabi6c.JPG

Wabi6d.JPG
 
Nagyon szép!
A fán milyen növények vannak? Talajba ültetted és onnan növekedtek fel, vagy csak rátetted a fa ágaira és így is ilyen jól érzik magukat?
Nálam a Ludwigia Super Red talajból nőve kezdi megenni a fát és teljesen beárnyékolja az alatta lévő növényeket, melyek emiatt kezdenek kókadozni.
 
Nagyon szép!
A fán milyen növények vannak? Talajba ültetted és onnan növekedtek fel, vagy csak rátetted a fa ágaira és így is ilyen jól érzik magukat?
Nálam a Ludwigia Super Red talajból nőve kezdi megenni a fát és teljesen beárnyékolja az alatta lévő növényeket, melyek emiatt kezdenek kókadozni.

Köszönöm! :)
A talajba ültettem a Crimsonból pár szál rotala macrandrát, mostanra nőtt fel a lombozati feladathoz és látványosan jól érzi magát. Alatta Buce trónol, ő meg jól érzi magát az árnyékosabb részen.
 
Hétvégén metszem a gömböm növényeit, a lenyisszantott hajtásokat két hétre beteszem a paluba gyökeresedni.
Ha szeretnéd újra megpróbálni a Ludwigia Szuper Red nevelését szívesen küldök.
Természetesen az állomány többi tagjából is kérhetsz (Stau, Hobbit, Reineckii Mini, stb.)
 
Hétvégén metszem a gömböm növényeit, a lenyisszantott hajtásokat két hétre beteszem a paluba gyökeresedni.
Ha szeretnéd újra megpróbálni a Ludwigia Szuper Red nevelését szívesen küldök.
Természetesen az állomány többi tagjából is kérhetsz (Stau, Hobbit, Reineckii Mini, stb.)

Aranyos vagy, köszönettel elfogadom a felajánlást, a piroskákból mindenképp kérnék pár szálat, a Hobbitot bevallom, nem tudom hogy néz ki, illetve mekkora. Ha nem túl nagy, akkor abból is kérek kis kóstolót. :) Staum van nekem is.
 
illetve mekkora
Kicsi. :D Azért hobbit. Misitől kaptam pár tövet, meg is maradt egy részük. Miután a parvulát a pandák kiásták, most sajnos a hobbitokon a sor, mindig van 1-2, ami felúszik. Ha gondolod lehalászom, és odaadom mutatóba. Legalábbis, ha sikerül róla leszedni az ecset algát, mert valamiért nagyon szereti a csúcsos tetejüket. :cautious:
Szerk.: Most látom, hogy Misi is tud adni, akkor nem szóltam. Megpróbálom visszatuszkolni őket a talajba.
 
@kmisi -től gyönyörű növénykék érkeztek tovább színesíteni a gömböcskémet. Köszönöm Misi!
A Hobbitka, Reineckii mini az előtérbe került, a Ludwigia super red, a rotalákhoz.

175d.JPG

175e.JPG

A stau levélszélei barnulnak egy pár hete - lehet tápanyaghiány? Vagy tól sokat világítanék? Szerintetek mi lehet az oka?
 
A gömb megvan még, áthatolhatatlan őserdővé nőtte magát. A moha, amit a fára terveztem, gyönyörűen éli világát abszolúte emers üzemmódban. Az akváról egyenest a fára telepítést nem bírta, de a gömbben már emerssé vált moha simán tolerálta a feljebb telepítést és a kevesebb párát. Fotó erről most nincs, ahhoz előbb elő kell vennem a szolgálati machetet!

Ami apropóból leporoltam ezt a naplót, indítottam egy másik wabit, @Szépe Kálmán tól kapott cuba maradékával. Már egy ideje tervezgettem egy köves-mezős minimált. Került bele néhány szál walichii az akvából, reinicki mini, rotala és buce az első wabiból.

Ilyen lett:

188b.JPG

A pilácson osztozik a két wabi.
 
A gömb megvan még, áthatolhatatlan őserdővé nőtte magát. A moha, amit a fára terveztem, gyönyörűen éli világát abszolúte emers üzemmódban. Az akváról egyenest a fára telepítést nem bírta, de a gömbben már emerssé vált moha simán tolerálta a feljebb telepítést és a kevesebb párát. Fotó erről most nincs, ahhoz előbb elő kell vennem a szolgálati machetet!

Ami apropóból leporoltam ezt a naplót, indítottam egy másik wabit, @Szépe Kálmán tól kapott cuba maradékával. Már egy ideje tervezgettem egy köves-mezős minimált. Került bele néhány szál walichii az akvából, reinicki mini, rotala és buce az első wabiból.

Ilyen lett:

View attachment 83638

A pilácson osztozik a két wabi.
Na de hol van a fotó a gömbről??
 
Back
Oldal tetejére